رژیم بهبود پوکی استخوان

پوکی استخوان که با نام علمی استئوپروز (Osteoporosis) شناخته می شود، در پی کم شدن تراکم بافت های استخوانی ایجاد خواهد شد. در این حالت استخوان ها ضعیف تر و شکننده تر می شوند که این عوامل...

پوکی استخوان که با نام علمی استئوپروز (Osteoporosis) شناخته می شود، در پی کم شدن تراکم بافت های استخوانی ایجاد خواهد شد. در این حالت استخوان ها ضعیف تر و شکننده تر می شوند که این عوامل سبب بروز شکستگی ها در بافت های استخوانی مختلف بدن خواهد شد. در صورت نرسیدن کلسیم کافی به بدن ممکن است پوکی استخوان آرام آرام پیشرفت کرده و بدون نشان دادن علائمی خاص، باعث ایجاد شکستگی های مختلف شود. عواملی وجود دارند که باعث ایجاد پوکی استخوان می شوند و آن عوامل شامل موارد زیر است.

● بالا رفتن سن
● مصرف برخی داروها
● مصرف مواد مخدر، سیگار، نوشیدنی های الکلی
● عدم رسیدن نور آفتاب به بدن برای جذب کلسیم
● بیماری هایی مانند رماتیسم، اختلالات تیروئید و…
● جنسیت (که در زنان نسبت به مردان این اتفاق شایع تر است)
● سابقه خانوادگی و زمینه های وراثتی
● رژیم غذایی غلط و بدون کلسیم

پوکی استخوان اغلب افراد بالای 50 سال را درگیر می کند و بیشتر اوقات خانم ها را درگیر می کند. شکستگی هایی که بر اثر پوکی استخوان اتفاق می افتند ممکن است قسمت های لگن، ستون فقرات و استخوان دست و مچ را درگیر کند. این اتفاق بیشتر بر اثر زمین خوردن پیش می آید. بدترین و شایع ترین حادثه هنگامی است که لگن دچار شکستگی می شود و اگر این آسیب در سنین بالا اتفاق افتد بهبود و درمان آن زمان بسیاری را خواهد برد. از سویی دیگر بیمار دچار مشکلات بسیاری خواهد شد. علائمی وجود دارند که فرد را از ابتلا به پوکی استخوان مطلع می سازد که شامل موارد زیر می شود.

● احساس درد شدید در ناحیه مفاصل
● کوتاه شدن قد پس از گذشت زمان
● مشکل داشتن در ایستادن و راه رفتن
● سخت بودن صاف نشستن و صاف نگه داشتن کمر
● شکننده شدن استخوان ها

در این بین افرادی هستند که برای درمان از خوراکی های طبیعی مانند بامیه، انواع کلم، اسفناج، سویا، انواع لبنیات، ماهی و انواع لوبیا استفاده می کنند و به عنوان مکمل دارویی به استفاده از مکمل های ویتامین D و کلسیم رو می آورند. اما بهتر است با مراجعه به کلینیک تخصصی ولنجک و تحت کنترل دکتر یحیی پاسدار از میزان صحیح مصرف هر یک از انواع مواد غذایی برای داشتن رژیمی تخصصی و سالم بهره ببرید. البته با در نظر گرفتن زندگی های پرمشغله امروزی، راهی بسیار مناسب برای مراجعه کنندگان به صورت غیر حضوری وجود دارد که می توانند رژیم تخصصی خود را به صورت آنلاین دریافت کنند. در طول این مدت پشتیبانی تخصصی برای رساندن خدمات در اختیار این افراد قرار می گیرد.