• 37291139 - 37284703
  • شنبه تا چهار شنبه : 22:00 - 17:00

آداب صحیح غذا خوردن در ماه رمضانامتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

گرفتن روزه در طول ماه مبارك رمضان بر هر فرد بالغ مسلمان واجب است مگر بيماران ، مسافران ، كودكان ، زنان باردار يا شيرده و در خونريزي ماهيانه . در قرآن كريم سوره بقره آيه 183 آمده است : » اي مؤمنان بر شما روزه مقرر گرديد همچنان كه بر كساني كه پيش از شما بودند هر نيز مقرر شده بود ، باشد كه تقوا پيشه كنيد «از اين رو ساله ميليون ها مسلمان از خوردن ، آشاميدن و مصرف دخانيات در ماه مبارك رمضان پرهيز مي كنند . روزه داري اسلامي از ساير انواع ناشتايي كاملا متمايز مي باشد . ماه رمضان نهمين ماه قمري بوده ، ممكن است با هر فصل سال مقارن باشد لذا مدت روزه در هر روز بين11 تا 18 ساعت متغير مي باشد .

سفره افطار

 

بايد توجه داشت كه در ماه مبارك رمضان در مجموع نسبت به ماه هاي ديگر بايد 30-20 % كمتر غذا بخوريم تا فوايد روزه و قصد اصلي آن محقق شود از اين طريق ، هم با احساس گرسنگي آشنا مي شويم و هم مي توانيم وعده غذايي حذف شده را از لحاظ مالي يا غذايي در اختيار نيازمندان قرار دهيم .

بديهي است مصرف كمتر غذا (ولي به اندازه مورد نياز بدن ) مي تواند موجبرسيدن بيشتر مواد غذايي به ساير مردم شود و لذا فشار كمتري به محيط زيستوارد مي شود . در اين ماه بايد نكات پزشكي و نحوه تغذيه نيز مورد توجه قرار گيرد . اين نوع روزه داري ممكن است آثار ويژه اي روي عوامل بيوشيميايي بدن انسان داشته باشد.


افطار:

معده خالي در هنگام افطار تحمل غذاي خشن را ندارد لذا خوردن غذاهاي سبك و سهل الهضم ، كم حجم و پر كالري و تقريبا نرم براي افطار مناسب تر است. بنا براين روزه خود را با يك نوشيدني گرم يا ولرم افطار نماييد . وظیفه افطار فقط از بین بردن گرسنگی و رساندن بدن به حالت اولیه نیست بلکه باید ذخایر ماهیچه ها و کبد را به آن بازمی گرداند. همان طور که قبلا هم گفتیم در حالت روزه داری بدن ابتدا از قند و سپس از چربی ها به عنوان سوخت استفاده می کند. از دست دادن چربی های ذخیره شده مطلوب و مفید است اما از دست دادن ذخایر کربوهیدرات موجب می شود در طول روزه داری بعدی یک یا چند مورد از علائم احساس خستگی، ضعف، سرگیجه، خواب آلودگی، عصبانیت و تحریک پذیری را تجربه کنید. لذا در مسئله افطار دو نکته باید مورد توجه قرار گیرد : 1. مدیریت آب 2. کاهش قند خون

به همین منظور افطار باید به نحوی خورده شود که موجب جذب کافی و مناسب قند شود.

رسول خدا هنگامی که افطار می فرمود باشیرینی آغاز می کرد و اگر نمی یافت با یک حبه قند یا خرما افطار می کرد و اگر هیچکدام نبود با آب ولرم افطار می کرد.

مانند : آب ولرم ، چای نبات و نبات داغ يا چاي کم رنگ

شیرکامل نیز حاوی مقادیر زیادتر چربی و کالری نسبت به شیر کم چرب یا بدون چربی است لذا بهتر است هما نطور که راهنمای تغذیه صحیح عنوان می کند و از انواع کم چرب یا بدون چربی اش استفاده نماییم.

زلوبيا و باميه هم از جمله موادي است كه مصرف آن در ماه مبارك رمضان رونق خاصي پيدا مي كند .و بسيار مورد علاقه خانواده ها است .

مصرف زلوبيا باميه تنها به مقدار كم مفيد است زيرا حاوي روغن ، نشاسته و قندهاي ساده مثل شكر است كه مصرف كنترل شده آن مفيد ولي مصرف بيش از حد آن بي اشكال نيست .

مشکل عمده ی این مواد سرخ کردنی بودن و نوع روغنی است که در سرخ کردن آن ها استفاده می شود که عمدتا از روغن های هیدروژنه و جامد می باشند .

مصرف خرما ، مواد قندي مفيد و طبيعي وكمي املاح و ويتامين را به بدن شما مي رساند و مقداري انرژي سريع الجذب را تامين مي كند .

مصرف خرما و توت خشك از مصرف زلوبيا و باميه بسيار ارجح تر و مفيد تر است زيرا چربي نداشته و قند آن طبيعي بوده و علاوه بر آن داراي املاح و ويتامين نيز مي باشد .

مصرف شله زرد هم در افطار می تواند به عنوان کربوهیدارت ساده برای جبران قند کاهش یافته ، مفید است.

مصرف سوپ يا آش تركيبي از مواد مختلف شامل كربو هيدرات ، پروتئين و مخصوصا املاح و ويتامين را به بدن مي رساند.

مصرف حلیم اگر از روغن و شکر کم استفاده شود در وعده افطار مشکلی ایجاد نمی کند.