• 37291139 - 37284703
  • شنبه تا چهار شنبه : 22:00 - 17:00

اسید چرب ترانسامتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دو نوع اسید چرب ترانس در غذاها وجود دارد: نوع اول که بصورت طبیعی در غذاهای با منشا حیوانی مانند شیر و گوشت یافت می‌شود، مقادیر کمی دارند. اما نوع دیگر که بصورت صنعتی در بعضی از غذاهای صنعتی به وفور یافت می‌شود بر اثر افزودن هیدروژن به روغن‌های مایع گیاهی (عمل هیدروژنه کردن)، برای بالابردن نقطه ذوب آنها (جامد کردن) جهت افزایش طول عمر و پایداری شان به وجود می‌آیند.

اما چرا در صنایع غذایی از این اسیدهای چرب استفاده می‌شود؟

روغن‌های حاوی اسیدچرب ترانس ارزان و پایدار هستند و به غذاها طعم مطلوب می‌دهد. اما این اسیدهای چرب سبب افزایش کلسترول بد (LDL) و کاهش کلسترول خوب (HDL) می‌شود و از این رو شیوع بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد.

اسیدهای چرب ترانس صنعتی در چه موادغذایی یافت می‌شوند؟

چربی‌های ترانس در روغن‌های شیرینی‌پزی، روغن نباتی جامد، مارگارین‌ها ، شیرینی‌‌جات، فست فودها، غذاهای سرخ شده مثل پیراشکی و سیب‌زمینی‌ سرخ‌کرده ، و سایر غذاهایی که با روغن‌های هیدروژنه ‌، پخته یا سرخ شده‌اند، یافت می‌شوند.

بنابراین لازم است به برچسب روغن‌ها توجه کنید. چرا که انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی از مصرف روغن‌های جامد هیدروژنه پرهیز کنید و گوشت لخم و لبنیات کم چرب مصرف بنمایید.

منبع:

Healthy eating/ American Heart Association Diet and Lifestyle Recommendations. Last reviewed 2015