رژیم لاغری ، سریع و بدون گرسنگی، تا 5 کیلو لاغر شویدنوشته شده توسط آخرین بروز رسانی مرداد 9, 1398

رژیم لاغری

راه های زیادی تحت عنوان رژیم لاغری ، برای کاهش چربی های اضافی بدن وجود دارد. بیشتر این راه ها یا موثر نیستند یا در مدت زمان کوتاهی وزن کم شده دوباره باز می گردد یا اینکه گرسنگی امان کسی رژیم لاغری گرفته، بریده است. از نمونه های بارز آن می توان به رژیم کانادایی اشاره کرد که یک نوع رژیم لاغری یویو یی است.

در این مطلب به کمک متخصص تغذیه، دکتر پاسدار به بیان راه هایی می پردازیم که با کمک آن رژیم لاغری بدون گرسنگی، زود بازده و موثری را تجربه خواهید کرد، در ادامه ما را همراهی کنید.

لاغری سریع به چه روشی امکان پذیر است؟

 • سلامت بدن خود را حفظ کنید.
 •  سوخت و ساز را بالا ببرید.
 •  احساس گرسنگی نکنید. 

در ابتدا لازم است عرض کنم که در رژیم لاغری سریع، موادی وجود دارند که باید مصرف آنها را کاهش دهید یا قطع کنید؛ موادی وجود دارند که باید آنها را بیشتر در وعده های غذایی خود به کار ببرید و کارهایی وجود دارد که باید آنها را انجام دهید.

با قند و کربوهیدرات خداحافظی کنید

قند ها در انواع ساده و پیچیده در میان وعده های غذایی وجود دارند که باید آنها را حذف کنید یا خیلی کم مصرف کنید. قند های ساده همین شکلات های شیرین و قندی است که با چای میل می کنید؛ قند پیچیده هم به کربوهیدرات ها گفته می شود که در بدن توسط آنزیم ها  به قند ساده تبدیل می شود. نان از معروف ترین کربوهیدرات هاست.

اگر یک تکه نان را برای 15 دقیقه در دهان خود نگه دارید؛ خواهید دید که مزه شیرینی به خود گرفته است. مزه شیرین آن به دلیل تبدیل قند پیچیده (نان) به قند ساده (قند) است که توسط آنزیم موجود در بزاق دهان انجام گرفت است.

بدن برای تولید انرژی از قند ها استفاده می کند تا شما به کار های روزانه خود بپردازید. اگر قندی برای تولید انرژی وجود نداشته باشد، بدن از چربی ها برای تامین انرژی استفاده می کند و در نتیجه لاغری به وجود می آید.

از دیگر مزایای کاهش مصرف قند و کربوهیدرات ها می توان به کاهش سطح قند خون اشاره کرد. کاهش سطح قند خون از ابتلا به دیابت پیشگیری می کند و مانع کارکرد بیش از حد و از کارافتادگی لوزالمعده ( غده ترشح کننده انسولین) می شود.

اگر سطح قند خون پایین بیاید، آب کمتری برای دفع قند از بدن خارج می شود که در نتیجه در اثر لاغری ایجاد شده، پوست کمتر دچار بی آب، آسیب و چروک می شود.

مصرف کربوهیدرات ها و قند ها را کاهش دهید یا قطع کنید و به جای آنها از دیگر مواد خوراکی استفاده کنید.

 

 

رژیم لاغری

در رژیم لاغری پروتئین، سبزیجات و چربی های غیر اشباع بخورید

چربی های غیر اشباع مانند روغن زیتون برای بدن ضروری هستند و یک منبع برای تامین انرژی در نبود کربوهیدرات ها محسوب می شوند. روغن های اشباع مانند روغن نباتی و مارگارین که در فروشگاه ها دیده می شود جایی در این رژیم ندارند.

برخی سبزیجات هم تا حدی دارای کربوهیدرات هستند ولی این مقدار بسیار کم است و به رژیم لاغری صدمه ای وارد نمی کند.

پروتئین ها اما پادشاه خوبان در رژیم لاغری و انواع آن محسوب می شوند. پروتئین ها در دوران رژیم لاغری به کمک بدن می آیند و سوخت و ساز را بالا می برند. پروتئین ها احساس سیری را در شما ایجاد می کنند و نمی گذرند به دنبال غذاهای ناسالم و چاق کننده بروید.

وعده سرشار از پروتئین، ویتامین، فیبر و مواد معدنی یک وعده مناسب و سالم است که در رابطه با لاغری به کمک بدن می آید و سلامت و شادابی بدن را تضمین می کنند.

رژیم لاغری

به ورزش و پیاده روی بپردازید

یکی از مشکلات رژیم لاغری پس از یک هفته، کم شدن سوخت و ساز بدن است. ورزش کردن یک راه بالا بردن سوخت و ساز است. اگر می توانید 3 یا 4 روز در هفته برای یک ساعت ورزش سبک مانند حرکات کششی و نرمش انجام دهید یا وزنه بزنید.

در ابتدا ممکن است بدنتان به شرایط جدید عادت نکرده باشد و ورزش کردن به خصوص دویدن و پیاده روز برایتان سخت باشد ولی به مرور پس از چند هفته رژیم گرفتن، هم بدن به شرایط جدید عادت کرده است و هم وزنتان کم شده که باعث می شود حرکات ورزشی را راحت تر انجام دهید.

ورزش کردن در این رژیم اجباری نیست ولی اگر میخواهید زودتر به وزن و هیکل ایده آل خود برسید به شما توصیه می کنم که ورزش را در برنامه هفتگی خود قرار دهید.

علاوه بر ورزش کردن، برخی مواد غذایی هم سوخت و ساز را بالا می برد. دارچین یکی از این مواد است؛ دارچین به دلیل داشتن طبع گرم و خشک علاوه بر بالا بردن سوخت و ساز به لاغری بیشتر هم کمک می کند.

رژیم لاغری

گاهی کربوهیدرات مصرف کنید

این مرحله از انجام رژیم لاغری مانند ورزش کردن اختیاری است ولی می تواند ولع شما را برای خوردن مواد غذایی که از کربوهیدرات تشکیل شده اند کم کند و همینطور به بدن کمک برای چربی سوزی بیشتر کمک کند.

آنزیم های چربی سوز مانند لپتین در حضور کم کربوهیدرات در بدن به تکاپو می افتند و چربی های بیشتری را برای تولید انرژی می شکنند.

از منابع مهم و سالم کربوهیدرات می توان به جو، برنج، سیب زمینی و موز نام برد. دقت کنید در مصرف کربوهیدرات ها زیاده روی نکنید چون ممکن است وزنه کاهش یافته، افزایش یابد و تمام تلاش هایتان هدر رود.

بسیاری از کسانی که از این رژیم تبعیت می کنند در روزهای تعطیل به خود مرخصی می دهند و یک وعده روزانه شان را با برنج میل می کنند یا به رستوران می روند و غذای مورد علاقه شان را میل می کنند. شما هم می توانید این کار را بکنید ولی زیاده روی نکنید.

 

در رژیم لاغری چه اتفاقی در بدن ما می افتد؟

در هفته اول، بدن با یک شوک مواجه می شود ولی کار زیادی نمی تواند بکند و تمام انرژی را برای انجام اعمال حیاتی بدن (مانند پمپاژ قلب، تنفس، سوخت و ساز، کارکرد ماهیچه ها و فعل و انفعالات مغز ذخیره می کند.

در هفته اول می توانیم انتظار 2 تا 5 کیلو گرم لاغری را در افراد داشته باشیم که به ژنتیک، وزن و شیوه زندگی افراد بستگی دارد.

در هفته دوم، بدن به مقابله با رژیم می پردازد و سوخت و ساز را پایین می آورد. این فرایند بسیار طبیعی است. بدن وقتی هفت سال در یک وضعیت قرار داشته باشد آن وضعیت را طبیعی قلمداد می کند پس اگر این شرایط تغییر یابد بدن به مقابله با آن می پردازد.

در هفته دوم با کمک گرفتن از ورزش می توانید سوخت و ساز را بالا ببرید و کاهش وزن بیشتری داشته باشید. در هفته دوم باید انتظارات خود را پایین بیاورید چون میانگین کاهش وزن به 1 کیلو گرم می رسد.

بسیاری از کسانی که از این رژیم پیروی می کنند به بهتر شدن حالشان پس از چند روز اشاره می کنند. برخی حتی به بالا رفتن انرژی شان نسبت به قبل برای انجام کارها اشاره می کنند. این رژیم علاوه بر لاغری و خوش اندام شدن به سلامت هم کمک زیادی می کند.

 • قند خون را کاهش می دهد که به پیشگیری از ابتلا به دیابت می انجامد.
 • فشار خون را تا حدی کنترل می کند که از ابتلا به بیماری های قلب و عروق جلوگیری می کند.
 • کلسترول بد و تری گلیسیرید کاهش پیدا می کند و کلسترول خوب هم افزایش پیدا می کند.
 • عملکرد ارگان های اصلی را بهبود می بخشد.

رژیم لاغری

نکاتی مهم برای کسانی که از رژیم لاغری تبعیت می کنند

 • صبحانه باید پروتئین زیادی داشته باشد که مانع از گرسنگی در طول روز تا وعده ناهار شود. تخم مرغ می تواند گزینه خوبی باشد.
 • فیبر محلول بخورید. اگر در طول روز یا بین وعده صبحانه و ناهار احساس گرسنگی کردید از مواد غذایی که فیبر محلول دارند استفاده کنید. سیب، مرکبات، حبوبات و سبوس غلات حاوی فیبر محلول فراوانی هستند.
 • نوشیدن انواع نوشیدنی های سالم در طول روز توصیه می شود. از نوشیدنی هایی که قند دارند و آبمیوه های صنعتی استفاده نکنید. به جای آن از انواع چای و قهوه استفاده کنید.
 • از غذاهای فراوری شده مانند سوسیس، کالباس و تن ماهی استفاده نکنید؛ سعی کنید غذایی که می خورید، خودتان درست کنید یا از روش تهیه آن مطلع باشید.
 • خوب استراحت کنید و به مقدار کافی بخوابید. خوابیدن بیش از حد به دلیل کیفیت پایین خواب یکی از دلایل چاقی و اضافه وزن است. اگر خوب بخوابید، می توانید با ساعت کمتری خواب به درجه خوب ریکاوری برسید و به خواب بیشتر احتیاج نخواهید داشت.
 • محیط خواب را برای خود آماده کنید، از تشک و بالش مناسب و راحت با رویه تهیه شده از الیاف طبیعی مانند نخ پنبه استفاده کنید. اتاق را تاریک کنید، نور باعث می شود که خواب شما کیفیت پایینی داشت باشد. تلفن همراه و لب تاب را با خود به تخت خواب نبرید. پیش از خواب کتاب بخوانید به زود به خواب رفتن کمک زیادی می کند.
 • غذای خود را آهسته و ولرم  بخورید. دمای غذا نباید زیاد باشد طوری که نتوان آن را خورد و همینطور هم غذا باید آهسته خورده شود تا پیام سیر شدن به موقع به مغز برسد و از پرخوری و پیامد های آن پیشگیری شود.
 • مقدار وزن خود را بدانید، برای این کار زمانی را برای اندازه گیری انتخاب کنید و آن را یادداشت کنید. با این کار هم مقدار کاهش وزن تان را می دانید و هم با دیدن نتیجه انگیزه پیدا می کنید که به این رژیم لاغری خود پایبند باشید.
 • وعده های غذایی در رژیم لاغری باید مغذی باشند تا بدن به دلیل کمبود ویتامین ها و املاح دچار ضعف و بی حالی نشود.

 

رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

امکان ارسال نظر وجود ندارد.