رژیم فستینگ چگونه است؟ کاهش وزن با روزه‌داری و 5 ایراد مهم آن

رژیم فستینگ

رژیم فستینگ همانطور که از نامش می‌توان متوجه شد، کمی سرعتی‌تر از سایر رژیم‌های لاغری می‌تواند باعث کاهش وزن شود. در این رژیم ممکن است مانند روزه‌داری برای مدت زمانی طولانی و بیش از چند ساعت هیچ ماده غذایی مصرف نشود.

آیا این روند برای کاهش وزن درست است؟ با پیش گرفتن آن می‌توان به کاهش وزن رسید؟ با وجود تمام این سوالات نسبت به این رژیم، در ادامه سعی کرده‌ایم تا هر چه بیشتر مورد بررسی قرار داده و نکاتی مهم برای کاهش وزن را برایتان اراده دهیم.

رژیم فستینگ برای کاهش وزن چیست؟

این رژیم غذایی کاهش وزن به صورت متناوب با دوره‌های مختلف برای کاهش وزن تنظیم شده است. بر اساس این رژیم گرسنگی و نرساندن غذا به بدن می‌تواند سبب چربی‌سوزی و در نتیجه آن سبب کاهش وزن شود.

روند این رژیم مدعی است بسیاری از بیماران می‌توانند برای رهایی از بیماری خود و در کنار آن دست یافتن به کاهش وزن، از این سبک رژیم‌های غذایی پیروی کنند. بیماران مبتلا به فشار خون برای کنترل فشار خون و یا بیماران مبتلا به کلسترول با ساعاتی گرسنه ماندن، چربی‌های زائد را خواهند سوزاند.

اما باید در نظر داشته باشید به هیچ وجه پیروی از انواع رژیم‌ها که تحت نام‌های مختلف تنظیم شده‌اند را به شما توصیه نمی‌کنیم. زیرا جنبه عمومی داشته و ممکن است برای افراد مختلف نتیجه متفاوت نشان داده شود. از این رو بهتر است تمام افرادی که قصد پیروی از رژیم غذایی دارند به ویژه افرادی که از بیماری خاصی رنج می‌برند، از متخصصین در این زمینه رژیم مخصوص به خود را دریافت کنند تا از بروز آسیب‌های احتمالی پیشگیری شود.

رژیم فستینگ

البته این نکته را برای پیروی از رژیم فستینگ باید در نظر داشت که در طول دوره‌های آن نباید هیچ نوع ماده غذایی، حتی جرعه‌ای آب، خورده شود. کالری و مواد غذایی بسیار ناچیزی در طول آن فرد مجاز به مصرف است که همین موضوع به کاهش وزن و لاغری کمک خواهد کرد.

انواع رژیم فستینگ

برخی از رژیم‌های فستینگ وجود دارند که ماده غذایی خاصی را حذف کرده‌اند. مثلا در یکی از انواع آن گفته شده که فرد فقط باید میوه و سبزیجات را در طول روز مصرف کند و شام وعده‌ای کامل و سنگین را داشته باشد که این موضوع از نظر بسیاری از متخصصان رد شده و غلط است. اما رژیم فستینگ انواع مختلفی بر اساس نیازهای مختلف دارد که در ادامه برایتان بیان خواهیم کرد.

انواع این رژیم را صرفا برای مطلع شدن شما از سبک این رژیم بیان کردیم و بهتر است از پیروی رژیم‌های خودسرانه که تحت نام‌های مختلف وجود دارند، پرهیز کنید. از این رو به حفظ سلامت خود منجر خواهید شد و در بهترین فرصت از متخصصین در این زمینه می‌توانید مشورت بگیرید.

  • رژیم فستینگ 24 ساعته

در طول این رژیم فرد باید 24 ساعت هیچ خوراکی و ماده غذایی مصرف نکند. 24 ساعت روزه داری کامل برای 2 روز در هفته در نظر گرفته شده است. یعنی فرد می‌تواند این رژیم را از وعده صبحانه آغاز کند و تا صبح روز بعد هیچ چیزی نخورد.

  • رژیم 5 و 2

این رژیم برای طول هفته تنظیم شده است به نحوی که فرد باید حالت معمولی رژیم روزانه خود را در 5 روز هفته داشته باشد اما 2 روز باقیمانده را فقط 500 کالری از انواع مواد غذایی سالم باید به بدن برساند.

  • رژیم فستینگ 16 و 8

در طول 24 این رژیم کاهش وزن باید 8 ساعت از مواد غذایی سالم نوش جان کرد و 16 ساعت دیگر را مانند یک روزه دار هیچ ماده غذایی مصرف نکرد.

  • رژیم فستینگ برای یک روز در میان

برای رژیم فستینگ یک روز درمیان، باید یک روز مانند یک روزه دار هیچ ماده غذایی و خوراکی مصرف نکرد و برای روز بعد اجازه مصرف 500 کالری مواد غذایی سالم را خواهد داشت.

بررسی معایب و مزایای رژیم فستینگ از دید متخصصان تغذیه

1. همانطور که متوجه شدید در بسیاری از انواع رژیم فستینگ روزه‌داری حرف اول را می‌زند. این موضوع یعنی اینکه فرد برای مدت زمان طولانی باید گرسنگی و تشنگی را تحمل کند. این موضوع می‌تواند سبب دلزده شدن از انواع رژیم را از لحاظ جنبه روحی و روانی برای فرد به همراه داشته باشد.

رژیم فستینگ لاغری

2. بدترین موضوعی که بر این رژیم وارد است اینکه در روزهایی که محدودیتی برای فرد وجود ندارد، پرخوری سبب اضافه وزن خواهد شد. عدم وجود محدودیت غذایی برای این روزها سبب پرخوری خواهد شد.

3. در رژیم فستینگ برای دوره‌های مختلف ممکن است کاهش وزن چشمگیری برای فرد ایجاد شود اما هیچ تضمینی برای ثابت بودن وزن کاهش یافته وجود نخواهد داشت.

4. دشواری این رژیم روزهایی است که فرد هیچ چیزی نباید بخورد و بدن با افت انرژی مواجه خواهد شد. افت قند خون، مشکلات گوارشی مانند یبوست از دیگر مشکلاتی هستند که برای رژیم فستینگ ممکن است ایجاد شوند.

5. با اینکه در طول این رژیم کاهش وزن، چربی سوزی، کاهش التهابات بدنی و مقاومت بدن ایجاد خواهد شد اما نباید نواقص آنرا نادیده گرفت و به صورت غیر اصولی آنرا پیش گرفت.

نکات تکمیلی

برای کاهش وزن هیچگاه سراغ رژیم‌ها و راهکارهای غیر اصولی نباید رفت. چراغ روشن این سبک رژیم‌ها، لاغری در مدت زمان کوتاه است که بدن در طول دوره با کمبود بسیاری از ویتامین‌ها و مواد مغذی مواجه خواهد شد.

بهترین راه کاهش وزن طی کردن روندی اصولی با رژیم غذایی است که به صورت تخصصی توسط پزشک متخصص تغذیه تنظیم شده باشد و در کنار آن فعالیت بدنی منظم نیز پیش گرفته شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

امکان ارسال نظر وجود ندارد.