رژیم سیب زمینی از جمله رژیم‌های کاهش وزنی محسوب می‌شود که برای بازه زمانی خاصی باید آن را پیش گرفت. همانطور که از نامش پیداست، باید در طول آن از سیب زمینی استفاده کرد.
پیروی دائمی از این روند لاغری به دلیل حذف بقیه مواد غذایی، می‌تواند آسیب‌های متعددی را به همراه داشته باشد.

چاقی و اضافه وزن، باعث رو آوردن به روش‌های مختلف برای لاغری شده است. یکی از این روش‌ها، پیروی از انواع رژیم غذایی محسوب می‌شود. در این متن به بررسی یکی از این رژیم‌ها می‌پردازیم که شناخت بهتری در مورد راه صحیح کاهش وزن را در دست داشته باشید. با ما همراه باشید.

رژیم لاغری سیب زمینی چه روندی دارد؟

این رژیم لاغری که روندی مقطعی و سریع دارد. برخی افراد برای دوره 10 روزه طی 1 ماه و برخی دیگر برای دوره 3 الی 5 در یک هفته این روند را پیش می‌گیرند.
در این مدت باید از سیب زمینی برای وعده‌های اصلی غذایی و میان وعده‌ها استفاده کرد. لازم به ذکر است که مقدار مصرف سیب زمینی در هر وعده و همینطور نوع پخت آن در طول رژیم نکته بسیار مهمی است.

سیب زمینی و ماست

بر خلاف اینکه در بیشتر موارد سیب زمینی به دلیل نشاسته‌ای که دارد، به عنوان ماده غذایی چاق کننده معرفی می‌شود، در این روند لاغری، با رساندن فیبر فراوان به بدن، زمینه کاهش وزن را ایجاد می‌کند. همچنین خاصیت سیر کنندگی بالایی دارد که از احساس گرسنگی در طول رژیم جلوگیری می‌شود.

نحوه پخت سیب زمینی برای رژیم لاغری

برای هر وعده اصلی غذایی در طول این رژیم لاغری، باید از سیب زمینی به صورت
آبپز
بخارپز
تنوری
استفاده کرد. سرخ کردن سیب زمینی با حرارت بالا در روغن، معمولا آسیب جدی را به بافت مفید سیب زمینی وارد می‌کند. از این رو ویتامین‌ها و مواد مغذی مفید آن از دست می‌رود.
از طرفی دیگر میزان چربی که از سرخ کردن سیب زمینی به بدن می‌رسد، می‌تواند دلیلی بر ایجاد شدن بافت چربی در ناحیه شکم و پهلوها شود.
در نتیجه در طول این رژیم از سیب زمینی به صورت سرخ شده و چیپس باید پرهیز کرد.

مزه دار کردن سیب زمینی در برنامه رژیم لاغری

نکته مهم دیگری که برای این رژیم لاغری وجود دارد این است که باید در طول رژیم از مصرف بیش از حد نمک تا جای ممکن پرهیز شود.
جایگزین نمک برای مزه دار کردن سیب زمینی، از ماست و فلفل یا سبزیجاتی مانند شوید (که بر چربی سوزی موثر است) استفاده باید کرد. در واقع در هر وعده این رژیم کاهش وزن فرد می‌تواند یک پیمانه ماست کم چرب مصرف کند.

مقدار کاهش وزن با رژیم سیب زمینی

بستگی دارد که فرد چه انتظاراتی را در طول دوره کاهش وزن خود از رژیمی که پیش می‌گیرد داشته باشد. برخی از این روند برای لاغری یک هفته و رسیدن به کاهش وزنی بین 3 الی 5 کیلوگرمی کمک می‌گیرند.

رژیم کاهش وزن

البته باید در نظر داشت که در این روند لاغری، توصیه شده است، از ورزش‌های سنگین جهت نتیجه گیری بهتر پرهیز شود. زیرا ممکن است فرد با فقر مواد مغذی که پیامد بی‌حالی و سوخت عضلات را به همراه دارد مواجه شود. همینطور می‌توان از آب به مقدار نیاز و دلخواه استفاده کرد.

ضرورت پیروی از رژیم‌های کاهش وزن

اضافه وزن و چاقی به عنوان مشکلی برای بسیاری از افراد تبدیل شده است. زیرا چاقی عوارض متعددی را به همراه دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. فرم بد و از بین رفتن تناسب اندام
  2. افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی
  3. بالا رفتن سطح کلسترول بد
  4. بالا بردن میزان فشار خون
  5. خطر ابتلا به دیابت 
  6. کاهش اعتماد به نفس
  7. آسیب به بسیاری از مفاصل به ویژه زانوها
سیب زمینی

این دلایل تا حد بالایی سلامت بدن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. هنگامی که فرد مبتلا به اضافه وزن از این دلایل با خبر باشد، هرچه سریعتر رو به کاهش وزن می‌آورد. پیروی از رژیم‌ها می‌تواند ضروری‌ترین راهکار برای کاهش وزن سریع باشد.

این موضوع نباید باعث تصمیم عجولانه و پیروی از رژیم‌های غیر اصولی شود که تنوعی از مواد غذایی در آنها به اعتدال به کار برده نمی‌شوند.

چرا لاغر نمی‌شویم؟

اضافه وزن ممکن است به هر دلیل غیر منتظره‌ای مثل
زمینه‌های وراثتی
عدم تعادل در سطح هورمون‌ها
کم تحرکی
عدم تعادل در مصرف مواد غذایی
عوارض برخی داروهای درمانی
استرس
و یا بسیاری از مشکلات دیگر ایجاد شده باشد. در این عوامل ممکن است فرد به طور مستقیم یا غیر مستقیم نقش داشته باشد. اما به هر حال چاقی قابل کنترل است و می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد. البته دلیل عمده اضافه وزن در این دوره را می‌توان ماشینی شدن دانست. الیته با پیش گرفتن راهکارهای مناسب می‌توان از بروز چاقی دور ماند.

این دلایل می‌تواند سبب انتخاب انواع رژیم‌های لاغری شود. اما چرا رژیم سیب زمینی انتخاب می‌شود؟

مزیت‌های کاهش وزن با رژیم سیب زمینی

یکی از پرکاربردترین سبزیجاتی که در سبد غذایی همه خانواده‌ها دیده می‌شود، سیب زمینی است. این ماده غذایی خواص متعددی را به همراه دارد. اما اگر سالم پخته شود گزینه‌ای بسیار بهتری خواهد بود. در ادامه به بررسی مزایای استفاده از سیب زمینی در رژیم لاغری اشاره خواهیم کرد.

1. احساس سیری بیشتر در رژیم سیب زمینی

سیب زمینی سرشار از فیبر و انواع کربوهیدرات است که می‌تواند مدت زیادی فرد را سیر نگه دارد. این خاصیت سیب زمینی باعث شده است در بیشتر برنامه‌های غذایی به ویژه برای ورزشکاران به عنوان میان وعده به همراه تخم مرغ برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن، استفاده شود.
اما باید در نظر داشت در رژیم سیب زمینی، تخم مرغ وجود ندارد و بدن ممکن است با کمبود پروتئین مواجه شود.

فواید سیب زمینی

سیب زمینی گزینه‌ای عالی برای برنامه غذایی لاغری است اما به تنهایی نمی‌تواند موثر عمل کند. در رژیم کاهش وزن، گروهی از مواد غذایی هستند که می‌توانند بدن را به هدف (لاغری) نزدیک کنند.

2. ماده غذایی در دسترس

ماده غذایی اصلی در طول این رژیم کاملا در دسترس است.
زیرا تنها ماده غذایی که باید حتما در این رژیم استفاده شود سیب زمینی است. این ماده غذایی را می‌توان در تمام فصول پیدا کرد. اما این مزیت نمی‌تواند به عنوان تنها دلیل برای پیروی خودسرانه از ان رژیم باشد.

3. آسان بودن رژیم سیب زمینی

این روند تغذیه‌ای پیچیدگی خاصی ندارد و آسان است. اما این موضوع دلیل منطقی برای پیروی از این رژیم و به خطر انداختن سلامتی محسوب نمی‌شود.

4. قابل استفاده برای وعده‌های مختلف

این ماده غذایی گزینه مناسبی برای یک میان وعده یا یک وعده اصلی غذایی به شمار می‌رود.
منوی راحت این روند غذایی باعث شده است طرفداران زیادی به سمت پیروی از آن جذب شوند. سیب زمینی به همراه چاشنی‌های مختلف برای هر وعده می‌تواند کاملا سیر کننده باشد.

5. رژیم کم کالری

سیب زمینی یک ماده غذایی بدون چربی و کم کالری است که خواص مفیدی دارد. در واقع با وجود اینکه کالری بسیار کمی را به بدن می‌رساند، می‌تواند به تامین بسیاری از نیازهای بدن بپردازد.

6. سرشار از ویتامین و مواد مغذی

این ماده غذایی حاوی بسیاری از مواد مغذی و ویتامینی است. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
فیبر
کربوهیدرات
پروتئین
ویتامین C
ویتامین B6
اسید فولیک
پتاسیم

این موارد می‌توانند بسیاری از نیازهای بدن را برطرف کنند. اما باید در نظر داشت که برطرف کننده تمام نیازهای بدن نیستند. باید برای کاهش وزن در کنار حفظ سلامت بدن، از رژیم متنوع و مناسب با شرایط فردی پیروی کرد.

7. کنترل اشتها

نشاسته موجود در سیب زمینی می‌تواند مقاومت اشتهایی را افزایش دهد. از طرفی دیگر می‌تواند در حذف چربی‌ها بسیار موثر واقع شود.

عوارض رژیم سیب زمینی چیست؟

عوارض انواع رژیم

سیب زمینی فواید بسیار زیادی را برای سلامت بدن به همراه دارد. به ویژه اینکه می‌توان آن را در تهیه بسیاری از مواد غذایی به کار برد. اما به عنوان تنها ماده غذایی برای هر روز نباید به آن اعتماد کرد.
زیرا برخی از مواد مغذی مورد نیاز بدن مانند اسید آمینه‌های ضروری را به همراه ندارد. بهتر است دقیق‌تر عوارض این رژیم لاغری را بررسی کنیم.

1. عدم دریافت برخی مواد مغذی

رژیمی که تمام مواد غذایی مورد نیاز بدن را تامین می‌کند و اعتدال در مصرف خوراکی‌ها را رعایت کرده، حتما می‌تواند در رسیدن به تناسب اندام و وزن مناسب موثر باشد. در اینجا این سوال مطرح می‌شود:
آیا سیب زمینی به تنهایی می‌تواند تامین کننده تمام نیاز مورد نظر بدن باشد؟

اندام‌ها و ارگان‌های حیاتی بدن، به تمام ویتامین‌ها و مواد مغذی برای تامین انرژی، حیات و حفظ سلامتی نیاز دارند. در طول این رژیم لاغری، اسید آمینه‌های ضروری و به ویژه پروتئین بسیار ناچیزی یا حتی هیچ پروتئینی به بدن نمیرسد.

2. از دست دادن بافت‌های عضلانی

بدن برای تامین انرژی نیاز به سوزاندن چربی و پروتئین دارد. در این برنامه غذایی، پروتئین چندانی به بدن نی‌رسد. به همین دلیل می‌تواند سوخت عضلات را به همراه داشته باشد.

در نتیجه  لازمست تا برای حفظ سلامت عضلات و رشد سلولی در برنامه غذایی از منابع پروتئینی استفاده شود.

3. بروز مشکلات گوارشی

مصرف بیش از حد کربوهیدرات ممکن است باعث ایجاد مشکلات گوارشی نظیر یبوست شود.
همچنین در این برنامه غذایی به دلیل یکنواخت بودن منوی آن، ممکن است پروبیوتیک‌ها و باکتری‌های سالم به دستگاه گوارش رسانده نشوند. در نتیجه احتمال بروز مشکلات گوارشی در طول این برنامه غذایی وجود خواهد داشت.

4. کمبود ویتامین‌ها

ویتامین A و بسیاری از ویتامین‌ها که در انواع مواد غذایی وجود دارند برای حفظ سلامت بدن باید دریافت شوند. همچین ویتامین E نیز در این برنامه غذایی به مقدار بسیار ناچیزی به بدن می‌رسد. کمبود این ویتامین‌ها می‌تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شود.
از این رو زمینه ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های عفونی و باکتریایی برای بدن فراهم خواهد شد.

5. عدم وجود پایه و اساس علمی

اینکه کاهش وزن به قیمت از بین رفتن سلامتی تمام شود، راهکاری بسیار اشتباه است. متخصصان تغذیه و پزشکان می‌توانند بهترین راه کاهش وزن که به سلامتی بدن آسیب نمی‌رساند را ارائه دهند. با روشهای تدریجی ارائه شده توسط متخصصان تغذیه، نتیجه‌ای بدون بازگشت حاصل خواهد شد.

همچنین باید در نظر داشت این برنامه غذایی بدون پایه و اساس علمی تنظیم شده است. یعنی برای بدن یک فرد خاص مناسب نیست. این برنامه نسخه‌ای عمومی است.
نمی‌شود از یک نسخه‌ی درمانی برای همه استفاده کرد. بدن هر فرد ویژگی‌های خاص خود را دارد که باید طبق برنامه غذایی و حتی برنامه ورزشی مخصوص به خود پیش رود. از این طریق اصلاحی در روند غذایی و حتی سبک زندگی ایجاد خواهد شد که تناسب اندام ماندگار را به همراه دارد.

سخن پایانی

رژیم‌هایی که پایه و اساس علمی ندارند، نمی توانند جایگزین هیچ رژیم تخصصی شود. در واقع رژیم‌های کوتاه مدت نباید جایگزین رژیم‌های تدریجی برای کاهش وزن شوند.
پزشکان متخصص تغذیه و مشاوران تغذیه با بهترین متدهای روز، می‌توانند با استفاده از تمام مواد غذایی مورد نیاز برای بدن در حد اعتدال و متناسب با شرایط هر فرد، رژیمی را تنظیم کنند.
همچنین در کنار رژیم غذایی، فعالیت بدنی نکته بسیار مهمی است. برنامه ورزشی می‌تواند در رسیدن به این هدف سرعت بیشتری را ایجاد کند. حد اعتدال کاهش وزن در هر ماه حدود 2 الی نهایتا 6 کیلوگرم است که طبق شرایط فیزیکی و سلامتی بدن هر فرد توسط پزشک تنظیم خواهد شد. از این طریق تمام افراد با هر شرایط جسمانی می‌توانند رژیم مخصوص خود را پیش گیرند.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید