برای خیلی از افراد سوال است که آیا میان وعده و لاغری شدنی است یا خیر؟
پیش از هر چیزی باید در نظر داشته باشیم کاهش وزن و لاغری به این معنا نیست که فرد مجبور است از نوش جان کردن همه میان وعده‌ها صرف نظر کند.
خیلی از میان وعده‌ها مانند بادام حتی در رسیدن فرد به کاهش وزن کمک شایانی می‌رسانند. بر خلاف تصور عموم افراد، وقتی فرد سعی بر این دارد که به کاهش وزن دست یابد، مجبور نیست غذا را حذف کند یا فقط در زمان وعده‌های اصلی غذایی، غذا مصرف کند.
طبق مطالعات انجام شده افرادی که از الگو یا برنامه غذایی سالم مخصوص خود پیروی می‌کنند، احتمال کاهش وزن بیشتری دارند. اما میان وعده در چنین رژیمی چه جایگاهی دارد؟ در ادامه این مقاله به این موضوع می‌پردازیم. در پی آن چند میان وعده مفید برای لاغری نیز معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بررسی تاثیر میان وعده و لاغری

طبق مطالعات انجام شده و گفته انجمن قلب آمریکا، حذف غذا به منظور کاهش وزن، معمولا نتیجه معکوس برجای می‌گذارد. زیرا باعث می‌شود فرد در وعده‌های مجاز، بیش از حد غذا مصرف کند.
در صورتی که فرد گرسنگی خود را با مصرف میان وعده‌های سالم، برطرف کند، به احتمال خیلی کمی میل به خوردن غذاهای ناسالم یا بالاتر رفتن از کالری مجاز خود خواهد داشت. با این وجود این سوال پیش می‌آید که چه خوراکی‌هایی برای میان وعده و لاغری مفید هستند؟

چه خوراکی‌هایی برای میان وعده و لاغری مفید هستند؟

خوراکی‌هایی برای میان وعده و لاغری

بعضی از خوارکی‌ها، بیشتر از سایر خوراکی‌ها برای لاغری مفید هستند.
مواد غذایی که فیبر و پروتئین بالایی دارند، گزینه‌های سیر کننده‌ای هستند. این موضوع نشان دهنده این است که فرد سریعتر احساس سیری خواهد کرد. در نتیجه در هر وعده غذایی یا برای میان وعده‌ها، غذای کمتری مصرف می‌کند.

موارد دیگری که وجود دارد این است که غذاهایی باید مصرف شوند که کالری کمی دارند اما حجم و چگالی بالایی دارند. هر قدر فضای بیشتری در معده اشغال کنند، فرد احساس سیری بیشتری خواهد داشت. در نتیجه با مصرف چنین میان وعده‌ای، فرد در وعده اصلی کمتر غذا خواهد خورد.

از طرفی دیگر خیلی از افراد ممکن است نیاز داشته باشند خوراکی‌هایی مصرف کنند که به متابولیسم و انرژی داشتن آنها کمک کند. داشتن انرژی بیشتر به فرد کمک می‌کند تا فعالیت کند و کالری بیشتری بسوزاند. متابولیسم بهتر نیز باعث پردازش بهتر خوراکی‌ها و تبدیل آنها به انرژی می‌شود. (منبع)

ممنوعیت‌ها برای میان وعده و لاغری

افرادی که سعی بر کاهش وزن و لاغری دارند باید از مصرف مواد غذایی زیر تا حد ممکن اجتناب کنند:
نمک
قند
کربوهیدرات‌های ساده
چربی‌های اشباع شده

مصرف غذاهای فراوری نشده، در میان وعده‌ها گزینه خیلی خوبی است.
زیرا خیلی از میان وعده‌های فراوری شده، حاوی مقادیر زیادی از نمک، قند و یا هر دوی آنها هستند. مصرف میان وعده بین وعده‌های اصلی غذایی به کاهش وزن کمک می‌کند. گزینه‌های سالم، از پرخوری جلوگیری می‌کند و به تامین فیبر، پروتئین و ویتامین‌های مورد نیاز فرد منجر می‌شود. در ادامه بهترین میان وعده برای لاغری آشنا خواهید شد.

1. کره بادام زمینی و سیب

سیب سرشار از فیبر و انواع ویتامین‌های مورد نیاز بدن است. طبق گزارش USDA مصرف یک سیب متوسط، به تامین 20 درصد فیبر مورد نیاز بدن کمک می‌کند.
کره بادام زمینی هم گزینه‌ای عالی برای دریافت پروتئین، چربی‌های مفید و مواد معدنی محسوب می‌شود. می‌توانید برای میان وعده، سیب‌ها را خرد کنید و در مقداری کره بادام زمینی فرو ببرید. از آن برای میان وعده و لاغری نتیجه مطلوبی خواهید گرفت.

2. مصرف پنیرهای کم چرب

پنیر کم چرب منبعی عالی برای دریافت پروتئین و کلسیم محسوب می‌شود. انواع پنیرهای کم چرب، نسبت به پنیرهای معمولی مواد مغذی بیشتری دارند اما چربی کمتری را به بدن می‌رسانند. از پنیر برای میان وعده استفاده کنید تا مزایای سلامت زیر را کسب کنید:
دریافت پروتئین
منبعی عالی برای دریافت کلسیم
منبعی از ویتامین‌ها و سایر مواد معدنی
این نکته را در نظر داشته باشید که پنیر کم چرب کالری کمتری هم نسبت به پنیر پرچرب دارد.

3. مصرف حمص و سبزیجات

حمص یکی از غذاهای سنتی مدیترانه‌ای است.
برای تهیه آن از نخود پوره شده استفاده می‌کنند. این غذا محبوبیت بالایی دارد که غالبا از گزینه‌های مختلف طعم دهنده به عنوان چاشنی‌های آماده در فروشگاه‌ها می‌توان تهیه و مصرف کرد. اما به راحتی می‌توان آن را در خانه تهیه کرد.

با توجه به تحقیقات انجام شده، حمص فواید بسیاری دارد. منبع خوبی برای دریافت فیبر و پروتئین است. این دو به احساس سیری بیشتر کمک می‌کنند. می‌توانید حمص را به همراه سبزیجات برای میان وعده‌ها مصرف کنید تا از مواد مغذی بیشتری استفاده کرده باشید.

4. ساقه‌های کرفس و کره بادام زمینی

کرفس یکی از سبزیجات کم کالری است که به کاهش وزن سریع کمک می‌کند.
به گزارش از وزارت کشاورزی ایالت متحده آمریکا (USDA) مصرف دو ساقه کرفس، کالری کم اما فیبر بالایی را به بدن می‌رساند. کرفس در درجه اول سرشار از آب است که احساس سیری فراوانی را به همراه دارد. می‌توانید کرفس را به همراه مقداری کره بادام زمینی استفاده کنید تا مقادیر زیادی ویتامین، مواد مغذی و معنی را به بدن رسانده باشید.

5. انواع میوه کم کالری

خوراکی‌هایی برای میان وعده و لاغری

نیازی نیست حتما سراغ مصرف میان وعده‌هایی که پیچیده هستند بروید.
گاهی برای مصرف میان وعده و لاغری می‌توانید به خوراکی‌های در دسترسی مانند میوه‌ها بسنده کنید.
میوه‌ها را می‌توانید با خود به همراه ببرید و حتی در محل کار یا مسافرت از آنها استفاده کنید. زیرا نیازی به آماده سازی خاصی ندارند و فقط باید آنها را بشویید. بهترین میوه‌هایی که برای میان وعده می‌توانید استفاده کنید موارد زیر هستند:

  • انواع توت
  • خانواده بری‌ها مانند گیلاس
  • موز
  • سیب
  • مرکباتی همچون پرتقال و گریپ فروت

البته به دلیل قندی که میوه‌ها به همراه دارند، بهتر است مقدار متعادلی از آنها را استفاده کنید.

6. تخم مرغ آبپز سفت

یکی از منابع عالی برای دریافت پروتئین، تخم مرغ یا حتی تخم سایر پرندگان است.
در گذشته‌ای نه چندان دور، خیلی از افراد بر این باور بودند که تخم مرغ کلسترول بالایی را به بدن می‌رساند. اما طبق تحقیقات انجام شده، تخم مرغ سطح کلسترول را افزایش نمی‌دهد و حاوی مقادیر زیادی از مواد مغذی ضروری برای بدن است. البته توصیه می‌کنیم مقدار متعادل از این خوراکی مفید را مصرف کنید تا کالری زیادی را به بدن نرسانید.

جمع‌بندی

میان وعده و لاغری برای داشتن تناسب اندام ضروری است. حتی خیلی از افراد که قصد لاغری ندارند و می‌خواهند در وزن متعادلی که دارند ثابت بمانند، باید از میان وعده‌های مفید استفاده کنند. در این مقاله چند نوع از بهترین میان وعده‌ها را معرفی کردیم تا با استفاده از آنها بتوانید سلامت و تناسب اندام خود را حفظ کنید.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید