دمنوش لاغری بر کاهش وزن و کاهش چربی انباشته موثر است؟نوشته شده توسط آخرین بروز رسانی دی 8, 1398

دمنوش لاغری

دمنوش لاغری یا چای لاغری عبارتی آشنا برای کسانی است که به دنبال کاهش وزن و لاغری هستند. آیا می توان با دمنوش یا چای لاغر شد؟ آیا تاثیر دمنوش های لاغری از نظر علمی ثابت شده است؟ دمنوش های  لاغری چه مواد ی دارند که باعث لاغری و کاهش وزن می شوند؟ امروز با مقاله ای در رابطه با دمنوش لاغری با شما هستم تا از رموز آن پرده بردارم، در ادامه با ما همراه باشید.

نوشیدن چای و دمنوش در طول روز جزء لذت های بسیاری از مردم است حال اگر این لذت کاربردی شود و بتوان از آن به نتایجی دلخواه دست یافت که بهتر، در ادامه با معرفی شش دمنوش لاغری و بیان ویژگی های آنها که کاهش وزن را به ارمغان می آورد در کنار ما باشید.

چای سبز

چای سبز یکی از شناخته شده ترین چای ها در دنیا است و فواید زیادی هم برای سلامتی دارد. چای سبز همچنین از موثر ترین دمنوش های لاغری به شمار می رود؛ شواهد محکمی از رابطه بین کاهش وزن و حجم چربی با مصرف دمنوش لاغری چای سبز خبر می دهند.

در یک تحقیق در سال 2008  بر روی 60 فرد چاق در طول 12 هفته نشان داد که خوردن منظم روزانه دمنوش چای سبز، می تواند به کاهش وزن به مقدار 3.3 کیلوگرم منجر شود. علاوه بر این در یک تحقیق دیگر هم نشان داده شد مصرف عصاره چای سبز در طول 12 هفته هم می تواند در کاهش وزن نقش اساسی داشته باشد.

تاثیرات چای سبز بر لاغری می توان به دلیل وجود کاتچین موجود در آن باشد. کاتچین یک آنتی اکسیدان است که باعث می شود متابولیسم افزایش پیدا کند و در نتیجه چربی سوزی اتفاق بیفتد. دمنوش لاغری چای سبز و دمنوش ماتچا (پودر گیاه چای سبز) هر دو یک تاثیر را بر کاهش وزن دارند.

چای پور-هه یا پورهه

چای پورهه یک نوع چای سیاه چینی است که تخمیر شده، دمنوش این چای پس از صرف یک وعده غذایی می چسبد و عطر و رایحه ای زمینی دارد. در یک تحقیق بر روی حیوانات نشان داده شد که مصرف چای پورهه می تواند باعث کاهش مقدار قند خون و تری گلیسیرید شود و در یک تحقیق دیگر بر روی حیوانات و انسان نیز مشاهده شده است که مصرف چای پورهه می تواند باعث کاهش چربی تجمع یافته در بدن شود.

در یک تحقیق بر روی 70 نفر در طی سه ماه نشان داد که کسانی که از کپسول عصاره چای پورهه استفاده کرده اند به طور میانگین یک کیلوگرم بیشتر از کسانی که از دارونما استفاده کرده بودند کاهش وزن داشتند. در یک تحقیق دیگر بر روی موش ها هم نتایج درباره دمنوش لاغری چای پورهه به دست آمد 

چای سیاه

چای سیاه مدل بیشتر اکسید شده انواع چای مانند چای سبز، سفید و اولنگ است. برگ چای سیاه با قرار گرفتن در برابر هوا به رنگ سیاه در می آیند که عامل اصلی رنگ چای همین اکسیداسون است. بسیاری بر این باورند که وقتی کاهش وزن و دمنوش لاغری به میان می آید، چای سیاه حرفی برای گفتن دارد.

در یک تحقیق نشان داده شد که مصرف روزانه سه فنجان چای سیاه در طول روز برای سه ماه می تواند تاثیر زیادی بر کاهش وزن داشته باشد. برخی از نظریه اذعان می کنند که تاثیر چای سیاه بر لاغری می تواند به دلیل وجود فلاون (آنتی اکسیدان) باشد. در تحقیقی دیگر بر روی 4280 نفر برای 14 سال، به این نتیجه رسیدند، کسانی که در اثر مصرف مواد غذایی و نوشیدنی هایی که حاوی فلاون هستند مانند دمنوش چای سیاه، شاخص توده بدنی کمتری نسبت به بقیه افراد دارند.

