رژیم میوه چیست؟ 5 آسیب جدی و مهم آن برای بدن

رژیم میوه

رژیم میوه یکی از رژیم های کاهش وزن است که همانطور  که از نامش پیداست توجه بیشتری بر مصرف انواع میوه ها دارد. در طول این رژیم کوتاه مدت، کاهش وزن مطلوبی برای فرد حاصل خواهد شد. اما آیا این راه مناسبی برای کاهش وزن است؟ کاهش وزن پایداری به همراه دارد؟ آسیبی به بدن نمی رساند؟ با ادامه متن همراه ما باشید تا به بررسی بیشتر در مورد این رژیم کاهش وزن بپردازیم و به پاسخ سوالات متعدد در رابطه با این رژیم بپردازیم.

رژیم میوه چگونه است؟

کسانی که به دنبال رژیم میوه هستند به دو صورت این رژیم را پی می گیرند:

  • دسته اول افرادی هستند که در این رژیم فقط به مصرف میوه اکتفا می کنند و وعده های غذایی را به طور کامل حذف می کنند.
  • دسته دوم نیز کسانی هستند که در کنار وعده های غذایی از مقدار میوه های بیشتری به عنوان میان وعده ها استفاده می کنند.

روند رژیم میوه

مصرف میوه ها در طول رژیم به تنهایی ممکن است آسیب هایی را به همراه داشته باشد. در این حالت برخی از مواد مغذی مورد نیاز بدن دریافت نمی شود که نتایجی مانند شکنندگی ناخن ها را ممکن است بروز دهد. ضعف و سوء تغذیه از موارد دیگری است که در پی فقدان مواد مغذی در طول این رژیم حاصل می شود.

در نوع دوم که مناسب تر از نوع اول است، میوه نقش میان وعده را دارد و به تنهایی غذای مصرفی محسوب نمی شود. در این نوع از رژیم چون غذاهای اصلی مصرف می شود و میوه صرفا نقش میان وعده را دارد، کاهش وزن بسیار کند پیش خواهد رفت و حتی می تواند باعث افزایش وزن شود. زیرا میوه ها از اسید زیادی برخوردار هستند و با هضم سریع تر وعده غذایی، گرسنگی را به ارمغان می آورند و با افزایش گرسنگی، افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزن دیده خواهد شد.

رژیم میوه چه عوارض و ایراداتی را شامل می شود؟

طبق نظرات کارشناسان تغذیه رژیم میوه یکی از رژیم های منسوخ شده است که پایه و اساس علمی ندارد. با اینکه میوه ها فواید متعددی به همراه دارند و در طول روز باید 3 واحد از آنها را مصرف کرد، اما به تنهایی غذا نیستند و لازم است نقش میان وعده را داشته باشند. در ادامه به ایراداتی که در رژیم میوه موجود دارد، اشاره خواهیم کرد.

1.احساس گرسنگی همیشگی در رژیم میوه

بیشتر میوه ها محتوای اسید، فیبر و گلوکز زیادی را شامل هستند. اسید موجود در میوه ها باعث می شود اگر غذایی در معده وجود دارد سریعتر هضم شود و گرسنگی سریعتری را برای فدر به همراه داشته باشد. علاوه بر این فیبر زیاد موجود در میوه ها به هضم سریع تر غذاها کمک می کند و باعث خالی شدن دستگاه گوارش می شود؛ که خود این عمل گرسنگی را تشدید خواهد کرد.

ایرادات رژیم میوه

اغلب کسانی که از رژیم میوه پیروی می کنند همیشه احساس گرسنگی را تجربه می کنند. به تبع کسانی که احساس گرسنگی دارند در هنگام میل غذا، ولع زیادی دارند و در پی پرخوری ممکن است حتی وزن بیشتری را نسبت به قبل رژیم به دست بیاورند. برای جلوگیری از این منظور بهتر است از یک رژیم متعادل برای کاهش وزن پیروی شود.

2.احتمال ابتلا به سوء تغذیه

از معایب رژیم میوه بلند مدت، سوء تغذیه است. به دلیل مصرف مدام میوه ها، بسیاری از مواد مغذی دیگر گروه های غذایی مانند لبنیات، کربوهیدرات ها، سبزیجات و … به بدن نمی رسد. ضعف بدنی، بی حالی، سرگیجه و کسل بودن از علائم ابتدایی سوء تغذیه است و بسیاری از عوارض دیگر مانند چسبندگی روده، سکته قلبی، غلظت خون و … از عوارض جدی این رژیم در طولانی مدت است.

