تغذیهتغذیه سالمرژیم غذاییرژیم ورزشکارانورزش و تناسب اندام

رژیم غذایی برای سیکس پک (فقط 5 گام تا شکم 6 تکه)

رژیم غذایی برای سیکس پک تقریبا باید پروتئینی باشد. اما در کنار آن باید ورزش و حرکات تمرینی مناسب آن نیز انجام شود.
برای شش تکه شدن عضلات شکم، اکثر ورزشکاران زحمت زیادی می‌کشند. از مراعات برنامه غذایی و پرهیزهای آن گرفته تا تمرینات متنوع ورزشی را انجام می‌دهند تا عضلات شش تکه شکم، مشخص شود.
در ادامه این مقاله راهکارهای تغذیه‌ای که باید آنها را رعایت کرد تا شکم سیکس پک داشت را ارائه خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

ضرورت رژیم غذایی برای سیکس پک

خیلی از افراد با تمام تلاشی و انرژی که در باشگاه صرف می‌کنند، به اندامی عضلانی و شکمی شش تکه نمی‌رسند.
گاهی انجام دادن تمرینات سخت شکم، فرد را به هیچ نتیجه‌ای برای داشتن شکم ورزشکاری نمی‌رساند. در چنین شرایطی، بیشتر افراد ناامید می‌شوند.
اما بهترین راه در کنار ورزش برنامه غذایی است که به عضلانی شدن می‌انجامد.

در کنار ورزش، مهمترین گزینه‌ای که وجود دارد، تغذیه است. لایه‌های چربی‌ ایجاد شده برای شکم، نیاز به برنامه غذایی اصولی برای کنار رفتن دارند. از این طریق زمینه نمایان شدن عضلات سیکس پک نیز فراهم خواهد شد.

رژیم برای شش تکه شدن شکم

برای این منظور لازم است پرهیزهای غذایی مانند کنار گذاشتن تنقلات بدون ارزش غذایی را جدی گرفت. از طرف دیگر منابعی مانند پروتئین که به عضلانی شدن بدن کمک می‌کنند را باید بیشتر مصرف کرد.
اما اینها تنها مواردی نیستند که باید برای رژیم غذایی برای سیکس پک رعایت کرد. در ادامه مواردی که باید برای این رژیم رعایت شوند را کامل‌تر بیان کرده‌ایم.

میخوای شکمت زودتر 6 تکه بشه؟

پس زودتر رژیمتو شروع کن
رژیم تخصصی دکتر یحیی پاسدار فقط برای اونهایی که میخوان خیلی تخصصی عضله سازی کنن

1. شمارش کالری مورد نیاز روزانه

برای تنظیم رژیم غذایی برای سیکس پک لازم است کالری مورد نیاز روزانه را دانست.
باید برای سوخت چربی‌هایی که روی عضلات سیکس پک را گرفته‌اند، کالری دریافتی را کاهش داد. این موضوع باعث می‌شود بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود، از چربی‌های ذخیره شده استفاده کند.
اما باید پروتئین کافی به بدن رسانده شود که از عضلات برای تامین انرژی، سوخته نشود.

معمولا تنظیم کالری مورد نیاز برای هر فرد به المان‌های مختلفی مربوط است. گزینه‌هایی مانند میزان فعالیت بدنی، سن فرد، نیاز به کاهش یا افزایش وزن و بسیاری از موارد دیگر برای این منظور باید در نظر گرفته شود.

به طور کلی، معمولا برای افرادی که فعالیت بدنی بالایی دارند یا روزانه ورزش می‌کنند، کالری بیشتری در نظر گرفته می‌شود. برای محاسبه آن معمولا وزن به کیلوگرم را در 26 کالری ضرب می‌کنند.

در صورتی که فرد فعالیت بدنی کمتری داشته باشد یا ورزش کمی می‌کند، کالری کمتری نیاز دارد. در چنین شرایطی وزن فرد به کیلوگرم را باید در 22 ضرب کرد.

عدد به دست آمده کالری مورد نیاز بدن است. اما باید برای کم کردن کالری، 250 الی 270 کالری از عدد به دست آمده را کم کرد. پیشنهاد می‌کنیم تنظیم کالری دریافتی مورد نیاز خود را به متخصصین بسپارید. از این طریق تنوع غذایی بالایی خواهید داشت اما برای آگاهی از روند آن بهتر است ادامه مقاله را مطالعه کنید.

2. نقش پروتئین در رژیم غذایی برای سیکس پک

یکی از مهمترین گزینه‌هایی که باید برای عضلانی ساختن بدن مصرف کرد، پروتئین است.
پروتئین نقش به سزایی در مشخص شدن عضلات بدن دارد.

وقتی در کنار کاهش کالری دریافتی، میزان پروتئین مصرفی بالا رود، اشتها زیاد نمی‌شود. زیرا پروتئین دیر هضم است و احساس سیری ایجاد می‌کند. همچنین از پرخوری و دریافت کالری بیشتر جلوگیری خواهد شد.

از طرف دیگر با کاهش کالری دریافتی، بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود، رو به سوزاندن بافت عضلانی و بافت چربی می‌آورد.
با مصرف پروتئین کافی نه تنها از سوخت عضلات جلوگیری می‌شود، بلکه به ساخت آنها نیز منجر خواهد شد. در چنین شرایطی، وقتی مصرف پروتئین بالا رود، سوخت و ساز چربی‌ها نیز افزایش خواهد یافت.
از این طریق عضلات شکم رشد می‌کنند و چربی‌ها از بین می‌روند.

پروتئین

در رژیم غذایی برای سیکس پک باید 50 درصد کالری مورد نیاز از پروتئین تامین شود.

اغلب توصیه می‌شود برای هر وعده، مقدار 30 الی 60 گرم پروتئین مصرف شود. بهترین منابع پروتئینی شامل موارد زیر هستند:
مرغ بدون پوست به ویژه فیله و سینه مرغ که چربی کمی دارند
ماهی
تخم مرغ (البته اگر تعداد بالا مصرف می‌شود بهتر است زرده کمتر استفاده شود)
گوشت قرمز بدون چربی

باید در نظر داشته باشید که میزان پروتئین دریافتی باید به اندازه نیاز بدن باشد. زیرا:
در صورت کمتر از حد نیاز بودن عضلات سوخت می‌شوند،
در صورت بیش از حد نیاز بودن به مرور زمان به کلیه‌ها و سیستم گوارشی آسیب می‌زند.

بهتر است تنظیم مقدار پروتئین مصرفی و مورد نیاز برای رژیم غذایی برای سیکس پک را به پزشک و متخصصین سپارد تا روندی مناسب طی شود.

3. مصرف کربوهیدرات در رژیم غذایی برای سیکس پک

کربوهیدرات یکی از درشت مغذی‌های ضروری برای ساخت اندامی متناسب است.
حتی برای عضلانی شدن بدن نیاز است.
کربوهیدرات منبعی مهم و ضروری برای تامین انرژی بدن و به ویژه بافت‌های عضلانی هستند. عملکرد مغز و سلامت سیستم گوارش، در حد به سزایی در گرو مصرف این درشت مغذی است. از طرف دیگر، منابع کربوهیدراتی حاوی فیبر هستند که گزینه بسیار مهمی برای افرادی است که کالری دریافتی را کاهش می‌دهند و می‌خواهند کمتر احساس گرسنگی داشته باشند.

اما باید در نظر داشت که کربوهیدرات اضافی در بدن می‌تواند باعث شود چربی سوزی انجام نشود. یعنی باید مقدار متعادلی کربوهیدرات مصرف کرد تا:
اولا: باعث جلوگیری از چربی سوزی بدن نشود
دوما: باعث بالا رفتن وزن نشود
سوما: انرژی عضلات برای رشد را تامین کند

بهترین منابع کربوهیدراتی که می‌توان در برنامه رژیم غذایی برای سیکس پک مصرف کرد، کربوهیدرات‌های پیچیده هستند. از جمله آنها می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:
سبزیجات
غلات کامل و تصفیه نشده
انواع لوبیاها
میوه‌های حاوی کربوهیدرات مانند موز

باید در این برنامه از مصرف کربوهیدرات‌های فراوری شده مانند موارد زیر پرهیز کرد:
شکر
نان تهیه شده از آرد سفید
شیرینی‌جات و قندها
نوشابه‌های گازدار و حتی انواع رژیمی آنها
آبمیوه‌های مصنوعی
باید در نظر داشته باشید که این نوع از منابع کربوهیدراتی، موجب افزایش هورمون‌های موثر بر ذخیره چربی می‌شوند.
از طرف دیگر باعث ولع بیشتر برای مصرف غذاها می‌شود. این موضوع باعث سخت شدن روند رژیم خواهد شد. پس نوع مناسبی از کربوهیدرات را انتخاب کنید. اما با این حال مقدار متعادلی از آنها را باید مصرف کرد.

مقدار کربوهیدرات مصرفی باید 30 درصد کالری روزانه را تشکیل دهد.

کربوهیدرات برای افرادی که ورزش نمی‌کنند

افرادی که در برنامه روزانه خود ورزش را جای نداده‌اند، باید در رژیم غذایی برای سیکس پک خود، روزانه 4 الی 6 وعده مصرف کنند. در هر کدام از این وعده‌ها باید کربوهیدرات وجود داشته باشد.
مقدار 20 الی 50 گرم کربوهیدرات در هر وعده کافی است. اما باید حدود 2 الی 3 ساعت پیش از خواب، کربوهیدرات مصرف نکنند.

کربوهیدرات برای ورزشکاران

کربوهیدرات

باید بیشتر مقدار کربوهیدرات مصرفی را بعد از ورزش مصرف کنند.
معمولا لازم است 30 الی 50 گرم کربوهیدرات ساده به همراه پروتئین (مانند سیب زمینی آبپز و تخم مرغ آبپز) استفاده کنند.
همچنین مصرف 50 الی 70 گرم از کربوهیدرات حاوی فیبر را می‌توان از ماکارونی، غلات کامل مانند برنج قهوه‌ای و سیب زمینی شیرین، استفاده کرد. در صورتی که مقدار دیگری کربوهیدرات بتوان مصرف کرد، میوه و سبزیجات بهترین منابع هستند.

4. نقش چربی در رژیم غذایی برای سیکس پک

چربی‌های مفید در کاهش وزن بسیار موثر هستند.
سیستم گردش خون، سلامت قلب و عروق، ترشح هورمون‌ها از کبد، سلامت پوست و مو، تنظیم سوخت و ساز بدن و بسیاری از موارد دیگر در گرو دریافت مقدار متعادلی از چربی است.

اما بر اساس تحقیقات دریافت شده، استفاده از چربی‌های سالم، به کاهش اشتها نیز کمک می‌کند. چربی‌های مفید برای موارد زیر در رژیم ضروری هستند:
احساس سیری بیشتر
آهسته کردن هضم غذا
ثابت نگه داشتن سطح قند خون
کاهش میزان کالری دریافتی

اما باید همواره این موضوع را در نظر داشت که، چربی‌های اضافی دریافتی، خیلی سریع در بدن به شکل چربی‌های زائد ذخیره می‌شوند. از طرفی دیگر انرژی یا کالری که چربی دارد، زیاد است:
انرژی 1 گرم چربی: 9 کالری
انرژی 1 گرم پروتئین:4 کالری

به همین دلیل برای تنظیم رژیم غذایی برای سیکس پک، مقدار چربی دریافتی به 5 الی 10 گرم چربی برای هر وعده، باید محدود شود. معمولا بهترین منابع دریافت چربی گزینه‌های زیر معرفی می‌شوند:

 • آووکادو
 • انواع ماهی‌های چرب
 • روغن زیتون
 • زیتون
 • مغزها و دانه‌ها مانند مغز گردو و تخم کتان

منابعی همچون موارد بیان شده را در عده‌های مختلف می‌توان استفاده کرد. اما نکته مهم اینجاست که نباید قبل از ورزش و بعد از ورزش، از چربی‌ها استفاده کرد.
مصرف چربی بعد از ورزش باعث می‌شود جذب پروتئین و کربوهیدرات کاهش یابد.

کالری دریافتی از چربی‌ها، برای شش تکه شدن شکم، بهتر است 20 درصد کل کالری دریافتی روزانه باشد.

5. هیدراته نگه داشتن بدن

در رژیم غذایی برای سیکس پک همیشه توصیه می‌شود، نوشیدن آب برای هیدراته نگه داشتن بدن، نباید فراموش شود.
به ویژه اینکه قرار است قرار است متابولیسم بدن متناسب انجام شود. دهیدراته یا کم آبی بدن، باعث کاهش روند چربی سوزی می‌شود.

باید برای جبران کمبود آب بدن، حتما بین ورزش و فعالیت بدنی آب نوشید. روزانه بین 8 الی 12 لیوان آب باید مصرف کرد که بهتر است این مقدار بین وعده‌های مختلف در روز تقسیم شود.
می‌توانید از گزینه‌های مانند چای خیلی کمرنگ البته بدون قند، برای این منظور استفاده کنید. اما آبمیوه‌های صنعتی یا نوشیدنی‌های قنددار اصلا گزینه‌های مناسبی نیستند.

سایر فاکتورهای مهم برای داشتن سیکس پک

فقط با رژیم غذایی برای سیکس پک آن هم در مدت زمان کوتاه نمی‌توانید به این هدف دست یابید. باید فاکتورهای مهم دیگر را هم مد نظر قرار دهید و آنها را انجام دهید. برای دست یافتن به این هدف، حتما موارد زیر را هم در نظر داشته باشید:

تناوب غذایی
اگر قصد داشتن شکم شش تکه را دارید باید یک سری عادات را جایگزین عادات سابق کنید. باید برای برنامه غذایی خود برنامه ریزی داشته باشید و متناسب با نیازهای بدن خود در این دوران تغذیه کنید.

غذاهای کاملا تمیز
ارزش غذایی نصف یک عدد سینه مرغ بسیار بیشتر از یک عدد ساندویچ است. غذاهای فست فود ارزش غذایی چندانی ندارند. بهتر است به جای آنها گزینه‌های بهتری را انتخاب کنید.

استفاده از چاشنی‌ها به جای سس‌ها
مصرف سالادها برای دورانی که قصد شش تکه کردن شکم را دارید، ضروری است. اما همراه آنها به جای مصرف سس از چاشنی‌ها استفاده کنید. از این طریق سریع‌تر نتیجه خواهید گرفت.

پرهیز از استفاده‌ی از وعده‌های غذایی تقلبی یا چیت
سعی کنید از هر وعده غذایی استفاده کافی را ببرید و آن را با مواد غذایی که ارزش غذایی چندانی ندارند، پر نکنید.

عدم مصرف مشروبات الکلی
نوشیدنی‌های الکلی یکی اصلی‌ترین موانع دست یافتن به بدنی خوش فرم و عضلانی هستند. باید تا جای ممکن از مصرف آنها اجتناب کنید تا بتوانید شکم شش تکه داشته باشید.

سیکس پک چند ماه طول میکشد؟

یکی از سوالاتی که همواره اکثر افراد جویا می‌شوند، این است که چقدر طول می کشد تا سیکس پک داشته باشند؟
باید این نکته را در نظر داشته باشید که مدت زمان تغییرات عضلانی در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. یعنی بسته به عوامل مختلفی مانند درصد چربی بدن، ژنتیک، رژیم غذایی، تغییرات هورمونی و برنامه ورزشی و… ممکن است زمان متفاوتی برای شش تکه شدن شکم زمان لازم باشد. برای اینکه این تغییرات زمان کمتری نیاز داشته باشد، باید تلاش مداوم و پایداری داشته باشید.
به طور متوسط برای اینکه شکم شش تکه قابل ملاحظه‌ای داشته باشید نیاز به چند ماه تا یک سال تلاش مداوم است.

آیا می‌توان هم لاغر شد هم سیکس پک ساخت؟

یکی از سوالاتی که اکثر افراد دارند، این است که آیا می‌توانند در طول فرایند کاهش وزن و لاغری سیکس پک هم بسازند یا خیر؟
برای پاسخ به این سوال باید چندین وجه را در نظر داشته باشید.

اول اینکه طبیعتا ساخت شکم شش تکه به ورزش نیاز دارد. پس باید برنامه تمرین ورزشی خود را به درستی پیش ببرید. نکته دیگری که مهمتر از ورزش است، تغذیه محسوب می‌شود. تغذیه باید طوری باشد که نیازهای بدن را تامین کند اما بتواند فرایند چربی سوزی و کاهش وزن را بالا ببرد. چنین برنامه‌ای نیاز به کربوهیدرات متعادل و پروتئین کافی دارد.
حتی گاهی برای برخی از افراد مکمل و ویتامین هم نیاز است.
برای اینکه برنامه غذایی مناسبی برای ساخت سیکس پک داشته باشید، بهتر است از برنامه غذایی مناسب خودتان پیروی کنید. برنامه غذایی که مخصوص شرایط خود شما تنظیم شده باشد و اهداف شما را محقق کند اما سلامت بدن را هم حفظ کند. برای دریافت این برنامه غذایی نیاز به کمک پزشک تغذیه دارید.
با این کار برنامه غذایی خواهید داشت که تنوع بالایی دارد و با در نظر گرفتن جوانب مختلف، نیازهای بدن شما را تامین می‌کند. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه اصلی سایت دکتر یحیی پاسدار، رژیم مخصوص خود را دریافت کنید. برای این منظور فقط کافی است روی دریافت انواع رژیم کلیک کنید.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

تیم تحریریه

مطالب تهیه شده توسط تیم تحریریه صرفا در جهت افزایش آگهی شما و دادن پاسخ های ساده ای که به دنبالشان هستید از بهترین سایتهای دنیا جمع آوری شده است و جنبه تخصصی و علمی ندارد، این مطالب به هیچ عنوان توسط دکتر یحیی پاسدار نوشته نشده است و توسط نویسنده های سایت نوشته شده است.

نوشته های مشابه

‫13 دیدگاه ها

 1. مطالب بسیار مفید و کاربردی بود ولی من یه دخترم بعد ای کاش میشد یه برنامه غذایی بهم معرفی بکنید مثلا کلا تو روز شنبه چی بخورم بعد یکشنبه و….اینطوری خیلیییی خوب میشد🥲❤بازم ممنون عالی بود

  1. سلام همراه گرامی
   دوست عزیز برنامه های تنظیم شده توسط دکتر یحیی پاسدار برای طول هفته و هر روز شما تنظیم شده اند و میتوانید به کمک آنها به تناسب اندام دلخواه برسید. دکتر پاسدار رژیم مخصوص ورزشکاران را هم تنظیم می‌کنند که با کم آنها می‌توانید به تناسب اندام دلخواه دست یباید. فقط کافی هست به صفحه درخواست رژیم مراجعه کنید.

 2. سلام ممنون از مطالب مفیدتون .
  میخواستم بدونم شکر قهوه ای هم مثل شکر سفید مضر هست؟

  1. سلام همراه گرامی
   از توجهتون سپاسگزاریم
   شکر قهوه ای یا شکر سفید هر دو حاوی گلوکز هستند. در نتیجه اگر متعادل مصرف نشوند، می‌توانند خطر ابتلا به دیابت را برای همه افراد به همراه داشته باشند. پیشنهاد می‌کنیم برای پیشگیری از چنین مواردی حتما در مصرف آنها متعادل پیش بروید.

 3. آیا می‌توان هم لاغر شد هم سیکس پک ساخت؟
  به این سوال پاسخ دادید
  اما
  آیا میتوان افزایش وزن داشت(چاق شد) و هم شکم رو حفظ کرد و سیکس پگ داشت؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله قطعا میتونید هم وزن بالا ببرید و هم بافت‌های عضلانی ناحیه شکم را حفظ کنید. فقط باید ار برنامه غذایی مناسبی پیروی کنید و حتما تمرینات ورزشی خود را به خوبی پیش ببرید.

  1. سلام همراه گرامی
   بله دوست عزیز در صورتی که برنامه غذایی علمی اصولی در کنار برنامه ورزشی داشته باشید، سریع تر نتیجه میگیرید و این نتیجه پایدار خواهد بود.

 4. من سنم زیاد نیست دارم میرم تو 14 ولی میخوام که بدنم رو فرم باشه والیبال کار میکنم و اینکه اصلا چاق نیستم شکمم اصلا ندارم میخوام که روی بدنم کار کنم تا سیکس پک داشته باشم با بازو های سفت تر از این و باسن خوش فرم سفت خیلی سفت چقد رزمان میبره؟ چجوری باید کار کنم؟ کجا برم؟ ممنون میشم اینا رو توضیح بدید

  1. بهتر هست به یک باشگاه خوب با امکانات و مربی های مناسب مراجعه بفرمایید، مربی های خوب شما را بهتر از ما یاری خواهند کرد، ولی در کنار این موارد تغذیه مناسب در بدنسازی و همچنین خواب مناسب یکی از مهمترین مواردی است که باید در جهت رسیدن به نتیجه دلخواه به آن دقت کافی کنید.

 5. سلام مرسی از اطلاعاتتون
  من یه دخترم و کلی برای سیکس پک زحمت کشیدم مثلا بجز قند طبیعی هیچی نمیخورم و تمرین سخت شکم دارم با اینکه همه چربی های شکمم آب شده ولی دونه های شیشتیکم برجسته نیست چیکار کنم ک برجسته شه؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توضیحات گفته شده اینکه چربی دور شکم ندارید پس باید به این نکات توجه کنید، تغذیه مناسب یکی از مهمترین موارد هست که باید به اندازه کافی غذای اصلی عضلات یعنی پروتئین را به بدن خود بدهید و همچنین خواب خوب برای ریکاوری عضلات بسیار مهم هست. در کنار این موارد سخت بودن تمرین تنها معیار خوب نیست، باید چک کنید ببینید حرکات رو به درستی انجام میدهید و بهتر هست مدتی با مربی این حرکات را مرور بفرمایید.

 6. سلام
  کلا یه انگیزه واسه خودتون درست کنیم و سر تمرین آب فقط بخورید بعد سه ماه نتیجه رو می بینید خودم روزی ۲ ساعت ورزش بعد ۳ ماه به نتیجه دلخواهم رسیدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×
مژگان عطایی Whatsapp chat