رژیم دوره بارداری

دوران بارداری حساس ترین دوره زندگی یک زن از نظر علم تغذیه است. این حساسیت هم به جنین و هم به مادر مربوط می شود...

دوران بارداری  حساس ترین دوره زندگی یک زن از نظر علم تغذیه است. این حساسیت هم به جنین و هم به مادر مربوط می شود. نگرانی های دوران بارداری دلایل متفاوتی دارد که از میان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • تعیین جنسیت جنین
  • سلامت جنین
  • سلامت مادر
  • ابتلای مادر به بیماری مزمن
  • سابقه بیماری مزمن در مادر
  • ناباروری و اختلالات موروثی

 

رژیم غذایی در دوران بارداری بر سلامت مادر و جنین تاثیر زیادی دارد. اگر رژیم غذایی حاوی مواد مغذی کافی برای پرورش جنین نباشد، می تواند موجب ضعیف شدن جنین شود و در برخی موارد هم سبب سقط جنین می شود. از طرفی هم اگر تغذیه از مواد  مقوی در دوران بارداری صورت نگیرد به مادر هم صدمات جبران ناپذیری می تواند وارد شود که پوکی استخوان امروزه از شایع ترین آنهاست.

در برخی موارد مادر دچار بیماری هایی است که نیاز دارد تحت نظر پزشک باشد و یا از داروهای خاصی استفاده کند. از جمله این بیماری ها که امروزه بسیار در بین خانم های باردار دیده می شود، می توان به دیابت بارداری، فشار خون بارداری و … است. اگرچه این بیماری ها پس از دوران بارداری فروکش می کنند ولی می توانند اثراتی را بر جنین وارد کنند. وزن زیاد یکی از کوچکترین اثرات تغذیه در دوران بارداری بر روی جنین است.

امروزه بسیاری از زنان به دنبال داشتن یک رژیم مناسب برای دوران بارداری و پیش از بارداری هستند تا بتوانند این دوران را به سلامت پشت سر بگذارند و زایمان راحتی داشته باشند. برای بهره مندی از رژیم های دوران بارداری و پیش از بارداری می توانید به کلینیک ولنجک مراجعه کنید و مشاوره ای حضوری با دکتر پاسدار، متخصص تغذیه داشته باشید و یا از خدمات غیر حضوری در درگاه الکترونیک ایشان استفاده کنید.