رژیم فستینگ همانطور که از نامش می‌توان متوجه شد، کمی سرعتی‌تر از سایر رژیم‌های لاغری می‌تواند باعث کاهش وزن شود.
در این رژیم ممکن است مانند روزه‌داری برای مدت زمانی طولانی و بیش از چند ساعت هیچ ماده غذایی مصرف نشود.

آیا این روند برای کاهش وزن درست است؟
با پیش گرفتن آن می‌توان به کاهش وزن رسید؟
با وجود این سوالات نسبت به این رژیم، در ادامه سعی کرده‌ایم تا هر چه بیشتر آنرا مورد بررسی قرار داده و نکاتی مهم برای کاهش وزن را برایتان ارائه دهیم.

رژیم فستینگ برای کاهش وزن چیست؟

این رژیم غذایی کاهش وزن به صورت متناوب با دوره‌های مختلف برای کاهش وزن تنظیم شده است. بر اساس این رژیم گرسنگی و نرساندن غذا به بدن می‌تواند سبب چربی‌سوزی شود. در نتیجه زمینه کاهش وزن فراهم می‌شود.

روند این رژیم مدعی است بسیاری از بیماران می‌توانند برای رهایی از بیماری خود و در کنار آن دست یافتن به کاهش وزن، از این سبک رژیم‌های غذایی پیروی کنند.
بیماران مبتلا به فشار خون برای کنترل فشار خون و یا بیماران مبتلا به کلسترول با ساعاتی گرسنه ماندن، چربی‌های زائد را خواهند سوزاند.

رژیم فستینگ

البته این نکته را برای پیروی از رژیم فستینگ باید در نظر داشت که در طول دوره‌های آن نباید هیچ نوع ماده غذایی، حتی جرعه‌ای آب، خورده شود.
کالری و مواد غذایی بسیار ناچیزی در طول آن فرد مجاز به مصرف است. همین موضوع به کاهش وزن و لاغری کمک خواهد کرد.

به هیچ وجه پیروی از انواع رژیم‌ها که تحت نام‌های مختلف تنظیم شده‌اند را به شما توصیه نمی‌کنیم. زیرا جنبه عمومی دارند و ممکن است برای افراد مختلف نتیجه متفاوت نشان داده شود. بهتر است تمام افرادی که قصد پیروی از رژیم غذایی دارند به ویژه افرادی که از بیماری خاصی رنج می‌برند، از متخصصین در این زمینه رژیم مخصوص به خود را دریافت کنند تا از بروز آسیب‌های احتمالی پیشگیری شود.

انواع رژیم فستینگ

برخی از رژیم‌های فستینگ وجود دارند که ماده غذایی خاصی را حذف کرده‌اند.
مثلا در یکی از انواع آن گفته شده که فرد فقط باید میوه و سبزیجات را در طول روز مصرف کند و شام وعده‌ای کامل و سنگین را داشته باشد که این موضوع از نظر بسیاری از متخصصان رد شده و غلط است. اما رژیم فستینگ انواع مختلفی بر اساس نیازهای مختلف دارد که در ادامه برایتان بیان خواهیم کرد.

لاغری سریع

انواع این رژیم را صرفا برای مطلع شدن شما از سبک این رژیم بیان کردیم و بهتر است از پیروی رژیم‌های خودسرانه که تحت نام‌های مختلف وجود دارند، پرهیز کنید. از این رو به حفظ سلامت خود منجر خواهید شد و در بهترین فرصت از متخصصین در این زمینه می‌توانید مشورت بگیرید.

1. رژیم فستینگ 24 ساعته

در طول این رژیم فرد باید 24 ساعت هیچ خوراکی و ماده غذایی مصرف نکند.
در واقع 24 ساعت روزه داری کامل برای 2 روز در هفته در نظر گرفته شده است. یعنی فرد می‌تواند این رژیم را از وعده صبحانه آغاز کند و تا صبح روز بعد هیچ چیزی نخورد.

این روش از رژیم فستینگ را “براد پیلون” تنظیم کرده است. در این روند اگر از ساعت 6 عصر امروز روزه داری را شروع کردید، تا فردا 6 غروب، نباید چیزی بخورید.
البته در برخی موارد فرد مجاز به استفاده از آب یا نوشیدنی بدون قند مانند دمنوش و چای هست. اما به هیچ وجه اجازه مصرف مواد غذایی جامد و کالری دار، در این روند داده نشده است.

باید در نظر داشت که برای لاغری با این روند، در دوره‌های مجاز به مصرف غذا، باید از برنامه غذایی عادی پیروی شود. یعنی کالری و حجم غذای دریافتی را نباید افزایش داد. این روش تقریبا نسبت به سایر روش‌های رژیم فستینگ، سخت‌تر است.

این روند را برخی از افراد به صورت تدریجی به کار می‌برند. به این صورت که بین 14 الی 16 ساعت از آن را چیزی نمی‌خورند. سپس به مرور روزانه یک ساعت به آن اضافه می‌کنند تا به 24 ساعت کامل برسند.

2. رژیم 5 و 2

این رژیم برای یک هفته تنظیم شده است.
به نحوی که فرد باید حالت معمولی رژیم روزانه خود را در 5 روز هفته داشته باشد. اما 2 روز باقیمانده را فقط 500 الی 600 کالری از انواع مواد غذایی سالم باید به بدن برساند.

این روش را “مایکل موسلی” روزنامه نگار و پزشک اهل بریتانیا پایه گذاری کرده است. در این روند برای مردان و زنان کالری متفاوتی برای 2 روز روزه‌داری در نظر گرفته شده است:
زنان: 500 کالری مجاز هستند مصرف کنند
مردان: 600 کالری مجاز هستند مصرف کنند

فرد می‌تواند این برنامه را طوری تنظیم کند که دو روز کم کالری بین روزهای هفته باشد تا فشار کمتری را متحمل شود.
زنان می‌تواند این مقدار کالری را به دو وعده 250 کالری تقسیم کنند
مردان می‌توانند این مقدار کالری را به دو وعده 300 کالری تقسیم کنند

مطالعات و تحقیقات کاملی روی رژیم فستینگ 5:2 به پایان نرسیده است. به همین دلی هنوز نمی‌توان این روند را راه اصولی و علمی برای کاهش وزن در نظر گرفت.

3. رژیم فستینگ 16 و 8

در طول 24 این رژیم کاهش وزن باید 8 ساعت از مواد غذایی سالم نوش جان کرد. اما 16 ساعت دیگر را باید مانند یک روزه دار هیچ ماده غذایی مصرف نکرد.

این روش توسط متخصص تناسب اندام، “مارتین برکان” تنظیم شده است.
این روند از انواع رژیم فستینگ، کمی ساده‌تر است. زیرا در این روند می‌توان زمان خواب و حذف صبحانه را جزء 14 الی 16 ساعت روزه داری حساب کرد. مثلا 8 شب آخرین وعده مصرفی باشد و فردای آن روز ساعت 12 ظهر وعده غذایی بعدی مصرف شود.

اما آیا حذف صبحانه آسیب زننده نیست؟
برای بسیاری از افراد، حذف صبحانه کار دشواری است. البته صبحانه مغذی و مفید، برای روند لاغری نکته بسیار مهمی است.
اما راهکاری که برای آسان کردن حذف صبحانه می‌توان پیش گرفت، نوشیدن چای، قهوه و یا آب است. همچنین مواد غذایی پروتئینی در وعده‌های آزاد، راهکاری برای سیر ماندن در مواقع روزه داری است.

4. رژیم فستینگ برای یک روز در میان

برای رژیم فستینگ یک روز درمیان، باید یک روز مانند یک روزه دار هیچ ماده غذایی و خوراکی مصرف نکرد. در ادامه فرد برای روز بعد اجازه مصرف 500 کالری مواد غذایی سالم را خواهد داشت.

این روش تقریبا برای خیلی از افراد سخت است. باید برای این روند فرد شب گرسنه به رختخواب برود. این موضوع سبب احساس گرسنگی مکرر و همچنین ناامید شدن از تمام رژیم‌های کاهش وزن را برای فرد به همراه خواهد داشت.
برخی از افرادی که این روند را طی کرده‌اند، مدعی هستند در آخر هفته، کاهش وزن 750 گرمی را تجربه کرده‌اند.

بررسی معایب رژیم فستینگ از دید متخصصان تغذیه

این برنامه غذایی تحمل گرسنگی زیادی را برای فرد ایجاد می‌کند. به همین دلیل نمی‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن و لاغری باشد. در ادامه مهمترین معایب و نواقصی که این روش دارد را مطرح خواهیم کرد.

رژیم فستینگ لاغری

1. دلسردی از انواع رژیم لاغری

همانطور که متوجه شدید در بسیاری از انواع رژیم فستینگ روزه‌داری حرف اول را می‌زند.
یعنی اینکه فرد برای مدت زمان طولانی باید گرسنگی و تشنگی را تحمل کند. این موضوع می‌تواند سبب دلزده شدن از انواع رژیم را از لحاظ جنبه روحی و روانی برای فرد به همراه داشته باشد.
مهمترین نکته برای قرار گرفتن در روند لاغری، انگیزه و اراده است. این نوع از رژیم‌ها می‌توانند انگیزه و اراده فرد را از بین ببرند. این حس در فرد نسبت به همه رژیم‌ها ایجاد خواهد شد.

2. عدم محدودیت برای روزهای عادی

بدترین موضوعی که بر این رژیم وارد است اینکه در روزهایی که محدودیتی برای فرد وجود ندارد، پرخوری سبب اضافه وزن خواهد شد.
عدم وجود محدودیت غذایی برای این روزها سبب پرخوری خواهد شد. به ویژه اینکه فرد در روز قبل گرسنگی زیادی را تحمل کرده است و ولع بیشتری برای مصرف مواد غذایی دارد.

3. کاهش وزن کاذب

در رژیم فستینگ برای دوره‌های مختلف ممکن است کاهش وزن چشمگیری برای فرد ایجاد شود اما هیچ تضمینی برای ثابت بودن وزن کاهش یافته وجود نخواهد داشت.
در صورتی که وزنی از بدن فرد کم شود، مقدار آب از دست رفته است که روی صفحه ترازو دیده می‌شود.

4. سخت بودن روند لاغری

دشواری این رژیم، برای روزهایی است که فرد هیچ چیزی نباید بخورد. اغلب در این روزها بدن فرد با افت انرژی مواجه خواهد شد. مشکلاتی همچون موارد زیر از جمله عوارضی هستند که رژیم فستینگ برای فرد به همراه دارد:
افت قند خون
مشکلات گوارشی مانند یبوست
سردرد ناشی از گرسنگی
ضعف
بی حالی
بوی بد دهان

5. رژیمی غیر علمی

با اینکه در طول این رژیم کاهش وزن، چربی سوزی، کاهش التهابات بدنی و مقاومت بدن ایجاد خواهد شد اما نباید نواقص آنرا نادیده گرفت و به صورت غیر اصولی آنرا پیش گرفت.
این نوع برنامه غذایی، در مطالعات علمی به اثبات نرسده‌اند. عوارضی که به همراه دارند هنوز به طور کامل بررسی نشده‌اند.
بهتر است راهکارهای علمی را برای کاهش وزن پیش گرفت. دریافت برنامه غذایی از متخصص، منطقی‌ترین راهکار تغذیه‌ای برای کاهش وزن است.

نکات تکمیلی

برای کاهش وزن هیچگاه سراغ رژیم‌ها و راهکارهای غیر اصولی نباید رفت. چراغ روشن این سبک رژیم‌ها، لاغری در مدت زمان کوتاه است که بدن در طول دوره با کمبود بسیاری از ویتامین‌ها و مواد مغذی مواجه خواهد شد.
بهترین راه کاهش وزن طی کردن روندی اصولی با رژیم غذایی است که به صورت تخصصی توسط پزشک متخصص تغذیه تنظیم شده باشد. البته بهتر است در کنار آن فعالیت بدنی منظم نیز پیش گرفته شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.