باید برای پیشگیری از موارد جدی و خطرناک راهکار مناسب کاهش وزن را از متخصصین در این زمینه دریافت کرد.

3.به خطر افتادن زیبایی

پیروی از رژیم میوه می تواند زیبایی را به خطر بیندازد. کلاژن ماده ای ضروری برای بدن است که در بدن نقش های زیادی در سلامت پوست، مو و ماهیچه ها دارد. این ماده از لبنیات، گوشت و تمام مواد غذایی که پروتئین دارند به دست می آید. همانطور که می دانیم محتوای پروتئین در میوه ها بسیار پایین یا حتی صفر است.

با رژیم میوه کلاژن بسیار کمی به بدن ما می رسد که کمتر از نیاز بدن ما است. درست است که پس از رژیم، کاهش وزن به دست می آوریم ولی سلامتی و زیبایی ما به خطر افتاده است. به یاد داشته باشید راه های اصولی زیادی برای کم کردن وزن وجود دارد ولی راه های به دست آوردن زیبایی و سلامتی بسیار محدود و گران قیمت هستند.

4.مشکل کم آبی بدن در پی رژیم میوه

همانطور که اشاره کردیم، انواع میوه ها سرشار از گلوکز هستند. بسیاری از قندهای موجود در میوه شاخص گلیسمیک بالایی دارند. گلوکز موجود در میوه ها سطح قند خون را بالا می برند. بدن برای پایین آوردن سطح قند خون، مجبور است آن را ذخیره کند یا از بدن دفع کند. دفع قند از بدن سبب دفع مقدار آب زیادی از بدن خواهد شد. خارج شدن مقدار زیادی آب از بدن از طرفی باعث لاغری می شود اما از طرفی دیگر باعث بی آبی می شود که جبران آن مدت زمان زیادی طول می کشد.

کم آبی بدن در پی رژیم میوه

علاوه بر موضوع های بیان شده، میوه ها ضمن قند، حاوی فیبر بالایی نیز هستند که هضم را راحت تر می کنند. از این رو در بسیاری از موارد باعث ایجاد دل پیچه و اسهال می شوند. با مبتلا شدن به این مشکل گوارشی آب بسیار زیادی از بدن خارج خواهد شد. در نتیجه این موضوع می تواند باعث بی آبی بدن شود. در طی بی آبی، غلظت خون افزایش پیدا می کند و ممکن است عوارضی مانند تشنج و سکته مغزی به وجود بیاید که از عوارض جدی و خطرناکی از رژیم میوه محسوب می شوند.

5.افزایش احتمال ابتلا به دیابت

اغلب افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند سراغ انواع رژیم های کاهش وزن می روند. از طرفی چاقی و اضافه وزن نیز یکی از فاکتورهای ابتلا به دیابت در بین افراد محسوب می شود. از طرفی رژیم میوه، رژیمی است که قند بالایی را برای بدن به همراه دارد و برای افرادی که مستعد ابتلا به دیابت هستند، به هیچ وجه مناسب نیست. افرادی که چاق هستند و اقدام به گرفتن رژیم میوه می کنند، در واقع احتمال ابتلا به دیابت را در خود افزایش می دهند.

رژیم میوه

سخن آخر

در این مقاله آموختیم که رژیم میوه از نظر متخصصان علوم تغذیه، پایه و اساس علمی ندارد و می تواند برای سلامتی عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. علاوه بر این موضوع بر زیبایی اثرات نامطلوب و جبران ناپذیری ممکن است ایجاد کند. رژیم میوه عوارض زیادی دارد که کمترین آنها بی حالی و ضعف بدنی است؛ سکته مغزی و تشنج از دیگر عوارض این رژیم است که که می تواند مرگ را به دنبال داشته باشد.

بهترین کار برای رسیدن به وزن ایده آل، استفاده از رژیم های متناسب با بدن و ویژگی های بدنی هر فرد است و این فرایند باید زیر نظر یک متخصص تغذیه انجام شود. زیرا رژیم و تغذیه مربوط به سلامت بدن است و مسئله ای نیست که آن را در وب سایت ها و منابع نامعتبر تهیه کنیم. برای رسیدن به این مهم مشاوره پزشکی و تخصصی لازم است.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

رژیم غذاییرژیم کاهش وزنرژیم گیاه خواری

امکان ارسال نظر وجود ندارد.