کاهش وزن و راه متعارف و نامتعارف آن چیست؟نوشته شده توسط آخرین بروز رسانی مرداد 5, 1398

کاهش وزن

کاهش وزن برای بسیاری از مردم مشکلی است که شبانه روز با آن درگیر هستند. امروزه حرف از اندام زیبا بسیار است ولی این امر از چه راهی ممکن است و راه های کاهش وزن ماندگار کدام اند. اگر به دنبال یک روش اصولی و با ماندگاری هستید، این مطلب را از دست ندهید.

راه های کاهش وزن کدام اند؟

کاهش وزن از راه های زیادی امکان پذیر است و برای افراد با توانایی های مختلف متفاوت است. موثرترین و مناسب ترین راه کاهش وزن شامل ورزش، رژیم درمانی، دستگاه های لاغری و تغییر سبک زندگی است البته راه های دیگری مانند استفاده از قرص های لاغری، جراحی و رژیم های سختگیرانه هم وجود دارد که روش های مناسب و سالمی نیستند و با عوارض همراه هستند. در ادامه به بررسی راه های کاهش وزن می پردازیم به خواندن ادامه دهید.

ورزش کردن

ورزش کردن از ارزان ترین راه ها است. این روش معمولا اولین روشی است که بسیاری برای دستیابی به وزن ایده آل خود به آن روی می آورند. اما این امر به راحتی انجام نمی شود. از طرفی هر ورزشی هم برای کاهش وزن مناسب نیست. در ادامه به بررسی ورزش هایی می پردازیم که باعث کاهش وزن می شوند.

چه ورزش هایی برای کاهش وزن مناسب اند؟

ورزش هایی که در آن زمان ورزش کردن کم است و به صورت قدرتی انجام می شود مانند وزنه زدن و بدنسازی، انرژی به دلیل سوختن قند تولید می شود و این چربی ها نیستند که در تولید انرژی دخالت دارند.

بهترین ورزش ها برای کاهش وزن، ورزش های هوازی هستند. ورزش هایی مانند دویدن، پیاده روی سریع، کوهنوردی، طناب زدن، دوچرخه سواری، شنا، ایروبیک و … هستند.

ورزش کردن علاوه بر کاهش وزن برای سلامتی هم مفید است. ورزش باعث تقویت سیستم ایمنی می شود، ورزش از ابتلا به بیماری هایی غیر واگیر مانند پر فشاری خون، دیابت و بالا بودن کلسترول پیشگیری می کند. در بسیاری از موارد هم دیده شده است که ورزش کردن باعث درمان برخی بیماری های مزمن مانند سرطان می شود. بسیاری  از فوتبالیست ها هستند که با ورزش کردن بر سرطان غلبه کرده اند.

ورزش کردن علاوه بر سلامتی بر زیبایی هم تاثیرگذار است. با ورزش می توانید اندامی زیباتر داشته باشید و به تناسب اندام برسید.

کاهش وزن

رژیم درمانی

یکی از راه مرسوم کاهش وزن این روزها رژیم درمانی است. بسیاری می پندارند با استناد به وب سایت ها و با عمل به برنامه های غذایی که در آنها موجود است می توانند به وزن ایده آل خود برسند. این تفکرات کاملا غلط است. اگر برای رسیدن به وزن ایده آل قصد دارید از رژیم های کاهش وزن استفاده کنید؛ بهترین کار این است که به یک متخصص مراجعه کنید و از روش هایی که در بسیاری از وب سایت ها دیده می شود بسنده نکنید.

 بسیاری از روش هایی که توسط افراد غیر متخصص ارائه می شود بیشتر به افزایش وزن می انجامد تا به کاهش وزن و بسیاری از آنها هم برای سلامتی مضر هستند و عوارض خطرناکی دارند.

افراد مختلف برای کاهش وزن به رژیم های کاهش وزن متفاوتی نیاز دارند و یک نسخه برای همه افراد کاربرد ندارد زیرا هر فردی ویژگی های بدنی و رفتاری مخصوص به خود را دارد و یک نوع رژیم کاهش وزن برای همه پاسخگو نیست. همانطور که گفته شد برای نتیجه گرفتن از یک رژیم کاهش وزن بهتر است آن را از یک متخصص مجرب تهیه نمایید.

 

کاهش وزن

دستگاه های لاغری

دستگاه های لاغری امروزه گسترش زیادی دارند و استفاده از آنها امید را برای کسانی که داشتن وزن ایده آل و اندام دلخواه آرزوست، زنده نگه داشته است. این دستگاه های با روش های غیر تهاجمی به شکستن سلول های چربی اقدام می کند. منظور از روش غیر تهاجمی، بدون عمل جراحی یا وارد کردن وسیله ای به بدن برای لاغری است. این دستگاه ها برای شکستن سلول های چربی از پرتو های فراصوت استفاده می کنند و کاهش وزن زمانی صورت می گیرد که بدن این سلول های شکسته را زائد می پندارد و به خارج کردن آنها از بدن اقدام می کند.

تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر آسیب به اندام های داخلی بدن توسط استفاده از این دستگاه ها نشده است. همانطور که گفت شد این دستگاه ها به روش غیر تهاجمی اقدام به کاهش وزن می کنند. البته لازم به ذکر است این دستگاه بیشتر به منظور لاغری موضعی مورد استفاده قرار می گیرند و برای افرادی که چاقی مفرط دارند راه مناسبی نیست.

افرادی که چاقی مفرط دارند بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه کنند تا برنامه مدونی برای آنها برای رسیدن به وزن مناسب گذاشته شود.

کاهش وزن

تغییر سبک زندگی

تغییر سبک زندگی برای رسیدن به وزن ایده آل، یکی از راه های مهم کاهش وزن است. معمول افرادی که دچار اضافه وزن هستند، افرادی هستند که ورزش نمی کنند، از غذاهای سالم استفاده نمی کنند، همیشه وعده های غذایی خود را در رستوران ها میل می کنند، مشغله کاری زیادی دارند و برای رسیدگی به سلامت جسمی خود تلاشی نمی کنند. بسیاری از این افراد با تغییر روش زندگی خود به وزن ایده آل و کاهش وزنی که انتظار آن را دارند می رسند. اما تغییر روش زندگی باید اصولی باشد به این معنی که با مراجعه به متخصص و کمک گرفتن از او به این تغییر سبک زندگی خود بپردازید تا بهترین نتیجه را در کمترین زمان بگیرید.

تا این قسمت از بحث به ارائه راه های درست برای رسیدن به وزن متناسب اشاره کردیم ولی همانطور که پیش از این گفته شد، راه های دیگری مانند استفاده از قرص های لاغری و جراحی به منظور لاغری هم برای رسیدن به کاهش وزن و اندام دلخواه وجود دارد که راه های بی خطری نیستند و با عوارض زیادی دارند؛ در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

کاهش وزن

قرص های لاغری راهی خطرناک برای کاهش وزن

یکی از راه هایی که نه چندان موثر در کاهش وزن استفاده از قرص های لاغری است. تقریبا همه قرص های لاغری از خارج از کشور تامین می شوند و بسیاری از آنها از راه قاچاق وارد می شود و هیچ نظارتی مبنی بر مضر نبودن آنها برای سلامتی وجود ندارد. از طرفی هم قرص های لاغری معمولا تاثیر زیادی بر کاهش وزن ندارند. ناگفته نماند که استفاده از قرص های لاغری بدون عوارض هم نیست. یکی از عوارض مصرفی اولیه آنها مشکلات دستگاه گوارش است و گرسنگی شدیدی است که برای استفاده از آنها و رسیدن به وزن ایده آل باید تحمل کنید. عوارض دیگری مانند مشکلات کبد و کلیه هم در برخی موارد استفاده از این قرص ها دیده شده است که مشکلات جدی هستند و بیماران تا چندین سال برای به دست آوردن دوباره سلامتی خود تلاش می کنند.

توصیه می شود برای کاهش وزن به روش های مناسب و بدون عوارض که در بالا به آنها اشاره شد روی بیاورید و از متخصص این موضوع کمک بخواهید.

کاهش وزن 

جراحی لاغری راهی نامناسب برای کاهش وزن

بهره گرفتن از جراحی های لاغری یکی از راه های رسیدن به کاهش وزن است. اما آیا این راه بی خطر است و کاهش وزن با جراحی ارزش دارد تا سلامتی و جان خود را به خطر بیندازیم. امروزه جراحی های لاغری بسیار مورد توجه کسانی که اضافه وزن دارند، است. جراحی لاغری را می توان خطرناک ترین راه برای رسیدن به کاهش وزن دانست که پس از آن دومین راه خطرناک برای کاهش وزن استفاده از قرص های لاغری است که گاهی عوارض جبران ناپذیری به سلامتی وارد می کنند.

از جمله جراحی های لاغری مطرح که امروزه رواج دارد می توان به لیپوماتیک که نوعی لیپوساکشن است، اشاره کرد. در بیشتر روش های جراحی های لاغری، لوله های ارتعاش دهنده یا گرما دهنده را وارد بخش هایی از بدن که در آنها چربی تجمع پیدا کرده است،می کند. این بخش ها شامل نواحی شکم، پهلو، ران ها، بازوها و حتی غبغب است. با فرو کردن این میله ها به درون محل های تجمع چربی در بدن، ارتعاش و گرما باعث شکسته شدن سلول های چربی می شود و سپس با مکش این چربی های  شکسته شده به بیرون از بدن انتقال پیدا می کنند.

جراحی های لاغری عوارض زیادی دارد که خطرناک ترین آن پاره شدن اعضای داخلی بدن است. به جای ماندن جای جراحی روی بدن، در برخی موارد به جای ماندن چربی های شکسته شده و خارج نشده، عفونت محل جراحی، خونریزی و دوره نقاهت طولانی از دیگر عوارض این روش است.

به همه عزیزانی که برای رسیدن به وزن دلخواه خود در تلاش هستند و می خواهند به کاهش وزن دست پیدا کنند، توصیه می شود که از راه های بی خطر تری مانند رژیم درمانی، ورزش و استفاده از دستگاه های لاغری بهره ببرند.

 

کاهش وزن

رژیم های لاغری خطرناک

برخی از وب سایت ها بدو داشتن یک پشتوانه پزشکی و تخصصی به ارائه رژیم هایی برای رسیدن به وزن دلخواه اقدام می کنند. این گونه رژیم ها که تحمل گرسنگی طولانی مدت در آنها وجود دارد و بازگشت وزن کاهش پیدا کرده را به دنبال دارند که خطرات زیادی برای سلامتی دارند. به یاد داشته باشید وب سایت های که از پشتوانه پزشکی و تخصصی برخوردار نیستند راه مناسبی برای رسیدنبه وزن دلخواه نیستند. بهترین راه مراجعه به متخصص تغذیه و استفاده از تجربه وی است.

کاهش وزن

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی راه های مختلف برای رسیدن به وزن دلخواه پرداختیم و هر کدام از این راه ها را معرفی کردیم. با توجه به نظر بسیاری از متخصصان تغذیه رسیدن به وزن دلخواه کاری است که مستلزم تلاش و پشتکار است و رسیدن به این هدف با بهره گرفتن از راه های غیر اصولی مانند استفاده از قرص های لاغری و جراحی های لاغری می تواند خطرات جبران ناپذیری برای سلامتی داشته باشد. لذا توصیه می شود در اولین گام برای دستیابی به کاهش وزنی که از خود انتظار دارید، به متخصص این امر مراجعه کنید و از تجربیات او در این راه استفاده ببرید.

رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

امکان ارسال نظر وجود ندارد.