رژیم دوکان 4 مرحله‌ای برای کاهش وزن + بررسی عوارض جدی

رژیم دوکان

رژیم دوکان یکی از رژیم‌های کاهش وزن لوکرب است که در طول آن می‌توان پروتئین زیادی مصرف کرد. این رژیم توسط دکتر فرانسوی به نام پیر دوکان تنظیم شده است که در طول آن 4 مرحله پی در پی در نظر گرفته شده است. در این مراحل گرسنگی چندانی احساس نمی‌شود زیرا پروتئین به تامین مواد مغذی مورد نیاز پرداخته و کمتر بی‌حالی و افت انرژی پیش خواهد آمد. اما آیا می‌توان به این سبک رژیم‌ها برای کاهش وزن اعتماد کرد؟

در بسیاری از جوامع با مکانیکی شدن اضافه وزن همه گیر ایجاد شده و به همین دلیل زندگی امروزه احساس نیاز بیشتری به کاهش وزن برای کیفیت عمر و دوری از بیماری‌ها را ایجاد کرده است. از این رو در این متن یکی از رژیم‌های کاهش وزن را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

تاثیر رژیم‌های کاهش وزن سریع برای کاهش وزن

تناسب اندام و لاغری به یکی از دغدغه‌های امروزی تبدیل شده است. تحرک و فعالیت بدنی کم، مصرف غذاهای ناسالم و فست فود، استفاده از برخی داروها که برای درمان بیماری خاصی هستند، عدم تعادل در سطح هورمون‌ها و تغییرات هورمونی و بسیاری از موارد دیگر ممکن است سبب بالا رفتن نامتعادل وزن شوند. از این رو اکثر اوقات راحتترین و سریع‌ترین راهکارها برای کاهش وزن و لاغری مورد استقبال قرار می‌گیرند. رژیم‌های مختلف و متعددی وجود دارند که به لاغری و کاهش وزن سریع معروف هستند.

رژیم و کاهش وزن با دوکان

رژیم دوکان یکی از رژیم‌های کاهش وزن سریع محسوب می‌شود که امروزه برای برخی از افراد به راهی مناسب برای کاهش وزن تبدیل شده است. اما در طول این رژیم فرد باید در مدت زمانی از یک ماده غذایی خاص مصرف کند که این موضوع ممکن است تاثیرات مناسبی را برای فرد به همراه نداشته باشد. باید مهمترین هدف برای کاهش وزن، در نظر گرفتن سلامتی باشد که با حذف برخی از مواد غذایی به خطر خواهد افتاد. به همین دلیل تاکید می‌کنیم برای اینکه رژیمی اصولی داشته باشید از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید.

آیا رژیم دوکان برای کاهش وزن موثر است؟

لازم است قواعد تنظیم شده برای این رژیم کاهش وزن کاملا رعایت شود. پایبندی به قوانین رژیم دوکان یک اصل مهم برای کاهش وزن طی دوره آن است. در این حین بیشتر مواد مغذی مورد نیاز بدن از طریق مصرف پروتئین تامین می‌شود. این روند برای لاغری ادعا دارد که طی هفته اول فرد می‌تواند به کاهش وزن 5 کیلوگرمی دست یابد. در ادامه پیروی از آن بین 1 تا 2 کیلوگرم برای هر هفته کاهش وزن را در پی خواهد شد. در صورت کنترل و رعایت رژیم غذایی بعد از اتمام دوره وزن از دست رفته باز نمیگردد. 

بهتر است در صورت مواجه شدن با مزایای رژیم‌های عمومی وسوسه نشوید و پیروی از آنها را پیش رو قرار ندهید. زیرا شرایط بدنی شما نیازمند روند خاصی است و رژیم‌های عمومی ممکن است شرایط بدنی شما را در نظر نگرفته و آسیب‌های جدی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل بهتر است از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید.

تاثیر رژیم بر لاغری

 این رژیم روندی چهار مرحله‌ای دارد که هر کدام قواعد خاص خود را دارند. در طول این رژیم ضروری است که مصرف انواع کربوهیدرات به حداقل رسیده و حتی تا جای ممکن حذف شود. البته جایگزین آن می‌توان از تنوع میوه‌ها و سبزیجات در کنار مصرف مواد غذایی پروتئین‌دار به مقدار دلخواه را استفاده کرد. با این روش چربی‌های اضافی و اشباع شده در بدن جایگزین سوخت مورد نیاز بدن می‌شود. درنتیجه با بالا رفتن متابولیسم بدن کاهش وزنی چشمگیر را برای فرد ایجاد خواهد کرد.

رژیم دوکان چه روندی دارد؟

این رژیم 4 مرحله‌ای در مرحله اول بر مصرف نامحدود پروتئین تاکید دارد. یعنی می‌توان از انواع گوشت‌ها مثل گوشت مرغ، گوشت ماهی، گوشت گوسفند و انواع دیگر گوشت به صورت نامحدود استفاده کرد. البته تخم مرغ، سویا، سیتان و انواع لبنیات نیز دارای مقدار زیادی پروتئین هستند و در طول رژیم دوکان مجاز به مصرف از آنها نیز هستید که برای افرادی که از رژیم گیاه‌خواری پیروی می‌کنند گزینه‌های بسیار مناسبی است. نوشیدن آب، طعم دار کردن غذا با ادویه ها و مصرف کمتر از دو قاشق سبوس جو دوسر نیز برای مرحله 10 روزه حمله منعی ندارد.

بعد از اتمام مرحله اول، مرحله‌ای برای مصرف انواع سبزیجات وجود دارد. از انواع سبزیجات مثل انواع کلم، قارچ، هویج، ریحان و… به مقدار دلخواه در این دوره می‌توان استفاده کرد. البته بسته به ذائقه افراد می‌توان بین مصرف سبزیجات و پروتئین تنوع ایجاد کرد. در مرحله کروز فرد باید به کاهش وزنی بین 1 الی 2 کیلوگرم دست یابد. 

روند رژیم دوکان

با شروع مرحله سوم علاوه بر مصرف پروتئین و سبزیجات، فرد مجاز به مصرف نان سبوسدار، انواع لبنیات و میوه را دارد. در طول مرحله تثبیت 1 یا 2 وعده می‌توان از غذای کامل استفاده کرد. مانند مرحله یک و دو، فرد بهتر است روزانه دو قاشق سبوس جو دوسر مصرف کند. تاکید این رژیم در هر دوره بر مصرف مواد غذایی کم چرب است.

مرحله چهارم که به عنوان یک مرحله نگهدارنده و تثبیت کننده وزن برای رژیم دوکان به شمار می‌رود، مرحله‌ای بسیار مهم است. باید برای این مرحله حداقل یک روز از هفته را به مصرف پروتئین کم چرب باید اختصاص داد. در این رژیم به دلیل اینکه نیاز به احساس سیری وجود دارد، بر مصرف سبوس جو دو سر تاکید شده است.

بیان روندهای ارائه شده تاکیدی برای پیروی از رژیم نیست و باید برای در نظر داشتن رژیم مناسب با خود از متخصصین تغذیه کمک گرفت.

رژیم دوکان مفید است یا مضر؟

اینکه می‌توان از این رژیم تبعیت کرد یا خیر به سبک زندگی و خواسته فرد از رسیدن به تناسب اندام بستگی دارد. بهترین رژیم برای کاهش وزن رژیمی است که علاوه بر اینکه وزن بدن را در مدت زمان درست متعادل می‌سازد، می‌تواند سلامت بدن را حفظ کرده و موجب درمان بیماری‌های پیش آمده بر اثر اضافه وزن شود. اینکه با پیروی از رژیم‌های معروف که شهرت خود را از نتایج خوب به درست آورده‌اند دلیل بر مناسب بودن و خوب بودن آنها نمی‌شود. زیرا هر فرد نسبت به شرایط فیزیکی خود که شامل بسیاری از موارد می‌شود، باید رژیم کاهش وزن خود را دریافت کند.

تایید رژیم دوکان توسط متخصصین

با مراجعه به یک متخصص تغذیه حتما سبک زندگی، شرایط سلامتی بدن فرد، روحیات و تغییرات هورمونی بررسی می‌شود. از این رو یک رژیم لاغری علمی، اصولی و بدون بازگشت که به صورت تدریجی منجر به تناسب اندام در فرد می‌شود، تجویز خواهد شد. مدیریت استرس، فعالیت بدنی متناسب و خواب کافی نکات مهمی است که در طول رژیم بسیار تاثیر گذار بر کاهش وزن عمل می‌کنند.

یکی از مهمترین مزایای این رژیم توجه به عضلانی شدن بدن در کنار کاهش وزن است. این موضوع می‌تواند راهکاری عالی برای کات عضلات در کنار کاهش وزن محسوب شود. به ویژه برای ورزشکاران، رژیمی که پروتئین بالایی دارد، تاثیر به سزایی در عضله سازی دارد.

علاوه بر این موضوع در طول این رژیم غذایی کمبود بسیاری از ویتامین‌ها و مواد مغذی ایجاد نخواهد شد. اما به دلیل اینکه مقدار مشخصی را برای هر فرد تنظیم نکرده است، گاهی فرد کنترل را از دست داده و ممکن است زیاده روی کند. این موضوع می‌تواند دلیلی برای بررسی سایر معایب این رژیم باشد که در ادامه برایتان بیان خواهیم کرد.

رژیم دوکان چه معایبی دارد؟

  • به علت سریع بودن و داشتن بازه زمانی مشخص احتمال بازگشت پذیر بودن به وزن کاهش یافته وجود دارد.
  • مصرف فیبر محدود در مرحله اول و احتمال ایجاد مشکلات گوارشی مانند یبوست وجود دارد.
  • احتمال ایجاد کمبود به برخی مواد مغذی برای بدن وجود دارد زیرا مصرف آجیل در این دوره ممنوع شده است.
  • در این رژیم شمارش کالری وجود ندارد و ممکن است در صورت نبود کنترل و محدودیت مصرف برخی مواد غذایی حتی از قبل بیشتر شود.
  • کاهش وزن سریع مرحله اول رژیم دوکان ممکن است مشکلاتی مانند بی‌حالی، سرگیجه و افت فشار خون را به همراه داشته باشد.

معایب رژیم دوکان

  • در این رژیم محدودیت مشخصی برای بیماران مبتلا به دیابت، فشار خون و کلسترول بالا تعیین نشده است. اما به دلیل اینکه مصرف کربوهیدرات به حداقل می‌رسد، ممکن است تا حدود قابل توجهی قند خون افراد مبتلا به دیابت را کاهش دهد.
  • بالا بودن هزینه‌ها به ویژه در مرحله اول که باید از مواد غذایی پروتئینی روزانه مصرف شود، برای مواردی نامناسب محسوب می‌شود.

سخن پایانی

رژیم دوکان یکی از رژیم‌های کاهش وزن است که مراحل و قوانین سخت خود را دارد. تا حدودی شبیه رژیم کتوژنیک است اما تفاوت‌هایی دارد. این رژیم در مدت کوتاه اثرات بدی را به بدن وارد نمی‌کند، اما اگر برای مدت زمان طولانی پیش گرفته شود ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری را بر اثر کمبود برخی مواد غذایی برای بدن به همراه داشته باشد. بهترین راه برای رسیدن به تناسب اندام کمک گرفتن از یک متخصص تغذیه برای دریافت رژیم تخصصی و علمی است. در کنار آن ورزش منظم، اصلاح سبک زندگی، استراحت کافی و حفظ آرامش نکات موثر و کمک کننده‌هایی قوی به شمار می‌روند.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

امکان ارسال نظر وجود ندارد.