استفاده از معجون لاغری یکی از راه هایی است که می توان برای لاغری و چربی سوزی به کار برد. بسیاری از افراد برای کاهش وزن به این راه پناه می برند.
در ادامه این مقاله پی خواهیم برد که:
آیا معجون های لاغری راه مناسبی برای کاهش وزن هستند؟
چه مواد غذایی وجود دارد که می توان با آنها معجون لاغری تهیه کرد؟

ترکیبات موثر برای لاغری و کاهش وزن

امروزه به دلایل مختلف، اضافه وزن و چاقی به یکی از مشکلات همه گیر تبدیل شده است. بسیاری از راهکارها برای رسیدن به تناسب اندام و لاغری وجود دارند. اما گاهی ممکن است محرکی برای افزایش چربی سوزی نیاز باشد.
اما آیا واقعا محرکی برای افزایش چربی سوزی وجود دارد؟

افزایش چربی سوزی

انواع معجون های لاغری معمولا با مواد طبیعی که خاصیت چربی سوزی دارند، تهیه می شوند. زنجبیل، دارچین، سیر، لیمو ترش، جنسینگ، زعفران و بسیاری از دیگر مواد طبیعی که بیشتر افراد به عنوان ادویه از آنها در تهیه غذا استفاده می کنند.
برخی از آنها به علت طبعی که دارند و برخی دیگر به دلیل خواص و فیبری که به همراه دارند برای افزایش چربی سوزی موثر هستند.

اما پیش از هر چیزی باید در نظر داشت، مواردی که بیان خواهیم کرد به تنهایی برای کاهش وزن موثر نیستند. آنها در کنار رژیم اصلی که توسط متخصص تنظیم می‌شود و فعالیت بدنی مناسب می‌تواند نتیجه بخش باشد.
در ادامه به معرفی موثرترین معجون‌ها برای کاهش وزن و لاغری اشاره می کنیم.

بنظرت فقط یک یا دو تا معجون کافی هست؟

برای اینکه بتوانیم در روند کاهش وزن قرار بگیریم، فقط معجون ها و بعضی خوراکی های لاغر کننده نمی توانند چاره ساز باشند.
باید یک راه ماندگار و همیشگی انتخاب کرد.
برنامه غذایی مخصوص ما، همیشه همراه ما هست. اینجوری میتونیم همیشه سالم غذا بخوریم و در کنارش به تناسب اندام هم برسیم.

1. معجون شوید و گشنیز برای کاهش وزن مطلوب

این معجون لاغری از سبزیجات پر کربوهیدرات تهیه می شود.
ولی حاوی سیر و لیمو است که آنتی اکسیدان های فراوانی دارند. در نتیجه برای تقویت متابولیسم بسیار تاثیرگذار می تواند باشد.

برای بیشتر شدن حجم معجون و کم نشدن خاصیت آن می توانید به آن خیار نیز اضافه کنید. خیار یک سبزی کم کربوهیدرات است و باعث سیری کاذب می شود.

شوید برای کاهش وزن

شوید و گشنیز را به همراه خیار و سیر درون غذاساز یا مخلوط کن بریزید. آنها را به طور کامل با یکدیگر میکس کنید.
مخلوط را پیش از صبحانه و ناشتا میل کنید.
برای تاثیر بیشتر می توانید ورزش را به برنامه لاغری خود اضافه کنید. شوید طبع گرم و خشکی دارد و می تواند در کاهش وزن مطلوب به شما کمک کند. گشنیز طبع سردی دارد و به حفظ آب در بدن کمک می کند. در نتیجه از دِهیدراته شدن بدن پیشگیری می شود.

2. معجون لاغری دارچین و سیب

این دمنوش ممکن است برای بسیاری راضی کننده به نظر نیاید ولی تاثیر زیادی بر کاهش وزن دارد.
دارچین طبیعتی گرم و خشک دارد.
سیب طبیعتی گرم و تر دارد.
جالب است بدانید طبیعت گرم مواد غذایی باعث لاغری می شود. به طور کلی افرادی که طبع گرم دارند نسبت به کسانی که طبعی سرد دارند، لاغر تر و خوش اندام تر هستند.

سیب و دارچین برای کاهش وزن

سیب تازه یا خشک شده را به همراه دارچین دم کرده و روزانه آنرا به مقدار سه یا دو لیوان بنوشید.
بهتر است برای بهره بیشتر از خاصیت آنتی اکسیدانی سیب از پوست و هسته های آن نیز استفاده کنید. هسته سیب را بشکنید و داخل چای بیندازید. هسته سیب مانند هسته زردآلو از خواص ضد سرطانی برخوردار است. سیب زرد از سیب قرمز برای تهیه این معجون لاغری مناسب تر است.

3. معجون لاغری خیار، کرفس و لیمو

خیار و کرفس از جمله سبزیجاتی محسوب می شوند که کربوهیدرات آنها کم است.
در عوض فیبر بالایی را به همراه دارند.
لیمو به دلیل وجود ویتامین C فراوان و خاصیت آنتی اکسیدانی بالا، می تواند در بالا بردن متابولیسم بدن کمک کننده باشند. یک لیوان از معجون لاغری کرفس، خیار و لیمو را یک بار در روز میل کنید. سعی کنید پیش از وعده غذایی باشد تا کمی از اشتها بکاهد و احساس سیری را تشدید کند.

برای تهیه معجون خیار کرفس و لیمو کافی است خیار و کرفس را در مخلوط کن یا غذاساز ریخته و آنها را با هم میکس کنید. در انتها آب لیمو را گرفته و به مخلوط اضافه کنید.

4. معجون گریپ فروت

گریپ فروت جزء مرکبات است؛ یعنی یکی از میوه‌های عالی و سرشار از ویتامین C و آهن محسوب می شود. علاوه بر این موضوع، در این معجون دارچین و خاکشیر نیز وجود دارد که دارای طبیعت گرم هستند.
طبع گرم باعث می شود چربی سوزی و متابولیسم افزایش پیدا کند و کاهش وزن مطلوبی حاصل شود.

معجون لاغری

در این معجون لاغری آب گریپ فروت نقش اصلی را بازی می کند. ولی مواد دیگری مانند دارچین، خاکشیر و عسل هم در این معجون وجود دارند که ترکیبی خوش طعم ولی کاربردی را برای شما به ارمغان می آورند.

5. معجون لاغری کدو سبز موثر بر چربی سوزی و کاهش قند خون

کدو سبز یکی از سبزیجات پر خاصیت است که معمولا از آن برای تهیه غذا استفاده می شود.
کدو سبز از جمله سبزیجات کم کربوهیدرات محسوب می شود. به همین دلیل برای کاهش سطح قند خون بسیار کاربردی است. این سبزی را می توان با پوست و یا بدون پوست استفاده کرد ولی بهتر است از خواص موجود در پوست آن نیز بهره مند شد.

معجون لاغری کدو سبز شامل موارد زیر است:
کدو سبز
خیار
سیب ترش یا سیب گلاب

مواد را با پوست درون غذاساز یا مخلوط کن بریزید و با هم مخلوط کنید. این معجون را صبح ها و عصر ها میل کنید. اگر برای لاغری فعالیت بدنی و ورزش روزانه دارید، می توانید از این معجون پس از ورزش استفاده کنید.
این کار باعث می شود تا تحمل گرسنگی راحت شده و از پرخوری پس از انجام حرکات ورزشی جلوگیری شود. در نتیجه کاهش وزن مطلوب را پس از مدتی ایجاد خواهد کرد.

6. معجون نعنا زنجبیل

این معجون یکی از نوشیدنی های لاغری با طبع گرم است.
می توانید این معجون را به صورت گرم و یا سرد میل کنید. زنجبیل دارای طبعی گرم و تر و نعنا دارای طبعی گرم و خشک است. لذا گرمی این معجون فوق العاده زیاد است پس کمی لیمو در کنار آن لازم است تا کمی تعادل را به آن اضافه کند.

معجون کاهش وزن

زنجبیل را به صورت ریشه تازه تهیه کنید. کمی از آن را همراه با نعنا تازه مانند چای دم کنید. هنگام نوشیدن کمی لیمو به آن اضافه کنید.
اگر طعم آن برایتان خوشایند نیست از کمی عسل برای شیرین کردن آن استفاده کنید. این معجون را می توانید مانند چای در روز چند مرتبه بنوشید.

7. ترکیبی مفید از انگور و آناناس برای کاهش وزن

از جمله میوه های تابستانی پر طرفدار که به وفور در تابستان وجود دارند، آناناس و انگور هستند. می توان به عنوان راهی برای لاغری و کاهش وزن به آنها نگاه کرد.
انگور و آناناس هر دو دارای طبعی گرم و تر هستند.
همانطور که بارها  گفته شد، طبع گرم می تواند باعث لاغری و کاهش وزن شود. کسانی که طبع گرمی دارند از کسانی که طبع بدنشان سرد است لاغر تر و خوش اندام تر هستند.

برای این منظور بهتر است حبه های انگور را به همراه تکه های آناناس درون مخلوط کن یا غذاساز بریزید و میکس کنید. صبح و بعد از ظهر می توانید از این معجون لاغری به عنوان میان وعده استفاده کنید. البته افزایش فعالیت بدنی می تواند به افزایش روند کاهش وزن نیز تاثیر مطلوبی را ایجاد کند.

8. معجون لاغری شکم و پهلو با زنجبیل

زنجبیل یکی از ریشه های بسیار عالی برای بالا بردن چربی سوزی است. علاوه بر طبع گرمی که دارد، ترکیبات موجود در آن برای لاغری بسیار موثر هستند.

درست است به تنهایی نمی تواند لاغری را به همراه داشته باشد. اما در کنار برنامه غذایی اصولی و فعالیت بدنی، می تواند یک محرک بسیار عالی و نتیجه بخش باشد.

با این حال باید در نظر داشت که شکم و پهلو هستند که فرم و تناسب اندام را به طور کامل به هم می زنند. اما با استفاده از این معجون پیش از ورزش، می توان متابولیسم بدن را افزایش داد.

برای تهیه این معجون لازم است آب زنجبیل را به همراه چند اسلاید آناناس و سیب ترش، به همراه چند قطعه یخ، در مخلوط کن به خوبی ترکیب کرد. می توانید پیش از شروع ورزش یک لیوان از آن را میل کنید.
این معجون لاغری سرشار از فیبر است.
با استفاده از آن می توان عملکرد دستگاه گوارش را بهبود بخشید. از این رو از التهابات گوارشی و یبوست، که عواملی برای چاقی هستند، جلوگیری خواهد شد.

9. معجون لاغری سریع

یکی از معجون های عالی برای لاغری با چای سبز تهیه می شود. این چای خواص آنتی اکسیدانی بسیار بالایی را دارد. علاوه بر محافظت از بدن در مقابل بیماری ها، به لاغری و کاهش وزن نیز کمک می کند.

برای تهیه این معجون لاغری سریع لازم است موارد زیر را تهیه کرد:
چای سبز
لیمو عمانی (در صورت تمایل می توانید به جای لیمو عمانی در انتها به ترکیب آب لیمو ترش اضافه کنید)
برگ نعناع تازه
چند قالب کوچک یخ
چند قطره آب زنجبیل

برای تهیه این معجون ابتدا باید چای سبز و لیمو عمانی را دم کنید. بعد از آن اجازه دهید تا خنک شود. چای خنک شده را داخل مخلوط کن بریزید و برگ های نعناع تازه، آب زنجبیل و قطعات یخ را نیز اضافه کنید. آنها را با هم میکس کنید تا ترکیبی یکنواخت حاصل شود.
این معجون را می توانید روزانه 3 الی 4 مرتبه برای لاغری استفاده کنید.
البته در نظر داشته باشید که علت سرد بودن این معجون به این دلیل است که بدن مجبور شود برای متعادل ساختن دمای آن، کالری مصرف کند.

10. معجون لاغری با سرکه سیب

طبق تحقیقات متعددی که انجام شده است، سرکه برای لاغری موثر است.
اما در صورتی که رژیم غذایی کنترل شود. قطعا نمی توان وعده های غذایی پر حجم و پر کالری را مصرف کرد و فقط با استفاده از سرکه، توقع لاغری را داشت.

لاغری با سرکه سیب

سرکه سیب تاثیر به سزایی در دفع سموم زائد از بدن دارد. همچنین به کاهش التهابات بدنی و متعادل ساختن سطح گلوکز بدن تاثیر می گذارد.
به همین دلیل می توان با ترکیبی از آن، معجونی بسیار موثر برای لاغری تهیه کرد. این معجون به موارد زیر نیاز دارد:

  • سرکه سیب: 1 قاشق غذاخوری
  • آب لیمو ترش تازه: 1 قاشق غذاخوری
  • آب: سه چهارم لیوان
  • یخ: 4 قطعه کوچک
  • توت فرنگی یا تمشک تازه خرد شده: 2 قاشق غذاخوری

برای تهیه این معجون لازم است تمام مواد اولیه را درون مخلوط کن به طور کامل با هم ترکیب کرد. از این معجون می توان روزانه برای بالا بردن چربی سوزی، دو مرتبه به عنوان میان وعده استفاده کرد.

11. معجون تمشک برای لاغری

برای اینکه کاهش وزن ایجاد شود، دفع سموم زائد از بدن، نکته بسیار مهمی است. این معجون تاثیر به سزایی در دفع سموم زائد از بدن دارد که نتیجه خوبی را برای کاهش وزن ایجاد می کند. برای تهیه آن باید
یک قاشق تمشک
یک قاشق زغال اخته هسته گیری شده
4 قطعه یخ کوچک
نصف خیار
نصف لیوان آب
دارچین یا شوید به مقدار دلخواه
را تهیه کرد. سپس آنها را باید در مخلوط کن به خوبی با یکدیگر میکس کرد. می تواند این معجون را دو وعده در روز برای پاکسازی بدن و افزایش چربی سوزی استفاده کنید.

رژیم لاغری و نقش معجون های لاغری

اگر به دنبال لاغری و کاهش وزن هستید استفاده از معجون لاغری تا حد مطلوبی می تواند موثر باشد. اما نباید فقط از آنها برای کاهش وزن استفاده کرد.
یعنی به عنوان راهی مکمل در کنار رژیم غذایی، فعالیت بدنی و ورزش به کاهش وزن می توان دست یافت. بهترین راه ها برای لاغری و خوش اندام شدن استفاده از رژیم های غذایی متناسب با وضعیت بدنی زیر نظر متخصص تغذیه است. حتما از مشاوره یک متخصص تغذیه برای کاهش یا افزایش وزن بهره ببرید. برای دریافت رژیم مخصوص خود می‌توانید به صفحه دریافت رژیم مراجعه کنید.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید