رژیم گوشت خواری یا رژیم کارنیور تمرکز بر هر چه بیشتر خوردن گوشت دارد.
مواد غذایی مصرفی در این رژیم، پروتئین بسیاری را به بدن می‌رسانند. البته از آنجایی که محصولات دامی به دلیل داشتن پروتئین سبب احساس سیری در طولانی مدت می‌شوند، می‌تواند رژیم جالب و مطلوبی برای خیلی از افراد باشد.

در این متن می‌خواهیم رژیم کارنیور را کاملا مورد بررسی قرار دهیم و اینکه واقعا این رژیم می‌تواند به کاهش وزن کمک کند یا نمی‌تواند؟ با ما همراه باشید تا نظر متخصصان در این زمینه را برایتان شرح دهیم.

رژیم گوشت خواری چیست؟

رژیم کارنیور با فراگیر شدن ارتباطات بین جوامع مختلف رواج یافته است. این رژیم تاکید بر این موضوع دارد که فرد در وعده‌های اصلی باید گوشت مصرف کند. در طول این رژیم بسیاری از افراد فقط گوشت، نمک و آب مصرف می‌کنند.

این روش برنامه غذایی سختی محسوب می‌شود. اما با اندکی تحمل، می‌تواند تاثیرات خود را ایجاد کند. بسیاری از مواد غذایی و خوراکی‌ها در طول این رژیم غذایی باید حذف شوند. این موضوع یعنی بدن باید با برخی از ویتامین‌ها برای مدتی خداحافظی کند.

رژیم گوشت خواری چیست؟

شاید معروف شدن این رژیم بنا به نتیجه‌هایی باشد که دیگران از آن کسب کرده‌اند و در کانال‌های ارتباطی آن را با دیگران به اشتراک گذاشته‌اند:

کلی اشمیت؛ متخصص تغذیه در کلمبوس اوهایو
رژیم گوشت شامل مواد غذایی است که می‌توان با آنها شنا کرد، راه رفت و حتی پرواز کرد. سبک غذا خوردنی است که شاید به دلیل مصرف محصولات گوشتی تکراری شود اما به تنهایی می‌تواند کاملا انگیزشی باشد. زیرا
1. کاهش وزن را به همراه دارد.
2. سیستم خود ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

دایانا راجرز از بخش تغذیه در کنکورد ماساچوست
رژیم گوشت خواری مرحله‌ای است که بهتر است پس از رژیم کتوژنیک یا رژیم پائولو انجام شود.
1. رژیم پائولو یا رژیم غارنشینی بر مصرف میوه و سبزیجات کاملا تازه در کنار گوشت حاصل از حیوانات علفخوار و غذاهای دریایی وحشی تاکید دارد. از طرف دیگر باید مصرف قند، شکر، غلات اضافه و حبوبات و لبنیات را قطع کرد.
2. رژیم کتو یا رژیم کتوژنیک با پروتئین متوسط، چربی زیاد و کربوهیدرات کم تنظیم می‌شود. در این رژیم به دلیل چربی بالای دریافتی، افراد زده شده و رو به پیروی از رژیم گوشت خواری می‌آورند.

در ادامه روندی از این رژیم را برایتان بیان خواهیم کرد که تاکیدی بر پیروی از آن محسوب نمی‌شود. صرفا برای آشنایی شما با این روند به روند آن اشاره کرده‌ایم. بهتر است برای کاهش یا افزایش وزن و حتی برای عضلانی شدن بدن از راهکارهای علمی و مناسب که یکی از بهترین آنها دریافت رژیم از متخصص تغذیه است، استفاده کرد.

مواد غذایی ممنوع در رژیم گوشت خواری

در طول رژیم گوشتخواری، نباید هیچ یک از مواد غذایی و خوراکی‌های زیر استفاده شوند. در واقع باید جای موارد زیر از گوشت استفاده کرد:

 • انواع مختلف میوه و سبزیجات
 • انواع دانه‌ها
 • غلات و نان
 • تمام حبوبات
 • انواع آجیل
 • تنقلات

مواد غذایی مجاز در رژیم گوشتخواری

اما جایگزین مواد غذایی که باید حذف کرد، تنها فرد مجاز به مصرف منابع پروتئینی و گوشتی از جمله موارد زیر است:

 • انواع گوشت پرندگان از جمله گوشت مرغ، اردک و…
 • انواع گوشت قرمز از جمله گوشت گاو، گوسفند، بز و…
 • تخم مرغ، تخم غاز و…
 • گوشت ارگان‌ها مانند دل، جگر، قلوه و…
 • آب
 • نمک
 • فلفل
 • لبنیات از جمله شیر، پنیر، کشک و…
 • حشرات

مقدار مواد غذایی در رژیم گوشت خواری

تمام محصولات دامی که بدست می‌آیند، در طول این رژیم مجاز هستند.
در طول این رژیم غذایی فرد باید روز خود را با مقدار زیادی پروتئین آغاز کند. مثلا یک تکه استیک بزرگ برای صبحانه‌ی این روند در نظر گرفته شده است.
با این اوصاف انرژی و بسیاری از نیازهای بدن از طریق مواد غذایی پروتئینی حیوانی تامین می‌شود.

در طول این رژیم غذایی باید 300 یا 400 گرم از مواد پروتئینی مورد استفاده قرار گیرد و تنها اجازه‌ای که در مورد مصرف مواد غذایی وجود دارد آب و نمک است. در طول رژیم کارنیور هر نوع کربوهیدرات حذف خواهد شد و جایگزین آن باید از گوشت و محصولات پروتئینی استفاده کرد.

نواقص و مزایای رژیم گوشت‌خواری از نظر متخصصان تغذیه

رژیم گوشت خواری

این رژیم یک راهکار مناسب برای دریافت پروتئین است. اما پروتئین به تنهایی نمی‌تواند برای بدن کافی باشد. به مواردی که در ادامه مطرح می‌شود توجه کنید تا بیشتر متوجه این موضوع شوید.

آسیب‌های ناشی از حذف انواع مواد غذایی

در این رژیم بیشتر مواد غذایی که استفاده می‌شود، پروتئین است. اما بدن بیش از پروتئین به مواد غذایی دیگری نیز نیاز خواهد داشت.
با اینکه برخی از افراد تناسب اندام خود را مدیون این نوع رژیم غذایی هستند و با حذف کامل کربوهیدرات توانسته‌اند به کاهش وزن چشمگیری دست یابند، اما بدن خود را با افت بسیاری از مواد مغذی و ویتامین‌ها مواجه کرده‌اند. نتیجه آن ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری را برای بدن ایجاد کرده باشد.

از جمله این آسیب‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که می‌توانند بسیار جبران ناپذیر باشند:
ریزش مو
شکنندگی ناخن‌ها
اختلال در عملکرد کلیه‌ها
ابتلا به یبوست به دلیل عدم تامین فیبر مورد نیاز بدن
کمبود بسیاری از ویتامین‌ها از جمله ویتامین E و C که باید روزانه به بدن برسند

در نظر نداشتن بیماری‌های مختلف

علاوه بر کمبود بسیاری از ویتامین‌ها و مواد مغذی که به اختلال در عملکرد بسیاری از ارگان‌های بدن منجر خواهد شد، می‌توان به عدم وجود محدودیت برای بیمارانی که از مشکلات قلبی و عروقی رنج می‌برند، اشاره کرد.

این رژیم می‌تواند برای بدن افرادی که از کلسترول بالا رنج می‌برند بسیار مضر باشد. زیرا هیچ نوع چربی مفیدی از جمله چربی روغن نارگیل، زیتون یا آووکادو به بدن رسانده نمی‌شود. مقدار زیادی چربی مضر به بدن خواهد رسید که به دنبال آن ممکن است کلسترول بد بدن به هیچ وجه از بین نرفته و در رگ‌ها و حتی قلب رسوب کند.
این موضوع می‌تواند خطر حمله قلبی و سکته را پس از مدت کوتاهی افزایش دهد.

مشکلات گوارشی

یکی دیگر از ایراداتی که رژیم گوشت خواری به همراه دارد، مشکلات گوارشی است.
جالب است بدانید احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ، در افرادی که گوشت زیادی مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که رژیم غذایی متعادل پیروی می‌کنند، خیلی بیشتر است.

علاوه بر این موضوع، مصرف پروتئین بیش از حد سبب بروز مشکلات گوارشی همچون یبوست می‌شود. یبوست به تنهایی می‌تواند عامل مهمی برای بالا رفتن وزن و چاقی باشد. راهکار مهمی که برای درمان یبوست وجود دارد مصرف فیبر است که در این برنامه غذایی بسیاری از منابع فیبر حذف شده‌اند.
از طرف دیگر پیروی از این رژیم می‌تواند نفخ و دل پیچه را نیز به همراه داشته باشد.

آیا رژیم گوشت خواری را برای لاغری پیش بگیریم؟

با اینکه در طول این رژیم فرد می‌تواند به کاهش وزن دست یابد اما مشکلات نام برده شده را نیز می‌تواند برای فرد در پی داشته باشد. با اینکه رژیم کارنیور توانسته برای برخی افراد نتیجه بخش باشد اما این موضوع دلیل بر علمی بودن و درست بودن آن نمی‌شود.

لاغری

رژیم لاغری درست رژیمی است که بتواند علاوه بر کاهش وزن، مشکلات و آسیب‌های جدی را برای بدن فرد ایجاد نکند.
رژیم اصولی باید بتواند تمام مواد مغذی و ویتامین‌ها را برای بدن در کنار کاهش وزن، تامین کند. باید تمام گروه‌های مواد غذایی در طول هر نوع رژیمی به بدن رسانده شود. حتی به عنوان یک تست هم نباید رژیم‌هایی که تمرکز بر مصرف یک ماده غذایی دارد و مابقی مواد غذایی را حذف کرده‌اند، تجربه کرد.

برای کاهش وزن به رژیمی رو آورید که در طول دوره رژیم بتواند تمام مواد مغذی را در کنار ویتامین‌ها، به بدن برساند. فعالیت بدنی مناسب نیز بسیار موثر بر بالا بردن چربی سوزی خواهد بود که باید بیش از 40 دقیقه روزانه انجام شود.

ادعای پیروان رژیم گوشت خواری

این رژیم با تمام ایراداتی که دارد، روندی محبوب برای برخی از افراد است.
طرفداران این رژیم مدعی هستند، انسان با استفاده از محصولات گوشتی به تکامل رسیده است. غذای اصلی انسان‌ها در ابتدا گوشت بوده و تحت شرایط خاص رو به مصرف میوه و سبزیجات آورده است.
آنها معتقدند سیستم گوارشی انسان مطابق سیستم گوارش حیوانات گوشت‌خوار است و باید بیشتر گوشت مصرف کنند.

آنها معتقدند گوشتخواری می‌تواند تاثیرات زیر را به همراه داشته باشد:

 • درمان سردردهای میگرنی
 • بهبود بی خوابی
 • کنترل افسردگی
 • بهبود مشکلات خلقی
 • درمان و کنترل برخی از مشکلات بینایی
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • عضله سازی بدن

اما باید در نظر داشته باشید که چنین مواردی به صورت علمی اثبات نشده است. چنین مواردی فقط در حد ادعا هستند که طرفداران این سبک غذایی این موارد را در صفحات اینترنتی خود منتشر کرده‌اند.
به هیچ وجه رژیم تکخواری راه مناسبی برای کاهش وزن و حفظ سلامت بدن نمی‌تواند باشد. نباید از رژیم‌های تکخواری پیروی کرد.

نکات پایانی

تمام گزینه‌هایی که باید در مورد رژیم گوشت خواری دانست را در این متن ارائه کردیم. راه مناسب کاهش وزن پیش گرفتن رژیمی است که تخصصی تنظیم شده باشد و بعد از پایان آن هیچ آسیبی را برای بدن ایجاد نکرده باشد.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.