چای اولانگ

چای اولانگ یک چای قدیمی چینی است که امروزه به دلیل گسترش روز افزون درخواست هایی برای کاهش وزن به عنوان دمنوش لاغری از آن یاد می شود. چای اولانگ همان چای سیاه است که اکسیداسیون کمتری روی آن انجام شده است. در واقع چای اولانگ را می توان چایی مابین چای سبز و سیاه دانست.

بسیاری عقیده دارند که چای اولانگ می تواند با چربی سوزی و تقویت متابولیسم به کاهش وزن کمک کند. در یک تحقیق که بر روی 102 نفر چاق یا با اضافه وزن زیاد انجام شد. به این نتیجه رسید که افرادی که هر روز به مدت 6 مدت اقدام به نوشیدن چای اولانگ کردند، هم وزن و هم مقدار توده چربی بدنشان کاهش پیدا کرده است.

چای سفید

چای سفید در میان دیگر خانواده چای مانند چای سیاه و سبز طعم و عطری متفاوت دارد چون وقتی هنوز گیاه چای جوان است اقدام به چیدن آن می کنند. طعم چای سفید همانطور که گفته شد کمی متفاوت است، لطافت و شیرینی را می توان در طعم آن چشید. فواید چای سفید بسیار مورد مطالعه قرار گرفته است و در طی تحقیقات آزمایشگاهی نتایج خوبی در رابطه با خواص ضد سرطانی و درمانی آن برای بیماری های دهانی مشاهده شده است که البته مطالعات بیشتری برای این ادعا نیاز است.

وقتی بحث لاغری و کاهش وزن پیش می آید، پای دمنوش لاغری چای سفید  وسط می آید. در یک تحقیق آزمایشگاهی نشان داده است که عصاره چای سفید باعث شکسته شدن سلول های چربی می شود و همچنین از ساخته شدن دوباره آنها جلوگیری می کند. چای سفید و چای سبز دارای مقادیر قابل توجهی کاتچین هستند که در کاهش وزن بسیار موثر است.

دمنوش لاغری

دمنوش لاغری دارچین و زنجبیل

دارچین و زنجبیل دو گیاه پر کاربرد در تهیه غذا ها هستند اما از دیگر فواید آنها می توان به تهیه دمنوش هایی به منظور کاهش وزن اشاره کرد. دارچین طبیعتی گرم و خشک دارد و زنجبیل هم طبیعتی گرم و تر دارد. به طور کلی می توان عنوان کرد که طبع گرم و به ویژه خشک می تواند لاغری و تناسب اندام را به ارمغان بیاورد از این رو افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند بهتر است از دمنوش لاغری مانند دارچین و زنجبیل که طبیعتی گرم دارند استفاده کنند. برای راحتی مصرف می توانید آن را با عسل میل کنید.

دمنوش لاغری زیره و رازیانه

زیره و رازیانه هر دو گیاهانی هستند که دارای طبیعتی گرم و خشک هستند و به جز مصارف دارویی مصارف زیبایی نیز دارند. از این دو گیاه می توانید به صورت دمنوش لاغری استفاده کنید. زیره و رازیانه را مانند چای دم کنید و با نبات یا عسل شیرین کنید و میل کنید.

مهمترین دمنوش های لاغری کدام اند؟

در بالا به دمنوش های لاغری که از نظر علم جدید و طب سنتی می توانند تاثیری زیادی بر کاهش وزن و لاغری داشته باشند، اشاره شده. در ادامه به معرفی برخی از دمنوش هایی که برخی ادعای تاثیرات آن بر کاهش وزن را دارند، می پردازیم. بیشتر این دمنوش ها از گیاهان دارویی تهیه شده اند که مزه تلخ و ناپسندی دارند که می توانید از عسل و نبات برای بهتر شدن مزه آنها استفاده کنید.

  • دمنوش  ریبوس و زردچوبه
  • دمنوش  چای ترش و به لیمو
  • دمنوش  قهوه سبز
  • دمنوش  جنسینگ و گل محمدی
  • دمنوش  مریم گلی و گزنه
  • دمنوش قاصدک و نعنا
  • دمنوش  بابونه و رزماری

تغذیهتغذیه سالمرژیم غذاییرژیم کاهش وزن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *