رژیم غذاییرژیم کاهش وزنرژیم گیاه خواری

رژیم میوه خواری چیست؟ آشنایی با 5 آسیب جدی آن

رژیم میوه یکی از رژیم های کاهش وزن است. همانطور که از نامش پیداست توجه بیشتری بر مصرف انواع میوه ها دارد. در طول این رژیم کوتاه مدت، کاهش وزن مطلوبی برای فرد حاصل خواهد شد. اما
آیا این راه مناسبی برای کاهش وزن است؟
کاهش وزن پایداری به همراه دارد؟
آسیبی به بدن نمی رساند؟
با ادامه متن همراه ما باشید تا به بررسی بیشتر در مورد این رژیم کاهش وزن بپردازیم و به پاسخ سوالات متعدد در رابطه با این رژیم بپردازیم.

رژیم میوه چگونه است؟

کسانی که به دنبال رژیم میوه هستند به دو صورت این رژیم را پیش می گیرند:

 • دسته اول افرادی هستند که در این رژیم فقط به مصرف میوه اکتفا می کنند و وعده های غذایی را به طور کامل حذف می کنند.
 • دسته دوم نیز کسانی هستند که در کنار وعده های غذایی از مقدار میوه های بیشتری به عنوان میان وعده ها استفاده می کنند.

لاغری فقط با میوه شدنی است؟

روند رژیم میوه

مصرف میوه ها در طول رژیم به تنهایی ممکن است آسیب هایی را به همراه داشته باشد. در این حالت برخی از مواد مغذی مورد نیاز بدن دریافت نمی شود.
به همین دلیل نتایجی مانند ریزش موها و شکنندگی ناخن ها را ممکن است بروز دهد. حتی ضعف و سوء تغذیه از موارد دیگری است که در پی فقدان مواد مغذی در طول این رژیم حاصل می شود.

در نوع دوم که مناسب تر از نوع اول است، میوه نقش میان وعده را دارد و تنها غذای مصرفی در طول رژیم محسوب نمی شود.
در این نوع از رژیم چون غذاهای اصلی مصرف می شوند و میوه صرفا نقش میان وعده را دارد، کاهش وزن بسیار کند پیش خواهد رفت و حتی می تواند باعث افزایش وزن شود.
زیرا میوه ها از اسید زیادی برخوردار هستند و با هضم سریع تر وعده غذایی، گرسنگی را به ارمغان می آورند. در نتیجه با افزایش گرسنگی، افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزن دیده خواهد شد.

رژیم میوه چه عوارض و ایراداتی را شامل می شود؟

طبق نظرات کارشناسان تغذیه، رژیم میوه یکی از رژیم های منسوخ شده است که پایه و اساس علمی ندارد. با اینکه میوه ها فواید متعددی به همراه دارند و در طول روز باید 3 واحد از آنها را مصرف کرد، اما به تنهایی غذا نیستند و لازم است نقش میان وعده را داشته باشند. در ادامه به ایراداتی که در رژیم میوه وجود دارد، اشاره خواهیم کرد.

1. احساس گرسنگی همیشگی در رژیم میوه

بیشتر میوه ها محتوای اسید، فیبر و گلوکز زیادی را به بدن می رسانند.
1. اسید موجود در میوه ها باعث می شود اگر غذایی در معده وجود دارد سریعتر هضم شود و گرسنگی سریعتری را برای فرد به همراه داشته باشد.
2. علاوه بر اسید میوه، فیبر زیاد موجود در میوه ها به هضم سریع تر غذاها کمک می کند و باعث خالی شدن دستگاه گوارش می شود؛ که خود این عمل گرسنگی را تشدید خواهد کرد.
3. دریافت گلوکز موجود در میوه ها، می تواند انرژی بدن را تامین کند؛ اما کافی نیست و اغلب سوخت عضله برای تامین انرژی لازم می شود.

ایرادات رژیم میوه

اغلب کسانی که از رژیم میوه پیروی می کنند همیشه احساس گرسنگی را تجربه می کنند.
به تبع کسانی که احساس گرسنگی دارند در هنگام میل غذا:
ولع زیادتری دارند
در نتیجه پرخوری می کنند
در پی پرخوری ممکن است حتی وزن بیشتری را نسبت به قبل رژیم به دست بیاورند.

برای جلوگیری از این موضوع، بهتر است از یک رژیم متعادل برای کاهش وزن پیروی شود. تکیه بر میوه ها به تنهایی نمی تواند راه درستی برای لاغری و کاهش وزن باشد.

2. احتمال ابتلا به سوء تغذیه

از مهمترین معایب رژیم میوه بلند مدت، به سوء تغذیه باید اشاره کرد. به دلیل مصرف مدام میوه ها، بسیاری از مواد مغذی دیگر گروه های غذایی مانند لبنیات، کربوهیدرات ها، سبزیجات و … به بدن نمی رسد.

مواردی همچون:
ضعف بدنی
بی حالی
سرگیجه
کسل بودن
از علائم ابتدایی سوء تغذیه هستند.

اما در پی آن عوارض متعدد دیگر که تهدید کننده جان هستند نیز ممکن است بروز داده شوند. گزینه هایی مانند:
چسبندگی روده
سکته قلبی
غلظت خون
و بسیاری از موارد دیگر از عوارض جدی این رژیم در طولانی مدت محسوب می شوند.

باید برای پیشگیری از موارد جدی و خطرناک راهکار مناسب کاهش وزن را از متخصصین در این زمینه دریافت کرد.

3. به خطر افتادن زیبایی

ویتامین ها و مواد معدنی که میوه ها به همراه دارند، برای اینکه پوست سالم و زیبایی داشته باشیم، کاملا ضروری و موثر هستند. اما آیا مصرف میوه به تنهایی برای زیبایی پوست کافی است؟

باید در نظر داشت پیروی از رژیم تک خوری اختلالات متعددی را برای بدن به همراه دارد. رژیم تک خوری رژیمی است که بر یک ماده یا یک گروه از مواد غذایی خاص تمرکز داشته باشد.
در نتیجه:
تنوع غذایی کم می شود؛
در پی آن خیلی از ویتامین ها و مواد مغذی به بدن نمی رسند.

با توجه به این موارد:
پیروی از رژیم میوه می تواند زیبایی را به خطر بیندازد.
کلاژن ماده ای ضروری برای بدن است که در بدن نقش های زیادی در سلامت پوست، مو، مفصل ها و ماهیچه ها دارد. این ماده از لبنیات، گوشت و تمام مواد غذایی که پروتئین دارند به دست می آید. همانطور که می دانیم محتوای پروتئین در میوه ها بسیار پایین یا حتی صفر است.

با رژیم میوه کلاژن بسیار کم و ناچیزی به بدن ما می رسد که کمتر از نیاز بدن ما است. درست است که پس از رژیم، به کاهش وزن دست یافته ایم، ولی سلامتی و زیبایی ما به خطر افتاده است.
به یاد داشته باشید راه های اصولی زیادی برای کم کردن وزن وجود دارد ولی راه های به دست آوردن زیبایی و سلامتی بسیار محدود و گران قیمت هستند.

4. مشکل کم آبی بدن در پی رژیم میوه

همانطور که اشاره کردیم، انواع میوه ها سرشار از گلوکز هستند. بسیاری از قندهای موجود در میوه شاخص گلیسمیک بالایی دارند. گلوکز موجود در میوه ها سطح قند خون را بالا می برند.

بدن برای پایین آوردن سطح قند خون، مجبور است آن را ذخیره کند یا از بدن دفع کند.
دفع قند از بدن سبب دفع مقدار آب زیادی از بدن خواهد شد. خارج شدن مقدار زیادی آب از بدن از طرفی باعث لاغری می شود اما از طرفی دیگر باعث بی آبی یا دهیدراته شدن بدن می شود. جبران آن مدت زمان زیادی طول می کشد.

کم آبی بدن در پی رژیم میوه

علاوه بر موضوع های بیان شده، میوه ها ضمن قند، حاوی فیبر بالایی نیز هستند که هضم را راحت تر می کنند. از این رو در بسیاری از موارد باعث ایجاد دل پیچه و اسهال می شوند. با مبتلا شدن به این مشکل گوارشی، آب بسیار زیادی از بدن خارج خواهد شد.
در نتیجه این موضوع می تواند باعث بی آبی بدن شود. در پی بی آبی بدن:
غلظت خون افزایش پیدا می کند؛
ممکن است عوارضی مانند تشنج و سکته مغزی به وجود بیاید.

این موارد از عوارض جدی و خطرناک رژیم میوه محسوب می شوند. به همین دلیل نمی توان فقط به استفاده از میوه برای لاغری اکتفا کرد.

5. افزایش احتمال ابتلا به دیابت

اغلب افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند سراغ انواع رژیم های کاهش وزن می روند. از طرفی چاقی و اضافه وزن نیز یکی از فاکتورهای ابتلا به دیابت در بین افراد محسوب می شود.
باید در نظر داشت رژیم میوه، رژیمی است که قند بالایی را برای بدن به همراه دارد. به همین دلیل برای افرادی که مستعد ابتلا به دیابت هستند، به هیچ وجه مناسب نیست.
افرادی که چاق هستند و اقدام به گرفتن رژیم میوه می کنند، در واقع احتمال ابتلا به دیابت را در خود افزایش می دهند.

فواید افزودن میوه به رژیم لاغری

لاغری اصولی

با توجه به موارد بیان شده، دریافتیم که فقط مصرف میوه نمی تواند تضمین کننده سلامتی در کنار کاهش وزن ایمن باشد.
اما نباید نقش میوه ها را در روند لاغری و کاهش وزن نادیده گرفت. فواید مصرف میوه در انواع رژیم ها و به ویژه رژیم های کاهش وزن بسیار زیاد است. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میوه ها فیبر زیادی دارند و با مصرف آنها از ابتلا به یبوست جلوگیری می شود.
 • تنوعی از رنگ ها را دارند که رنگ های تیره آن به تامین فولات و سایر مواد معدنی کمک می کند.
 • خواص آنتی اکسیدانی بالایی را به بدن می رسانند و از ابتلا به بیماری و تضعیف بدن در طول روند لاغری با رژیم جلوگیری می شود.
 • نیاز بدن به ویتامین C را تامین می کنند.
 • به دریافت پتاسیم منجر می شوند و از تعادل الکترولیتی بدن محافظت می کنند.
 • به عنوان میان وعده برای احساس سیری و جلوگیری از مصرف تنقلات مضر، بسیار مفید هستند.

چه میوه هایی برای رژیم لاغری بهتر هستند؟

اکثر میوه ها به روند لاغری کمک می کنند. اما گزینه های زیر به دلیل کالری کمتر و فیبر و آب بیشتر در طول روند لاغری مناسب تر هستند:

 • کیوی
 • انواع آلو
 • پرتقال
 • گریپ فروت
 • آووکادو
 • موز
 • گلابی
 • نارنج
 • انواع ملون ها مانند طالبی

نکته آخر در مورد رژیم میوه

در این مقاله آموختیم که رژیم میوه از نظر متخصصان علوم تغذیه، پایه و اساس علمی ندارد. حتی می تواند برای سلامتی عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. علاوه بر این موضوع بر زیبایی اثرات نامطلوب و جبران ناپذیری ممکن است ایجاد کند.
رژیم میوه عوارض زیادی دارد که کمترین آنها بی حالی و ضعف بدنی است. سکته مغزی و تشنج از دیگر عوارض این رژیم است که می تواند مرگ را به دنبال داشته باشد.
بهترین کار برای رسیدن به وزن ایده آل، استفاده از رژیم های متناسب با بدن و ویژگی های بدنی هر فرد است.
این فرایند باید زیر نظر یک متخصص تغذیه انجام شود.
زیرا رژیم و تغذیه مربوط به سلامت بدن است و مسئله ای نیست که آن را در وب سایت ها و منابع نامعتبر تهیه کنیم. برای رسیدن به این مهم مشاوره پزشکی و تخصصی لازم است.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×
مژگان عطایی Whatsapp chat