بالاخره رژیم کانادایی خوب است یا بد؟نوشته شده توسط آخرین بروز رسانی مرداد 6, 1398

رژیم کانادایی

رژیم لاغری شاید کار سخت و دشواری به نظر بیاید. جالب اینجاست که با وجود سختی های زیادی که برای پایبند بودن به یک رژیم وجود دارد، کماکان بسیاری از کسانی که در آرزوی خوش اندام شدن هستند به این رژیم ها روی می آورند. رژیم کانادایی که موضوع مورد بحث در این مطلب است، در واقع یکی از انواع رژیم های لاغری یویویی است. رژیم های لاغری یویویی، رژیم هایی هستند که پس از مدتی لاغری دوباره چاقی را به ارمغان می آورند. رژیم کانادایی یک رژیم لاغری 13 روزه است. در طی این مدت منوی غذایی فردی که به این رژیم روی می آورد به غذاهای خاصی محدود می شود. از همین رو این محدودیت می تواند نیاز بدن به مواد مغذی را تامین نکند و باعث بروز عارضه هایی شود. در این مطلب در ابتدا به منوی این رژیم لاغری و در ادامه به عوارض آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

رژیم کانادایی چیست؟

رژیم کانادایی همانطور که پیشتر ذکر شد یک رژیم 13 روزه است.از افرادی که نکات این رژیم لاغری را در برنامه غذایی خود رعایت می کنند، انتظار می رود در طول 13 روز به کاهش وزن 5 تا 13 کیلو گرمی دست پیدا کنند. در رژیم کانادایی منوی غذا به پروتئین ها و برخی سبزیجات محدود می شود و مصرف غذا از دیگر گروه های مواد غذایی را محدود و گاهی قطع می کند.

کاهش وزن در رژیم کانادایی تنها در اثر کاهش مقدار چربی ها نیست بلکه مقداری از عضله ها و همینطور مقدار زیادی از آب بدن هم در طی این رژیم از دست می رود. رژیم کانادایی یک رژیم کم کالری سریع است که در طول مدت آن کالری دریافتی به ¼ کاهش پیدا می کند. به دلیل کمبود مواد مغذی در طول مدت این رژیم مصرف مولتی ویتامین ها توصیه می شود.

منوی رژیم کانادایی چگونه است؟

در این بخش ابتدا به ذکر محدودیت های مصرفی در این رژیم می پردازیم و سپس مواد غذایی که می توانید میل کنید را بیان می کنیم.

چه غذاهایی در رژیم کانادایی نباید مصرف شود؟

مصرف گروه های غذایی میوه ها، قندها، دانه ها، غلات، بیشتر چربی ها، برخی سبزیجات و کربوهیدرات ها در این رژیم ممنوع است. همچنین ادویه ها، نمک و غذاهای سرخ شده نباید استفاده شوند. با این وجود تنها گروهی از مواد غذایی که می ماند پروتئین ها هستند.

بیشتر منوی این رژیم را پروتئین ها تشکیل می دهند. این ماده مغذی در موادی مانند گوشت قرمز، ماهی، مرغ و انواع گوشت پرندگان، تخم مرغ، حبوبات، قارچ، لبنیات و دانه های مغذی یافت می شود.

رژیم کانادایی

چه مواد غذایی می توان مصرف کرد؟

همانطور که در بالا آمده است، در رژیم کانادایی تنها گروه غذایی که مصرف آن محدود نیست پروتئین است. برخی از سبزیجات، میوه ها و چربی ها در این رژیم ممنوع نیستند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. خوردن روزانه 2 لیتر آب در این رژیم اجباری است. خوردن مولتی ویتامین ها و قرص های مکمل توصیه می شود. ساعات مصرف غذا هم در این رژیم همه است. صبحانه باید پیش از ساعت 9 خورده شود. ناهار هم باید بین ساعت 12 تا 14 میل شود و موقع صرف شام هم بین ساعت 17 تا 18 غروب است. در ادامه به بررسی منوی این رژیم می پردازیم، به خواندن ادامه دهید. پیش از ارائه این مطلب باید عرض کنم که پیروی از این رژیم می تواند عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد لذا تلاش کنید از راه های دیگری برای لاغری بهره ببرید.

چربی های غیر اشباع مانند روغن زیتون و. دانه های روغنی مانند کنجد و تخمه آفتابگردان هم در منوی این رژیم قرار دارند. برخی مواد غذایی هم مانند فلفل چیلی، دارچین و زنجبیل به دلیل طبع گرمی که دارند باعث لاغری می شوند و استفاده آن نیز برای کسانی که از این رژیم تبعیت می کنند، توصیه می شود.

لبنیات یک گروه بزرگ از مواد غذایی است که در این رژیم جایگاه ویزه ای دارد زیرا این گروه از مواد غذایی پروتدین بالایی دارند. ماست کم چرب یا پر چرب، شیر، انواع پنیر و کشک از مواردی هستند که می توانید از آنها در تهیه غذای برای این رژیم استفاده کنید.

تخم مرغ یا به طور کلی تخم پرندگان از مواردی است که در این رژیم زیاد استفاده می شوند. این دسته از مواد غذایی از ارزش غذایی بالایی برخوردارند و هضم آسانی دارند. به طور کلی از اولین غذا هایی است که به نوزادان خورانده می شود.

قارچ هم یک ماده غذایی است هم حاوی مقادیر زیادی پروتئین است و هم می توان آن را در کنار دیگر مواد غذایی مصرف کرد تا از کسل بودن منو این رژیم بکاهد.

حبوبات سرشار از پروتئین، املاح و ماد مورد نیاز بدن هستند که می توان از آنها در منو این رژیم استفاده کرد. تنها مشکلی که این گروه از مواد غذایی دارند این است که نافخ هستند و ممکن است برخی افراد با خوردن آنها دچار نفخ شوند و از مصرف آنها صرف نظر کنند.

رژیم کانادایی

میزان کالری دریافتی در رژیم کانادایی چقدر است؟

به طور کلی میزان کالری دریافتی معمول در بین افراد سالم بدون اضافه وزن، روزانه برای هر مرد 2400 و برای هر زن 2000 کالری است. در رژیم کانادایی این مقدار کالری دریافتی روزانه به 600 واحد کاهش پیدا می کند.

این رژیم برای چه کسانی قابل پیروی است؟

رژیم کانادایی برای استفاده کوتاه مدت مناسب است و هیچ تضمینی برای حفظ کاهش وزن وجود ندارد، در برخی از وب سایت ها مدت ماندگاری این رژیم را تا یک سال می دانند که هیچگونه پایه علمی ندارد و برای هر فرد با ویژگی بدنی خاص این مدت زمان متفاوت خواهد بود.

در یک رژیم کم کالری متخصص تغذیه کالری دریافتی را با توجه به سن و توده بدنی فرد بین 800 تا 1200 واحد انتخاب می کند ولی مقدار کالری دریافتی روزانه در این رژیم 600 واحد است که بسیار پایین است. لذا از پیروی از این رژیم پرهیز کنید.

پیش از اقدام به پیروی از رژیم کانادایی با پزشک خود مشورت کنید تا از مناسب بودن این ریم برای شما اطمینان حاصل شود.

عوارض و ایرادات رژیم کانادایی

 • مهمترین عارضه رژیم کانادایی را می توان افت قند خون و سرگیجه عنوان کرد. این امر به دلیل کمبود قندها و کربوهیدرات ها در منوی غذایی است.
 • احساس گرسنگی پیوسته هم از ایرادات و عوارض بزرگ این رژیم است که خلق و خو را عوض می کند و فرد همواره عصبانی است.
 • صبحانه ناکافی هم از ایرادات این رژیم است، در صورتی که صبحانه از وعده های اصلی روزانه است ولی این رژیم این وعده را به صورت ناکافی ارائه می دهد. کم خوردن صبحانه می تواند بی رمقی صبحگاهی را به دنبال داشته باشد.
 • ضعف بدنی و بی حالی هم از عارضه های رژیم کانادایی است. این رژیم چون محدودیت کالری زیادی دارد. کم تحرکی را باعث می شود.
 • مقدار زیادی از وزن را در مدت زمان کمی از دست دادن موجب کاهش عضلات می شود که یک ایراد بزرگ برای یک رژیم است.
 • وارد شدن شوک به بدن در اثر کاهش ناگهانی مقدار غذای مصرفی در روز هم از ایرادات این رژیم است.
 • مصرف سبزیجات در این رژیم بسیار کم است که این امر می تواند افراد را به یبوست مبتلا کند.
 • بازگشت سریع وزن پس از رژیم به وزن قبل از رژیم هم از ایرادات رژیم کانادایی است که به رژیم های یویویی معروف هستند.
 • رژیم کانادایی منوی کسل کننده و تکراری دارد و انگیزه را از بین می برد.
 • از آنجایی که به جز گروه پروتئین ها در این رژیم دیگر گروه های غذایی ممنوعیت مصرف دارند و بیشتر غذاهای پروتئینی هم گران هستند. لذا از ایرادات این رژیم می توان به گران بودن آن هم اشاره کرد.

رژیم کانادایی

نظر متخصصان تغذیه چیست؟

رژیم های سختگیرانه کم کالری در دراز مدت راه مناسبی برای کاهش وزن نیستند. متخصصان تغذیه عنوان کرده اند که میزان کاهش وزن در دراز مدت در رژیم های سختگیرانه و رژیم های متعادل تقریبا برابر است. بهترین رژیم های لاغری آنهایی هستند که افراد در آن ها به خوردن غذاهای سالم و مقوی توصیه می شوند و فعالیت های بدنی و ورزش در آنها نادیده گرفته نمی شود. به عزیزانی که در پی کاهش دادن وزن خود هستند توصیه می شود که از رژیم های سختگیرانه کم کالری طولانی مدت مانند رژیم کانادایی، استفاده نکنند.

نکاتی در رابطه با رژیم کانادایی

 • رژیم های سختگیرانه و غیر اصولی مانند رژیم کانادایی می تواند حمله قلب و مغزی یا تشنج را به همراه داشته باشد.
 • پس از مدتی که از قطع رژیم می گذرد وزن به حالت قبل بر می گردد. این امر به دلیل این است که افراد پس از رژیم به پرخوری های قبلی روی می آورند.
 • سالی دوبار می توانید از رژیم کانادایی برای کاهش وزن خود بهره ببرید.
 • پیش از اقدام عمل به هر رزیم از جمله رژیم کانادایی با یک متخصص مشورت کنید. ویژگی های هر فردی متفاوت است و ممکن است هر رژیمی برای هر فردی مناسب نباشد.
 • با توجه به نکات و ایراداتی که به رژیم کانادایی وارد شده است. عمل به این رژیم برای رسیدن به وزن ایده آل توصیه نمی شود.

رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

امکان ارسال نظر وجود ندارد.