محاسبه BMI بدن + 4 راهکار برای کاهش شاخص توده بدنی

محاسبه BMI

محاسبه BMI راهی برای فهمیدن شاخص توده بدنی است که می‌تواند در از بین بردن چربی‌ها گام بسیار موثری باشد. با وجود اینکه امروزه چاقی و اضافه وزن به مشکلی همه گیر تبدیل شده است، نیاز به کاهش وزن امری ضروری تلقی می‌شود. از این رو ممکن است زمینه ساز ابتلا به بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، دیابت، پیری زودرس، افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، کلسترول خون بالا، مشکلات تنفسی و بسیاری از بیماری‌های دیگر که کیفیت و طول عمر را به شدت کاهش می‌دهند، فراهم شود.

متعادل بودن شاخص توده بدنی با اینکه روشی قدیمی است و از نظر برخی متخصصین منسوخ شده است، به عنوان معیاری است که تا حد بالایی بر پیشگیری از این بیماری‌ها و همینطور تناسب اندام به شکل مستقیم تاثیر گذار است. به همین منظور مطالبی جامع در این رابطه را برایتان گردآوری کرده‌ایم که در این زمینه یاری رسان شما باشد. با ما همراه باشید.

محاسبه BMI بدن برای چیست؟

با محاسبه شاخص توده بدنی می‌توان به وضعیت سلامت فیزیکی بدن تا حدودی دست یافت. محاسبه BMI در هر فرد به صورت اختصاصی است. این شاخص به عواملی از جمله قد، وزن، جنسیت، سن و میزان تحرک و فعالیت بدنی افراد بستگی دارد.

محاسبه شاخص توده بدنی

با کمک آن میزان حاد بودن چاقی و اضافه وزن مشخص می‌شود. در واقع با کمک قد و وزن شخص BMI محاسبه شده و مقدار وزن مناسب تعیین خواهد شد. با محاسبه BMI نمی‌توان مقدار چربی اضافی بدن را وزن کرد. این شاخص تنها به پزشکان و متخصصین تغذیه کمک می‌کند تا راهکار مناسبی برای رسیدن به تناسب اندام در کنار وزن متعادل با در نظر داشتن قد فرد، مشخص شده و تجویز شود.

 

چگونه BMI یا همان شاخص توده بدنی محاسبه می‌شود؟

محاسبه BMI یا (Body Mass Index) به عنوان مرجعی کلی و جهانی برای تعیین حجم کلی بدن به کار برده می‌شود. با این روش فرد می‌تواند متوجه نرمال بودن وزن، کم بودن وزن یا اضافه بودن وزن خود شود. برای اندازه گیری دستی این مقیاس لازم است تا معلومات دقیقی در مورد قد و وزن را در دست داشت. در واقع قد و وزن دو متغیر اصلی در این محاسبه هستند. در برخی محاسبات سن، جنسیت و فعالیت بدنی را نیز لحاظ می‌کنند.

 bmi بدن

برای محاسبه شاخص توده بدنی کافی است فقط وزن بر حسب کیلوگرم را بر مجذور قد بر حسب سانتی متر تقسیم کرد. سن و جنسیت برای بالا بردن دقت محاسبه است که می‌توان از آنها در این محاسبه چشم‌پوشی کرد. عدد به دست آمده برای هر فرد مفهوم خاص خود را برای فرد دارد.

عدد به دست آمده در محاسبه BMI نشانه چیست؟

  • عدد به دست آمده در صورتی که کمتر از مقدار 18/5 باشد یعنی فرد دچار کمبود وزن است. در این صورت مراجعه به یک متخصص تغذیه برای جلوگیری از ضعیف شدن بدن وجود دارد.
  • در محدوده 18/5 الی 24/9 نشان می‌دهد که فرد از وزن طبیعی برای بدن خود برخوردار است. بهتر است برای حفظ و تثبیت وزن متعادل از راهکارهای مناسبی استفاده شود.
  • محدوده 25 الی 29/9 نشان دهنده وجود مقداری اضافه وزن است و اگر مراعات لازم در مورد تغذیه و فعالیت بدنی پیش گرفته نشود، فرد احتمالا پس از مدتی با اضافه وزن مواجه شود. در نتیجه فرد باید اقدامات لازم برای کنترل و جلوگیری از بالا رفتن و اضافه وزن را پیش گیرد.
  • با محاسبه BMI عدد به دست آمده اگر بالای 30 باشد، نشان دهنده اضافه وزن جدی و چاقی است که هرچه این مقدار بالاتر رود، مقدار وزن اضافی در فرد بیشتر است. در این حالت حتما باید راه مناسب از جمله مراجعه به متخصص تغذیه و فعالیت بدنی منظم برای کاهش و کنترل وزن پیش گرفته شود.

شاخص توده بدنی در هر سنی چه عددی دارد؟

همانطور که مشخص شد مقدار نرمال نتیجه محاسبه BMI عددی بین 18/5 الی 24/9 را دارد. که این موضوع برای سنین بزرگسالان صدق می‌کند. BMI در زنان و مردان، کودکان و سالمندان با کمی تفاوت محاسبه می‌شود، اما همان متغیرها را نیز لازم دارد.پی بردن به این عدد برای هر سنی بسیار متفاوت و مهم است. بازه مناسب برای هر سنی شامل گزیه‌های زیر است:

  • 18 الی 24 سالگی عدد 22
  • 25 الی 34 سالگی عدد 23
  • 35 الی 44 سالگی عدد 24
  • 45 الی 54 سالگی عدد 25
  • 55 الی 64 سالگی عدد 26
  • 65 سالگی و بالاتر عدد 27

چگونه می‌توان BMI را کاهش داد؟

 BMI توسط پزشک

در مواردی که با محاسبه BMI پی به اضافه وزن و وجود چربی در بدن بردیم، لازم است راهکارهایی را برای جلوگیری از پیشرفت آن در نظر داشته باشیم. اینکه به موقع از بالا رفتن مقدار توده چربی بدن جلوگیری کنیم، راهی است که پس از مدتی به ثمر نشسته و از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها که اضافه وزن زمینه ساز آنها است، پیشگیری خواهد شد. در ادامه بهترین راهکارها برای این منظور را برایتان ارائه خواهیم کرد.

1.پیروی از یک رژیم غذایی

بهترین رژیم برای کاهش وزن، رژیمی است که در آن علاوه بر کاهش وزن فرد به بهبود بیماریها و حفظ سلامتی دست یابد. پیروی از رژیم‌های لاغری غیر اصولی و خودسرانه غیر علمی ممکن است عوامل خطرناک‌تری را ایجاد کند. برای رسیدن به این منظور مراجعه به پزشک متخصص تغذیه بهترین راه جهت دریافت رژیمی تخصصی که حاوی هر نوع ویتامین و مواد مغذی برای سلامتی بدن است، به شمار می‌رود.

2.فعالیت بدنی منظم

فعالیت بدنی برای کاهش bmi

در طول رژیم برای لاغری بهتر است یک فعالیت بدنی هوازی مانند پیاده روی سریع، کوهنوردی یا شنا پیش گرفته شود. یا این کار توده‌های چربی سریعتر از بین خواهند رفت و جای خود را به بافت‌های عضلانی می‌دهند. لازم است روزانه حداقل بین 30 الی 40 دقیقه فعالیت بدنی منظم را داشته باشید.

3.اصلاح سبک زندگی

افرادی که دیر خوابی شبانه، مصرف غذاهای فست فود، عادت به خوردن غذاهای شور و چرب را دارند بهتر است از جایگزین های سالمتری برای طول عمر و زندگی سالم استفاده کنند. غذاهای خانگی و کم چرب که با لیموترش مزه دار می‌شوند خیلی بهتر از مواد غذایی پر کالری فست فود هستند.

خواب شبانه به موقع منجر به تنظیم ترشح هورمون‌ها از غدد بدن می‌شود که بسیار موثر در درمان اضافه وزن هستند. متعادل بودن سطح هورمون‌ها تاثیر به سزایی در متابولیسم و سوخت و ساز بدن خواهد داشت. اگر هدف کاهش وزن و تناسب اندام باشد باید با اصلاح سبک غلط زندگی گامی بزرگ برای رسیدن به سلامتی و طول عمر برداشت.

4.حفظ آرامش، خواب کافی و مدیریت استرس

مدیریت استرس

استرس و اضطراب می‌توانند عاملانی برای ایجاد چاقی و اضافه وزن باشند. بهتر است از راههای مناسب برای مدیریت و درمان این دو مخرب بدن استفاده شود. روش های موثری مانند گروه درمانی‌های تفریحی، یوگا و مدیتیشن بسیار موثر در درمان هر نوع نگرانی و پریشانی به شمار می‌روند.

سخن پایانی

برخی افراد بر این باورند که محاسبه BMI یک فرمول اشتباه برای رسیدن به مقدار توده‌های چرب اضافه در بدن است. زیرا ممکن است حتی فردی هیکلش لاغر باشد اما پهلو و شکم داشته باشد و در این محاسبه از مقداری نرمال برخوردار باشد. از آنجایی که چربی وزن کمتری نسبت به عضله دارد، این محاسبه تفاوت بین افرادی که ورزشکار هستند و بدنی عضلانی دارند در کنار افرادی که اضافه وزن و چربی اطراف شکم یا ران دارند را نادیده می‌گیرد. در نتیجه بهتر است برای تشخیص بهتر وضعیت بدن از یک پزشک متخصص تغذیه راهنمایی مناسب گرفته شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

رژیم غذایی

امکان ارسال نظر وجود ندارد.