• 37291139 - 37284703
  • شنبه تا چهار شنبه : 22:00 - 17:00

مصرف ته دیگ را کاهش دهید!!!امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ته‌دیگ یکی از پرطرفدارترین قسمت‌های خوشمزه بخصوص در سفره مردم ایران است که خوردن آن سبب مشکلات زیادی می‌شوند. در کشور ما سه نوع ته‌دیگ برنج، سیب‌زمینی و نان جز پرطرفدارترین ته‌دیگهاست، که در صورت طبخ نامناسب سرطان‌زا می‌شود. این در حالیست که بیشتر افراد به خوردن ته‌دیگ سوخته تمایل دارند.

 

ته دیگ

 

طبخ نامناسب موادغذایی نشاسته‌ای در دمای بالای ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد سبب تولید ماده‌آی به نام آکریلامید خواهد شد. پخت و پز در دمای بالا سبب واکنش بین کربوهیدرات و اسیدهای‌آمینه سبب تولید ماده‌ی سرطان‌زای آکریلامید می‌شود. دمای بالا و طولانی شدن زمان پخت و پز سبب تولید بیشتر این ماده می‌شود.

آکریلامید در غذاهای گیاهی بیشتر تولید می‌شود و بنظر می‌رسد که سیب‌زمینی سرخ شده و ته‌دیگ آن بیشترین میزان آکریلامید را تولید می‌کند چرا که میزان موادی که پیش‌ساز تولید آکریلامید هستند در سیب‌زمینی بیسیار بیشتر ازسایر ترکیبات نشاسته‌ای مانند برنج و نان است.

آکریلامید نه تنها یک عامل خطر برای ابتلا به سرطان محسوب می‌شود بلکه در ایجاد ناباروری نقش مهمی نیز دارد. از طرفی ته‌دیگ‌ها معمولا چرب و پرنمک هستند، که سبب ایجاد اضافه‌وزن، چاقی، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و فشارخون خواهند شد.

بنابراین لازم است مصرف ته‌دیگ و سایر سرخ‌کردنی‌ها را در رژیم خود کاهش داده و از روش‌های پخت و پز سالم مانند آبپز کردن و بخارپز کردن استفاده نمایید. در صورت استفاده از ته‌دیگ سعی شود، از مصرف ته‌دیگ‌های قهوه‌ای و سوخته پرهیز کنید و میزان روغن و نمک آن را نیز مورد توجه قرار دهید.

The American Cancer Society medical and editorial content team, Last Revised: March 10, 2016