دمنوش لاغری یا چای لاغری عبارتی آشنا برای کسانی است که به دنبال کاهش وزن و لاغری هستند.
آیا می توان با دمنوش یا چای لاغر شد؟
آیا تاثیر دمنوش های لاغری از نظر علمی ثابت شده است؟
دمنوش های لاغری چه موادی دارند که باعث لاغری و کاهش وزن می شوند؟
با مقاله ای در رابطه با دمنوش لاغری با شما هستیم تا از رموز آن پرده برداریم، در ادامه با ما همراه باشید.

تاثیر دمنوش های مختلف بر لاغری سریع تر

نوشیدن چای و دمنوش در طول روز جزء لذت های بسیاری از مردم است. حال اگر این لذت کاربردی شود و بتوان از آن به نتایجی دلخواه دست یافت که بهتر می شود.

اما باید این نکته را در نظر داشت که دمنوش ها به عنوان تنها راهکار برای لاغری و کاهش وزن عمل نمی کنند. اگر در جایی دیدید که می گویند دمنوش تضمینی برای لاغری، نباید آن را باور کنید. زیرا قرار گرفتن در روند لاغری المان های مختلفی را نیاز دارد.
مراقبت از تغذیه، افزایش فعالیت بدنی برای سوزاندن کالری بیشتر، بالا بردن سوخت و ساز بدن، راهکارهایی هستند که باید برای روند کاهش وزن در نظر داشت.

اما در این بین راهکارهایی هستند که به عنوان محرک عمل می کنند. گزینه های مانند دمنوش ها می توانند در کنار برنامه غذایی و تمرینات ورزشی، نتایج بهتری را ایجاد کنند. در ادامه با معرفی چند دمنوش لاغری و بیان ویژگی های آنها که کاهش وزن را به ارمغان می آورد در کنار ما باشید.

نکته: راهکارهایی که در ادامه بیان خواهیم کرد به تنهایی نمی‌توانند کاهش وزن را در پی داشته باشند. از آنها به عنوان راهکارهای مکمل برای این منظور می‌توانید کمک بگیرید. راهکار اصلی باید پیروی از رژیم تخصصی تنظیم شده توسط پزشک و فعالیت بدنی روزانه باشد.

چای سبز؛ دمنوشی شناخته شده برای لاغری

چای سبز یکی از شناخته شده ترین چای ها در دنیا است و فواید زیادی هم برای سلامتی دارد. چای سبز همچنین از موثر ترین دمنوش های لاغری به شمار می رود.
شواهد محکمی از رابطه بین کاهش وزن و کاهش حجم چربی با مصرف دمنوش لاغری چای سبز خبر می دهند.

چای سبز برای لاغری

در یک تحقیق در سال 2008  بر روی 60 فرد چاق در طول 12 هفته نشان داد که خوردن منظم روزانه دمنوش چای سبز، می تواند به کاهش وزن به مقدار 3.3 کیلوگرم منجر شود.
علاوه بر این در یک تحقیق دیگر هم نشان داده شد مصرف عصاره چای سبز در طول 12 هفته هم می تواند در کاهش وزن نقش اساسی داشته باشد.

تاثیرات چای سبز بر لاغری می تواند به دلیل وجود کاتچین موجود در آن باشد. کاتچین یک آنتی اکسیدان است که باعث می شود متابولیسم افزایش پیدا کند و در نتیجه چربی سوزی اتفاق بیفتد.
دمنوش لاغری چای سبز و دمنوش ماتچا (پودر گیاه چای سبز) هر دو یک تاثیر را بر کاهش وزن دارند.

با این وجود تنها از دمنوش چای سبز نمی توان به عنوان راهکاری برای کاهش وزن استفاده کرد و همواره پرخوری سابق را داشت.
باید در کنار رژیم کاهش وزن از این دمنوش برای نتیجه سریعتر استفاده کرد.

چای پور-هه یا پورهه

چای پورهه (Puerh tea) یک نوع چای سیاه چینی است که تخمیر شده است.
دمنوش این چای پس از صرف یک وعده غذایی می چسبد و عطر و رایحه ای زمینی دارد.
در یک تحقیق بر روی حیوانات نشان داده شد که مصرف چای پورهه می تواند باعث کاهش مقدار قند خون و تری گلیسیرید شود.
در یک تحقیق دیگر بر روی حیوانات و انسان نیز مشاهده شده است که مصرف چای پورهه می تواند باعث کاهش چربی تجمع یافته در بدن شود.

در یک تحقیق بر روی 70 نفر در طی سه ماه نشان داد که کسانی که از کپسول عصاره چای پورهه استفاده کرده اند به طور میانگین یک کیلوگرم بیشتر از کسانی که از دارونما استفاده کرده بودند کاهش وزن داشتند. از این دمنوش در کنار رژیم کاهش وزن برای نتیجه می‌توان بهره گرفت اما باید نظر پزشک را در این رابطه جویا شد.

چای سیاه، راهکاری در دسترس برای لاغری

چای سیاه مدل بیشتر اکسید شده انواع چای مانند چای سبز، سفید و اولنگ است.
برگ چای سیاه با قرار گرفتن در برابر هوا به رنگ سیاه در می آیند که عامل اصلی رنگ چای همین اکسیداسون است. بسیاری بر این باورند که وقتی کاهش وزن و دمنوش لاغری به میان می آید، چای سیاه حرفی برای گفتن دارد.

اما در یک تحقیق نشان داده شد که مصرف روزانه سه فنجان چای سیاه برای سه ماه، می تواند تاثیر زیادی بر کاهش وزن داشته باشد.

چای سیاه برای تناسب اندام

برخی از نظریه ها اذعان می کنند که تاثیر چای سیاه بر لاغری می تواند به دلیل وجود فلاون (ترکیبی آنتی اکسیدانی) باشد.

در تحقیقی دیگر بر روی 4280 نفر برای 14 سال، به این نتیجه رسیدند، کسانی که در اثر مصرف مواد غذایی و نوشیدنی هایی که حاوی فلاون هستند مانند دمنوش چای سیاه، شاخص توده بدنی کمتری نسبت به بقیه افراد دارند.

با این حال بهتر است اعتدال در مصرف این نوشیدنی را در نظر گرفت تا از عوارض آن دور ماند.

چای اولانگ؛ دمنوشی خوشمزه برای لاغر شدن

چای اولانگ یک چای قدیمی چینی است.
امروزه به دلیل گسترش روز افزون درخواست هایی برای کاهش وزن به عنوان دمنوش لاغری از آن یاد می شود.
چای اولانگ همان چای سیاه است که اکسیداسیون کمتری روی آن انجام شده است. در واقع چای اولانگ را می توان چایی مابین چای سبز و سیاه دانست.

بسیاری عقیده دارند که چای اولانگ می تواند با افزایش چربی سوزی و تقویت متابولیسم به کاهش وزن کمک کند.

در یک تحقیق که بر روی 102 نفر با اضافه وزن زیاد انجام شد، به این نتیجه رسیدند که افرادی که هر روز به مدت 6 مرتبه اقدام به نوشیدن چای اولانگ کردند، وزن و همینطور مقدار توده چربی بدنشان کاهش پیدا کرده است. حتما برای تنظیم رژیم کاهش وزن خود از پزشک در رابطه با مصرف این دمنوش مشورت بگیرید.

استفاده از چای سفید برای لاغری

چای سفید در میان دیگر خانواده چای مانند چای سیاه و سبز طعم و عطری متفاوت دارد. زیرا وقتی هنوز گیاه چای جوان است اقدام به چیدن آن می کنند.

طعم چای سفید همانطور که گفته شد کمی متفاوت است، لطافت و شیرینی را می توان در طعم آن چشید. فواید چای سفید بسیار مورد مطالعه قرار گرفته است و در طی تحقیقات آزمایشگاهی نتایج خوبی در رابطه با خواص ضد سرطانی و درمانی آن برای بیماری های دهانی مشاهده شده است که البته مطالعات بیشتری برای این ادعا نیاز است.

کاهش وزن با چای سفید

وقتی بحث لاغری و کاهش وزن پیش می آید، پای دمنوش لاغری با چای سفید وسط می آید.

در یک تحقیق آزمایشگاهی نشان داده است که عصاره چای سفید باعث شکسته شدن سلول های چربی می شود.
همچنین از ساخته شدن دوباره سلول های چربی در بدن، جلوگیری می کند.
چای سفید و چای سبز دارای مقادیر قابل توجهی کاتچین هستند که در کاهش وزن بسیار موثر است. با این وجود نباید مقدار نامتعادلی را در رژیم جای داد و بهتر است در رابطه با مصرف آن از متخصص تغذیه نسبت به شرایط بدنی مشورت گرفت.

دمنوش لاغری دارچین و زنجبیل

دارچین و زنجبیل دو گیاه پر کاربرد در تهیه غذا ها هستند اما از دیگر فواید آنها می توان به تهیه دمنوش هایی به منظور کاهش وزن اشاره کرد.

دمنوش لاغری

دارچین طبیعتی گرم و خشک دارد و زنجبیل هم طبیعتی گرم و تر دارد.
از طرفی دیگر در حالت کلی می توان عنوان کرد که طبع گرم و به ویژه خشک می تواند لاغری و تناسب اندام را به ارمغان بیاورد.
از این رو افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند بهتر است از دمنوش لاغری مانند دارچین و زنجبیل که طبیعتی گرم دارند استفاده کنند. برای راحتی مصرف می توانید آن را با عسل میل کنید. برای پیشگیری از ناپرهیزی در مصرف این دمنوش باید مقدار متعادل هر فرد را پزشک مشخص کند.

دمنوش لاغری زیره و رازیانه

زیره و رازیانه هر دو گیاهانی هستند که دارای طبیعتی گرم و خشک هستند. این دو دانه پرخاصیت، به جز مصارف دارویی مصارف زیبایی نیز دارند.
از این دو گیاه می توانید به صورت دمنوش لاغری استفاده کنید.
زیره و رازیانه را مانند چای دم کنید. سپس با کمی عسل شیرین کنید و میل کنید. اما لازم به ذکر است این گیاهان دارویی در کنار فوایدی که دارند عوارضی را نیز شامل می شوند که در صورت زیاده روی در مصرف بروز داده می شوند. برای پیشگیری از این منظور باید از متخصص تغذیه در این رابطه مشورت گرفت.

مهمترین دمنوش های لاغری کدامند؟

در بالا به دمنوش های لاغری که از نظر علم جدید و طب سنتی می توانند تاثیری زیادی بر کاهش وزن و لاغری داشته باشند، اشاره شد.
در ادامه به معرفی برخی از دمنوش هایی که برخی ادعای تاثیرات آن بر کاهش وزن را دارند، می پردازیم. بیشتر این دمنوش ها از گیاهان دارویی تهیه شده اند که مزه تلخ و ناپسندی دارند به همین دلیل می توانید از عسل و یا تکه کوچکی نبات برای بهتر شدن مزه آنها استفاده کنید.

دمنوش ریبوس و زردچوبه

زردچوبه یکی از گزینه های عالی برای بالا بردن سوخت و ساز بدن است. در صورتی که با ریبوس ترکیب شود، می تواند تاثیر دو چندانی برای بالا بردن سوخت و ساز بدن به همراه داشته باشد. ریبوس از تشکیل بافت های چربی در بدن نیز جلوگیری خواهد کرد.

دمنوش چای ترش و به لیمو

چای ترش خواص آنتی اکسیدانی بسیار بالایی دارد و برای دفع چربی از بدن گزینه ای بسیار موثر است. برای اینکه طعم بهتری از آن داشته باشید، به همراه کمی به لیمو می توانید آن را دم کنید و بنوشید.

دمنوش قهوه سبز

قهوه سبز سرشار از فیبر است. از این رو به بهبود حرکت روده ها کمک می کند. افرادی که بر اثر یبوست به چاقی مبتلا می شوند، بهتر است از این دمنوش برای بهبود یبوست و قرار گرفتن در روند لاغری استفاده کنند.

دمنوش جنسینگ و گل محمدی

جینسینگ افزایش متابولیسم بدن را به همراه دارد و گل محمدی به دفع سموم زائد از بدن منجر می شود. تهیه دمنوشی از این دو می تواند در از دست دادن مقداری از چربی های اضافی بدن بسیار موثر باشد.

دمنوش مریم گلی و گزنه

مریم گلی از جمله گیاهانی است که طبع گرمی دارد و گزنه هم به عنوان گزینه ای عالی برای کاهش اشتها می تواند باشد.
استفاده متعادل از این دو گیاه برای تهیه دمنوش، می تواند راهکاری برای تسریع در روند لاغری باشد. اما زمانی نتیجه می دهد که رژیم غذایی و ورزش هم وجود داشته باشد.

دمنوش قاصدک و نعنا

کبد عضوی حیاتی برای ترشح برخی از هورمون ها است. برخی از این هورمون ها مستقیم بر چربی سوزی نقش دارند. دمنوش قاصدک و نعناع می تواند گزینه ای عالی برای بهبود عملکرد کبد و در نتیجه بهبود سوخت و ساز بدن باشد.

دمنوش بابونه و رزماری

بابونه علاوه بر اینکه خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی دارد، برای افزایش متابولیسم بدن موثر است. همچنین رزماری به عنوان گزینه ای ضد التهاب است و سرعت هضم غذا را کاهش می دهد. در نتیجه فرد دیرتر احساس گرسنگی خواهد کرد. از این رو می توان از دمنوش این دو گیاه در کنار هم برای لاغری استفاده کرد.

در مورد مصرف هر یک از دمنوش های گفته شده باید شرایط فیزیکی مانند آلرژی داشتن و بسیاری از موارد دیگر در نظر گرفته شود که بهتر است با در میان گذاشتن با پزشک بهترین گزینه برای نتیجه مطلوب را مشخص کرد.

در آخر

در این مقاله در مورد تحقیقات انجام شده بر روی 6 دمنوش موثر بر لاغری توضیحات کاملی ارائه شد. اما همواره باید در نظر داشت که از دمنوش های لاغری نمی توان به تنهایی نتیجه گرفت.
زیرا هر قدر هم که موثر باشند، نمی توانند گزینه ای مناسب برای جلوگیری از پرخوری و تنظیم اراده فرد را به همراه داشته باشند.
پس بهترین راه این است که در کنار برنامه غذایی اصولی و فعالیت بدنی، از این دمنوش ها به عنوان محرکی برای بالا بردن سوخت و ساز بدن استفاده شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید