رژیم سیب زمینی می‌تواند باعث رسیدن به تناسب اندام شود؟نوشته شده توسط آخرین بروز رسانی شهریور 24, 1398

رژیم سیب زمینی

رژیم سیب زمینی روشی ساده و آسان برای لاغری در کوتاه مدت است. روند مقطعی که در طول این رژیم پیش گرفته می شود، می تواند سبب کاهش وزن سریع در افراد شود. سیب زمینی به عنوان ماده اصلی غذای مصرفی در طول این رژیم به شمار می رود. چاقی و اضافه وزن می تواند دلیلی برای پیش گرفتن انواع رژیم های غذایی باشد.

 

چرا انواع رژیم های لاغری و رژیم سیب زمینی؟

چاقی و اضافه وزن مشکلاتی از قبیل مشکلات زیر را ایجاد می کند.

 • ظاهر بد و از بین رفتن تناسب اندام
 • خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی
 • بالا بردن کلسترول
 • بالا بردن سطح فشار خون
 • خطر ابتلا به دیابت
 • کاهش اعتماد به نفس
 • آسیب به برخی مفاصل به ویژه زانوها

همین دلایل به شدت می توانند سلامت بدن را تحت تاثیر قرار دهند. هنگامی که فرد مبتلا به اضافه وزن از این دلایل با خبر باشد، هرچه سریعتر رو به کاهش وزن می‌آورد. البته اضافه وزن ممکن است به هر دلیل غیر منتظره‌ای مثل زمینه های ارثی، کم تحرکی، عدم تعادل در مصرف مواد غذایی، عدم تعادل در سطح هورمون ها، عوارض برخی داروهای درمانی و استرس و بسیاری از مشکلات دیگر ایجاد شده باشد. در این عوامل فرد ممکن است به طور مستقیم یا غیر مستقیم نقش داشته باشد. اما به هر حال قابل کنترل است و می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد. البته دلیل عمده اضافه وزن در این دوره را می‌توان ماشینی شدن دانست.

این دلایل می تواند سبب انتخاب انواع رژیم های لاغری به شمار رود. اما چرا رژیم سیب زمینی انتخاب می شود؟

 

سیب زمینی

 

مزیت های رژیم کاهش وزن با سیب زمینی

 • ماده غذایی اصلی در طول این رژیم کاملا در دسترس است.
 • پیچیدگی خاصی ندارد و آسان است.
 • سیب زمینی سرشار از فیبر و انواع کربوهیدرات است که می تواند مدت زیادی فرد را سیر نگه دارد.
 • از سیب زمینی به عنوان وعده های اصلی و میان وعده ها می توان استفاده کرد.
 • سیب زمینی یک ماده غذایی بدون چربی و کم کالری است که خواص مفیدی دارد.
 • سیب زمینی حاوی فیبر، کربوهیدرات، پروتئین، ویتامین C، ویتامین B6، اسید فولیک و پتاسیم است که می تواند نیاز بدن به را در طول رژیم تامین کند.
 • نشاسته موجود در سیب زمینی می تواند مقاومت اشتهایی را بالا برده و از طرفی به از بین بردن چربی ها کمک شایانی برساند.

 

فواید سیب زمینی

 

رژیم لاغری با سیب زمینی چه روندی دارد؟

این رژیم لاغری که روندی مقطعی و سریع دارد را برخی افراد برای دوره 10 روزه طی 1 ماه و برخی دیگر برای دوره 3 الی 5 روزه در یک هفته پیش می گیرند. در این مدت باید از سیب زمینی برای وعده های اصلی غذایی و میان وعده ها استفاده کرد. البته در طول این رژیم لازم است تا مقدار و نحوه پخت سیب زمینی نیز در نظر گرفته شود.

برای هر وعده اصلی غذایی در طول این رژیم لاغری باید از سیب زمینی به صورت آبپز، بخارپز و یا تنوری شده استفاده کرد. سیب زمینی سرخ شده به دلیل قرار گرفتن در روغن با حرارت بالا خاصیت خود را از دست خواهد داد. از طرفی دیگر میزان چربی که از سرخ کردنی  به بدن می‌رسد، خود می‌تواند دلیلی بر چربی‌های ایجاد شده در ناحیه شکم و پهلوها به شمار رود. در نتیجه در طول این رژیم از سیب زمینی به صورت سرخ شده و چیپس باید خودداری شود.

 

 

نکته مهم دیگری که برای این رژیم لاغری وجود دارد اینکه باید در طول رژیم از مصرف بیش نمک تا جای ممکن پرهیز شود و جایگزین آن برای مزه دار کردن سیب زمینی از ماست و فلفل استفاده شود. در واقع در هر وعده این رژیم کاهش وزن فرد می تواند یک پیمانه ماست کم چرب مصرف کند.

بر اساس هدفی که فرد برای لاغری و کاهش وزن خود در نظر دارد می‌تواند از این روند بهره‌مند شود. برخی از این روند برای لاغری یک هفته و رسیدن به کاهش وزنی بین 3 الی 5 کیلوگرم بهره می‌گیرند. از طرفی توصیه شده است برای این روند از ورزش های سنگین جهت نتیجه گیری بهتر استفاده نشود. همینطور می‌توان از آب به مقدار نیاز و دلخواه استفاده کرد.

 

سیب زمینی و ماست

 

آیا رژیم سیب زمینی را دنبال کنیم؟

رژیمی که تمام مواد غذایی مورد نیاز بدن را تامین می کند و اعتدال در مصرف خوراکی ها را رعایت کرده، حتما می تواند در رسیدن به تناسب اندام و وزن مناسب موثر باشد. در اینجا این سوال مطرح می شود که آیا سیب زمینی به تنهایی می تواند تامین کننده تمام نیاز مورد نظر بدن باشد؟ آیا این رژیم های مقطعی نیاز به دوران تثبیت و نگهدارنده برای کاهش وزن دارند؟

بدن برای تامین انرژی و حفظ سلامت اعضای مختلف خود نیاز به تمام ویتامین ها و مواد معدنی دارد. در طول این رژیم لاغری پروتئین بسیار ناچیزی به بدن میرسد و لازمست تا برای حفظ سلامت عضلات و رشد سلولی در طول رژیم از آن استفاده شود. از طرفی مصرف بیش از حد کربوهیدرات ممکن است باعث ایجاد مشکلات گوارشی نظیر یبوست شود. ویتامین A و بسیاری از ویتامین ها که در انواع مواد غذایی وجود دارند برای حفظ سلامت بدن باید به بدن برسند. اینکه کاهش وزن به قیمت از بین رفتن سلامتی منجر شود بسیار اشتباه است.

متخصصان تغذیه و پزشکان مشاور برای لاغری می‌توانند، بهترین راه برای کاهش وزن که به سلامتی بدن آسیب نمی‌رساند را ارائه دهند. با روشهای تدریجی ارائه شده توسط متخصصان تغذیه، نتیجه‌ای بدون بازگشت حاصل خواهد شد.

 

تنوع رژیم لاغری

 

سخن پایانی

رژیم هایی که پایه و اساس علمی ندارند، نمی توانند جایگزین هیچ رژیم تخصصی شود. رژیم های کوتاه مدت نباید جایگزین رژیم های تدریجی برای کاهش وزن شوند. پزشکان متخصص و مشاوران تغذیه هستند تا با بهترین متدهای روز، از تمام مواد غذایی مورد نیاز برای بدن در حد اعتدال و متناسب با شرایط هر فرد، رژیمی را تنظیم کنند.

فعالیت بدنی نکته بسیار مهمی است که باید در طول انواع رژیم برای نتیجه گیری بهتر پیش گرفته شود. حد اعتدال کاهش وزن در هر ماه حدود 2 الی 3 کیلوگرم است که طبق شرایط فیزیکی و سلامتی بدن هر فرد توسط پزشک تنظیم خواهد شد. از این طریق تمام افراد با هر شرایط جسمانی می توانند رژیم مخصوص خود را دریافت کنند.

 

تغذیهتغذیه سالمرژیم غذاییرژیم کاهش وزنرژیم گیاه خواری

امکان ارسال نظر وجود ندارد.