• 37291139 - 37284703
 • شنبه تا چهار شنبه : 22:00 - 17:00

رژیم درمانی چاقی و لاغری

تعریف

علائم
اختلالات خواب
خروپف
تنگی نفس و خفگی هنگام خواب
درد در ناحیه کمر یا مفاصل
تعریق بیش از حد
احساس گرمای همیشگی
خارش و عفونت در قسمت چین های پوستی
احساس قطع تنفس حتی با کمترین کوشش و تحرک
خواب کم و یا خستگی
افسردگی
زمان مراجعه به پزشک
اگر دچار علائم فوق هستید به پزشک خود مراجعه کنید و با وی مشاوره داشته باشید . حتی اندکی کاهش وزن در بهبود و یا پیشگیری از علائم مرتبط با چاقی موثر است . کاهش وزن از طریق تغییر رژیم غذایی ، افزایش فعالیت بدنی و تغییر عادات غلط غذایی امکان پذیر خواهد بود . در برخی موارد درمان دارویی و جراحی ،در مان های انتخابی هستند.

رژیم درمانی چاقی و لاغری

چاقی یعنی داشتن مقادیر زیادی چربی بافتی در بدن . چاقی بیش از یک نگرانی در حیطه زیبایی است ، در واقع چاقی باعث افزایش ریسک بیماری هایی مانند دیابت ، فشارخون بالا و غیره می شود .
معمولاً پزشکان برای تشخیص چاقی در افراد، از فرمولی براساس قد و وزن استفاده می کنند که نمایه توده بدن (BMI)نامیده می شود .بزرگسالان با نمایه توده بدن 30 یا بالاتر چاق در نظر گرفته می شوند . زمانیکه نمایه توده بدن 40 یا بیشتر باشد چاقی بیش از حد یا چاقی شدید و چاقی مرضی نامیده می شود . زمانیکه که فرد دچار چاقی مرضی باشد مستعد بیماری های جدی است .

وضعیت وزنی
BMI
لاغر
کمتر از 18.5
نرمال
18.5-24.9
دارای اضافه وزن
25-29.9
چاق
30 و بالاتر
امروزه از هر 3- 4 بزرگسال 1نفر دچار چاقی است و چاقی به صورت یک مشکل رو به افزایش همه گیر در آمده است . خبر خوب این است که حتی اندکی کاهش وزن می تواند باعث بهبود مشکلات و بیماری های مرتبط با چاقی و یا پیشگیری از آنها شود.

علت

عدم فعالیت بدنی
اگر شما آدم فعال و پرتحرکی نباشید کالری زیادی نمی سوزانید . متاسفانه این روزها اغلب بزرگسالان بیشتر روز را چه در منزل چه در محیط کار و چه در اوقات فراغت به صورت نشسته سپری می کنند . با داشتن سبک زندگی به صورت نشسته میزان انرژی دریافتی بیش از میزان مورد نیاز و بیش از مقداری خواهد بود که فرد روزانه می سوزاند . تماشای بیش از حد تلویزیون یکی از علل ایجاد سبک زندگی به صورت نشسته و در نتیجه اضافه ون می باشد.
عادات غذایی ناسالم و برنامه غذایی ناسالم
برنامه غذایی پرکالری ، خوردن فست فود ، حذف صبحانه ، خوردن بیشترین سهم کالری روزانه در شب ، مصرف نوشیدنی های پرکالری ، و دریافت مقادیر پر جحم غذایی از عوامل ایجاد اضافه وزن هستند .
بارداری
در طول بارداری ضرورتاً وزن مادر افزایش می یابد . برای برخی از مادران کاهش وزن افزایش یافته در دوران بارداری بسیار مشکل است . افزایش وزن در دوران بارداری از علل افزایش چاقی در بین زنان است
کمبود خواب
خواب شبانه روز کمتر از 7 ساعت منجر به تغییراتی هورمنی می شود که نهایتاً منجر به افزایش اشتها می شوند؛ و یا میل و اشتهای فرد به مصرف غذاهای پرکالری و پرکربوهیدرات افرایش می یابد که منتهی به اضافه وزن می گردد .
برخی درمان ها
برخی از درمان ها در صورتیکه جبرانی از طریق رژیم غذایی و ورزش نداشته باشند، منجر به اضافه وزن می شوند. این درمان ها عبارتند از درمان با داروهای ضد افسردگی ها ، داروهای ضد تشنج ، داروهای دیابت ، استروئیدها و بتابلوکرها .
برخی مشکلات پزشکی:
در برخی موارد چاقی به دنبال ابتلا به یکسری مشکلات پزشکی ایجاد می گردد . مشکلات و بیماری هایی مانند سندرم پرادر-ویلی ، سندرم کوشینگ ، سندرم تخمدان پلی کیستیک . ابتلا به آرتریت نیز باعث کاهش فعالیت بدنی و نهایتاً اضافه وزن می شود . کاهش متابولیسم از طریق عملکرد کم تیروئید نیز می تواند منجر به اضافه وزن شود.

عوامل خطر

عواملی که ریسک ابتلا به چاقی را افزایش می دهند عبارتند از

تاریخچه خانوادگی

 • سابقه خاواندگی تنها از طریق ژنتیک منجر به چاقی نمی شود . اعضاء خانواده تمایل به تشابه داشتن در خوردن ، سبک زندگی و میزان و نوع و فعالیت بدنی دارند و اگر هریک از والدین شما و یا هر دوی آنها چاق باشند ریسک چاق بودن شما افزایش می یابد .

سن

 • چاقی در هر سن حتی دربچه های کوچک نیز وجود دارد . ولیکن زمانی که سن افزایش می یابد تغییرات هورمنی و سبک زندگی کم تحرک ریسک چاقی را افزایش می دهند . به علاوه همراه با افزایش وزن میزان عضلات بدن نیز کاهش می یابد . کاهش توده عضلانی منتهی به کاهش متابولیسم می شود . این تغییرات نیاز به کالری را کاهش می هند .ینابراین چنانچه سن فرد افزایش یابد و دریافت کالری خود را کاهش ندهد وزن وی افزایش خواهد یافت .

ژنتیک

میزان چربی بافتی شما و نیز محل توزیع آنها تحت تاثیر ژن هایتان قرار دارد . همچنین ژنتیک در چگونگی تبدیل غذا به انرژی توسط بدن و نیز چگونگی سوختن کالری در حین ورزش نقش دارد .

وضعیت اجتماعی و اقتصادی

 • برخی شرایط اقتصادی و اجتماعی با چاقی مرتبط هستند . برخی افراد دسترسی به امکانات ورزشی را ندارند ، آگاهی های لازم در مورد نحوه آشپزی سالم را ندارند و به آنها آموزش داده نشده است ، و یا وضعیت اقتصادی مناسبی برای تهیه میوه و سبزیجات تازه و فرایند نشده را ندارند . به علاوه برخی مطالعات نشان داده اند که محیط اجتماعی شما بر میزان وزنتان تاثیر گذار است ، چنانچه شما دوستان و یا بستگان چاق داشته باشید احتمال چاق بودنتان بیشتر است .

ترک سیگار

معمولاً ترک سیگار با اضافه وزن مرتبط می شود . در برخی افراد بعد از یک هفته تا چند ماه پس از ترک سیگار فرد چند کیلوگرم وزن اضافه می کند که اگر رژیم غذایی را کنترل نکنند می تواند منجر به چاقی شود.

عوارض

اگر فردی چاق باشد احتمال ابتلا به مشکلات و ناراحتی های زیر در وی وجود دارد :

 • چربی خون بالا
 • سرطان مانند سرطان های رحم ، دهانه رحم، تخمدان ، سینه ، کولون ، رکتوم و پروستات
 • افسردگی
 • بیماری کیسه صفرا
 • بیمارهای دستگاه تناسلی زنان مانند نازایی و پریود نامنظم
 • بیماری قلبی
 • فشارخون بالا
 • سندرم متابولیک
 • بیماری کبد چرب غیر الکلی
 • استئوآرتریت
 • بیماری های پوستی مانند بثورات پوستی و تاخیر در بهبود زخم
 • تنگی نفس و خفگی هنگام خواب
 • سکته مغزی
 • دیابت نوع

کیفیت زندگی

به طور کلی هنگامی که شما چاق باشید زندگی شما از کیفیت پایین تری برخوردار است . شما نمی توانید فعالیت ها و امورات روزانه زندگی خود را آن طور که دوست دارید اجرا کنید .در زمان شرکت در فعایتهای خانوادگی دچار مشکل میشوید . از مجامع عمومی دوری خواهید کرد وحتی با تبعیض مواجه خواهید شد .

موارد دیگری که کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از

 • افسردگی
 • ناتوانی
 • بیماریهای جسمی
 • مشکلات جنسی
 • خجالت کشیدن
 • انزوا و دوری از اجتماع

هدف از درمان چاقی رسیدن به وزن سلامت و حفظ آن به منظور کاهش ریسک بیماری ها و افزایش کیفیت زندگی است . شما احتیاج دارید که با یک تیم حرفه ای سلامت کار کنید تیمی متشکل از متخصص تغذیه ، متخصص چاقی و رژیم درمان که به شما در ایجاد تغییراتی در عادات غذا خوردن و فعالیتهای بدنی کمک خواهند کرد . شما همراه با این تیم به میزان وزن سلامت خود و چگونگی دستیابی به آن پی می برید . هدف ابتدایی کاهش 5 تا 10 درصد از وزن اولیه در طول 6 ماه است .

شما تنها با کاهش 5 تا 15 درصد از وزن کل خود می توانید احساس بهتر و بهبود سلامتی خود را حس کنید . به عنوان مثال در فرد چاقی با 91 کیلوگرم وزن کاهش 4.5 تا 13.6 کیلوگرم وزن کافی است تا مزایای کاهش وزن نمایان شود .

چنانچه پزشک شما بر این عقیده باشد که شما دچار اضافه وزن یا چاقی هستید ،تاریخچه پزشکی و سلامتی شما را با تمام جزئیات مرور خواهد کرد و برخی آزمایش ها و تست ها را توصیه می کند . چنین اقداماتی کمک به تایید تشخیص ها و یافتن علل ایجاد کننده چاقی و نیز هر نوع عوارض مرتبط می کنند .تست ها و آزمایشات مربوطه شامل موارد زیر می باشند :

 • مروری بر تاریخچه پزشکی و سلامتی . پزشک شما تاریخچه وزنی شما، مواردی که برای کاهش وزن تلاش کردید ، میزان فعالیت بدنی و عادات ورزشی شما ، الگوی غذا خوردن ، داروهای مصرفی ، سطوح استرس ودیگر موضوعات مربوط به سلامت شما را مرور و بررسی خواهد کرد . همچنین وی تاریخچه سلامت فامیلی شما را نیز مرور خواهد کرد تا از میزان در معرض بودن برخی شرایط خاص در شما اطلاع پیدا کند .
 • ارزیابی سایر و بیماری ها . اگر شما مشکلاتی در رابطه با سلامتی داشته باشید پزشکتان آنها را مورد ارزیابی قرار خواهد داد . همچنین سایر مشکلات را نیز چک خواهد کرد مشکلاتی مانند فشار خون بالا و یا اختلالات مربوط به غذا خوردن .
 • محاسبه BMI . پزشک شما به منظور تعیین میزان چاقی در شما نمایه توده بدن را محاسبه خواهد کرد . تعیین BMI به تعیین سایر مشکلات احتمالی و درمان مناسب با آنها کمک خواهد کرد .
 • اندازه گیری دور کمر . چربی ذخیره ای در اطراف کمر که چربی شکمی نامیده می شود ریسک ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت و قلب و عروق را افزایش می دهد . زنان با دور کمر بالاتر از 88 سانتیمتر و مردان با دور کمر بالاتر از 102 سانتیمتر ریسک بالایی در رابطه با ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی دارند .
 • معاینه کلی بدن . این تست شامل اندازه گیری قد ، چک کردن علائم حیاتی مانند ضربان قلب ، فشار خون و درجه حرارت بدن ، گوش دادن به صدای قلب، شش ها و معاینه شکم می باشد .
 • تست های آزمایشگاهی . نوع تست های آزمایشگاهی بستگی به وضعیت سلامتی و فاکتورهای خطر در شما دارد . و معمولاً شامل شمارش کامل سلوهای خونی (CBC) ، چربی های خون، تست های عملکرد کبد ، گلوکز ناشتا ، تست تیروئید و غیره است . ممکن است پزشک تست های قلبی خاصی مانند الکتروگاردیوگرام را نیز توصیه کند .

جمع آوری اطلاعات فوق به پزشک شما در تعیین میزان وزنی که باید کاهش یابد و نیز تعیین وضعیت سلامت و فاکتورهای خطری که در شما وجود دارد کمک می کند و نهایتاً پزشک راه درمانی مناسب برای شخص شما را انتخاب خواهد کرد.

راه های زیادی برای درمان چاقی و رسیدن به وزن سلامت وجود دارد . نوع روش درمانی بستگی به سطح چاقی شما ، وضعیت کلی سلامتی شما و میزان اراده و میل شما در شرکت در برنامه کاهش وزن دارد .

روش های درمان عبارتند از :

 • رژیم غذایی
 • ورزش و فعالیت بدنی
 • تغییرات رفتاری
 • داروهای تجویزی جهت کاهش وزن
 • جراحی

معمولاً کاهش وزن از طریق تغییراتی در سبک زندگی (تغییر رژیم غذایی ، افزایش فعالیت بدنی ، و تغییرات رفتاری ) امکان پذیر است . در موارد بسیار جدی و با اصلاح شیوه زندگی از دارو درمانی و جراحی نیز به عنوان درمان کمکی استفاده می شود

کاهش دریافت کالری روزانه و سالم غذا خوردن به منظور دستیابی به وزن سلامت ضروری هستند . کاهش وزن پیوسته و آرام 0.5 تا 1 کیلوگرم در هفته مطمئن ترین میزان کاهش وزن و بهترین راه جهت برگشت همیشگی وزن کاهش یافته است . از رژیم های غیرواقعی مانند برخی رژیم های بسیار کم کالری ناگهانی اجتناب کنید زیرا کاهش وزن ماندگاری را به نبال ندارند. استراتژی های متفاوت و زیادی وجود دارند که همگی باعث کاهش دریافت کالری می شوند .

راه های مختلف کاهش وزن به منظور غلبه بر چاقی عبارتند از :

 • کاهش دریافت کالری: کلید کاهش وزن کاهش کالری دریافتی است . پزشک شما عادات غذا خوردن شما را بررسی می کند و میزان کالری معمول مورد مصرف شما را تخمین می زند . بر خلاف تصورتان متوجه خواهید شد که مقادیر زیادی غذا می خوردید و برنامه غذایی شما حاوی مقادیر بالایی فست فود و شیرینی ها و نوشابه های حاوی شکر است . پزشک شما میزان مورد نیاز کالری روزانه شما را برای رسیدن به کاهش وزن تعیین خواهد کرد و معمولاً این میزان کالری بین 1200 تا 1600 کالری است .
 • احساس سیری با غذاهایی با کمترین محتوای کالری: و چگالی کم در ایجاد نقش سیری موثر است . هر یک از غذاها به ازای حجم مشخصی از غذا مقادیر معینی کالری دارند . برخی غذاها مانند دسرها ، شیرینی ها ، و غذاهای فرایند شده چگالی بالایی از انرژی دارند . بدین معنا که حجم کوچکی از این غذاها مقادیر بالایی کالری دارند . در مقایسه برخی از غذاها مانند میوه ها و سبزیجات چگالی کمی از انرژی دارند . این نوع غذاها حجم بزرگی از غذا را با کمترین کالری فراهم می کنند . با خوردن چنین غذاهایی، هم احساس گرسنگی فروکش می کند و هم احساس رضایت بیشتری در مورد وعده غذایی وجود خواهد داشت و در عین حال کالری کمتری دریافت می گردد.
 • اجرای یک رژیم غذایی سالم مانند یک رژیم غذایی بر اساس هرم استاندارد غذایی: برای این که رژیم غذایی سالمی داشته باشید باید بیشترغذاهای گیاهی بخورید مانند میوه ها ، سبزیجات و غلات کامل و سبوس دار . همچنین بیشتر از پروتئین گیاهی مصرف کنید مانند لوبیا ، عدس ،سویا . از گوشت های بی چربی استفاده کنید و هفته ای دو بار از غذاهای دریایی استفاده کنید. نمک و شکر را محدود کنید . از لبنیات کم چرب استفاده کنید . از منابع چربی سالم مصرف داشته باشید مانند دانه های روغنی ، زیتون ،کانولا ، و روغن دانه های روغنی. برخلاف رژیم های ناگهانی و غیر اصولی ، زمانیکه که شما یک رژیم غذایی سالم را به عنوان برنامه کاهش وزن خود انتخاب می کنید می توانید برای مدت زمان طولانی آن را دنبال کنید . رژیم غذایی بر اساس هرم غذایی یک از راه های داشتن یک رژیم غذایی سالم و طولانی مدت است . بدین معنا که نیازی به محدودیت شدید غذاها و گرسنگی های شدید وجود ندارد . هرم غذایی تمرکز بر مقادیر بالای میوه ها و سبزیجات دارد که حتی در حجم های بزرگ مقادیر اندکی کالری دارند . انتخاب های سالم دیگری که مقادیر متوسط بقیه قسمت های هرم غذایی را تشکیل می دهند عبارتند از غلات کامل سبوس دار ، منابع بدون چربی پروتئین مانند حبوبات ، ماهی و لبنیات کم چرب و چربی ها غیر اشباع سالم.
 • رژیم های غذایی مایع : این نوع رژیم ها منجر به کاهش وزن سریع در مدت زمان کوتاهی می شوند . آنها تنها حاوی 600 تا 800 کالری در روز هستند . این نوع رژیم غذایی بسیار کم کالری را در زمانی که شما نیاز به کاهش وزن سریع به دلیل بیماری زمینه ای دارید ، پیشنهاد می شود . به عنوان مثال پیش از یک جراحی و یا زمانیکه دچار مشکلات شدید چاقی هستید. نکته اساسی آنست که این رژیم را به صورت خود سرانه اجرا نکنید. حتما استفاده از این نوع رژیم به منظور جلوگیری از عوارض ، احتیاج به نظارت دقیق دارید . همچنین دریافت ویتامین و یا مکمل بر اساس نیاز بدن شما ضرورت انکار ناپذیر می باشد.از طرف دیگر، زمانی که از طریق یک رژیم غذایی بسیار کم کالری سریعاً وزن از دست می دهید احتمال برگشت سریع وزن در هنگام قطع رژیم وجود دارد . به منظور جلوگیری از برگشت وزن بعد از یک رژیم غذایی بسیار کم کالری ، بایستی تغییراتی در برنامه معمول غذایی خود و نیز میزان فعالیت بدنی و عادات خود ایجاد کنید .
 • جایگزین کردن وعده های غذایی . بدین معنا که یک یا دو وعده غذایی را با محصولات کم کالری جایگزین کرده و وعده سوم را نیز کم چرب و کم کالری می کنند و از میان وعده های سالم استفاده شود . در مدت زمان کوتاهی این نوع رژیم غذایی کمک به کاهش وزن می کند و چنانچه باعث محدود کردن کالری ونیزدریافت غذاهای سالم در شما شود انتخاب خوبی خواهد بود . به خاطر داشته باشید که این نوع رژیم ها عادات غذایی سالم و تغییر سبک زندگی را به شما آموزش نمی دهند . بنابراین چنانچه منجر به کاهش وزن شوند حفظ وزن کاهش یافته برای مدت طولانی کار مشکلی خواهد بود .

مراقب رژیم هایی با محدودیت شدید باشید:
ممکن است توسط رژیم های موقتی که وعده کاهش وزن سریع و آسان را می دهند وسوسه شوید . واقعیت خلاف این است و هیچ نوع غذای جادویی وجود ندارد . رژیم های خاصی مانند رژیم های کم کربوهیدرات در کوتاه مدت منجر به کاهش وزن می شوند ولیکن نتایج طولانی مدتی به همراه ندارند . ممکن است که با رژیمی با محدودیت های شدید وزن شما کاهش یابد ولی زمانی که رژیم خود را قطع کنید وزن کاهش یافته بر می گردد . به منظور کاهش وزن و البته حفظ آن باید عادات غذایی سالم را را فراگرفته و برای همیشه آنها را اجرا و رعایت کنید

هدف از درمان چاقی رسیدن به وزن سلامت و حفظ آن به منظور کاهش ریسک بیماری ها و افزایش کیفیت زندگی است . شما احتیاج دارید که با یک تیم حرفه ای سلامت کار کنید تیمی متشکل از متخصص تغذیه ، متخصص چاقی و رژیم درمان که به شما در ایجاد تغییراتی در عادات غذا خوردن و فعالیتهای بدنی کمک خواهند کرد . شما همراه با این تیم به میزان وزن سلامت خود و چگونگی دستیابی به آن پی می برید . هدف ابتدایی کاهش 5 تا 10 درصد از وزن اولیه در طول 6 ماه است .

شما تنها با کاهش 5 تا 15 درصد از وزن کل خود می توانید احساس بهتر و بهبود سلامتی خود را حس کنید . به عنوان مثال در فرد چاقی با 91 کیلوگرم وزن کاهش 4.5 تا 13.6 کیلوگرم وزن کافی است تا مزایای کاهش وزن نمایان شود .

هدف از درمان چاقی رسیدن به وزن سلامت و حفظ آن به منظور کاهش ریسک بیماری ها و افزایش کیفیت زندگی است . شما احتیاج دارید که با یک تیم حرفه ای سلامت کار کنید تیمی متشکل از متخصص تغذیه ، متخصص چاقی و رژیم درمان که به شما در ایجاد تغییراتی در عادات غذا خوردن و فعالیتهای بدنی کمک خواهند کرد . شما همراه با این تیم به میزان وزن سلامت خود و چگونگی دستیابی به آن پی می برید . هدف ابتدایی کاهش 5 تا 10 درصد از وزن اولیه در طول 6 ماه است .

شما تنها با کاهش 5 تا 15 درصد از وزن کل خود می توانید احساس بهتر و بهبود سلامتی خود را حس کنید . به عنوان مثال در فرد چاقی با 91 کیلوگرم وزن کاهش 4.5 تا 13.6 کیلوگرم وزن کافی است تا مزایای کاهش وزن نمایان شود .

در برخی موارد عمل جراحی راه حل چاقی است . جراحی منجر به بیشترین کاهش وزن می شود ولیکن می تواند خطرات جدی به دنبال داشته باشد . جراحی از دو طریق منجر به کاهش وزن می شود : مقدار غذایی را که فرد به راحتی توانایی خوردن آن را دارد محدود می کند و یا جذب غذا و کالری را مهار می کند .

معمولاً جراحی در موارد زیر توصیه می شود :

 • فرد دچار چاقی بسیار شدیدی است و نمایه توده بدنی 40 و بالاتر است .
 • نمایه توده بین بین 35 تا 39.9 قرار دارد و مشکلات جدی مرتبط با چاقی نیز در فرد وجود دارد مانند دیابت ، فشار خون بالا .
جراحی می تواند منجر به کاهش 50 درصدی وزن شود . تنها 50 درصد از کسانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند قادر به حفظ وزن از دست رفته به مدت 5 سال هستند . جراحی معجزه ای برای درمان چاقی نیست هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید کل اضافه وزن خود را با جراحی کاهش دهید و یا آن را به مدت طولانی حفظ کنید . موفقعیت کاهش وزن بعد از عمل جراحی بستگی به تعهد شما در تغییر سبک زندگی و عادات مربوط به فعالیت بدنی شما دارد .
انواع مختلفی از جراحی های کاهش وزن وجود دارد .انواعی از آنها محدود کننده هستند و میزان ظرفیت معده شما به منظور نگهداری غذا را محدود می کنند . انواعی دیگر باعث سوء جذب می شوند چراکه از جذب کالری و مواد غذایی جلوگیری می کنند . گروهی دیگر نیز ترکیبی از دو نوع ذکر شده هستند . جراحی های معمول کاهش وزن عبارتند از :
 • عمل بای پس معده : این عمل یکی از رایج ترین جراحی های کاهش وزن است چراکه نتایج طولانی مدت مثبتی داشته است . از هردو مکانیسم سوء جذب و محدود کردن برای رسیدن به هدف کاهش وزن استفاده می کند . در این عمل جراح شما فضای کیسه مانند کوچکی را در بالای معده ایجاد میکند . سپس روده کوچک را از قسمت زیر معده بریده و آن را به فضای کوچک جدید متصل می کند . مواد غذایی و مایعات مستقیماً از فضای کوچک جدید وارد این قسمت روده کوچک می شوند و بخش اعظمی از معده را رد می کنند .
 • باند کردن قابل تعدیل معده توسط لاپارسکپی (LAGB) : جراحی فوق از نوع محدود کننده است و در این جراحی معده شما به وسیله یک باند قابل اتساع به دو فضای کوچک تقسیم می شود . جراح این باند را درست مانند کمربند به دور معده سفت میکند و کانال کوچکی بین دو فضا ایجاد می کند. معمولاً این باند به صورت همیشگی قرار داده می شود . این عمل نیز رواج زیادی داشته است چراکه باعث کاهش وزن تدریجی و ثابتی می شود و در صورت لزوم می توان باند را تعدیل کرد . به هرجهت همانند سایر جراحی ها فرایند فوق نیز بدون تغییر سبک زندگی موثر واقع نخواهد شد .
 • انحراف صفرا با اتصال دئودنوم . جراحی فوق از نوع سوء جذب است . در این جراحی قسمت بزرگی از معده شما برداشته می شود . این جراحی کاهش وزن ماندگاری را به همراه دارد ولیکن با ریسک بالایی از سوء تغذیه و کمبود ویتامینی در بدن همراه است و بدین جهت فرد به نظارت شدید توسط تیم پزشکی نیازمند است . معمولاً این جراحی برای افراد با نمایه توده بدن بالاتر از 50 مورد استفاده قرار می گیرد .
جراحی های کاهش وزن مشکلات متعدد و بسیار جدی را به همراه دارند که به خود عمل جراحی و یا دریافت کاهش یافته غذا مربوط می شوند و عبارتند از :
 • پنومونی(التهاب بافت ریه)
 • لخته های خونی
 • عفونت
 • سنگ کیسه صفرا
 • فتق
 • تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • کمبود مواد مغذی در بدن

مکمل های بسیار زیادی وجود دارند که وعده کاهش وزن سریع را می دهند و به صورت آزاد و بدون نیاز به نسخه نیز قابل تهیه هستند .ولیکن اثر بخشی و بی خطر بودن آنها سوال برانگیز است . قبل از مصرف هر نوع مکملی با پزشک خود مشورت کنید .

داروهای گیاهی و ویتامین ها و مواد معدنی همگی تحت عنوان مکمل های غذایی نامگذاری می شوند . برخی از محصولات از جمله آنهایی که با عنوان " طبیعی " برچسب گذاری شده اند اثراتی مشابه داروها دارند و می توانند خطرناک باشند . ترکیبات استانداری ندارند و می توانند عوارض جانبی غیر قابل پیش بینی را ایجاد کنند .حتی برخی ویتامین ها و مواد معدنی نیز در صورتی که در مقادیر زیاد دریافت شوند مشکل آفرین خواهند بود . همچنین مکمل های غذایی می توانند تداخلاتی با داروهای تجویز شده و مصرفی فرد داشته باشند.

چه شما در معرض خطر چاقی و اضافه وزن باشید و یا در وزن سلامتی ، حتما باید نکاتی را برای پیشگیری از اضافه وزن و مشکلات مرتبط با سلامتی آن رعایت کنید. عملکردهای لازم برای پیشگیری از چاق شدن مشابه دستورالعمل های کاهش وزن است : ورزش روزانه ، یک برنامه غذایی سالم، یک تعهد طولانی مدت برای نظارت بر آنچه میخورید و می نوشید.

 • به طور منظم ورزش کنید. یکی از مهم ترین مسائل برای پیشگیری از اضافه وزن ورزش مرتب است . شما برای جلوگیری از اضافه وزن باید 150 تا 250 دقیقه در هفته فعالیت بدنی متوسط شامل پیاده روی تند و شنا داشته باشید.
 • وعده ها و میان وعده های غذایی سالم مصرف کنید. غذاهای کم کالری و مغذی مثل میوه و سبزی و غلات کامل استفاده کنید.از چربی های اشباع ، قندهای ساده و الکل پرهیز کنید. به یاد داشته باشید که هیچ غذایی تمام مواد مغذی مورد نیاز بدنتان را تامین نخواهد کرد . در طول یک روز باید تنوع غذایی داشته باشید. ممکن است خوردن یک غذای پرچرب و پرکالری لذت بخش باشد اما سعی کنید غذاهایی انتخاب کنید که به شما در رسیدن به وزن سلامتی کمک می کنند.
 • موقعیت هایی که باعث افزایش خوردن شما میشوند را بشناسید و از آنها اجتناب کنید. وضعیت هایی که شما کنترلی بر خوردن خود ندارید را شناسایی کنید . فهرستی تهیه کرده و در آن هرچه می خورید، مقدار آن ، زمان مصرف غذا و اینکه چقدر گرسنه هستید را یادداشت کنید. بعد از یک مدت الگویی به دست می آورید. به این وسیله شما چنین موقعیت هایی را شناسایی کرده و می توانید رفتار های غذایی خود را کنترل کنید.
 • به طور منظم بروزنتان نظارت داشته باشید. افرادی که حداقل یک بار در هفته خود را وزن می کنند، در حفظ وزن و جلوگیری از افزایش آن موفق ترند. با وزن کردن مرتب کوچکترین افزایش وزنی را قبل از تبدیل به مشکلات بزرگتر شناسایی می کنید.
 • استوار و ثابت قدم باشید. با متعهد بودن به برنامه حفظ وزن سلامت در طول هفته ، آخر هفته و همه تعطیلات تا حد ممکن ، شانس موفقیت های طولانی مدت خود را افزایش می دهید.
چنانچه واقعا مایل به جلوگیری از افزایش وزن هستید ، بهترین راه تمرکز بر یک شیوه زندگی موثر شامل برنامه غذایی سالم، کم کالری و لذت بخش است.