رژیم زون چیست؟ مزایا و معایب ناشی از آن کدامند؟نوشته شده توسط آخرین بروز رسانی دی 29, 1398

رژیم زون

رژیم زون از جمله رژیم‌های لاغری و کاهش وزن به شمار می‌رود که ممنوعیت‌های خاصی برای برنامه غذایی در آن تنظیم شده است. مواد غذایی که باید در این رژیم به صورت متعادل مصرف شوند و حتی قطع شوند، شامل کربوهیدرات‌ها می‌شود.

از این رو در طول این رژیم غذایی علاوه بر کاهش وزن، کاهش سطح قند خون نیز حاصل خواهد شد. در ادامه متن به بررسی هر چه بیشتر در مورد این رژیم خواهیم پرداخت.

رژیم زون چه رژیمی است؟

رژیم غذایی زون می‌تواند برای کاهش التهابات بدن موثر واقع شود. در این رژیم اصلاحاتی در سبک زندگی ایجاد خواهد شد که به بهبود برخی بیماری‌ها مانند دیابت و به دنبال آن کاهش روند پیری در کنار تناسب اندام را برای فرد ایجاد خواهد کرد.

التهابات بدنی به ایجاد بسیاری از بیماری‌ها در بدن منجر خواهند شد که رژیم زون بر کنترل آنها بسیار موثر خواهد بود. در طول این رژیم کربوهیدرات کمی به بدن خواهد رسید که نتیجه آن کاهش شاخص گلیسمی بدن است.

در این رژیم باید:

  • صبحانه یک ساعت بعد از بیدار شدن از خواب میل شود
  • 2 ساعت و نیم یکبار فرد می‌تواند غذا بخورد
  • روزانه باید 8 الی 12 لیوان آب در طول روز مصرف شود
  • فرد کربوهیدرات‌های طبیعی مانند موز مصرف کند
  • گوشت‌های کم چرب در طول دوره مصرف شود
  • میان‌وعده باید پروتئین کم چرب باشد

 

 

وعده‌های رژیم غذایی زون

در رژیم زون فرد مجاز به مصرف 5 وعده غذایی است. این 5 وعده شامل 3 وعده اصلی و 2 میان وعده می‌شود. در هر وعده اصلی باید مقداری حدود یک سینه مرغ گوشت و مواد غذایی پروتئینی مصرف شود.

نسبت پروتئینی که در این رژیم مصرف می‌شود، چند برابر مصرف کربوهیدرات است. طوری که حتی میان وعده‌ها نیز مانند وعده‌های اصلی باید شامل پروتئین باشند.

در طول این رژیم باید چربی خوراکی به همراه مقدار زیادی پروتئین و کربوهیدرات با تراکم پایین مصرف شود. این روند به این دلیل است که فرد در طول روز احساس گرسنگی و بی انرژی بودن نداشته باشد. در نتیجه التهابات در بدن کاهش یافته و به دنبال آن بسیاری از بیماری‌ها درمان خواهد شد که در پی آن کاهش وزن نیز ایجاد می‌شود.

نواقص و مزایای رژیم زون چیست؟

رژیم زون از جمله رژیم‌های کاهش وزنی است که تمرکز بر مواد غذایی خاصی دارد و برخی از مواد غذایی ناسالم را از رژیم غذایی حذف کرده است.

اما با اینکه این رژیم محدودیت‌هایی را برای مصرف کالری و مواد غذایی در نظر گرفته است، برای تثبیت التهابات بدنی گزینه بسیار مناسبی قلمداد می‌شود. علاوه بر این موضوع سطح انسولین نیز در این رژیم تنظیم خواهد شد که به همین دلیل برای بیماران مبتلا به دیابت گزینه بسیار مناسبی شناخته می‌شود.

کربوهیدرات، چربی و پروتئین در این رژیم جایگاه ویژه‌ای دارند اما تنوعی از میوه و سبزیجات در این رژیم دیده نمی‌شود. این موضوع ممکن است سبب کاهش مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن شود. به دنبال این کمبود مواد مغذی ممکن است مشکلاتی برای سلامت بسیاری از بافت‌ها و اندام‌های بدن مانند قلب ایجاد شود.

فیبر یکی از مواد مغذی مورد نیاز روزانه بدن برای بهبود عملکرد دستگاه گوارشی است. میوه و سبزیجات از جمله منابع غنی از فیبر هستند. رژیم زون توصیه‌ای برای مصرف میوه و سبزیجات ندارد که در طول آن ممکن است مشکلات جدی برای بدن ایجاد شود.

برای کاهش وزن چه باید کرد؟

اینکه رژیم زون را برای کاهش وزن انتخاب کنید یا نه، نکته بسیار مهمی است که نباید بدون مشورت پزشک متخصص تغذیه پاسخ داده شود. این رژیم و بسیاری از رژیم‌های غذایی که روند خاصی را تنظیم کرده و فرد مجبور به پیروی از آن است، ممکن است آسیب‌های متفاوتی بر افراد مختلف به همراه داشته باشد.

بهترین رژیم کاهش وزن، رژیمی است که تخصصی برای هر فرد طبق شرایط فیزیکی مانند ابتلا به برخی از بیماری‌های گوارشی تنظیم شده باشد. رژیم تخصصی معمولا تمام شرایط فرد را در نظر خواهد داشت و بر اساس این موضوع رژیمی متعادل که در آن تنوعی از مواد غذایی وجود دارد تنظیم می‌شود.

از این طریق می‌توان علاوه بر کاهش وزن و تناسب اندام سلامت بدن را نیز تضمین کرد. برای افزایش چربی سوزی بیشتر نیز می‌توان فعالیت بدنی متناسب را جایگزین هر رژیم غذایی غیر اصولی دیگر در نظر گرفت.

نکات پایانی

اینکه برخی از رژیم‌های کاه وزن برای برخی افراد نتیجه مطلوبی را ایجاد کرده باشند، دلیل بر درست بودن یک رژیم غذایی نمی‌شود و همه نباید از آن پیروی کنند. همانطور که در طول متن بیان شد، رژیم کاهش وزن باید بر اساس شرایط فیزیکی فرد تنظیم شود و پیروی از رژیم‌های غیر اصولی احتمال بروز ناراحتی در بدن را خواهد داشت.

 

رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *