رژیم مدیترانه ای روشی سالم برای تغذیه است؟ بایدها و نبایدهای آن

رژیم مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای حاوی تنوعی از مواد غذایی سالم برای دست یافتن به وزن مطلوب و سلامت بدن است. استفاده از مواد غذایی متنوع یکی از مزیت‌های مهم این رژیم غذایی کاهش وزن محسوب می‌شود. بر خلاف نامی که دارد، به منطقه خاصی متعلق نیست و بسیاری از افراد در هر نقطه از جهان ممکن است از آن پیروی کنند. اما اینکه چه روندی دارد و چگونه به کاهش وزن منجر می‌شود را در ادامه متن برایتان بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

رژیم مدیترانه ای برای داشتن سلامتی

این رژیم کاهش وزن به عنوان یک روش سنتی برگرفته از سبک زندگی شهری در کشور یونان است. به دلیل تغذیه سالم، مردم آن منطقه از سلامت جسمانی و طول عمر مطلوبی برخوردار بودند. کشورهایی مانند ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و لبنان نیز تا حدودی از این سبک رژیم غذایی در فرهنگ خود بهره می‌گرفتند. اما این راهکار بسیار نادرستی است که از روندی عمومی برای تمام افراد با شرایط مختلف پیروی شود.

شاید به دلیل اینکه از کشورهای حوزه مدیترانه الگو گرفته شده است، این نام را برایش انتخاب کرده‌اند. از آنجایی که سلامت حاصل از این نوع تغذیه بسیار مطلوب بود، به عنوان یک رژیم تغذیه ای سالم در بین اکثر مناطق رواج یافت. این موضوع نشان دهنده مصرف متعادل از مواد غذایی متنوع و تازه است.

لاغری به سبک مدیترانه اضافه وزن و چاقی عاملی عمده در ابتلا به بسیاری از بیماریها محسوب می‌شود. این رژیم علاوه بر تناسب اندام، سلامتی بدن را نیز به همراه خواهد داشت. به همین دلیل می‌توان از رژیم مدیترانه ای برای حفظ سلامتی و تناسب اندام تمام اعضای خانواده الگو گرفت. اما لازم به ذکر است راهکارهای خودسرانه که برای گروهی از افراد نتیجه داده‌اند، نمی‌توانند تضمینی برای سلامتی همیشگی همه باشند و باید روندی مخصوص افراد مختلف برای کاهش وزن تنظیم شود.

آیا با این رژیم می‌توان لاغر شد؟

رژیم مدیترانه ای راهی برای لاغر شدن و کاهش وزن را به فرد ارائه نمی‌دهد. بلکه روش صحیح استفاده از مواد غذایی و مقدار مناسب آنها را برای تمام عمر را در اختیار می‌گذارد. می‌توان از تنوع تمام مواد غذایی بهره‌مند شد اما در خصوص چهار چوب و شروطی که این رژیم ارائه می‌دهد.

این رژیم کاهش وزن تاکید بر مصرف روغن‌های مفیدی مانند روغن زیتون، استفاده از انواع حبوبات، بهره‌مندی از غلات کامل، استفاده کامل و متنوع از تمام میوه‌ها و سبزیجات در کنار مصرف مقدار متعادل از ماهی و محصولات لبنی را دارد. در طول این رژیم مصرف گوشت و فراورده‌های گوشتی نسبت به سایر مواد غذایی کمتر در نظر گرفته شده است. این موضوع یک نقطه قوت و خوب برای رژیم مدیترانه ای به شمار می‌رود.

اما با وجود تمام این نکات تاییدی بر پیروی از این روند تغذیه‌ای نداریم و تاکید می‌کنیم که باید برای داشتن روند درستی برای تغذیه، شرایط فیزیکی فرد باید بررسی شده و طبق نیاز، روندی اصولی توسط پزشک تنظیم شود.

آیا رژیم مدیترانه ای خوب است؟

مواد غذایی که در طول رژیم مدیترانه ای می‌توان مصرف کرد، کاملا سالم و مفید هستند. با به پایان رساندن این رژیم سلامت قلب و عروق در کنار کاهش وزن برای فرد حاصل می‌شود. علاوه بر آن میزان کلسترول بد خون به مقدار بسیار مطلوبی کاهش خواهد یافت که از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها مانند دیابت، چربی خون و فشار خون جلوگیری شده و حتی درمان خواهد شد. این روند لاغری بر پرهیز از مصرف نوع خوراکی خاصی مثل چربی‌ها تاکید نمی‌کند، تنها روش صحیح استفاده و در کنار هم آوردن مواد غذایی را آموزش می‌دهد.

روغن زیتون برای رژیم مدیترانه ای

در طول این رژیم تاکید بیشتر بر مصرف مواد غذایی گیاهی است. اما مصرف غذاهای دریایی در طول هفته نکته خوب دیگر این رژیم به شمار می‌رود. هیچ کدام از مواد غذایی مصرفی در طول این رژیم اجباری نیستند و بهتر است این رژیم را با رضایت و لذت کامل پیش برد تا به نتیجه رسید. زیرا یکی از مهمترین جنبه‌هایی که به تاثیرگذاری منجر می‌شود، جنبه روانی رژیم کاهش وزن است. در این رژیم، هدف تنها رسیدن به تناسب اندام نیست و باید کانون توجه و هدف نهایی سلامتی بدن باشد.

برای دست یافتن به کاهش وزن و در کنار آن سلامتی باید روندی اصولی مخصوص خود فرد توسط پزشک متخصص تنظیم شود. راهکارهای عمومی و غیر علمی می‌توانند نتیجه عکس نشان دهند.

بایدها و نبایدها در رژیم مدیترانه ای

همانطور که اشاره شد این رژیم نیز مانند سایر رژیم‌های معروف موثر از قوانین خاصی برای خود پیروی می‌کند. این قوانین با اینکه اصلا سخت نیستند و تنها اراده و انگیزه برای رسیدن به هدف لازم است دلیلی منطقی بر پیروی از این رژیم محسوب نمی‌شوند. باید در وعده‌های اصلی و میان وعده‌ها از قوانینی که در این رژیم وضع شده است، پیروی کرد. البته در طول این رژیم تاکید شده است تا آب بدون افزودنی‌ها مصرف شود و نوشیدن قهوه و چای بدون قند و شکر نیز در طول آن مجاز است.

خوراکی‌های مجاز در رژیم مدیترانه ای

خوراکی مجاز در رژیم

 1. استفاده از رنگ‌های مختلف و انواع سبزیجات تازه مثل ریحان، انواع کلم، مارچوبه، کاهو و خیار و …
 2. استفاده متنوع از انواع میوه‌ها مانند موز، توت فرنگی، آلبالو و…
 3. استفاده از نان و غلات کامل بدون جدا کردن سبوس غلات
 4. جایگزینی روغن‌های سالم مثل روغن زیتون روغن، روغن نارگیل، روغن آووکادو و…
 5. استفاده از آجیل و مغزها مثل گردو، بادام، پسته و…
 6. بهره‌مندی از تنوع گوشت ماکیان مثل مرغ، بوقلمون، بلدرچین و…
 7. بهره گرفتن از خانواده حبوبات مثل نخود، عدس، لوبیا چیتی و…
 8. استفاده از انواع غذاهای دریایی و ماهی‌ها
 9. مصرف انواع لبنیات (به ویژه از نوع کم چرب) از جمله ماست، پنیر، کره، کشک و…
 10. استفاده از تخم مرغ، تخم بلدرچین و…

خوراکی های ممنوع در رژیم مدیترانه ای

ممنوعیت های رژیم

 1. پرهیز از مصرف نان و رشته های فرآوری شده مثل پاستا و ماکارونی
 2. پرهیز از مصرف مواد غذایی تهیه شده با قند مصنوعی مانند نوشابه و آبنبات
 3. عدم مصرف روغن های تصفیه شده
 4. پرهیز از مصرف گوشت های فراوری شده مثل سوسیس و کالباس
 5. پرهیز از مصرف غذاهای چرب ترانس بالا مثل غذاهای فست فود یا کره مارگارین
 6. پرهیز از مصرف انواع طعم دهنده های مصنوعی و مضر

مناسب‌ترین راه برای کاهش وزن چیست؟

افرادی که به دلیل اضافه وزن و چاقی به بیماری‌های مختلف ممکن است مبتلا شوند. بهتر است قوانین این رژیم را در روند زندگی خود انجام داد تا از کیفیت عمر مطلوب آن نتیجه گرفت. اما مقدار مصرف هر ماده غذایی نکته بسیار مهمی است که باید رعایت شود. با اینکه این رژیم مواد غذایی سالم را توصیه می‌کند اما مقدار مشخصی از مواد غذایی برای هر فرد بسته به شرایط فیزیکی و بدنی را مشخص نکرده است.

باید به نسبت شرایط فیزیکی هر فرد رژیمی تخصصی و اصولی تنظیم شود. افرادی که سعی در ادامه این رژیم دارند بهتر است از عوامل و عادات غذایی وسوسه برانگیز که باعث اضافه وزنشان شده است دوری کنند تا نتیجه بهتری برایشان حاصل شود.

رژیم مدیترانه ای تجویزی پزشک

یک رژیم غذایی سالم، خانواده‌ای سالم را پرورش خواهد داد. مثلا جایگزینی لبنیات کم چرب به جای لبنیات پر چرب می‌تواند یک گام موثر برای شروع یک رژیم غذایی سالم باشد ولی مقدار نیاز بدن به لبنیات را باید دانست تا حتی در مصرف لبنیات کم چرب نیز زیاده روی نکرد. این رژیم کاهش وزن یکی از بهترین و سالم ترین رژیم های لاغری در سراسر دنیا معرفی می‌شود اما هر فرد طبق شرایط فیزیکی و وضعیت جسمانی خود باید رژیمی علمی و تخصصی را دریافت کند.

سخن پایانی

رژیم مدیترانه‌ای یاد می‌دهد تا از تمام مواد غذایی به صورت هوشمندانه بتوانیم استفاده کنیم. این رژیم لاغری زمانی نتیجه خواهد داد که حتی در مقدار مصرف مواد غذایی، کنترل و اعتدال وجود داشته باشد. یک رژیم کاهش وزن خوب رژیمی تخصصی است که علمی و متعادل باشد و علاوه بر کاهش وزن و سلامتی بدن، عادات غذایی سالم را نیز بنیان گذاری کند. بهترین کار برای کاهش وزن پیش گرفتن فعالیت بدنی و ورزش منظم در کنار حفظ آرامش، خواب کافی و پیروی از رژیم کاهش وزن تایید شده توسط متخصص تغذیه است.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

امکان ارسال نظر وجود ندارد.