آیا رژیم شیر برای لاغری مناسب و تاثیرگذار است؟نوشته شده توسط آخرین بروز رسانی مرداد 8, 1398

رژیم شیر

رژیم شیر یکی از رژیم های سختگیرانه به حساب می آید که در آن بیشتر مواد غذایی به جز شیر و برخی فراورده های آن از منوی غذایی حذف می شود و لاغری سریع را به ارمغان می آرود. از آنجایی که شیر ماده ای حیات بخش است و بیشتر مواد مورد نیاز بدن را تامین می کند؛ بیشتر کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند از این رژیم تبعیت می کنند.

اگر شما هم از جمله کسانی هستید که رژیم شیر را برای لاغری شدن انتخاب کرده اید در ادامه با ما همراه باشید چون نکات بسیار مهمی را در رابطه با این رژیم بیان خواهیم کرد.

رژیم شیر چیست؟

رژیم شیر مدتی است که در دنیا شیوع پیدا کرده است و علاقه مندان زیادی دارد. چون شیر دارای مواد معدنی، پروتئین ها و ویتامین های زیادی است بسیاری این ماده غذایی را به عنوان غذای ثابت روزهایی که از تحت رژیم هستند، انتخاب کرده اند.

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، رژیم شیر یک رژیم سختگیرانه است که در آن افراد برای مدت طولانی تنها به خوردن شیر اکتفا می کند. این افراد در روز به طور میانگین 4 لیتر شیر مصرف می کنند که حدود 1000 کالری انرژی به بدن آنها می رساند.

رژیم شیر در مناطق مختلف به شکل های متفاوت انجام می شود. برخی رژیم شیر موز و برخی هم رژیم شیر خرما را در برنامه های غذایی خود می گنجانند؛ ولی رژیم اصلی تنها از شیر برای منوهای غذایی استفاده می شود و هیچ افزودنی ندارد.

لازم به ذکر است که رژیم شیر توسط هیچ متخصص تغذیه ای پیشنهاد نمی شود. برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل بهتر است زیر نظر یک متخصص به رژیم های لاغری منطقی و مناسب که به بدن آسیب نمی رسانند اقدام شود.

 

نظرات کارشناسان درباره رژیم شیر

متخصصان تغذیه و اختلالات غذایی از بیمارستانی در لندن رژیم شیر را برای کسانی که می خواهند به کاهش وزن برسند، توصیه نمی کند. از نظر این متخصصان این رژیم ممکن است برای همه افراد کارکرد یکسانی نداشته باشد و باعث دلسرد شدن برخی افراد و ضربه روحی به آنان شود. این متخصصان برای رسیدن به وزن ایده آل در کنار رژیم لاغری، روان درمانی را هم توصیه می کنند تا کسانی که از رژیمهای لاغری نتیجه نگرفته اند را از نظر روانی آماده کنند.

برخی محققان هم رژیم شیرا غیر منطقی می خوانند و توصیه می کنند که برای رسیدن به وزن ایده آل از روش ها و رژیم های لاغری دیگری استفاده کنند.

یکی دیگر از این متخصصان معتقد است که گرسنگی کشید راه حل مشکل اضافه وزن نیست و تکیه بر اراده و قدرت ذهنی برای داشتن یک بدن متعادل کافی نیست و با شکست مواجه شدن را افزایش می دهد. از طرف دیگر هم لذت بردن از کاری که در حال انجام آن هستیم از مواردی است که ما را به ادامه آن وادار می کند و گرسنگی کشیدن کاری نیست که افراد از آن لذت ببرند.

علاوه بر این شیر حاوی بیشتر مواد مورد نیاز بدن نیست و رژیم شیر می تواند در دراز مدت روز متابولیسم بدن تاثیر بگذارد و یا باعث بروز سوء تغذیه در افرادی که از این رژیم تبعیت می کنند، شود.

رژیم شیر برای چه کسانی مناسب است؟

همانطور که پیشتر ذکر شد، رژیم شیر برای هیچ گروه سنی مناسب نیست. این رژیم جز رژیم های سختگیرانه است که می تواند باعث ناامیدی بسیاری برای رسیدن به وزن ایده آل شان شود.

این رژیم برای کسانی که اضافه وزن شدیدی دارند اصلا توصیه نمی شود. چون شیر خاصیت چربی سوزی ندارد و از طرفی کالری روزانه آن برای کسانی با این خصوصیات که کالری روزانه شان بسیار زیاد بوده است، جوابگو نیست.

تنها جایی که می توان گفت رژیم شیر برای فردی مناسب است؛ زمان شیرخوارگی است که نوزاد تنها از شیر مادر تغذیه می کند.

رژیم شیر برای کسانی که به شیر حساسیت دارند و خوردن آن در آنها باعث نفخ و اسهال می شود، توصیه نمی شود.

فواید رژیم شیر چیست؟

چون شیر سرشار از کلسیم است. مصرف روزانه آن به صورت متعادل می تواند به سلامت استخوان ها کمک کند.

شیر همچنین از پروتئین ها سرشار از است که برای عضله سازی و تقویت عضلات مورد نیاز است.

شیر دارای لینولئیک اسید است که همراه با کلسیم باعث بالا رفتن متابولیسم بدن می شود.

ویتامین D موجود در شیر همچنین می تواند برای استخوان سازی و رشد آنها مفید باشد و از پوکی استخوان جلوگیری کند.

ناگفته نماند که در این پاراگراف منظور از رژیم شیر، رژیمی است که در کنار یک رژیم لاغری از رژیم شیر هم بهره گرفته می شود.

معایب

در رژیم شیر ممکن است به دلیل کمبود موادی مانند چربی و قند، بدن را به مصرف پروتئین برای تولید انرژی وادار کند و فرد را به عضله سوزی بیندازد.

رژیم شیر می تواند به دلیل عدم رسیدن مواد مغذی که در این ماده غذایی وجود ندارد، فرد را به سوء تغذیه دچار کند.

رژیم شیر یک رژیم فاقد چربی است، از آنجایی که بدن برای عملکرد طبیعی به چربی نیاز دارد. این رژیم می تواند باعث اختلال در عملکرد طبیعی بدن شود.

لاکتوز موجود در شیر می تواند برای بسیاری باعث بروز حساسیت، نفخ و اسهال شود.

علاوه بر این رژیم شیر برای کسانی که طبع بدنشان سرد تر است به جای لاغر کردن، چاقی بیشتری را به وجود بیاورد.

رژیم شیر

شیر چه مواد مغذی دارد؟

مواد مغذی موجود در شیر به منبع تولید کننده آن باز می گردد و در حیوانات مختلف، متفاوت است. به طور کلی بخش بیشتر شیر را آب تشکیل می دهد و پس از آن قندی به نام لاکتوز از بقیه مواد موجود در شیر بیشتر است. به طور کلی مواد مغذی موجود در شیر شامل، پروتئین، چربی، ویتامین های A, B 1, B 2, B 6, B 12, C, D, E و K، مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، پتاسیم، فسفر، منیزیم و موادی مانند نیاسین و اسید فولیک است.

خواص شیر

در ادامه به خواص شیر در درمان و بهبود علائم  بیماری ها خواهیم پرداخت به خواندن ادامه دهید.

شیر و پوکی استخوان

پوکی استخوان یک بیماری خاموش است و تا وقتی که فرد با شکستگی استخوان مواجه نشود و به بیمارستان مراجعه نکند از بیماری خود خبر ندارد. این بیماری دلایل مختلفی دارد و زنان از مردان بیشتر شایع است. بارداری، بارداری های مکرر، بارداری زیر سی سالگی، یائسگی و شیردهی از عوامل شیوع بیشتر این بیماری در زنان است.

تحقیقات نشان داده است که مصرف روزانه شیر به جلوگیری از پیشرفت این بیماری کمک زیادی می کند. بهتر است روزانه از شیر استفاده شود تا کسانی که مبتلا به این بیماری هستند به کاهش گسترش این بیماری کمک کنند و کسانی هم که به این بیماری مبتلا نیستند از بروز آن پیشگیری کنند.

شیر و سلامت قلب

شیر حاوی مقادیر بالایی پتاسیم است که در کاهش فشار خون موثر است. خطر ابتلا به بیماری های قلبی هم با افزایش فشار خون، افزایش می یابد. بنابراین مصرف روزانه شیر می تواند به کاهش هرچه بیشتر فشار خون و در نهایت کاهش احتمال بروز بیماری های قلبی کمک کند.

شیر و سرطان

در شیر ویتامین D وجود دارد که در تنظیم رشد سلول ها دخالت دارد. همچنین این ویتامین از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید هم ساخته می شود. تحقیقات نشان داده است در مناطقی که نور خورشید کمتر می تابد ابتلا به سرطان شیوع بیشتری دارد.

توصیه می شود برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان مصرف شیر را در منوی روزانه خود قرار دهید.

شیر و افسردگی

ویتامین D علاوه بر تاثیرات آن بر چگونگی رشد سلول ها، در تنظیم مقدار هورمون سروتونین هم موثر است. این هورمون با خلق و خو، اشتها و خواب در ارتباط است و کمبود آن افراد را دچار بیماری هایی مانند افسردگی، سندروم پیش از قاعدگی و خستگی می کند.

شیر و عضلات

شیر منبع مهمی برای انواع پروتئین و آمینو اسیدهای ضروری است. همانطور که می دانیم، بدن برای ساخت عضله از پروتئین استفاده می کند. شیر می تواند منبع مهمی برای تامین پروتئین برای ساخت عضلات باشد. به  ورزشکاران توصیه می شود برای افزایش حجم عضلات خود به جای مکمل ها از شیر تغذیه کنند.

لازم به ذکر است که خوردن شیر برای سلامت مفید است ولی رژیم شیر یک راه غلط برای رسیدن به وزن ایده آل و استفاده از فواید این ماده غذایی است.

سخن پایانی

در انتها باید عرض کنم که رژیم شیر با همه فوایدی که این ماده غذایی دارد، رژیم مناسبی نیست و عوارض روحی و جسمی زیادی دارد. بهترین کار برای رسیدن به وزن ایده آل، استفاده از تجربه یک متخصص تغذیه است. کسی که با صد ها نفر با مشکل مشترک سروکار دارد و برای هرکدام درمانی متناسب با ساخت بدنی و فیزیولوژی آنها را در نظر می گیرد.

رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *