رژیم شیر به عنوان رژیمی سخت گیرانه، اراده ای کاملا قوی نیاز دارد. در طول این رژیم کاهش وزن، بیشتر مواد غذایی به جز شیر و برخی فراورده های آن از منوی غذایی حذف می شوند تا لاغری سریع را برای فرد به همراه آورد.

شیر یکی از مواد غذایی کامل است که بسیاری از مواد مغذی و ویتامین را برای بدن تامین خواهد کرد.
به همین دلیل اکثر افرادی که نیاز به کاهش وزن سریع دارند، این رژیم را برای کاهش وزن انتخاب می کنند. با ادامه متن همراه ما باشید تا به بررسی کامل این رژیم بپردازیم.

رژیم شیر چه رژیمی است؟

رژیم شیر مدتی است که در دنیا رواج یافته است و علاقه مندان زیادی دارد. این ماده غذایی حاوی مقدار زیادی از مواد مغذی، پروتئینی و برخی از انواع ویتامین ها است که به تنهایی می تواند غذای کاملی باشد. از این رو بسیاری از افراد روند رژیم شیر را برای کاهش وزن سریع انتخاب می کنند تا سریعا به کاهش وزنی دست یابند.

همانطور که اشاره شد، این رژیم کاهش وزن یک رژیم سختگیرانه است که در آن فرد برای مدت طولانی تنها به خوردن شیر اکتفا می کند. این افراد در روز به طور میانگین، می توانند 4 لیتر شیر مصرف مصرف کنند که حدود 1000 کالری انرژی را برای بدن به همراه خواهد داشت.

لاغری

جالب اینکه این رژیم لاغری در مناطق مختلف به شکل های متفاوت انجام می شود. برخی رژیم شیر موز و برخی هم رژیم شیر خرما را در برنامه های غذایی خود می گنجانند. ولی رژیم اصلی تنها از شیر برای منوهای غذایی استفاده کرده و هیچ افزودنی در کنار آن نباید مصرف کرد.

لازم به ذکر است که رژیم شیر را هیچکدام از متخصصین تغذیه تاکید نمی کنند.
نه تنها این رژیم بلکه تمام رژیم هایی که بسیاری از مواد غذایی را حذف کرده و تاکید بر مصرف یک یا نهایتا دو ماده غذایی را دارند، توسط متخصصین تایید نشده است. برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل، بهتر است زیر نظر یک متخصص به رژیم های لاغری منطقی و مناسب که به بدن آسیب نمی رسانند رو آورد.

نظرات کارشناسان درباره رژیم شیر

متخصصان تغذیه و اختلالات غذایی از بیمارستانی در لندن:
رژیم شیر را برای کسانی که می خواهند به کاهش وزن برسند، توصیه نمی کنند.
از نظر این متخصصان این رژیم ممکن است برای همه افراد کارکرد یکسانی نداشته باشد. حتی باعث دلسرد شدن برخی افراد و ضربه روحی به آنان در مقابل کاهش وزن شود.
این متخصصان برای رسیدن به وزن ایده آل در کنار رژیم لاغری، روان درمانی را نیز توصیه می کنند تا کسانی که از رژیم های لاغری نتیجه نگرفته اند را از نظر روانی آماده کنند.

کارشناسی رژیم شیر

برخی از محققان معتقد هستند:
پیروی از رژیم شیر را غیر منطقی است. آنها توصیه می کنند که افراد برای رسیدن به وزن ایده آل از روش ها و رژیم های لاغری دیگری استفاده کنند.
برای این منظور راهکارهای متعددی وجود دارد که می توان پیش گرفت و نتیجه بهتری دریافت کرد.

یکی دیگر از متخصصان تغذیه معتقد است:
تحمل گرسنگی در طولانی مدت، راه حل مشکل اضافه وزن نیست. همینطور تکیه بر اراده و قدرت ذهنی برای داشتن یک بدن متعادل کافی نیست و حتما احتمال دلسرد شدن و شکست در رژیم را افزایش خواهد داد.
از طرف دیگر نیز لذت بردن از کاری که در حال انجام آن هستیم از مواردی است که ما را به ادامه آن وادار می کند. گرسنگی کشیدن کاری نیست که افراد از آن لذت ببرند.

علاوه بر این موارد، شیر به تنهایی حاوی تمام مواد مورد نیاز بدن نیست.  می تواند در طولانی مدت روی متابولیسم بدن تاثیرات متعددی ایجاد کند. مصرف شیر به تنهایی باعث بروز سوء تغذیه در افرادی که از این رژیم تبعیت می کنند، شود. این موضوع عوارض جبران ناپذیری را شامل می شود که بهتر است تا جای ممکن از عواملی که سبب این موضوع می شوند دوری کرد.

رژیم شیر برای چه کسانی مناسب است؟

همانطور که پیشتر ذکر شد، رژیم شیر برای هیچ گروه سنی مناسب نیست.
این رژیم جزء رژیم های سختگیرانه است که می تواند باعث ناامیدی بسیاری برای رسیدن به وزن ایده آل برای افراد شود. اما لازم دانستیم تا در متنی این رژیم را برایتان بیشتر معرفی کنیم.

این رژیم برای کسانی که اضافه وزن شدیدی دارند اصلا توصیه نمی شود. چون شیر خاصیت چربی سوزی ندارد و از طرفی کالری روزانه آن برای کسانی با این خصوصیات که کالری روزانه شان بسیار زیاد بوده است، جوابگو نیست.

ممنوعیت های لاغری

تنها جایی که می توان گفت رژیم شیر برای فردی مناسب است:
زمان شیرخوارگی محسوب می شود. در این دوران نوزاد تا 6 ماهگی تنها باید از شیر مادر تغذیه کند.

رژیم شیر برای کسانی که به شیر حساسیت دارند و خوردن آن در آنها باعث نفخ و اسهال می شود، به هیچ وجه مناسب نیست. زیرا می تواند مشکلات متعدد گوارشی را در پی داشته باشد. حتی به دفع ویتامین و مواد مغذی نیز می انجامد. در این صورت فرد پس از مدتی با مشکلات کمبود ویتامین و مواد معدنی مواجه خواهد شد.

در هر حالت، رژیم هایی که تاکید بر مصرف یک ماده غذایی دارند و سایر مواد غذایی در آنها حذف شده است، می توانند آسیب های جدی و جبران ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشند.

نقاط قوت لاغری با رژیم شیر

این رژیم در طول سالیان سال، رژیمی محبوب برای برخی از افراد بوده است. از این رو باید دریافت که می تواند مزیت ها و نقاط قوتی داشته باشد که سبب جذب افراد به آن شده است. در ادامه بررسی خواهیم کرد که پیروی از این روند چه نکات مثبتی دارد.

1. دریافت کلسیم مورد نیاز برای اسکلت استخوانی و لاغری

چون شیر سرشار از کلسیم است، مصرف روزانه آن به صورت متعادل می تواند به سلامت استخوان ها منجر شود.
طبق تحقیقات انجام شده دریافت کلسیم می‌تواند زمینه بروز لاغری را فراهم کند.
طبق این تحقیقات افرادی که کلسیم روزانه دریافت کردند، کاهش وزن بیشتری نسبت به افرادی که کلسیم کمتری مصرف می کردند، داشتند.

2. پروتئین دیافتی از شیر

اغلب برای لاغری و کاهش وزن، توصیه می شود از منابع مختلف گیاهی و حیوانی برای دریافت پروتئین باید استفاده کرد. این موضوع از ریزه خواری جلوگیری می کند و بافت های عضلانی بیشتری را برای بدن تشکیل می دهد.

همچنین باید در نظر داشت شیر از پروتئین ها سرشار است که برای عضله سازی و تقویت عضلات بسیار ضروری خواهد بود. حتی به عنوان یک منبع غذایی کامل می تواند از احساس گرسنگی و ریزه خواری نیز جلوگیری کند. اما آیا به تنهایی کافی است؟

3. تاثیر بر بالا بردن متابولیسم بدن

شیر دارای لینولئیک اسید است.
لینولئیک اسید همراه با کلسیم موجود در شیر، باعث بالا رفتن متابولیسم بدن می شود. همانطور که می دانید، بالا رفتن سوخت و ساز بدن، امری ضروری برای کاهش وزن است.
اغلب برای دست یافتن به این موضوع از روش‌ های مختلفی استفاده می شود. معمولا موثرترین آنها مواردی هستند که تغییراتی را روی عادات روزانه ایجاد می کنند. از جمله آنها می توان به اصلاح رژیم غذایی، کنترل استرس و خواب کافی اشاره کرد.

4. حفظ سلامت اسکلت استخوانی

همچنین ویتامین D موجود در شیر می تواند برای استخوان سازی و رشد آنها مفید باشد. از طرفی به جلوگیری از پوکی استخوان و مشکلات ناشی از رژیم برای استخوان ها منجر می شود.

5. شیر در کنار رژیم لاغری

با وجود تمام این مزیت هایی که رژیم شیر می تواند به همراه داشته باشد، اما باز هم یک ماده غذایی خاص است. یعنی تنوعی از ویتامین های رنگارنگ را در کنار مواد مغذی متعدد به بدن نمی رساند.

بهتر است اینطور مطرح کنیم که منظور از رژیم شیر، رژیمی است که در کنار یک رژیم لاغری از آن نیز بهره گرفته می شود؛ در نتیجه تمام فواید را برای بدن به همراه دارد.

بررسی برجسته ترین معایب و نواقص رژیم شیر

لاغری باشیر

مصرف شیر تاثیرات متعددی را برای سلامتی دارد.
حتی باید در نظر داشت در طول رژیم های کاهش وزن هم، بر مصرف شیر تاکید می شود. اما باید بررسی کرد که چرا متخصصین تغذیه مصرف شیر را به تنهایی برای لاغری درست نمی دانند؟
در ادامه به بررسی نواقص این رژیم خواهیم پرداخت تا پاسخی برای این سوال باشد.

1. مصرف بافت های پروتئینی برای تامین انرژی

در رژیم شیر ممکن است به دلیل کمبود موادی مانند چربی و قند، بدن به مصرف پروتئین برای تولید انرژی وادار شود. در پی آن بدن فرد با سوخت عضله و بافت های عضلانی مواجه خواهد شد.
از طرفی دیگر تمام آنچه که بدن برای عضله سازی نیاز دارد، پروتئین نیست. گزینه هایی مانند مس، روی و منگنز و… نیز باید به مقدار کافی دریافت شوند.

2. ایجاد سوء تغذیه

این رژیم می تواند به دلیل عدم دریافت مواد مغذی که در آن وجود ندارد، فرد را به سوء تغذیه دچار کند. ایجاد سوء تغذیه می تواند بی حالی، کسلی و به مرور ضعف شدید بدنی را برای فرد در پی داشته باشد.

3. کمبود چربی های مفید در بدن

رژیم شیر یک رژیم فاقد چربی است.
از آنجایی که بدن برای عملکرد طبیعی به چربی (به ویژه چربی های مفید) نیاز دارد؛ این رژیم می تواند باعث اختلال در عملکرد طبیعی بدن شود. چربی های مفید ضامن سلامت قلب و عروق هستند. فقدان آنها در طولانی مدت آسیب های متعددی را به همراه خواهد داشت.

3. مشکلات گوارشی

لاکتوز موجود در شیر می تواند برای بسیاری باعث بروز حساسیت، نفخ و اسهال شود. علاوه بر این موضوع، رژیم شیر برای کسانی که طبع بدنشان سرد و تر است به جای اینکه کاهش وزن را در پی داشته باشد، اضافه وزن را ایجاد خواهد کرد.

شیر چه مواد مغذی دارد؟

مواد مغذی موجود در شیر به منبع تولید کننده آن باز می گردد و در حیوانات مختلف، ممکن است کاملا متفاوت باشد. بخش بیشتر شیر را آب تشکیل می دهد و پس از آن قندی به نام لاکتوز از بقیه مواد موجود در شیر بیشتر است.

به طور کلی مواد مغذی موجود در شیر شامل موارد زیر می شود:

  • پروتئین
  • چربی
  • ویتامین A
  • برخی از انواع ویتامین B از جمله B1, B2, B6, B12
  • ویتامین C
  • ویتامین D
  • ویتامین E
  • ویتامین K

علاوه بر این موارد مواد معدنی مانند موارد زیر در این ماده مغذی وجود دارند:

وجود تمام این ویتامین ها و مواد مغذی موجود در این ماده غذایی بسیار مفید نمی تواند باعث شود تا متخصصین این ماده غذایی را به عنوان تنها ماده غذایی مصرفی برای یک رژیم معرفی کنند.

بررسی مهمترین خواص شیر در رژیم غذایی روزانه

برای اینکه بتوان رژیم شیر را در انواع مختلف آن معرفی کرد، لازم است خواص آنرا شناخت تا لزوم مصرف آنرا در رژیم پی برد. در ادامه به خواص شیر در درمان و بهبود علائم بیماری ها خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

1. شیر برای کنترل، پیشگیری و درمان پوکی استخوان

پوکی استخوان یک بیماری خاموش است و تا وقتی که فرد با شکستگی استخوان مواجه نشود و به بیمارستان مراجعه نکند، از بیماری خود خبر ندارد.
این بیماری دلایل مختلفی دارد و زنان از مردان بیشتر شایع است.
بارداری، بارداری های مکرر، بارداری زیر سی سالگی، یائسگی و شیردهی از عوامل شیوع بیشتر این بیماری در زنان است.

تحقیقات نشان داده است که مصرف متعادل روزانه شیر به جلوگیری از پیشرفت این بیماری کمک زیادی می کند. لازم است روزانه از این ماده غذایی در رژیم غذایی گنجانده شود تا علاوه بر پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان و بیماری های ناشی از آن سبب کاهش گسترش این بیماری نیز شود. 

2. تضمینی برای سلامت قلب

شیر حاوی مقادیر بالایی پتاسیم است.
پتاسیم در کاهش فشار خون موثر است. خطر ابتلا به بیماری های قلبی با بالا رفتن فشار خون، افزایش خواهد یافت. بنابراین مصرف روزانه شیر می تواند به کاهش هرچه بیشتر فشار خون و در نهایت کاهش احتمال بروز بیماری های قلبی کمک کند.

خواص شیر برای لاغری

3. شیر و پیشگیری از ابتلا به سرطان

در شیر ویتامین D وجود دارد که در تنظیم رشد سلول ها دخالت دارد. همچنین این ویتامین از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید هم ساخته می شود. تحقیقات نشان داده است در مناطقی که نور خورشید کمتر می تابد ابتلا به سرطان شیوع بیشتری دارد.

توصیه می شود برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان مصرف شیر را در منوی رژیم روزانه خود قرار دهید. دریافت مقدار مناسبی از ویتامین ها و مواد مغذی موجود در آن به تقویت سیستم دفاعی بدن کمک کرده و در این صورت از ابتلا به آن تا حد مطلوبی جلوگیری خواهد شد.

4. تاثیر رژیم شیر و مصرف شیر بر خلق و خو

ویتامین D علاوه بر تاثیراتی که بر چگونگی رشد سلول ها دار، در تنظیم مقدار هورمون سروتونین هم موثر است. این هورمون با خلق و خو، اشتها و خواب در ارتباط است و کمبود آن افراد را دچار بیماری هایی مانند افسردگی، سندروم پیش از قاعدگی و خستگی افراطی می کند.

5. عضله سازی با کمک مواد مغذی و ویتامین های موجود در شیر

 عضله سازی

شیر منبع مهمی از انواع پروتئین و آمینو اسیدهای ضروری است.
همانطور که می دانیم، بدن برای ساخت عضله از پروتئین استفاده می کند. شیر می تواند منبع مهمی برای تامین پروتئین برای ساخت عضلات باشد. بهتر است افرادی که ورزش را به صورت حرفه ای دنبال می کنند یا حتی به تازگی آنرا شروع کرده اند، از شیر برای عضلانی شدن بیشتر بدن خود استفاده کنند.

لازم به ذکر است که خوردن شیر برای سلامت مفید است. ولی رژیم شیر یک راه غلط برای رسیدن به وزن ایده آل و استفاده از فواید این ماده غذایی است.
زیرا در طول آن کانون توجه بر مصرف فقط و فقط شیر است. در واقع این موضوع عدم دریافت بسیاری از مواد مغذی را در پی خواهد داشت.
همواره به یاد داشته باشید رژیم اصولی رژیمی است که تنوعی از مواد غذایی را داشته باشد و مقدار متعادل و مناسبی را به بدن برساند.
بهترین رژیم توسط متخصصان تغذیه طبق شرایط فیزیکی فرد به درستی تنظیم خواهد شد. بهتر است از رژیم های عمومی و خودسرانه تا جای ممکن اجتناب شود.

سخن پایانی

رژیم شیر با همه مزایا و فوایدی که با مصرف شیر به بدن می رساند، رژیم مناسبی نیست. زیرا عوارض روحی و جسمی زیادی را برای فرد ایجاد خواهد کرد.
بهترین کار برای رسیدن به وزن ایده آل، استفاده از تجربه یک متخصص تغذیه است. کسی که با صدها نفر با مشکل مشترک سروکار دارد و برای هرکدام درمانی متناسب با ساخت بدنی و فیزیولوژی آنها را تنظیم می کند.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید