رژیم دوپامین برای کاهش وزن (مواد غذایی مجاز و ممنوع)نوشته شده توسط آخرین بروز رسانی بهمن 13, 1398

رژیم دوپامین

رژیم دوپامین علاوه بر اینکه می‌تواند برای لاغری و کاهش وزن موثر باشد، می‌تواند بر بهبود روحیه نیز موثر باشد. بسیاری از افراد در طول رژیم کاهش وزن دچار افسردگی می‌شوند که این موضوع ممکن است بر اثر حذف برخی از مواد غذایی و یا محدودیت‌های ایجاد شده بر اثر رژیم سخت به وجود آمده باشد که در طول این رژیم این موضوع ایجاد نخواهد شد. با ما همراه باشید تا برایتان شرح دهیم که این رژیم چگونه می‌تواند بر این موضوع تاثیر گذار باشد.

رژیم دوپامین چیست؟

دوپامین به عنوان هورمون شادی در بدن شناخته می‌شود. بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات بدن بر اثر ترشح کم این هورمون ایجاد می‌شود. در واقع با بالا بردن میزان ترشح هورمون دوپامین می‌توان به رفع بسیاری از مشکلات ایجاد شده در بدن پرداخت.

امروزه بسیاری از بیماری‌ها با سرمنشاء افسردگی ایجاد شده‌اند و ترشح دوپامین به رفع بیماری‌های ناشی از آن منجر خواهد شد. ناراحتی‌های روحی و افسردگی برای بدن کاهش مقاومت و سیستم دفاعی بدن را به همراه خواهد داشت که این موضوع سبب بروز بیماری‌ها می‌شود.

 

رژیم دوپامین  

ترشح هورمون شادی که به منظور کاهش وزن در این رژیم هدف اصلی است، به کمک مصرف برخی از مواد غذایی بیشتر خواهد شد. این مواد غذایی را در ادامه نام خواهیم برد و اینکه چگونه سبب ترشح هورمون شادی برای کاهش وزن خواهند شد را برایتان ارائه خواهیم کرد.

 

رژیم دوپامین چگونه سبب کاهش وزن خواهد شد؟

دوپامین پیام‌ها را بین سلول‌های مغز جابجا خواهد کرد. در مواردی که ترشح این هورمون کاهش یابد، بسیاری از پیغام‌ها مانند احساس سیری و گرسنگی با اختلال به مغز خواهند رسید. ترشح دوپامین تاثیر مستقیمی بر روی بسیاری از موارد خلق و خویی فرد خواهد داشت.

تحقیقات بسیاری نشان دهنده این موضوع بوده است که پرخوری در مقابل مواد غذایی از جمله شیرینی‌جات و غذاهای چرب، سبب این موضوع شده است که مسیر جابجایی دوپامین در مغز دچار اختلال شود. همین موضوع سبب خواهد شد، پرخوری و سریع غذا خوردن برای بدن ایجاد شود.

رژیم دوپامین تا جای ممکن مواد غذایی که سبب اختلال در این زمینه می‌شود را از بین برده است و جایگزین آنها مواد غذایی را قرار داده که می‌تواند این نقص را جبران کند و بهبود بخشد. پس باید بریم سراغ مواد غذایی و خوراکی‌هایی که برای این منظور در نظر گرفته شده‌اند.

 

 

افزایش سطح دوپامین با افزودن و حذف برخی مواد غذایی

مواد غذایی تاثیر به سزایی در ترشح هورمون دوپامین برای فرد به همراه خواهند داشت. برای مثال افزایش مصرف پروتئین می‌تواند در این موضوع نقش به سزایی را ایفا کند. وعده غذایی سرشار از پروتئین می‌تواند علاوه بر از بین بردن احساس گرسنگی در طول روز، سبب کاهش پرخوری در طول روز به دلیل افزایش ترشح سطح دوپامین شود. علاوه بر این موضوع مواد غذایی که برای افزایش ترشح هورمون دوپامین موثر خواهند بود شامل موارد زیر می‌شود که لازم است روزانه به اعتدال آنها را در رژیم غذایی داشت:

 • مصرف آمینو اسید موجود در مواد غذایی پروتئینی
 • ماهی‌های چرب مانند ماهی سالمون
 • انواع میوه و سبزیجات به ویژه سبزیجات پهن برگ مانند اسفناج
 • آجیل و مغزها
 • شکلات تلخ
 • تخم مرغ
 • جوانه‌ها

 

رژیم دوپامین

 

مصرف این مواد غذایی را به اعتدال هر چه بیشتر در طول روز استفاده کنید. اما برخی از مواد غذایی سبب جلوگیری از به اعتدال رساندن ترشح دوپامین خواهند شد که باید از مصرف آنها پرهیز کرد و جای آنها را به مواد غذایی سالم نام برده شده داد. این مواد غذایی را تا جای ممکن کاهش دهید و یا حذف کنید.

 • شبرینی‌جات و انواع آبنبات و کیک
 • غذاهای چرب و فست فود
 • الکل
 • نوشیدنی‌های کافئینی
 • کربوهیدرات‌های نشاسته‌ای (بهتر است این ماده غذایی به طور کامل حذف نشود و بیشتر اعتدال در مصرف آن رعایت شود)

همه چیز در مورد شروع رژیم دوپامین

وقتی تصمیم به شروع این رژیم داشتید باید برای آن صبحانه‌ای مفصل و سرشار از پروتئین را نوش جان کنید. با کاهش یا مدیریت استرس روزانه و بهبود کیفیت خواب می‌توانید به ترشح بیشتر دوپامین در بدن کمک کنید.

فعالیت بدنی مناسب در کنار نکات تغذیه‌ای این رژیم می‌تواند سبب کاهش احتمال ابتلا و حتی رفع بیماری‌هایی مانند روان‌پریشی، توهم، پارانوئید و بسیاری از اختلالات روحی و شخصیتی شود.

با توجه به انعطاف‌پذیری این رژیم می‌توان تنوعی مطلوب را در وعده‌های غذایی داشت. از آن غافل نشوید فقط اعتدال در مصرف مواد غذایی را رعایت کنید.

نکات پایانی

در این متن به هرچه بیشتر ترشح دوپامین برای کاهش وزن و تناسب اندام پرداختیم. اما بهتر است اقدامات خودسرانه برای رفع چاقی خود انجام ندهید و رژیمی تخصصی را که بر اساس شرایط فیزیکی فرد تنظیم شده است را پیش گرفته تا مشکلات جدی برای سلامت بدن ایجاد نشود.

 

رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *