رژیم سیب زمینی می‌تواند روندی اصولی برای کاهش وزن باشد؟

رژیم سیب زمینی

رژیم سیب زمینی از جمله رژیم‌های کاهش وزنی محسوب می‌شود که برای بازه زمانی خاصی باید پیش گرفته شوند. پیروی دائمی از آنها به دلیل حذف بقیه مواد غذایی می‌تواند آسیب‌های متعددی را به همراه داشته باشد.

با وجود چاقی و اضافه وزن، رو آوردن به روش‌های مختلف که یکی از آنها پیروی از انواع رژیم غذایی محسوب می‌شود، امری طبیعی است. اما در این متن به بررسی یکی از این رژیم‌ها می‌پردازیم که شناخت بهتری در مورد راه صحیح کاهش وزن را در دست داشته باشید. با ما همراه باشید.

ضرورت پیروی از رژیم‌های کاهش وزن

رژیم کاهش وزن

اضافه وزن و چاقی به عنوان مشکلی برای بسیاری از افراد ممکن است موارد زیر را در پی داشته باشد:

 1. فرم بد و از بین رفتن تناسب اندام
 2. افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی
 3. بالا رفتن سطح کلسترول بد
 4. بالا بردن میزان فشار خون
 5. خطر ابتلا به دیابت 
 6. کاهش اعتماد به نفس
 7. آسیب به بسیاری از مفاصل به ویژه زانوها

این دلایل تا حد بالایی سلامت بدن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. هنگامی که فرد مبتلا به اضافه وزن از این دلایل با خبر باشد، هرچه سریعتر رو به کاهش وزن می‌آورد. پیروی از رژیم‌ها می‌تواند ضروری‌ترین دلیل برای کاهش وزن سریع باشد.

این موضوع نباید باعث تصمیم عجولانه و پیروی از رژیم‌های غیر اصولی شود که تنوعی از مواد غذایی در آنها به اعتدال مصرف نمی‌شوند.

سیب زمینی

البته اضافه وزن ممکن است به هر دلیل غیر منتظره‌ای مثل زمینه‌های وراثتی، عدم تعادل در سطح هورمون‌ها، کم تحرکی، عدم تعادل در مصرف مواد غذایی، عوارض برخی داروهای درمانی و استرس و یا بسیاری از مشکلات دیگر ایجاد شده باشد. در این عوامل فرد ممکن است به طور مستقیم یا غیر مستقیم نقش داشته باشد. اما به هر حال قابل کنترل است و می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد. البته دلیل عمده اضافه وزن در این دوره را می‌توان ماشینی شدن دانست که با پیش گرفتن راهکارهای مناسب می‌توان از بروز آن دور ماند.

این دلایل می‌تواند سبب انتخاب انواع رژیم‌های لاغری شود. اما چرا رژیم سیب زمینی انتخاب می‌شود؟

مزیت‌های کاهش وزن با رژیم سیب زمینی

فواید سیب زمینی

 1. سیب زمینی سرشار از فیبر و انواع کربوهیدرات است که می‌تواند مدت زیادی فرد را سیر نگه دارد.
 2. ماده غذایی اصلی در طول این رژیم کاملا در دسترس است.
 3. پیچیدگی خاصی ندارد و آسان است، اما این دلیل منطقی بر پیروی از این رژیم و به خطر انداختن سلامتی نباید محسوب شود.
 4. این ماده غذایی گزینه مناسبی برای یک میان وعده یا یک وعده اصلی غذایی به شمار می‌رود.
 5. سیب زمینی یک ماده غذایی بدون چربی و کم کالری است که خواص مفیدی دارد.
 6. این ماده غذایی حاوی فیبر، کربوهیدرات، پروتئین، ویتامین C، ویتامین B6، اسید فولیک و پتاسیم است که برخی از نیازهای بدن را برطرف می‌کند اما برطرف کننده تمام نیازهای بدن نیست و باید از رژیم متنوع و مناسب با شرایط فردی پیروی کرد.
 7. نشاسته موجود در سیب زمینی می‌تواند مقاومت اشتهایی را بالا برده و از طرفی به در حذف چربی‌ها بسیار موثر واقع شود.

رژیم لاغری سیب زمینی چه روندی دارد؟

این رژیم لاغری که روندی مقطعی و سریع دارد را برخی افراد برای دوره 10 روزه طی 1 ماه و برخی دیگر برای دوره 3 الی 5 روزه در یک هفته پیش می‌گیرند. در این مدت باید از سیب زمینی برای وعده‌های اصلی غذایی و میان وعده‌ها استفاده کرد. لازم به ذکر است که مقدار مصرف سیب زمینی در هر وعده و همینطور نوع پخت آن در طول رژیم نکته بسیار مهمی است.

برای هر وعده اصلی غذایی در طول این رژیم لاغری باید از سیب زمینی به صورت آبپز، بخارپز و یا تنوری شده استفاده کرد. سرخ کردن سیب زمینی با حرارت بالا در روغن، معمولا آسیب جدی را به بافت مفید سیب زمینی برای بدن وارد می‌کند. از طرفی دیگر میزان چربی که از سرخ کردنی که به بدن می‌رسد، می‌تواند دلیلی بر ایجاد شدن بافت چربی در ناحیه شکم و پهلوها شود. در نتیجه در طول این رژیم از سیب زمینی به صورت سرخ شده و چیپس باید پرهیز کرد.

سیب زمینی و ماست

نکته مهم دیگری که برای این رژیم لاغری وجود دارد اینکه باید در طول رژیم از مصرف بیش از حد نمک تا جای ممکن پرهیز شود و جایگزین آن برای مزه دار کردن سیب زمینی، از ماست و فلفل یا سبزیجاتی مانند شوید (که بر چربی سوزی موثر است) استفاده شود. در واقع در هر وعده این رژیم کاهش وزن فرد می‌تواند یک پیمانه ماست کم چرب مصرف کند.

بستگی دارد که فرد چه انتظاراتی را در طول دوره کاهش وزن خود از رژیمی که پیش می‌گیرد داشته باشد. برخی از این روند برای لاغری یک هفته و رسیدن به کاهش وزنی بین 3 الی 5 کیلوگرمی کمک می‌گیرند. اما از طرفی توصیه شده است برای این روند از ورزش‌های سنگین جهت نتیجه گیری بهتر استفاده نشود؛ زیرا ممکن است فرد با فقر مواد مغذی که پیامد بی‌حالی و سوخت عضلات را به همراه دارد مواجه شود. همینطور می‌توان از آب به مقدار نیاز و دلخواه استفاده کرد.

عوارض رژیم سیب زمینی چیست؟

رژیمی که تمام مواد غذایی مورد نیاز بدن را تامین می‌کند و اعتدال در مصرف خوراکی‌ها را رعایت کرده، حتما می‌تواند در رسیدن به تناسب اندام و وزن مناسب موثر باشد. در اینجا این سوال مطرح می‌شود که آیا سیب زمینی به تنهایی می‌تواند تامین کننده تمام نیاز مورد نظر بدن باشد؟ آیا این رژیم‌های مقطعی نیاز به دوران تثبیت و نگهدارنده برای کاهش وزن دارند؟

عوارض انواع رژیم

اندام‌ها و ارگان‌های حیاتی بدن، به تمام ویتامین‌ها و مواد مغذی برای تامین انرژی، حیات و حفظ سلامتی نیاز دارند. در طول این رژیم لاغری پروتئین بسیار ناچیزی یا حتی هیچ پروتئینی به بدن نمیرسد. در نتیجه  لازمست تا برای حفظ سلامت عضلات و رشد سلولی در طول رژیم از منابع پروتئینی استفاده شود. از طرفی مصرف بیش از حد کربوهیدرات ممکن است باعث ایجاد مشکلات گوارشی نظیر یبوست شود.

ویتامین A و بسیاری از ویتامین‌ها که در انواع مواد غذایی وجود دارند برای حفظ سلامت بدن لازم است تا به بدن رسانده شوند. اینکه کاهش وزن به قیمت از بین رفتن سلامتی منجر شود، راهکاری بسیار اشتباه است. متخصصان تغذیه و پزشکان مشاور برای لاغری می‌توانند، بهترین راه کاهش وزن که به سلامتی بدن آسیب نمی‌رساند را ارائه دهند. با روشهای تدریجی ارائه شده توسط متخصصان تغذیه، نتیجه‌ای بدون بازگشت حاصل خواهد شد.

سخن پایانی

رژیم‌هایی که پایه و اساس علمی ندارند، نمی توانند جایگزین هیچ رژیم تخصصی شود. رژیم‌های کوتاه مدت نباید جایگزین رژیم‌های تدریجی برای کاهش وزن شوند. پزشکان متخصص و مشاوران تغذیه هستند تا با بهترین متدهای روز، از تمام مواد غذایی مورد نیاز برای بدن در حد اعتدال و متناسب با شرایط هر فرد، رژیمی را تنظیم کنند.

در کنار رژیم غذایی، فعالیت بدنی نکته بسیار مهمی است که می‌تواند در رسیدن به این هدف سرعتی مطلوب را برای فرد ایجاد کند. حد اعتدال کاهش وزن در هر ماه حدود 2 الی 3 کیلوگرم است که طبق شرایط فیزیکی و سلامتی بدن هر فرد توسط پزشک تنظیم خواهد شد. از این طریق تمام افراد با هر شرایط جسمانی می‌توانند رژیم مخصوص خود را پیش گیرند.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

تغذیهتغذیه سالمرژیم غذاییرژیم کاهش وزنرژیم گیاه خواری

امکان ارسال نظر وجود ندارد.