رژیم دوکان برای رسیدن به وزن ایده‌آل رژیم مناسبی است؟نوشته شده توسط آخرین بروز رسانی آذر 3, 1398

رژیم دوکان

رژیم دوکان به عنوان یکی از رژیم‌های لاغری ابداعی پزشکی است که کربوهیدرات کم و پروتئین بالایی را در طول دوره به بدن می‌رساند. مراحلی که توسط دکتر پیر دوکان فرانسوی الاصل برای این رژیم در نظر گرفته شده است، در چهار مرحله پی در پی وجود دارد. امروزه به دلیل مکانیکی شدن همه کارها و ایجاد اضافه وزن، راه‌های مختلفی برای لاغری و کاهش وزن پیش گرفته می‌شود که این رژیم یکی از آنها است.

 

لاغری و کاهش وزن با رژیم های سریع

تناسب اندام و لاغری به عنوان یکی از دغدغه‌های امروزی است. تحرک کم، مصرف غذاهای ناسالم و فست فود، استفاده از برخی داروهای درمانی، تغییرات هورمونی و بسیاری از موارد دیگر ممکن است موجب بالا رفتن نامتعادل وزن شوند. از این رو اکثر اوقات راحتترین و سریع‌ترین راهکارها برای کاهش وزن و لاغری مورد استقبال قرار می‌گیرد. رژیم‌های مختلف و متعددی وجود دارند که به لاغری و کاهش وزن سریع معروف هستند. رژیم دوکان یکی از رژیم‌های کاهش وزن سریع است که امروزه برای اغلب افراد راهی مناسب به شمار می‌رود. اما در طول این رژیم فرد باید در مدت زمانی از یک مواد غذایی خاص مصرف کند که این موضوع ممکن است تاثیرات خوبی برای فرد به همراه نداشته باشد. باید مهمترین هدف برای کاهش وزن، در نظر گرفتن سلامتی بدن باشد.

 

رژیم و کاهش وزن با دوکان

 

 

تاثیر رژیم دوکان برای کاهش وزن

این رژیم کاهش وزن قواعد خاص خود را دارد که حتما باید رعایت شود. پایبندی به قوانین رژیم دوکان یک اصل مهم برای کاهش وزن طی دوره آن است. در این حین بیشتر مواد مغذی مورد نیاز بدن از طریق مصرف پروتئین تامین می‌شود. این روند برای لاغری ادعا دارد که طی هفته اول فرد می‌تواند به کاهش وزن 5 کیلوگرمی دست یابد. در ادامه پیروی از آن بین 1 تا 2 کیلوگرم در هر هفته کاهش وزن ایجاد خواهد شد. در صورت کنترل و رعایت رژیم غذایی بعد از اتمام دوره وزن از دست رفته باز نمیگردد. 

 این رژیم روندی چهار مرحله‌ای دارد که هر کدام قواعد خاص خود را دارند. برای این رژیم باید مصرف کربوهیدرات را محدود کرد و به حداقل رساند. در عوض می‌توان از مواد غذایی پروتئین دار و انواع میوه و سبزیجات به اندازه دلخواه استفاده کرد. با این روش چربیهای اضافی و اشباع شده در بدن جایگزین سوخت مورد نیاز بدن می‌شود. درنتیجه با بالا رفتن متابولیسم بدن کاهش وزنی چشمگیر حاصل می‌شود.

 

رژیم کاهش وزن دوکان

 

روند رژیم کاهش وزن دوکان چگونه است؟

این رژیم 4 مرحله‌ای در مرحله اول بر مصرف نامحدود پروتئین تاکید دارد. یعنی می‌توان از انواع گوشت ها مثل گوشت مرغ، گوشت ماهی، گوشت گوسفند و انواع دیگر گوشت به صورت نامحدود استفاده کرد. البته تخم مرغ، سویا، سیتان و انواع لبنیات نیز دارای مقدار زیادی پروتئین هستند و در طول رژیم دوکان مجاز به مصرف از آنها نیز هستید. نوشیدن آب، طعم دار کردن غذا با ادویه ها و مصرف کمتر از دو قاشق سبوس جو دوسر نیز برای مرحله 10 روزه حمله منعی ندارد.

بعد از اتمام مرحله اول، مرحله‌ای برای مصرف انواع سبزیجات وجود دارد. از انواع سبزیجات مثل انواع کلم، قارچ، هویج، ریحان و… به مقدار دلخواه در این دوره می‌توان استفاده کرد. البته بسته به ذائقه افراد می‌توان بین مصرف سبزیجات و پروتئین تنوع ایجاد کرد. در مرحله کروز فرد باید به کاهش وزنی بین 1 الی 2 کیلوگرم دست یابد. 

 

روند رژیم دوکان

 

با شروع مرحله سوم علاوه بر مصرف پروتئین و سبزیجات، فرد مجاز به مصرف نان سبوسدار، لبنیات و میوه را دارد. در طول مرحله تثبیت 1 یا 2 وعده می‌توان از غذای کامل استفاده کرد. مانند مرحله یک و دو فرد بهتر است روزانه دو قاشق سبوس جو دوسر مصرف کند. تاکید این رژیم در هر دوره بر مصرف مواد غذایی کم چرب است.

مرحله چهارم که به عنوان یک مرحله نگهدارنده و تثبیت کننده وزن برای رژیم دوکان به شمار می‌رود، مرحله‌ای بسیار مهم است. باید برای این مرحله حداقل یک روز از هفته را به مصرف پروتئین کم چرب اختصاص داد. در این رژیم به دلیل اینکه نیاز به احساس سیری وجود دارد، بر مصرف سبوس جو دو سر تاکید شده است.

 

همه چیز در مورد بد و خوب رژیم دوکان

اینکه می‌توان از این رژیم تبعیت کرد یا خیر به سبک زندگی و خواسته فرد از رسیدن به تناسب اندام بستگی دارد. بهترین رژیم برای کاهش وزن رژیمی است که علاوه بر اینکه وزن بدن را در مدت زمان درست متعادل می‌سازد، می‌تواند سلامت بدن را حفظ کرده و موجب درمان بیماریهای پیش آمده بر اثر اضافه وزن شود. اینکه با پیروی از رژیم های معروف که شهرت خود را از نتایج خوب به درست آورده‌اند دلیل بر مناسب بودن و خوب بودن آنها نمی‌شود. زیرا هر فرد نسبت به شرایط فیزیکی خود که شامل بسیاری از موارد می‌شود باید رژیم کاهش وزن خود را دریافت کند.

با مراجعه به یک متخصص تغذیه حتما سبک زندگی، شرایط سلامتی بدن فرد، روحیات و تغییرات هورمونی بررسی می‌شود. از این رو یک رژیم لاغری علمی، اصولی و بدون بازگشت که به صورت تدریجی منجر به تناسب اندام در فرد می‌شود، تجویز خواهد شد. مدیریت استرس، فعالیت بدنی متناسب و خواب کافی نکات مهمی است که در طول رژیم بسیار تاثیر گذار بر کاهش وزن عمل می‌کنند.

 

تایید رژیم دوکان توسط متخصصین

 

معایب رژیم دوکان

  • به علت سریع بودن و داشتن بازه زمانی مشخص احتمال بازگشت پذیر بودن وجود دارد.
  • مصرف فیبر محدود در مرحله اول و احتمال ایجاد مشکلات گوارشی مانند یبوست وجود دارد.
  • احتمال ایجاد کمبود به برخی مواد مغذی برای بدن وجود دارد زیرا مصرف آجیل در این دوره ممنوع شده است.
  • در این رژیم شمارش کالری وجود ندارد و ممکن است در صورت نبود کنترل و محدودیت مصرف برخی مواد غذایی حتی از قبل بیشتر شود.
  • کاهش وزن سریع مرحله اول رژیم دوکان ممکن است مشکلاتی مانند بی‌حالی، سرگیجه و افت فشار خون را به همراه داشته باشد.
  • در این رژیم محدودیت مشخصی برای بیماران مبتلا به دیابت، فشار خون و کلسترول بالا تعیین نشده است. اما به دلیل اینکه مصرف کربوهیدرات به حداقل می‌رسد، ممکن است تا حدود قابل توجهی قند خون افراد مبتلا به دیابت را کاهش دهد.
  • مرحله اول این رژیم هزینه زیادی را برای فرد دارد. زیرا باید فقط از مواد غذایی پروتئینی و انواع گوشت مصرف شود.

 

معایب رژیم دوکان

 

سخن پایانی

رژیم دوکان از جمله رژیم‌های کاهش وزن است که مرحله و قوانین سخت خود را دارد. تا حدودی شبیه رژیم کتوژنیک است اما تفاوت‌هایی دارد. این رژیم در مدت کوتاه اثرات بدی را به بدن وارد نمی‌کند، اما اگر برای مدت زمان طولانی پیش گرفته شود ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری را بر اثر کمبود برخی مواد غذایی برای بدن به همراه داشته باشد. بهترین راه برای رسیدن به تناسب اندام کمک گرفتن از یک متخصص تغذیه برای دریافت رژیم تخصصی و علمی است. در کنار آن ورزش منظم، اصلاح سبک زندگی، استراحت کافی و حفظ آرامش نکات موثر و کمک کننده‌هایی قوی به شمار می‌روند.

 

رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *