دمنوش لاغری بر کاهش وزن و کاهش چربی انباشته موثر است؟

دمنوش لاغری

دمنوش لاغری یا چای لاغری عبارتی آشنا برای کسانی است که به دنبال کاهش وزن و لاغری هستند. آیا می توان با دمنوش یا چای لاغر شد؟ آیا تاثیر دمنوش های لاغری از نظر علمی ثابت شده است؟ دمنوش های لاغری چه موادی دارند که باعث لاغری و کاهش وزن می شوند؟ با مقاله ای در رابطه با دمنوش لاغری با شما هستم تا از رموز آن پرده بردارم، در ادامه با ما همراه باشید.

نوشیدن چای و دمنوش در طول روز جزء لذت های بسیاری از مردم است حال اگر این لذت کاربردی شود و بتوان از آن به نتایجی دلخواه دست یافت که بهتر، در ادامه با معرفی شش دمنوش لاغری و بیان ویژگی های آنها که کاهش وزن را به ارمغان می آورد در کنار ما باشید.

نکته: راهکارهایی که در ادامه بیان خواهیم کرد به تنهایی نمی‌توانند کاهش وزن را در پی داشته باشند و از آنها به عنوان راهکارهای مکمل برای این منظور می‌توانید کمک بگیرید. راهکار اصلی باید پیروی از رژیم تخصصی تنظیم شده توسط پزشک و فعالیت بدنی روزانه باشد.

چای سبز

چای سبز یکی از شناخته شده ترین چای ها در دنیا است و فواید زیادی هم برای سلامتی دارد. چای سبز همچنین از موثر ترین دمنوش های لاغری به شمار می رود؛ شواهد محکمی از رابطه بین کاهش وزن و حجم چربی با مصرف دمنوش لاغری چای سبز خبر می دهند.

در یک تحقیق در سال 2008  بر روی 60 فرد چاق در طول 12 هفته نشان داد که خوردن منظم روزانه دمنوش چای سبز، می تواند به کاهش وزن به مقدار 3.3 کیلوگرم منجر شود. علاوه بر این در یک تحقیق دیگر هم نشان داده شد مصرف عصاره چای سبز در طول 12 هفته هم می تواند در کاهش وزن نقش اساسی داشته باشد.

تاثیرات چای سبز بر لاغری می توان به دلیل وجود کاتچین موجود در آن باشد. کاتچین یک آنتی اکسیدان است که باعث می شود متابولیسم افزایش پیدا کند و در نتیجه چربی سوزی اتفاق بیفتد. دمنوش لاغری چای سبز و دمنوش ماتچا (پودر گیاه چای سبز) هر دو یک تاثیر را بر کاهش وزن دارند.

با این وجود تنها از دمنوش چای سبز نمی توان به عنوان راهکاری برای کاهش وزن استفاده کرد و همواره پرخوری سابق را داشت. باید در کنار رژیم کاهش وزن از این دمنوش برای نتیجه سریعتر استفاده کرد.

چای پور-هه یا پورهه

چای پورهه یک نوع چای سیاه چینی است که تخمیر شده، دمنوش این چای پس از صرف یک وعده غذایی می چسبد و عطر و رایحه ای زمینی دارد. در یک تحقیق بر روی حیوانات نشان داده شد که مصرف چای پورهه می تواند باعث کاهش مقدار قند خون و تری گلیسیرید شود و در یک تحقیق دیگر بر روی حیوانات و انسان نیز مشاهده شده است که مصرف چای پورهه می تواند باعث کاهش چربی تجمع یافته در بدن شود.

در یک تحقیق بر روی 70 نفر در طی سه ماه نشان داد که کسانی که از کپسول عصاره چای پورهه استفاده کرده اند به طور میانگین یک کیلوگرم بیشتر از کسانی که از دارونما استفاده کرده بودند کاهش وزن داشتند. از این دمنوش در کنار رژیم کاهش وزن برای نتیجه می‌توان بهره گرفت اما باید نظر پزشک را در این رابطه جویا شد.

چای سیاه

چای سیاه مدل بیشتر اکسید شده انواع چای مانند چای سبز، سفید و اولنگ است. برگ چای سیاه با قرار گرفتن در برابر هوا به رنگ سیاه در می آیند که عامل اصلی رنگ چای همین اکسیداسون است. بسیاری بر این باورند که وقتی کاهش وزن و دمنوش لاغری به میان می آید، چای سیاه حرفی برای گفتن دارد.

در یک تحقیق نشان داده شد که مصرف روزانه سه فنجان چای سیاه در طول روز برای سه ماه می تواند تاثیر زیادی بر کاهش وزن داشته باشد. برخی از نظریه اذعان می کنند که تاثیر چای سیاه بر لاغری می تواند به دلیل وجود فلاون (آنتی اکسیدان) باشد. در تحقیقی دیگر بر روی 4280 نفر برای 14 سال، به این نتیجه رسیدند، کسانی که در اثر مصرف مواد غذایی و نوشیدنی هایی که حاوی فلاون هستند مانند دمنوش چای سیاه، شاخص توده بدنی کمتری نسبت به بقیه افراد دارند.

با این حال بهتر است اعتدال در مصرف این نوشیدنی را در نظر گرفت تا از عوارض آن دور ماند.

چای اولانگ

چای اولانگ یک چای قدیمی چینی است که امروزه به دلیل گسترش روز افزون درخواست هایی برای کاهش وزن به عنوان دمنوش لاغری از آن یاد می شود. چای اولانگ همان چای سیاه است که اکسیداسیون کمتری روی آن انجام شده است. در واقع چای اولانگ را می توان چایی مابین چای سبز و سیاه دانست.

بسیاری عقیده دارند که چای اولانگ می تواند با چربی سوزی و تقویت متابولیسم به کاهش وزن کمک کند. در یک تحقیق که بر روی 102 نفر با اضافه وزن زیاد انجام شد، به این نتیجه رسید که افرادی که هر روز به مدت 6 مدت اقدام به نوشیدن چای اولانگ کردند، هم وزن و هم مقدار توده چربی بدنشان کاهش پیدا کرده است. حتما برای تنظیم رژیم کاهش وزن خود از پزشک در رابطه با مصرف این دمنوش مشورت بگیرید.

چای سفید

چای سفید در میان دیگر خانواده چای مانند چای سیاه و سبز طعم و عطری متفاوت دارد چون وقتی هنوز گیاه چای جوان است اقدام به چیدن آن می کنند. طعم چای سفید همانطور که گفته شد کمی متفاوت است، لطافت و شیرینی را می توان در طعم آن چشید. فواید چای سفید بسیار مورد مطالعه قرار گرفته است و در طی تحقیقات آزمایشگاهی نتایج خوبی در رابطه با خواص ضد سرطانی و درمانی آن برای بیماری های دهانی مشاهده شده است که البته مطالعات بیشتری برای این ادعا نیاز است.

وقتی بحث لاغری و کاهش وزن پیش می آید، پای دمنوش لاغری چای سفید  وسط می آید. در یک تحقیق آزمایشگاهی نشان داده است که عصاره چای سفید باعث شکسته شدن سلول های چربی می شود و همچنین از ساخته شدن دوباره آنها جلوگیری می کند. چای سفید و چای سبز دارای مقادیر قابل توجهی کاتچین هستند که در کاهش وزن بسیار موثر است. با این وجود نباید مقدار نامتعادلی را در رژیم جای داد و بهتر است در رابطه با مصرف آن از متخصص تغذیه نسبت به شرایط بدنی مشورت گرفت.

دمنوش لاغری

دمنوش لاغری دارچین و زنجبیل

دارچین و زنجبیل دو گیاه پر کاربرد در تهیه غذا ها هستند اما از دیگر فواید آنها می توان به تهیه دمنوش هایی به منظور کاهش وزن اشاره کرد. دارچین طبیعتی گرم و خشک دارد و زنجبیل هم طبیعتی گرم و تر دارد. به طور کلی می توان عنوان کرد که طبع گرم و به ویژه خشک می تواند لاغری و تناسب اندام را به ارمغان بیاورد از این رو افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند بهتر است از دمنوش لاغری مانند دارچین و زنجبیل که طبیعتی گرم دارند استفاده کنند. برای راحتی مصرف می توانید آن را با عسل میل کنید. برای پیشگیری از ناپرهیزی در مصرف این دمنوش باید مقدار متعادل هر فرد را پزشک مشخص کند.

دمنوش لاغری زیره و رازیانه

زیره و رازیانه هر دو گیاهانی هستند که دارای طبیعتی گرم و خشک هستند و به جز مصارف دارویی مصارف زیبایی نیز دارند. از این دو گیاه می توانید به صورت دمنوش لاغری استفاده کنید. زیره و رازیانه را مانند چای دم کنید و با نبات یا عسل شیرین کنید و میل کنید. اما لازم به ذکر است این گیاهان دارویی در کنار فوایدی که دارند عوارضی را نیز شامل می شوند که در صورت زیاده روی در مصرف بروز داده می شوند. برای پیشگیری از این منظور باید از متخصص تغذیه در این رابطه مشورت گرفت.

مهمترین دمنوش های لاغری کدامند؟

در بالا به دمنوش های لاغری که از نظر علم جدید و طب سنتی می توانند تاثیری زیادی بر کاهش وزن و لاغری داشته باشند، اشاره شد. در ادامه به معرفی برخی از دمنوش هایی که برخی ادعای تاثیرات آن بر کاهش وزن را دارند، می پردازیم. بیشتر این دمنوش ها از گیاهان دارویی تهیه شده اند که مزه تلخ و ناپسندی دارند که می توانید از عسل و نبات برای بهتر شدن مزه آنها استفاده کنید.

  • دمنوش  ریبوس و زردچوبه
  • دمنوش  چای ترش و به لیمو
  • دمنوش  قهوه سبز
  • دمنوش  جنسینگ و گل محمدی
  • دمنوش  مریم گلی و گزنه
  • دمنوش قاصدک و نعنا
  • دمنوش  بابونه و رزماری

در مورد مصرف هر یک از دمنوش های گفته شده باید شرایط فیزیکی مانند آلرژی داشتن و بسیاری از موارد دیگر در نظر گرفته شود که بهتر است با در میان گذاشتن با پزشک بهترین گزینه برای نتیجه مطلوب را مشخص کرد.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

تغذیهتغذیه سالمرژیم غذاییرژیم کاهش وزن

امکان ارسال نظر وجود ندارد.