رژیم شیر از نظر متخصصین تغذیه + معایب جدی و مزایا

رژیم شیر

رژیم شیر به عنوان رژیمی سخت گیرانه، اراده ای کاملا قوی نیاز دارد. در طول این رژیم کاهش وزن، بیشتر مواد غذایی به جز شیر و برخی فراورده های آن از منوی غذایی حذف می شوند و لاغری سریع را برای فرد ایجاد خواهد کرد.

شیر یکی از مواد غذایی کامل است که بسیاری از مواد مغذی و ویتامین را برای بدن تامین خواهد کرد؛ به همین دلیل اکثر افرادی که نیاز به کاهش وزن سریع دارند، این رژیم را برای کاهش وزن انتخاب می کنند. با ادامه متن همراه ما باشید تا به بررسی کامل این رژیم بپردازیم.

رژیم شیر چه رژیمی است؟

رژیم شیر مدتی است که در دنیا شیوع پیدا کرده است و علاقه مندان زیادی دارد. این ماده غذایی حاوی مقدار زیادی از مواد مغذی، پروتئینی و ویتامین ها است که به تنهایی می تواند غذای کاملی باشد. از این رو بسیاری از افراد روند رژیم شیر را برای کاهش وزن سریع انتخاب می کنند تا به کاهش وزنی سریع دست یابند.

همانطور که اشاره شد، این رژیم کاهش وزن یک رژیم سختگیرانه است که در آن افراد برای مدت طولانی تنها به خوردن شیر اکتفا می کند. این افراد در روز به طور میانگین 4 لیتر شیر مصرف می توانند مصرف کنند که حدود 1000 کالری انرژی را برای بدن به همراه خواهد داشت.

رژیم شیر چیست؟

جالب اینکه این رژیم لاغری در مناطق مختلف به شکل های متفاوت انجام می شود. برخی رژیم شیر موز و برخی هم رژیم شیر خرما را در برنامه های غذایی خود می گنجانند؛ ولی رژیم اصلی تنها از شیر برای منوهای غذایی استفاده کرده و هیچ افزودنی در کنار آن نباید مصرف کرد.

لازم به ذکر است که رژیم شیر را هیچکدام از متخصصین تغذیه تاکید نمی کنند.. نه تنها این رژیم بلکه تمام رژیم هایی که بسیاری از مواد غذایی را حذف کرده و تاکید بر مصرف یک یا نهایتا دو ماده غذایی را دارند، توسط متخصصین تایید نشده است. برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل بهتر است زیر نظر یک متخصص به رژیم های لاغری منطقی و مناسب که به بدن آسیب نمی رسانند اقدام شود.

نظرات کارشناسان درباره رژیم شیر

متخصصان تغذیه و اختلالات غذایی از بیمارستانی در لندن رژیم شیر را برای کسانی که می خواهند به کاهش وزن برسند، توصیه نمی کند. از نظر این متخصصان این رژیم ممکن است برای همه افراد کارکرد یکسانی نداشته باشد و باعث دلسرد شدن برخی افراد و ضربه روحی به آنان شود. این متخصصان برای رسیدن به وزن ایده آل در کنار رژیم لاغری، روان درمانی را نیز توصیه می کنند تا کسانی که از رژیمهای لاغری نتیجه نگرفته اند را از نظر روانی آماده کنند.

کارشناسی رژیم شیر

برخی محققان رژیم شیر را غیر منطقی دانسته و توصیه می کنند که برای رسیدن به وزن ایده آل از روش ها و رژیم های لاغری دیگری استفاده کنند. برای این منظور راهکارهای متعددی وجود دارد که می توان پیش گرفت و نتیجه بهتری دریافت کرد.

یکی دیگر از این متخصصان معتقد است که تحمل گرسنگی در طولانی مدت راه حل مشکل اضافه وزن نیست و تکیه بر اراده و قدرت ذهنی برای داشتن یک بدن متعادل کافی نیست و حتما احتمال دلسرد شدن و شکست در رژیم را افزایش خواهد داد. از طرف دیگر نیز لذت بردن از کاری که در حال انجام آن هستیم از مواردی است که ما را به ادامه آن وادار می کند و گرسنگی کشیدن کاری نیست که افراد از آن لذت ببرند.

علاوه بر این شیر به تنهایی حاوی تمام مواد مورد نیاز بدن نیست و  می تواند در طولانی مدت روی متابولیسم بدن تاثیر گذاشته و باعث بروز سوء تغذیه در افرادی که از این رژیم تبعیت می کنند، شود. این موضوع عوارض جبران ناپذیری را شامل می شود که بهتر است تا جای ممکن از عواملی که سبب این موضوع می شوند دوری کرد.

رژیم شیر برای چه کسانی مناسب است؟

همانطور که پیشتر ذکر شد، رژیم شیر برای هیچ گروه سنی مناسب نیست. این رژیم جزء رژیم های سختگیرانه است که می تواند باعث ناامیدی بسیاری برای رسیدن به وزن ایده آل برای افراد شود. اما لازم دانستیم تا در متنی این رژیم را برایتان بیشتر معرفی کنیم.

این رژیم برای کسانی که اضافه وزن شدیدی دارند اصلا توصیه نمی شود. چون شیر خاصیت چربی سوزی ندارد و از طرفی کالری روزانه آن برای کسانی با این خصوصیات که کالری روزانه شان بسیار زیاد بوده است، جوابگو نیست.

رژیم شیر مناسب چه کسانی است؟

تنها جایی که می توان گفت رژیم شیر برای فردی مناسب است؛ زمان شیرخوارگی است که نوزاد تا 6 ماهگی تنها باید از شیر مادر تغذیه می کند. رژیم شیر برای کسانی که به شیر حساسیت دارند و خوردن آن در آنها باعث نفخ و اسهال می شود، به هیچ وجه مناسب نیست. زیرا می تواند مشکلات متعدد گوارشی را در پی داشته باشد.

در حالت رژیم هایی که تاکید بر مصرف یک ماده غذایی دارند و سایر مواد غذایی در آنها حذف شده است می توانند آسیب های جدی و جبران ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشند.

رژیم کاهش وزن شیر چه فواید و مزایایی دارد؟

  1. چون شیر سرشار از کلسیم است، مصرف روزانه آن به صورت متعادل می تواند به سلامت استخوان ها منجر شود.
  2. شیر همچنین از پروتئین ها سرشار از است که برای عضله سازی و تقویت عضلات بسیار ضروری خواهد بود.
  3. شیر دارای لینولئیک اسید است که همراه با کلسیم باعث بالا رفتن متابولیسم بدن می شود که امری ضروری برای کاهش وزن است.
  4. ویتامین D موجود در شیر همچنین می تواند برای استخوان سازی و رشد آنها مفید باشد و از پوکی استخوان و مشکلات ناشی از رژیم برای استخوان ها را جلوگیری کند.
  5. منظور از رژیم شیر، رژیمی است که در کنار یک رژیم لاغری از آن نیز بهره گرفته می شود؛ در نتیجه تمام فواید را برای بدن به همراه خواهد داشت.

بررسی برجسته ترین معایب و عوارض رژیم شیر

در رژیم شیر ممکن است به دلیل کمبود موادی مانند چربی و قند، بدن را به مصرف پروتئین برای تولید انرژی وادار کند و در پی آن بدن فرد با سوخت عضله و بافت های عضلانی مواجه شود.

این رژیم می تواند به دلیل عدم دریافت مواد مغذی که در آن وجود ندارد، فرد را به سوء تغذیه دچار کند. رژیم شیر یک رژیم فاقد چربی است، از آنجایی که بدن برای عملکرد طبیعی به چربی (به ویژه چربی های مفید) نیاز دارد. این رژیم می تواند باعث اختلال در عملکرد طبیعی بدن شود.

لاکتوز موجود در شیر می تواند برای بسیاری باعث بروز حساسیت، نفخ و اسهال شود. علاوه بر این موضوع، رژیم شیر برای کسانی که طبع بدنشان سرد و تر است به جای اینکه کاهش وزن را در پی داشته باشد، اضافه وزن را ایجاد خواهد کرد.

رژیم شیر

شیر چه مواد مغذی دارد؟

مواد مغذی موجود در شیر به منبع تولید کننده آن باز می گردد و در حیوانات مختلف، ممکن است کاملا متفاوت باشد. بخش بیشتر شیر را آب تشکیل می دهد و پس از آن قندی به نام لاکتوز از بقیه مواد موجود در شیر بیشتر است.

به طور کلی مواد مغذی موجود در شیر شامل، پروتئین، چربی، ویتامین های A, B1, B2, B6, B12, C, D, E و K، می شود. علاوه بر این موارد مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، پتاسیم، فسفر، منیزیم و موادی مانند نیاسین و اسید فولیک نیز در این ماده مغذی وجود دارد.

وجود تمام این ویتامین ها و مواد مغذی موجود در این ماده غذایی بسیار مفید نمی تواند باعث شود تا متخصصین این ماده غذایی را به عنوان تنها ماده غذایی مصرفی برای یک رژیم معرفی کنند.

بررسی مهمترین خواص شیر

برای اینکه بتوان رژیم شیر را در انواع مختلف آن معرفی کرد، لازم است خواص آنرا شناخت تا لزوم مصرف آنرا در رژیم پی برد. در ادامه به خواص شیر در درمان و بهبود علائم بیماری ها خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

1.خواص شیر برای کنترل، پیشگیری و درمان پوکی استخوان

پوکی استخوان یک بیماری خاموش است و تا وقتی که فرد با شکستگی استخوان مواجه نشود و به بیمارستان مراجعه نکند از بیماری خود خبر ندارد. این بیماری دلایل مختلفی دارد و زنان از مردان بیشتر شایع است. بارداری، بارداری های مکرر، بارداری زیر سی سالگی، یائسگی و شیردهی از عوامل شیوع بیشتر این بیماری در زنان است.

تحقیقات نشان داده است که مصرف متعادل روزانه شیر به جلوگیری از پیشرفت این بیماری کمک زیادی می کند. لازم است روزانه از این ماده غذایی در رژیم غذایی گنجانده شود تا علاوه بر پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان و بیماری های ناشی از آن سبب کاهش گسترش این بیماری نیز شود. 

2.تضمینی برای سلامت قلب

شیر حاوی مقادیر بالایی پتاسیم است که در کاهش فشار خون موثر است. خطر ابتلا به بیماری های قلبی با بالا رفتن فشار خون، افزایش خواهد یافت. بنابراین مصرف روزانه شیر می تواند به کاهش هرچه بیشتر فشار خون و در نهایت کاهش احتمال بروز بیماری های قلبی کمک کند.

خواص شیر در طول رژیم

3.شیر و پیشگیری از ابتلا به سرطان

در شیر ویتامین D وجود دارد که در تنظیم رشد سلول ها دخالت دارد. همچنین این ویتامین از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید هم ساخته می شود. تحقیقات نشان داده است در مناطقی که نور خورشید کمتر می تابد ابتلا به سرطان شیوع بیشتری دارد.

توصیه می شود برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان مصرف شیر را در منوی رژیم روزانه خود قرار دهید. دریافت مقدار مناسبی از ویتامین ها و مواد مغذی موجود در آن به تقویت سیستم دفاعی بدن کمک کرده و در این صورت از ابتلا به آن تا حد مطلوبی جلوگیری خواهد شد.

4.تاثیر رژیم شیر و مصرف شیر بر افسردگی

ویتامین D علاوه بر تاثیرات آن بر چگونگی رشد سلول ها، در تنظیم مقدار هورمون سروتونین هم موثر است. این هورمون با خلق و خو، اشتها و خواب در ارتباط است و کمبود آن افراد را دچار بیماری هایی مانند افسردگی، سندروم پیش از قاعدگی و خستگی افراطی می کند.

5.عضله سازی با کمک مواد مغذی و ویتامین های موجود در شیر

شیر برای عضله سازی در رژیم

شیر منبع مهمی از انواع پروتئین و آمینو اسیدهای ضروری است. همانطور که می دانیم، بدن برای ساخت عضله از پروتئین استفاده می کند. شیر می تواند منبع مهمی برای تامین پروتئین برای ساخت عضلات باشد. بهتر است افرادی که ورزش را به صورت حرفه ای دنبال می کنند یا حتی به تازگی آنرا شروع کرده اند، از شیر برای عضلانی شدن بیشتر بدن خود استفاده کنند.

لازم به ذکر است که خوردن شیر برای سلامت مفید است ولی رژیم شیر یک راه غلط برای رسیدن به وزن ایده آل و استفاده از فواید این ماده غذایی است. زیرا در طول آن کانون توجه بر مصرف فقط و فقط شیر است. این موضوع یعنی عدم دریافت بسیاری از مواد مغذی را در پی خواهد داشت. رژیم اصولی رژیمی است که تنوعی از مواد غذایی را داشته و مقدار متعادل و مناسبی را به بدن برساند که توسط متخصصان تغذیه طبق شرایط فیزیکی فرد به درستی تنظیم خواهد شد.

سخن پایانی

رژیم شیر با همه مزایا و فوایدی که این ماده غذایی دارد، رژیم مناسبی نیست و عوارض روحی و جسمی زیادی را برای فرد ایجاد خواهد کرد. بهترین کار برای رسیدن به وزن ایده آل، استفاده از تجربه یک متخصص تغذیه است. کسی که با صدها نفر با مشکل مشترک سروکار دارد و برای هرکدام درمانی متناسب با ساخت بدنی و فیزیولوژی آنها را تنظیم می کند.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *