بدنسازی بدون مکمل یکی از روش های سالم ورزش کردن است که در آن مکمل های ورزشی کنار گذاشته می شود و به جای آن با کمک یک متخصص تغذیه خوراکی هایی را در مدت زمان های بسیار کوتاه مصرف می کنید که به عضله سازی و حجیم شدن بافت های بدن کمک می کند.

از طرفی برای حجیم شدن عضلات و بافت های دیگر با کمک یک مربی ماهر ورزش های سنگین و بدنسازی تمرین هایی را در روز انجام می دهید که این امر کمک شایانی به شما برای رسیدن به اندام ایده آل خود خواهد کرد.

آیا بدنسازی بدون مکمل امکان پذیر است؟

بله بدنسازی بدون مکمل نیز امکان پذیر است. شاید جالب باشد بدانید اگر خوراکی هایی را که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم را طبق برنامه غذایی یک متخصص در رژیم غذایی خود جای دهید با گذشت مدت زمان کم می توانید مکمل های ورزشی خود را به طور کامل کنار بگذارید.

مکمل های ورزشی هر اندازه که خوب باشند باز نمی توان از این نظر که آن ها پایه شیمیایی دارند صرف نظر کنیم. این پودر های خوراکی هر اندازه کمک می کنند تا شما بدنی ورزشکارانه و عضله ای داشته باشید به همان اندازه نیز اگر مصرف آن ها را قطع کنید این امکان وجود دارد به ناگهانی یا عضلات شما آب شود یا دچار اضافه شوید.

بهترین ماده معدنی برای ورزش های سنگین چیست؟

یکی از عالی ترین و مهمترین مواد معدنی که اغلب ورزشکاران حرفه ای و بدنسازان به آن علاقه دارند پروتئین می باشد. مکمل این ماده معدنی را اغلب در مکملی به نام وی می توان یافت.

اما مکمل های ورزشی برای حجیم سازی و بالا بردن راندمان بدن بسیار گران قیمت هستند. به گونه ای که بسیاری از مردم نمی توانند حتی برای یک دوره تمامی مکمل های لازم ورزشی را تهیه کنند.

در نتیجه اینکه امروزه بسیاری از ورزشکاران به سمت بدنسازی بدون مکمل روی آورده اند بسیار مسئله طبیعی است. از طرفی پروتئین هایی را که از غذا دریافت می کنند کاملا طبیعی است و به بدن به هیچ عنوان آسیب نمی رساند.

چه خوراکی هایی را باید برای بدنسازی بدون مکمل مصرف کرد؟

1. قهوه یک نوشیدنی برای بدنسازی بدون مکمل

قهوه یک نوشیدنی است که می توان در بدنسازی بدون مکمل ن را قبل از تمرین مصرف کرد. مکمل های قبل از تمرین برای کمک به بالا بردن راندمان ورزشی شما طراحی شده است. استفاده از آن ها باعث می شود انرژی و جریان خون در بدن بالا برود.

کافئین موجود در قهوه باعث می شود آن را به عنوان یک مکمل قبل از تمرین مصرف کرد؛ چرا که تمرکز بدن را بالا می برد و از باعث انرژی زایی خواهد شد.

طبق مطالعه ای که در ماه مارس 2018 توسط مجله انجمن بین المللی ورزشی منتشر شد، به این موضوع اشاره کردند که کافئین موجود در قهوه می تواند قدرت بدنی را هنگام ورزش کردن بالا ببرد.

در نتیجه زمانی که قدرت بدنی و راندمام ورزشی شما بالا برود می توانید مدت زمان بیشتری ورزش کنید و تمرینات خود را زیر نظر مربی سنگین تر کنید؛ در نتیجه این عامل می تواند محرک خوبی برای رشد عضلات و بافت های بدن باشد.

2. جایگزین کردن مواد غذایی به جای کراتین

یکی دیگر از مکمل های محبوب ورزشکاران حرفه ای و بدنسازان پودر های کراتین است. بدن شما در واقع کراتین را به عنوان یک منبع انرژی برای انقباض عضلات استفاده می کنند.

مقاله ای در نوامبر 2017 که در مجله Open Access Journal of Sports Sports منتشر شد و در آن به این موضوع پرداخته شد، کراتین می تواند اندام هایی که بعد از ورزش لاغر می مانند را تحریک کرده و باعث رشد و عضله سازی در آن ناحیه شود. این بدان معناست این ماده برای بدنسازی بسیار ضروری است.

با این وجود شما می توانید بدنسازی بدون مکمل را باز بدون مکمل کراتین ادامه دهید به شرط آن که طبق برنامه غذایی که یک متخصص تغذیه یا کارشناس تغذیه به شما می دهد کراتین لازم برای عضله سازی را از طریق غذا خوردن دریافت کنید.

شما می توانید با توجه به نظر پزشک خود گوشت قرمز و ماهی قزل آلا را جایگزین پودر های شیمیایی کراتین کنید. شک نداشته باشید مواد خوراکی می تواند به عضله سازی و بالا بردن راندمان بدن شما کمک کند.

3. به جای مکمل ها از آمینو اسید هایی با زنجیره کوتاه مصرف کنید

برای بدنسازی بدون مکمل می توانید لیستی از خوراکی هایی با آمینو اسید های شاخه منشعب و کوتاه تهیه کنید و هنگام ورزش آن ها را مصرف کنید.

بررسی ها نشان داده است آمینو اسید ها یکی از مهمترین مکمل های غذایی در بدنسازی به حساب می آیند؛ چرا که این مواد هضم بسیار آسان و جذب بسیار سریع و آسان تری دارند.

چه خوراکی هایی را باید برای بدنسازی بدون مکمل چگونه است

وقتی پروتئین می خورید بدن آن را به اسیدهای آمینه تجزیه می کند. آمینو اسیدها اجزای سازنده پروتئین هستند. پس از هضم اسیدهای آمینه وارد جریان خون شما می شوند و سپس مجدد می توانند خارج شده و به پروتئین های جدید مانند بافت عضلانی تبدیل شوند.

این روند برای بدنسازان برای ساخت عضله بسیار مهم است. هدف از مصرف این مواد غذایی آن است که هضم پروتئین را دور بزنید و اسیدهای آمینه را مستقیماً وارد جریان خون کنید و زودتر بازسازی عضلات را شروع کنید.

4. خوراکی های حاوی پروتئین مصرف کنید

برای بدنسازی بدون مکمل خوراکی های حاوی پروتئین بهترین و قوی نقش را در عضله سازی می توانند ایفا کنند. یکی از مزیت هایی که پروتئین نسبت به مواد معدنی دیگر دارد آن است که در بیشتر مواد غذایی می توان آن ها را یافت.

یک مطالعه که در ماه مارس 2018 توسط مجله پزشکی ورزشی انگلیس انجام شد اعلام کرد ورزشکاران و بدنسازانی که یک رژیم غذایی طبیعی استاندارد سرشار از پروتئین را دنبال می کنند عضله سازی و حجیم سازی در بافت های آن ها بیشتر از زمان هایی صورت می گیرد که از مکمل های پودری و شیمیایی مصرف می کنند.

در آخر:

بدنسازی بدون مکمل یکی از راه های آسان و بدون خطر برای افزایش حجم و عضله سازی است. اما این نکته را باید حتما در نظر داشته باشید این کار را باید تحت نظر یک متخصص تغذیه انجام دهید و از طرف دیگری حرکات ورزشی خود را یک مربی برای شما برنامه ریزی کند.

منبع: livestrong

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

11 دیدگاه‌ها

 1. 🤩😍🤩😍🤩😍🤩😍🤩😍🤩😍🤩😍🤩😍🤩😍🤩😍🌼🌸🌼🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌼🌸🌼🌸🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌼🌸🌼🌸🌼🌸🌸🌸🌼🌹🌹🌹🌹🌹💁🙏🌺🙏🌺🙏🌺 سلام،وقت بخیر،امیدوارم،ذهنتون ،آروم،وحال دلتون ❤️ عالی ،لبتون،خندون،🤩🤩🤩باشه،من ورزش،می کنم،حرفه ای،اما خیلی،از دوستان،با اسرار،پیشنهاد ،کردن ،«بدنسازی» را ،تشویق به خوردن،پودر بدن،سازی،اما من مخالف،این امر هستم،و فیتنس بدنی ،خودم را خیلی خیلی،دوست دارم،و فقط، می خواهم ،عضلات ،قوی ،شود،اما وقتی،امروز 10/17/مطالب،با ارزش شما 😍😍😍🌺🙏🌼را خواندم،متوجه، درست بودن ،مسیر ورزشی،خودم ،میدانم،من امروز برای همیشه،پرونده،پودر مکمل را بستم،خدارشکر🤲🙏،امیدوارم،روز ،روزگارتون،پر انرژی،✨💥✨💥✨💥🎇🎆،

  • سلام همراه عزیز دکتر پاسدار
   دوست گرامی تمامی مکمل های ورزشی مضر نیستن. تنها باید اون ها رو با تشخیص متخصص تغذیه میل کنید.
   اما اینکه شما راه طبیعی برای عضله سازی رو انتخاب کردید بدون شک خیلی بهتر از استفاده از مکمل هست.
   در راه پیش رو موفق باشید

  • سلام خسته نباشید
   خیلی خوبه که بدون مکمل نونستی ادامه بدی ولی شاید بعضی ها بدنشون جواب نده
   در این شرایط کار خیلی سخت میشه

 2. با سلام خوبید؟ خسته نباشید
  ممنون از مطالب مفیدتون
  من خیلی دوس دارم با برنامه غذایی بتونم بدنسازی رو جلو ببرم و مکمل های تقلبی که تو بازار هست رو استفاده نکنم
  برنامه غذایی برای ورزشکارا هم تنظیم میکنن دکتر؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • سلام همراه عزیز دکتر یحیی پاسدار
   بله دکتر برای ورزشکاران عزیزمون هم برنامه غذایی تنظیم میکنن
   از طریق این لینک می تونید درخواست برنامه غذایی بدید
   لطفا فرمتون رو با دقت پر کنید.

  • سلام دوست عزیز
   بله دوست گرامی بدون مکمل هم می تونید به اندام عضلانی برسید. اما نکته مهم اینه که برنامه غذایی مخصوص خودتون رو حتما تهیه کنید

 3. باسلام بنده حدودا11,ساله که ورزش بدنسازی به طور مرتب کار میکنم چهارسال اول ازمکمل واسترویید استفاده کردم اما بعدازاون چهارسال فقط ازکراتین گلوتامنین و بی سی ای ای استفاده کردم .
  که سه ماه پیش بطور اتفاقی متوجه شدم که ب کلیه هام لطمه واردشده به پزشک متخصص مراجعه کردم فورا دستور قطع مکمل ها رو داد و حتی خوردن تخم مرغ گوشت وحبوباتم منع کردن.
  وتوصیه کردن که ورزش دیگه ای روانجام بدم. الان من 3ماهه بدنسازیمو ادامه دادم بدون مکمل اما3کیلو وزن کم کردم و یه مقدار حجمم کم شده.
  سوالم اینه ازشما ایا این روییه کاهش حجم عضله ادامه داره. ایا ممکنه باورزش وبرنامه های ورزشی بتونم بدنموحفظ کنم

  • سلام همراه عزیز دکتر یحیی پاسدار
   دوست گرامی مکمل های ورزشی یا تقویتی رو نباید بدون تجویز متخصص تغذیه مصرف کنید.
   قطع مکمل و خوراکی ها برای سلامت شما به تشخیص پزشک لازم بوده و حتما برای حفظ سلامتتون باید این روند رو ادامه بدید.
   کاهش وزن و حجم بعد از قطع مکمل ها کاملا طبیعی هست. چون بدن تا الان عادت داشته با مکمل به حجم برسه.
   اما با تهیه رژیم مخصوص ورزشکاران به راحتی و با خیال راحت و با ذکر مشکل کلیه تون می تونید مجدد به وزن و حجم بدنی دلخواهتون برسید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید