محاسبه BMI بدن هر فرد با چه فرمولی انجام می‌شود؟نوشته شده توسط آخرین بروز رسانی آبان 12, 1398

محاسبه BMI

محاسبه BMI که به شاخص توده بدنی نیز شناخته می‌شود، برای خلاص شدن از چربی‌های اضافی بدن لازم است. اضافه وزن تاثیرات بسیار زیادی بر سلامتی بدن دارد. بسیاری از بیماری‌ها بر اثر چاقی ایجاد می‌شوند. بیماریهایی مانند فشار خون بالا، ابتلا به بیماری‌های دستگاه گوارش و کبد، کلسترول خون بالا، دیابت، پیری زودرس، بیماری‌های دستگاه تنفسی، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و بسیاری از بیماری‌هایی که موجب کوتاه شدن عمر و مرگ را به همراه دارند، بر اثر اضافه وزن بیش از حد و بالا بودن شاخص توده بدنی ایجاد خواهد شد.

 

محاسبه BMI بدن برای چیست؟

با محاسبه شاخص توده بدنی می‌توان به وضعیت سلامت فیزیکی بدن تا حدودی دست یافت. محاسبه BMI در هر فرد به صورت اختصاصی است. این شاخص به عواملی از جمله قد، وزن، جنسیت، سن و میزان تحرک و فعالیت بدنی افراد بستگی دارد. با کمک آن میزان حاد بودن چاقی و اضافه وزن مشخص می‌شود. در واقع با کمک قد و سن شخص BMI محاسبه شده و مقدار وزن مناسب تعیین خواهد شد. با محاسبه BMI نمی‌توان مقدار چربی اضافی بدن را وزن کرد. این شاخص تنها به پزشکان و متخصصین تغذیه کمک می‌کند تا خط مشی کاربردی جهت تناسب اندام و وزن متعادل طبق قد برای هر فرد سنجیده و مشخص شود.

 

محاسبه شاخص BMI

 

چگونه BMI یا همان شاخص توده بدنی محاسبه می‌شود؟

محاسبه BMI یا (Body Mass Index) به عنوان یک مرجع کلی و جهانی برای تعیین حجم کلی بدن است. با این روش فرد می‌تواند متوجه نرمال بودن وزن، کم بودن وزن یا اضافه بودن وزن خود شود. برای اندازه گیری دستی این مقیاس لازم است تا معلومات دقیقی در مورد قد و وزن را در دست داشت. در واقع دانستن قد و وزن دو متغیر اصلی در این محاسبه هستند. در برخی محاسبات سن، جنسیت و فعالیت بدنی را نیز لحاظ می‌کنند.

برای محاسبه شاخص توده بدنی کافی است فقط وزن بر حسب کیلوگرم را بر مجذور قد بر حسب سانتی متر تقسیم کرد. سن و جنسیت برای بالا بردن دقت محاسبه است که می‌توان از آنها در این محاسبه چشم‌پوشی کرد. عدد به دست آمده برای هر فرد مفهوم خاص خود را برای فرد دارد.

 

محاسبه bmi بدن

 

عدد به دست آمده در محاسبه BMI نشانه چیست؟

  • اگر عدد کمتر از مقدار 18/5 باشد یعنی فرد دچار کمبود وزن است. در این صورت مراجعه به یک متخصص تغذیه برای جلوگیری از ضعیف شدن بدن وجود دارد.
  • در محدوده 18/5 الی 24/9 نشان می‌دهد که فرد از وزن طبیعی برای بدن خود برخوردار است. بهتر است برای حفظ و تثبیت وزن متعادل از راهکارهای مناسبی استفاده شود.
  • محدوده 25 الی 29/9 نشان دهنده وجود مقداری اضافه وزن است و خطر ابتلا به چاقی وجود دارد. در نتیجه فرد باید برای پیشگیری از بالا رفتن و اضافه وزن بیش از حد راهکارهای مناسب را پیش بگیرد.
  • با محاسبه BMI عدد به دست آمده اگر بالای 30 باشد، نشان دهنده چاقی است که هرچه این مقدار بالاتر رود، مقدار وزن اضافی در فرد بیشتر است. در این حالت حتما باید راه مناسب از جمله مراجعه به متخصص تغذیه و فعالیت بدنی منظم برای کاهش و کنترل وزن پیش گرفته شود.

 

 

شاخص توده بدنی در هر سنی چه عددی دارد؟

همانطور که مشخص شد مقدار نرمال نتیجه محاسبه BMI عددی بین 18/5 الی 24/9 را دارد. که این موضوع برای سنین بزرگسالان صدق می‌کند. BMI در زنان و مردان، کودکان و سالمندان با کمی تفاوت محاسبه می‌شود، اما همان متغیرها را نیز لازم دارد. دانستن این عدد برای هر بازه سنی نکته مهمی است تا بتوان از وزن مناسب بدن خود خارج نشد. اطلاعات سختی لازم نیست و فقط کافی است وزن خود را بر توان دوم قد خود تقسیم کنید. حد نرمال برای سنین مختلف این شاخص به شکل زیر است.

  • 18 الی 24 سالگی عدد 22
  • 25 الی 24 سالگی عدد 23
  • 35 الی 44 سالگی عدد 24
  • 45 الی 54 سالگی عدد 25
  • 55 الی 64 سالگی عدد 26
  • 65 سالگی و بالاتر عدد 27

 

چگونه می‌توان BMI را کاهش داد؟

بعد از رسیدن به نتیجه محاسبه BMI لازم است اگر این مقدار بالا باشد لازم است تا راهکارهای مناسبی برای کنترل و پایین آوردن آن پیش گرفته شود. با این کار از ابتلا به بیماری های مختلف نیز جلوگیری خواهد شد.

 

محاسبه BMI توسط پزشک

 

پیروی از یک رژیم غذایی

بهترین رژیم برای کاهش وزن، رژیمی است که در آن علاوه بر کاهش وزن فرد به بهبود بیماریها و حفظ سلامتی دست یابد. پیروی از رژیم های لاغری غلط و سرخود ممکن است عوامل خطرناک‌تری را ایجاد کند. برای رسیدن به این منظور مراجعه به پزشک متخصص تغذیه بهترین راه جهت دریافت رژیمی تخصصی که حاوی هر نوع ویتامین و مواد مغذی برای سلامتی بدن است، به شمار می‌رود.

فعالیت بدنی منظم

در طول رژیم برای لاغری بهتر است یک فعالیت بدنی هوازی مانند پیاده روی سریع، کوهنوردی یا شنا پیش گرفته شود. یا این کار توده‌های چربی سریعتر از بین خواهند رفت و جای خود را به بافت‌های عضلانی می‌دهند.

مدیریت استرس

استرس و اضطراب می‌توانند عاملانی برای ایجاد چاقی و اضافه وزن باشند. بهتر است از راههای مناسب برای مدیریت و درمان این دو مخرب بدن استفاده شود. روش های موثری مانند گروه درمانی‌های تفریحی، یوگا و مدیتیشن بسیار موثر در درمان هر نوع نگرانی و پریشانی به شمار می‌روند.

اصلاح سبک زندگی

افرادی که دیر خوابی شبانه، مصرف غذاهای فست فود، عادت به خوردن غذاهای شور و چرب را دارند بهتر است از جایگزین های سالمتری برای طول عمر و زندگی سالم استفاده کنند. غذاهای خانگی و کم چرب که با لیموترش مزه دار می‌شوند خیلی بهتر از مواد غذایی پر کالری فست فود هستند. خواب شبانه به موقع منجر به تنظیم هورمون‌ها و بسیاری از غدد بدن می‌شود که بسیار موثر در درمان اضافه وزن هستند. اگر قصد کاهش وزن و تناسب اندام باشد باید با اصلاح سبک غلط زندگی گامی بزرگ برای رسیدن به سلامتی و طول عمر برداشت.

سخن پایانی

برخی افراد بر این باورند که محاسبه BMI یک فرمول اشتباه برای رسیدن به مقدار توده های چرب اضافه در بدن است. زیرا ممکن است حتی فردی هیکلش لاغر باشد اما پهلو و شکم داشته باشد و در این محاسبه از مقداری نرمال برخوردار باشد. از آنجایی که چربی وزن کمتری نسبت به عضله دارد، این محاسبه تفاوت بین افرادی که ورزشکار هستند و بدنی عضلانی دارند در کنار افرادی که اضافه وزن و چربی اطراف شکم یا ران دارند را نادیده می‌گیرد. در نتیجه بهتر است برای تشخیص بهتر وضعیت بدن از یک پزشک متخصص تغذیه راهنمایی مناسب گرفته شود.

 

رژیم غذایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *