رژیم زون از جمله رژیم‌های لاغری و کاهش وزن است که ممنوعیت‌های خاصی برای برنامه غذایی در آن تنظیم شده است. مواد غذایی که باید در این رژیم به صورت متعادل مصرف شوند و حتی قطع شوند، شامل کربوهیدرات‌ها می‌شود.

از این رو در طول این رژیم غذایی علاوه بر کاهش وزن، کاهش سطح قند خون نیز حاصل خواهد شد. در ادامه متن به بررسی هر چه بیشتر در مورد ویژگی‌های این رژیم خواهیم پرداخت.

رژیم زون چه رژیمی است؟

رژیم غذایی زون می‌تواند برای کاهش التهابات بدن موثر واقع شود.
در این رژیم اصلاحاتی در سبک زندگی ایجاد خواهد شد که به بهبود برخی بیماری‌ها مانند دیابت و به دنبال آن کاهش روند پیری در کنار تناسب اندام را برای فرد ایجاد خواهد کرد.

التهابات بدنی به ایجاد بسیاری از بیماری‌ها در بدن منجر می‌شوند. برنامه‌های غذایی مختلف مانند رژیم زون بر کنترل آنها بسیار موثر خواهد بود. در طول این رژیم کربوهیدرات کمی به بدن خواهد رسید که نتیجه آن کاهش شاخص گلیسمی بدن است.

رژیم زون

نحوه این رژیم را صرفا برای آگاهی شما گردآوری کرده‌ایم. هیچ تاکیدی بر پیروی از آن نداریم. زیرا رژیم‌هایی که جنبه عمومی دارند نمی‌توانند روی تمام افراد نتیجه یکسان به همراه داشته باشند. رژیم درست، رژیمی است که مخصوص خود فرد، طبق شرایط فیزیکی و روحی، توسط متخصصین در این زمینه تنظیم شده باشد.

اصول مهم رژیم زون چیست؟

در این روند غذایی، بایدها و نبایدهایی تنظیم شده است. انجام آنها می‌تواند در انتها نتیجه مورد نظر فرد را ایجاد کند. از جمله اصولی که باید در این برنامه غذای رعایت کرد، موارد زیر هستند:

  • باید صبحانه یک ساعت بعد از بیدار شدن از خواب، میل شود
  • فرد هر 2 ساعت و نیم یکبار فرد می‌تواند غذا بخورد
  • روزانه باید 8 الی 12 لیوان آب در طول روز مصرف شود
  • در این رژیم باید کربوهیدرات‌های طبیعی مانند موز مصرف کرد
  • باید گوشت‌های کم چرب در طول دوره مصرف شوند
  • میان‌وعده باید پروتئین کم چرب باشد

وعده‌های رژیم غذایی زون

در رژیم زون فرد مجاز به مصرف 5 وعده غذایی است.
این 5 وعده شامل 3 وعده اصلی و 2 میان وعده می‌شود. در هر وعده اصلی باید مقداری حدود یک سینه مرغ گوشت و مواد غذایی پروتئینی مصرف شود.

نسبت پروتئینی که در این رژیم مصرف می‌شود، چند برابر مصرف کربوهیدرات است. طوری که حتی میان وعده‌ها نیز مانند وعده‌های اصلی باید شامل پروتئین باشند.

در طول این رژیم باید چربی خوراکی به همراه مقدار زیادی پروتئین و کربوهیدرات با تراکم پایین مصرف شود. این روند به این دلیل است که فرد در طول روز احساس گرسنگی و بی انرژی بودن نداشته باشد.

در نتیجه التهابات در بدن کاهش یافته و به دنبال آن بسیاری از بیماری‌ها درمان خواهد شد که در پی آن کاهش وزن نیز ایجاد می‌شود.

چرا در رژیم زون باید کربوهیدرات کمتر مصرف شود؟

کاهش کربوهیدرات برای لاغری

همانطور که مشخص شد، در این برنامه غذایی، باید پروتئین بیشتر و کربوهیدرات کمتری مصرف شود. علاوه بر وعده‌های اصلی، در میان وعده‌ها نیز باید پروتئین دریافت کرد.

جالب است بدانید هر قدر مقدار کربوهیدرات مصرفی بیشتر باشد، بدن مجبور به تولید انسولین بیشتر خواهد شد.
این انسولین اضافی، کربوهیدرات اضافی را به صورت چربی در بدن ذخیره می‌کند. جالبتر اینکه مصرف چربی به صورت خوراکی، سبب ترشح انسولین بیشتر نمی‌شود اما کربوهیدرات نیاز به ترشح انسولین دارد.

به همین دلیل در این برنامه غذایی توصیه می‌شود که:
اولا پروتئین بیشتری مصرف شود.
دوما کربوهیدرات با تراکم پایین‌تر به کار برده شود.
سوما چربی خوراکی دریافت شود.

دریافت کربوهیدرات آن هم به شکل فراوری شده، می‌تواند عوارض زیادی را در طولانی مدت به همراه داشته باشد. این رژیم به دلایل زیر توصیه دارد، کربوهیدرات فراوری شده، کمتر مصرف شوند:
1. افزایش وزن
2. اختلال در ترشح انسولین
3. فراهم شدن زمینه پیش دیابت نوع 2
4. فراهم شدن زمینه ابتلا به دیابت نوع 2
5. افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی
6. به خطر افتادن سلامت کلی بدن

هدف اصلی رژیم زون چیست؟

برنامه غذایی زون، اهداف متعددی دارد که به واسطه همه آنها، زمینه حفظ سلامتی بدن را ایجاد می‌کند. در ادامه به طور دقیق‌تر این اهداف را مطرح خواهیم کرد.

1. کاهش التهابات بدنی

رژیم غذایی سابق، طوری بوده که در آن پروتئین بدون چربی و منابع کربوهیدراتی مانند میوه‌ها و سبزیجات، استفاده می‌شد.
در واقع به همین دلیل بیان می‌شود که بدن انسان، با کربوهیدرات‌های فراوری شده سازگار نیست. در پی این موضوع، با مصرف بیشتر کربوهیدرات‌های فراوری شده، بدن واکنش‌های بیوشیمیایی بروز می‌دهد. یکی از این واکنش‌های بیوشیمیایی التهابات هستند.
در این برنامه غذایی، با کاهش و حذف کربوهیدرات‌های فراوری شده، التهابات بدنی نیز کاهش می‌یابد. در رژیم زون، اصلی‌ترین هدف کاهش التهابات است.

2. کاهش وزن

در این برنامه غذایی، مصرف کربوهیدرات کاهش می‌یابد.
گام مهمی که باید برای لاغری برداشت، کاهش مقدار مصرف کربوهیدرات است.
علاوه بر کاهش التهابات بدنی، هدف مهم دیگر این برنامه غذایی، کاهش وزن است. چاقی و اضافه وزن می‌تواند یکی از دلایل اصلی ابتلا به بسیاری از مشکلات بدنی مانند ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق باشد.
به همین دلیل این برنامه غذایی یکی از اهداف اصلی خود را کاهش وزن ماندگار قرار داده است.

3. تمرکز بر مصرف گوشت کم چرب و کربوهیدرات طبیعی

چربی‌های دامی از دیگر دلایل بالا رفتن وزن و زمینه‌ساز برای ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق هستند. هدف دیگر رژیم زون، اصلاح عادات غذایی است که در آن چربی حیوانی زیاد مصرف می‌شود.
همچنین در این برنامه غذایی تاید بر مصرف کربوهیدرات طبیعی از منابعی مانند میوه و سبزیجات است.

4. سطح انسولین

یکی دیگر از اهداف رژیم زون، تثبیت سطح انسولین است. این موضوع گام بسیار موثری برای سلامتی به شمار می‌رود. همچنین ثابت بودن سطح انسولین باعث می‌شود چربی‌های اضافی در بدن سوزانده شوند.
با افزایش چربی سوزی در بدن، روند کاهش وزن سرعت بخشیده می‌شود. حتی به کاهش وزن ماندگار نیز کمک می‌کند.

مزایای رژیم زون چیست؟

رژیم زون از جمله رژیم‌های کاهش وزنی است که تمرکز بر مواد غذایی خاصی دارد. همچنین برخی از مواد غذایی ناسالم را از رژیم غذایی حذف کرده است. به همین دلیل می‌تواند یکی از گزینه‌های عالی برای تنظیم روند غذایی سالم باشد.

لاغری با تغذیه

اما با اینکه این رژیم محدودیت‌هایی را برای مصرف کالری و مواد غذایی در نظر گرفته است، برای تثبیت التهابات بدنی گزینه بسیار مناسبی شناخته می‌شود.

علاوه بر این موضوع سطح انسولین نیز در این رژیم تنظیم خواهد شد که به همین دلیل برای بیماران مبتلا به دیابت گزینه بسیار مناسبی شناخته می‌شود. اما نباید به هیچ وجه از آن بدون صلاح‌دید پزشک پیروی کرد.

نواقص و عوارض رژیم زون چیست؟

این رژیم و برنامه غذایی، برخی از مواد غذایی را حذف کرده و بر مصرف برخی دیگر تاکید بیشتری دارد. اما باید بررسی کنیم این روش چه عوارضی را می‌تواند به همراه داشته باشد؟ در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

تنوع غذایی کم و کمبود مواد مغذی

کربوهیدرات، چربی و پروتئین در این رژیم جایگاه ویژه‌ای دارند.
این موارد از جمله درشت مغذی‌های ضروری برای بدن هستند. اما تنوعی در مواد غذایی از جمله میوه و سبزیجات در این رژیم دیده نمی‌شود. این موضوع ممکن است سبب کاهش مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن شود.

آسیب‌های ناشی از کمبود ویتامین و مواد مغذی

در پی این کمبود مواد مغذی، ممکن است مشکلاتی برای سلامت بسیاری از بافت‌ها و اندام‌های بدن مانند قلب ایجاد شود. از این رو بهتر است از پیروی رژیم‌های معروف که جنبه همگانی دارند به هیچ وجه پیروی نکرد.

کاهش فیبر دریافتی

فیبر یکی از مواد مغذی مورد نیاز روزانه بدن برای بهبود عملکرد دستگاه گوارشی است. میوه و سبزیجات از جمله منابع غنی از فیبر هستند. رژیم زون توصیه‌ای برای مقدار مصرف میوه و سبزیجات ندارد که در طول آن ممکن است مشکلات جدی برای بدن ایجاد شود.

برای کاهش وزن چه باید کرد؟

اینکه رژیم زون را برای کاهش وزن انتخاب کنید یا نه، نکته بسیار مهمی است که نباید بدون مشورت پزشک متخصص تغذیه پاسخ داده شود.
این رژیم و بسیاری از رژیم‌های غذایی که روند خاصی را تنظیم کرده و فرد مجبور به پیروی از آن است، ممکن است آسیب‌های متفاوتی برای افراد مختلف به همراه داشته باشد.

بهترین رژیم کاهش وزن، رژیمی است که تخصصی برای هر فرد طبق شرایط فیزیکی مانند ابتلا به برخی از بیماری‌های گوارشی تنظیم شده باشد.
رژیم تخصصی معمولا تمام شرایط فرد را در نظر خواهد داشت و بر اساس این موضوع، رژیمی متعادل که در آن تنوعی از مواد غذایی وجود دارد تنظیم می‌شود.

از این طریق می‌توان علاوه بر کاهش وزن و تناسب اندام، سلامت بدن را نیز تضمین کرد. برای افزایش چربی سوزی بیشتر نیز می‌توان فعالیت بدنی متناسب را جایگزین هر رژیم غذایی غیر اصولی دیگر در نظر گرفت.

نکات پایانی

اینکه برخی از رژیم‌های کاهش وزن برای برخی افراد نتیجه مطلوبی را ایجاد کرده باشند، دلیل بر درست بودن یک رژیم غذایی نمی‌شود و همه نباید از آن پیروی کنند.
همانطور که در طول متن بیان شد، رژیم کاهش وزن باید بر اساس شرایط فیزیکی فرد تنظیم شود و پیروی از رژیم‌های غیر اصولی احتمال بروز ناراحتی در بدن را خواهد داشت.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید