• 37291139 - 37284703
  • شنبه تا چهار شنبه : 22:00 - 17:00

پرخوری در شب یلدا اغلب دردسر ساز است !!!امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

شب یلدا طولانی ترین شب سال است که ایرانیان قدیم این شب را جشن گرفته و با مصرف میوه‌های تابستانی مثل هندوانه و خشکبار به فصل گرم وداع گفته و به استقبال فصل سرد می‌روند. لذا در این شب خوراکی زیادی مصرف شده وخانواده‌ها تا پاسی از شب به جشن و شادی و شب نشینی می‌پردازند. موادغذایی در نظر گرفته در این شب مفید هستند اما مصرف باهم آن‌ها و پرخوری کردن سبب مشکلات زیادی خواهد شد.

اما مصرف زیاد مواد غذایی اغلب دردساز بوده، لذا بایستی به نکات مهم تغذیه‌ای توجه شود بخصوص اگر دچار اضافه وزن هستید:

1. بعلت مصرف زیاد میوه‌ها و تنقلات در این شب بهتر وعده شام سبک را انتخاب کنید یا در این وعده کمتر از حد معمول بخورید.

2. سعی کنید به علت مصرف زیاد میوه‌ها و تنقلات در این شب، زود شام بخورید. در واقع این اهمیت دارد که بین مصرف میوه‌ها و تنقلات با وعده شام بین یک ونیم تا دوساعت فاصله زمانی باشد. چرا که درصورتی که بعد از مصرف یک وعده غذایی بلافاصله به مصرف میوه‌ها و تنقلات بپردازید، این کالری اضافی بصورت چربی در بدن ذخیره شده و در ابتلا به اضافه وزن و متعاقبا چاقی نقش مهمی دارد.

3. غذا را آهسته بجویید و لقمه‌ها را بسرعت نبلعید. برای ایجاد حس سیری در هنگام مصرف موادغذایی ۲۰ دقیقه زمان لازم است با آهسته جویدن شما تا ایجاد حس سیری موادغذایی کمتری مصرف کرده‌اید.

4. در حین غذاخوردن و بلافاصله بعد از آن از مصرف زیاد نوشیدنی‌ها پرهیز کنید. بسیاری از افراد بدلیل سریع بلعیدن لقمه‌ها و پرخوری احساس می‌کنند غذا در گلویشان گیر کرده و با مصرف نوشیدنی‌ها سعی می‌کنند این مشکل را برطرف کنند که این کار سبب اختلال در عمل هضم و جذب شده و در سوء هاضمه نقش دارد.

5. در این شب سعی کنید بی‌تحرک نباشید. سعی شود و ورزش‌های گروهی انجام دهید که بعمل هضم و جذب کمک کند و سبب شادی بیشتر افراد می‌شود. همچنین در زمان ورزش و بازی‌های دسته‌جمعی افراد زمان کمتری را به خوردن اختصاص می‌دهند.

6. از آجیل‌های کهنه و بوداده کمتر استفاده نکنید آجیل کهنه آفلاتوکسین داشته و بر سلامت کبد اثرات منفی دارد. همچنین آجیل‌های بوداده بدلیل میزان نمک بالا بخصوص در افراد مبتلا به فشارخون بالا بایستی کاهش داده شود.

7. مصرف شیرنی‌جات، پاستیل‌ها، باسلوق و آجیل بدلیل محتوی بالای کالری و چربی بایستی کاهش یابد بخصوص در افراد مبتلا به دیابت و بیماران قلبی. مصرف آجیل گرچه مفید است اما پرخوری درمورد آن نیز سبب مشکلات عدیده‌ای خواهد شد.

8. بجای مصرف انواع شیرینی‌جات و تنقلات بهتر است از میوه‌های خشک استفاده نمایید که نه تنها کالری پایینی دارند بلکه در عملکرد دستگاه گوارش نیز موثر هستند.

9. در این فصل بدلیل سرما افراد آب کمتری مصرف می‌کنند که سبب ابتلا به یبوست خواهد شد. مصرف میوه‌های خشک در کاهش این مسئله نقش مهمی دارند.

تفاوت این شب با شب‌های دیگر فقط در ۶۰ ثانیه طولانی‌تر بودن است، لذا توجه داشته باشید که بخاطر این مدت زمان کوتاه خودمان و اطرافیان را دچار مشکل نکنیم و به مسائل تغذیه‌ای توجه کنیم. از پرخوری بپرهیزید و بجای خوردن زیاد از بی‌تحرکی بپرهیزید و خودتان را با بازی‌ها و ورزش‌های دسته‌جمعی سرگرم کنید.

🌸شب خوبی را برایتان آرزومندیم🌸