رژیم کانادایی یکی از معروفترین رژیم هایی است که برای گوش بسیاری از افراد آشنا است. این رژیم یکی از رژیم های کاهش وزن است که برای بازه زمانی خاصی محدودیت هایی را دارد.
این محدودیت ها با کاهش وزن و دست یافتن به تناسب اندام همراه خواهد بود.

در دنیای امروزی که کاهش وزن به آرزویی برای بسیاری از افراد تبدیل شده، رو آوردن به هر کاری می تواند به لاغری منجر شود.
اما آیا هر راهکاری ایمن و مطمئن است؟
آسیب جبران ناپذیری به همراه دارد یا خیر؟
برگشت پذیر است یا نه؟
موضوع مورد بحث در این متن، رژیم لاغری کانادایی است. این رژیم از جمله رژیم های یویویی محسوب می شود و با قطع آن مجددا اضافه وزن سراغ فرد خواهد آمد. با ما همراه باشید تا بررسی های بیشتری برای این رژیم داشته باشیم.

رژیم کانادایی چیست؟

رژیم کانادایی رژیم 13 روزه ای است که 2 روز رژیم نگهدارنده نیز برای آن در نظر گرفته شده است.
از افرادی که نکات این رژیم لاغری را در برنامه غذایی خود رعایت می کنند، انتظار می رود در طول 15 روز، به کاهش وزن بیش از 5 کیلو گرمی، دست پیدا کنند.
این روش برای سلامتی بسیار آسیب زننده است.
در طول این رژیم منوی غذا به پروتئین ها و برخی سبزیجات محدود می شود و مصرف غذا از دیگر گروه های مواد غذایی را محدود و گاهی قطع می کند.

رژیم کانادایی چیست؟

کاهش وزن، در طول این رژیم لاغری، تنها در اثر کاهش مقدار چربی ها نیست. بلکه مقداری از عضله ها و همینطور مقدار زیادی از آب بدن هم در طی این رژیم از دست می رود.
رژیم کانادایی یک رژیم کم کالری سریع است که در طول مدت آن کالری دریافتی به ¼ کاهش پیدا می کند. به دلیل کمبود مواد مغذی در طول مدت این رژیم مصرف مولتی ویتامین ها توصیه می شود.

منوی رژیم کانادایی چگونه است؟

در ادامه این متن ابتدا محدودیت های مصرفی در این رژیم را برایتان به طور کامل بیان خواهیم کرد. سپس مواد غذایی که می توانید میل کنید را مشخص می کنیم.

1. چه غذاهایی در رژیم کانادایی نباید مصرف شود؟

مصرف گروه های غذایی زیر در این رژیم ممنوع است:

  • میوه ها
  • قندها
  • دانه ها
  • غلات
  • بیشتر چربی ها
  • برخی سبزیجات
  • کربوهیدرات ها

علاوه بر این موارد ادویه ها، نمک و غذاهای سرخ شده نیز نباید استفاده شوند. با این وجود تنها گروهی از مواد غذایی که می ماند پروتئین ها هستند.

بیشتر منوی این رژیم را پروتئین ها تشکیل می دهند. این ماده مغذی در موادی مانند گوشت قرمز، ماهی، مرغ و انواع گوشت پرندگان، سویا، تخم مرغ، حبوبات، قارچ، لبنیات و دانه های مغذی یافت می شود.

2. چه مواد غذایی می توان مصرف کرد؟

همانطور که اشاره شد، در رژیم کانادایی تنها گروه غذایی که مصرف آن محدود نیست پروتئین است. برخی از سبزیجات، میوه ها و چربی ها در این رژیم ممنوع نیستند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

نوشیدن آب اجباری است

خوردن روزانه 2 لیتر آب در این رژیم اجباری است. زیرا هیدراته نگه داشتن بدن علاوه بر بهبود متابولیسم به پیشگیری از گرسنگی در طول رژیم نیز کمک خواهد کرد.

منوی کاهش وزن

مصرف مکمل در طول رژیم کانادایی

خوردن مولتی ویتامین ها و قرص های مکمل در این رژیم توصیه می شود که بدون تجویز پزشک نباید رو به مصرف خودسرانه آنها آورد.

زمان مصرف وعده های غذایی در رژیم کانادایی

ساعت مصرف وعده های غذایی نکته مهم دیگری است که باید رعایت شود:
1. صبحانه باید پیش از ساعت 9 خورده شود.
2. وعده ناهار باید بین ساعت 12 تا 14 میل شود.
3. موقع صرف شام هم بین ساعت 17 تا 18 غروب است.

در ادامه به بررسی منوی این رژیم می پردازیم، با ما همراه باشید. پیش از ارائه این مطلب باید عرض کنم که پیروی از این رژیم می تواند عوارض جبران ناپذیری مانند فقدان ویتامین ها و مواد مغذی و آسیب به بدن را به دنبال داشته باشد؛ لذا توصیه می شود تا تلاش کنید از راه های دیگری برای لاغری بهره ببرید. بهترین راه رژیم درمانی برای کاهش و افزایش وزن پیروی از روندی اصولی است که متخصصین تغذیه آنرا طبق شرایط فرد تنظیم می‌کنند.

مصرف چربی های غیر اشباع

چربی های غیر اشباع مانند روغن زیتون و دانه های روغنی مانند کنجد و تخمه آفتابگردان نیز در منوی این رژیم قرار دارند.

ادویه ها در رژیم کانادایی مجاز هستند؟

برخی مواد غذایی نیز مانند فلفل چیلی، دارچین و زنجبیل به دلیل طبع گرمی که دارند باعث لاغری و افزایش متابولیسم بدن می شوند. استفاده آن نیز برای کسانی که از این رژیم تبعیت می کنند، توصیه می شود.

مواد غذایی مجاز و ممنوع

مصرف لبنیات در طول رژیم لاغری کانادایی

لبنیات یک گروه بزرگ از مواد غذایی هستند که در این رژیم جایگاه ویژه ای دارد.
زیرا این گروه از مواد غذایی پروتئین بالایی دارند. ماست کم چرب یا پر چرب، شیر، انواع پنیر و کشک از مواردی هستند که می توانید از آنها در تهیه غذای برای این رژیم استفاده کنید.

تامین پروتئین در رژیم کانادایی

تخم مرغ یا به طور کلی تخم پرندگان از مواردی هستند که در این رژیم زیاد استفاده می شوند. این دسته از مواد غذایی از ارزش غذایی بالایی برخوردارند و هضم آسانی دارند.

یکی از مواد غذایی مفید دیگر در این رژیم کاهش وزن قارچ است که حاوی مقادیر زیادی پروتئین است و از طرفی می توان آن را در کنار دیگر مواد غذایی مصرف کرد تا از کسل کننده بودن منو این رژیم بکاهد.

حبوبات سرشار از پروتئین، املاح و مواد مورد نیاز بدن هستند که می توان از آنها در منو این رژیم استفاده کرد.
تنها مشکلی که این گروه از مواد غذایی دارند، این است که نافخ هستند و ممکن است برخی افراد با خوردن آنها دچار نفخ شوند و از مصرف آنها صرف نظر کنند.

میزان کالری دریافتی در رژیم کانادایی چقدر است؟

میزان کالری دریافتی معمول در بین افراد سالم بدون اضافه وزن، روزانه برای هر مرد 2400 و برای هر زن 2000 کالری است.
در رژیم کانادایی این مقدار کالری کمتر است و باید در طول آن، دریافتی روزانه به 600 واحد کاهش پیدا می کند.

کاهش ناگهانی کالری دریافتی ممکن است عوارضی مانند سردرد و سرگیجه را در پی داشته باشد که برای جلوگیری از این عوارض باید از پزشک مشورت گرفت.

این رژیم برای چه کسانی مناسب است؟

رژیم کانادایی برای استفاده کوتاه مدت مناسب است.
هیچ تضمینی برای ثبات وزن و حفظ کاهش وزن وجود ندارد، در برخی از وب سایت ها مدت ماندگاری این رژیم را تا یک سال می دانند که لازم است بدانید هیچگونه پایه علمی ندارد و برای هر فرد با ویژگی فیزیکی و بدنی خاص این مدت زمان متفاوت خواهد بود.

در یک رژیم کم کالری متخصص تغذیه کالری دریافتی را با توجه به سن و توده بدنی فرد بین 800 تا 1200 واحد انتخاب می کند. ولی مقدار کالری دریافتی روزانه در این رژیم 600 واحد است که بسیار پایین است. لذا از پیروی از این رژیم پرهیز کنید.

پیش از اقدام به پیروی از رژیم کانادایی یا حتی هر رژیم کاهش وزن معروف دیگری که قول کاهش وزن در بازه زمانی خاصی را می دهد، با پزشک خود مشورت کنید تا از مناسب بودن آن برای کم کردن وزن مطلع شوید.

مهمترین عوارض و ایرادات رژیم کانادایی

لاغری با تغذیه

1. سرگیجه

مهمترین عارضه رژیم کانادایی را می توان افت قند خون و سرگیجه نام برد. این امر به دلیل کمبود قندها و کربوهیدرات ها در منوی غذایی است که در طولانی مدت، آسیب های جدی تری را ممکن است ایجاد کند.

2. ضعف و گرسنگی

احساس گرسنگی پیوسته از ایرادات و عوارض بزرگ این رژیم است. این احساس گرسنگی حتی می تواند خلق و خو را عوض کند. طوری که فرد همواره احساس گرسنگی دارد و ناخودآگاه از فقر کربوهیدرات عصبانی است.

3. افت انرژی در روز

صبحانه ناکافی، یکی دیگر از ایرادهای برجسته این رژیم است. در صورتی که صبحانه از وعده های اصلی روزانه است ولی این رژیم این وعده را به صورت ناکافی در نظر گرفته است.
کم خوردن صبحانه می تواند بی رمقی صبحگاهی و حتی ادامه روز را در پی داشته باشد.

4. بی حالی ناشی از محدودیت کالری

ضعف بدنی و بی حالی از عارضه های این رژیم است. این رژیم چون محدودیت کالری زیادی دارد، کم تحرکی را ممکن است برای فرد به همراه داشته باشد. 
چون فرد انرژی کافی برای فعالیت بدنی را نخواهد داشت.

5. کاهش بافت های عضلانی

وقتی مقدار زیادی از وزن را در مدت زمان کمی از دست دهیم، موجب کاهش بافت های عضلانی خواهیم شد. که این موضوع یک ایراد بزرگ برای هر رژیمی است.
باید هدف بسیاری از رژیم‌های کاهش وزن، چربی سوزی اما حفظ و تقویت عضلات باشد.

6. شوک دادن به بدن

وارد شدن شوک به بدن در اثر کاهش ناگهانی مقدار غذای مصرفی در روز هم از ایرادات این رژیم است. در صورتی که همیشه عادت به مصرف مواد غذایی با حجم متفاوت وجود داشته باشد، قطع ناگهانی کالری دریافتی می‌ تواند شوک آسیب زننده ای را به بدن وارد کند.

7. ابتلا به مشکلات گوارشی

مصرف سبزیجات در این رژیم بسیار کم است. که این امر می تواند افراد را به یبوست مبتلا کند؛ یبوست به تنهایی می تواند یکی از عواملی محسوب شود که اضافه وزن را به همراه دارد.

8. بازگشت پذیر بودن رژیم کانادایی

بازگشت سریع وزن پس از دوره‌ی رژیم، به وزن قبل از رژیم، یکی از ایرادهای خیلی برجسته رژیم کانادایی است. به دلیل رفت و برگشتی بودن وزن با این رژیم، اکثر افراد آنرا به رژیم های یویویی می شناسند.

رژیم های اینچنین اغلب سبب ناامیدی افراد از سایر رژیم ها نیز می‌ شوند.
زیرا فرد پس از اتمام رژیم، به کاهش وزن مورد نظر دست یافته است. اما پس از مدتی کوتاه، مجدد به وزن سابق باز خواهد گشت. زیرا در این مدت بیشتر آب و بافت عضلانی بدن از دست رفته است.
این روند دلسردی از انواع رژیم های لاغری را برای او ایجاد خواهد کرد.

9. منوی سخت

این رژیم، یک روند غذایی محدود است.
فقط باید گزینه هایی که در آن توصیه شده است تهیه شود. علاوه بر آن به جز گروه پروتئین ها در این رژیم، دیگر گروه های غذایی محدودیت شدید مصرف دارند.
از طرفی بیشتر غذاهای پروتئینی هم گران هستند. لذا از ایرادات دیگر این رژیم می توان به گران بودن و محدود بودن منوی آن اشاره کرد.
معمولا یک رژیم توصیه و تنظیم شده توسط پزشک هم به صرفه تر است و هم اینکه می تواند تنوع غذایی را در نظر داشته باشد تا منوی کسل کننده ای برای هر روز وجود نداشته باشد.

10. منوی تکراری و کسل کننده

این رژیم منوی کسل کننده و تکراری دارد و انگیزه فرد را از بین می برد.
حتی با تمرکز روی یک سری از مواد غذایی، نیازهای بدن به همه ویتامین ها و مواد مغذی تامین نخواهد شد. این رژیم روندی تکراری دارد و با اینکه در عرض حدود دو هفته فقط باید از آن پیروی کرد ولی فقط بعد از 3 روز ابتدایی کسل کننده خواهد شد.

نظر متخصصان تغذیه در مورد رژیم کانادایی چیست؟

کارشناسی رژیم کانادایی

رژیم های سختگیرانه کم کالری، برای طولانی مدت راه مناسبی برای وزن کم کردن محسوب نمی شوند. متخصصان تغذیه عنوان کرده اند که میزان کاهش وزن در دراز مدت در رژیم های سختگیرانه و رژیم های متعادل تقریبا برابر است.
با این تفاوت که رژیم اصولی، ماندگار است و آسیبی را برای فرد به همراه ندارد.

بهترین رژیم های لاغری آنهایی هستند که افراد در آن ها به خوردن غذاهای سالم و مقوی تشویق می شوند. همینطور فعالیت های بدنی و ورزش در آنها نادیده گرفته نمی شود.
به عزیزانی که در پی کاهش دادن وزن خود هستند توصیه می شود که از رژیم های سختگیرانه کم کالری در کوتاه مدت، مانند رژیم کانادایی، پیروی نکنند تا از آسیب ها و عوارض احتمالی آن دور باشند.

نکات پایانی

رژیم های سختگیرانه و غیر اصولی مانند این رژیم کاهش وزن، می توانند حمله قلبی و مغزی یا تشنج را به همراه داشته باشد.
پس از مدتی که از قطع رژیم می گذرد، وزن به حالت قبل بر می گردد. این امر به دلیل این است که افراد پس از رژیم به پرخوری های قبلی روی می آورند.
سالی دوبار می توان از رژیم کانادایی برای کاهش وزن خود بهره برد اما بهتر است راه درستی را انتخاب کرد.
پیش از اقدام از پیروی هر رژیم کاهش وزن با یک متخصص مشورت کنید. ویژگی های هر فردی متفاوت است و ممکن است هر رژیمی برای هر فردی مناسب نباشد.
با توجه به نکات و ایراداتی که به رژیم کانادایی وارد شده است، عمل به این رژیم برای رسیدن به وزن ایده آل، توصیه نمی شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید