قرص متفورمین برای درمان برخی از بیماری‌ها و ناراحتی‌های بدن است. این دارو که بهتر است طبق تجویز پزشک مصرف شود، گاهی برای جنبه‌های مختلفی سرخود مصرف می‌شود.
یکی از این جنبه‌ها رسیدن به کاهش وزن است که بهتر است تاثیرات مختلف این دارو برای بدن را بشناسیم تا از مصرف نابجای آن پرهیز کنیم.

قرص متفورمین برای بهبود چه مشکلاتی در بدن است؟

داروی متفورمین سالیان زیادی است که برای جنبه‌های درمانی مهم و مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این دارو که به صورت شربت و قرص وجود دارد، توسط شرکت‌های مختلف داروسازی برای استفاده درمانی به داروخانه‌ها عرضه می‌شود.

پزشکان از این دارو برای درمان بسیاری از موارد بهره می‌گیرند. به هیچ وجه مصرف خودسرانه این دارو تاثیرات مطلوبی به همراه ندارد؛ زیرا ممکن است با شرایط فیزیکی فرد تناسبی نداشته باشد و بهتر است ضرورت نیاز را پزشک مشخص کند. برخی از موارد تجویز این دارو را برایتان بیان خواهیم کرد.

1. قرص متفورمین برای کنترل قند خون

مهمترین و برجسته‌ترین موارد تجویز و اثر داروی متفورمین برای کنترل قند خون است.
در صورت افزایش قند خون، پزشک معالج برای کنترل و پایین آوردن سطح آن، درمان بیمار را با داروی متفورمین را آغاز می‌کند. البته دوز مصرفی این دارو بسته به شدت بالا بودن سطح قند خون متفاوت است.

اغلب پزشکان بین 1 الی 4 عدد از این قرص را برای بیمار تجویز می‌کنند. در صورت عدم درمان به موقع قند خون بالا، ممکن است مشکلات جدی از قبیل گزینه‌های زیر، برای فرد ایجاد شود:
مشکلات کلیوی
ضعف
از بین رفتن بینایی
عوارض جبران ناپذیری مانند قطع عضو
لازم است پزشک با بررسی شرایط فردی و آزمایشات انجام شده روش درمان با داروی مورد نظر را تجویز کند. زیرا ممکن است گاهی به درمان دارویی نیاز نباشد یا حتی گاهی دوز بالایی مانند تزریق انسولین نیاز باشد.

2. قرص متفورمین برای درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک باعث از بین رفتن قدرت باروری در افراد دارای رحم زنانه می‌شود.
قرص متفورمین با تحریک کردن تخمدان‌ها منجر به تخمک گذاری خواهد شد. از این طریق تنها با مصرف دوره‌ای 3 الی 6 ماهه نازایی درمان خواهد شد.

البته برای این جنبه درمانی نیز باید از پزشک متخصص برای تعیین مقدار دقیق دوز مصرفی دارو راهنمایی و مشاوره گرفت.

این دارو می‌تواند چرخه قاعدگی در زنان را تنظیم و سندروم تخمدان را بهبود بخشد اما مصرف خودسرانه ممکن است علاوه بر عدم درمان، سبب بروز عوارض جانبی این دارو شود.

متفورمین برای خانم ها

نکته مهم: این دارو را فقط باید طبق تجویز پزشک مصرف کرد؛ فواید مصرفی آن دلیل بر مصرف خودسرانه با دوز دلخواه نیست.

3. قرص متفورمین برای لاغری

استفاده از قرص متفورمین برای کاهش وزن به عنوان یک روش در دسترس و کم هزینه به شمار می‌رود که عوارض بسیار کم و ناچیزی دارد.
البته گاهی این دارو مناسب برای بسیاری از افراد نیست و تنها افرادی که دچار اضافه وزن زیاد هستند می‌توانند تحت نظارت پزشک و صلاح‌دید متخصص از آن استفاده کنند.
اینکه این دارو باعث کاهش وزن می‌شود، یکی از عوارض جانبی این دارو است که می‌توان از آن برای رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن استفاده کرد. اما آیا واقعا موثر است؟

اگر دیابت نداشته باشیم، می‌توانیم متفورمین مصرف کنیم؟

همانطور که بیان شد، این دارو برای سه جنبه درمانی مختلف به کار برده می‌شود. ترکیبات متفورمین برای افرادی که بدنشان نسبت به انسولین مقاوم است و همینطور افراد سالم، کاهش وزن را ایجاد می‌کند.
اما مقدار کاهش وزن در افرادی که سالم هستند، کمتر از افرادی است که بدنشان نسب به انسولین مقاوم است.

هواره باید در نظر داشت که مصرف قرص متفورمین به تنهایی نمی‌تواند کاهش وزن پایداری را به همراه داشته باشد.
از آن در کنار روش‌های ماندگار مانند رژیم و ورزش طبق صلاحدید پزشک می‌توان نتیجه گرفت. تشخیص اینکه این داو برای چه افرادی مناسب است، به نظر پزشک با توجه به شرایط بدن فرد بستگی دارد.

آیا قرص متفورمین برای کاهش وزن و لاغری موثر است؟

برای کاهش اضافه وزن و از بین بردن چاقی راه‌های مختلفی پیش گرفته می‌شود. گاهی رسیدن به تناسب اندام به یک خواسته دست نیافتنی تبدیل می‌شود. به همین دلیل افراد مجبور به پیش گرفتن انواع راهکارها برای کاهش وزن می‌افتند.
روش‌ها و عملکردهای مختلفی بین دوستان و آشنایان برای کاهش وزن رواج می‌یابد که اغلب افراد ممکن است برای تناسب اندام و رسیدن به وزن اید‌ه‌آل آنها را پیش گیرند. روش‌های سریع و غیر علمی مختلف ممکن است نتیجه کوتاه مدت و رضایت بخشی را به همراه داشته باشند اما عملا به درمان اضافه وزن منجر نمی‌شوند.

استفاده از متفورمین یکی از این راهکارها است. این قرص یکی از عوارضی که دارد، کاهش وزن است و خیلی از افراد از این نظر برای لاغری از آن کمک می‌گیرند.

متفورمین برای لاغری

آیا لاغری با متفورمین روشی سالم است؟

افرادی که از وضعیت جسمانی و سلامت کامل مفاصل برخوردار نیستند، از روش‌هایی غیر از ورزش و فعالیت بدنی برای لاغر شدن استفاده می‌کنند. مصرف 1 الی 3 عدد از این دارو در طول روز طبق تجویز پزشک و در صورت نیاز فرد، ممکن است در طی مدت 18 ماه، کاهش وزنی چشمگیر و ماندگار را برایشان ایجاد کند.

حتی افرادی که فعالیت بدنی و ورزش منظم دارند، اما وزنشان ثابت مانده و کاهش نمی‌یابد، می‌توانند با دوز متعادل این دارو را از پزشک در صورت نیاز دریافت کنند. از این طریق می‌نوانند متابولیسم بدن را بالا برده و به کاهش وزن برسند.

همانطور که اشاره شد یکی از تاثیرات مهم قرص متفورمین پایین آوردن سطح قند خون است. به همین دلیل اگر از این دارو برای پایین آوردن وزن و همینطور افزایش سوخت و ساز چربی‌ها در بدن استفاده می‌کنید، آنرا قبل از وعده‌های اصلی غذایی استفاده کنید. این موضوع می‌تواند سبب کاهش اشتها و پرخوری حین غذا خوردن شود.

به هیچ وجه از این دارو یا هر داروی دیگر برای کاهش وزن بدون تجویز پزشک نباید مصرف کرد. زیرا بدن و شرایط فیزیکی هر فرد با دیگر متفاوت است و تنها پزشک با بررسی آنها می‌تواند راه مناسب درمان را مشخص کند.

لاغری با متفورمین شدنی است؟

اگر برای جنبه لاغری لازم به استفاده از قرص‌ها لاغری پیش آمد، قرص متفورمین یک گزینه مناسب است. اما باید از این قرص طبق تجویز پزشک و دوز مصرفی مناسب استفاده شود.
البته نکته مهم اینکه نباید تنها با خوردن این دارو و استراحت کامل منتظر کاهش وزن و تناسب اندام شد. این دارو در کنار فعالیت بدنی مناسب و رژیم غذایی درست می‌تواند با بالا بردن سوخت و ساز بدن به کاهش وزن متناسب منجر شود.

مشاور تغذیه برای قرص لاغری

بهره بردن از یک رژیم غذایی اصولی که پزشک متخصص تغذیه متناسب با بدن و شرایط فیزیکی هر فرد ارائه می‌دهد، در کنار ورزش اصولی و فعالیت بدنی به مدت حداقل 30 الی 40 دقیقه در طول روز تاثیرات پایدار و چشمگیری را برای رسیدن به تناسب اندام بر جا خواهد گذاشت.

عوارض متفورمین برای جنبه‌های مختلف

راهکارهایی که خودسرانه برای درمان پیش گرفته می‌شوند، ممکن است اثرات جبران ناپذیر و خطرناکی را به همراه داشته باشند. به همین دلیل بهتر است برای درمان بیماری‌ها و همینطور کاهش وزن، از قرص متفورمین طبق تجویز پزشک استفاده کرد.

از آنجایی که این دارو می‌تواند به طور چشمگیری قند خون را کاهش دهد، باید در طول دوره مصرف مرتبا قند خون چک شود تا با افت قند خون مشکلات جدی‌تری ایجاد نشود.

این دارو ممکن است در دفعات ابتدایی مصرف، عوارضی مانند گزینه‌های زیر را در پی داشته باشد:

 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • کسلی
 • ضربان قلب نامنظم
 • نفخ شکم
 • لرزش بدن

البته ممکن است هیچ یک از این عوارض نمایان نشود و برای بدن هر فرد عوارض متفاوتی را بروز دهد. اما با مصرف این دارو در طولانی مدت ممکن است موارد زیر بروز داده شوند:

 • هیپوگلیسمی یا قند خون پایین
 • حالت گیجی و خواب آلودگی دائمی
 • کاهش یافتن ضربان قلب
 • ضعف عضلانی
 • مشکلات گوارشی همچون معده درد، هضم نشدن غذا یا ناراحتی معده و نفخ
 • ترش کردن و اسیدی شدن معده
 • کاهش وزن

در صورتی که چنین علائمی با مصرف قرص متفورمین بروز داده شود، فورا باید از پزشک در مورد ادامه دادن مصرف دارو جویا شد. در مواردی که عوارضی همچون افت ضربان قلب برای فرد ایجاد شود، فورا باید به پزشک مراجعه کرد.

نکات مهم پیش از مصرف متفورمین

در طول متن به کاربردها و عوارضی که قرص متفورمین به همراه دارد اشاره کردیم. افراد سالم و افراد مبتلا به دیابت، میتوانند از این دارو طبق صلاح‌دید پزشک برای جنبه‌ها درمانی استفاده کنند. اما باید قبل از اینکه این دارو مصرف شود، موارد احتیاط را در نظر گرفت.

مصرف قرص متفورمین برای کودکان

معمولا این دارو در صورت نیاز برای کودکان، به شکل شربت تجویز می‌شود. اما به هیچ وجه نباید از این دارو برای آنها بدون صلاح‌دید پزشک استفاده کرد. زیرا تاکنون شواهد و مطالعاتی مبنی بر اینکه دوز بالاتر آن عوارضی به همراه نداشته باشد، انجام نشده است.

مصرف متفورمین بری افراد مسن

بالا رفتن سن دلیل بر قطع مصرف این دارو نیست. اما از آنجایی که تغییرات بدنی متعددی با بالا رفتن سن ایجاد می‌شود، همواره باید سطح قند خون و تجویز پزشک را برای ادامه مصرف در نظر داشت.
اغلب بالا رفتن سن، تاثیری بر ادامه روند مصرف این دارو ندارد مگر اینکه دارویی در کنار آن تجویز شود که با آن در تداخل باشد.
به همین دلیل با بالا رفتن سن، باید توجه بیشتری روی داروهای مصرفی داشت و حتما مصرف آن را در کنار سایر داروها با صلاح‌دید پزشک ادامه داد. همچنین بهتر است از این دارو افراد بالای 80 سال با مشکلات کلیوی، استفاده نکنند.

وجود هر نوع آلرژی

افرادی که به ترکیبات برخی از داروها یا حتی برخی از مواد غذایی آلرژی نشان می‌دهند، حتما باید پزشک معالج را در جریان حساسیت قرار دهند.

مصرف متفورمین در دوران شیردهی

تحقیقاتی مبنی بر اینکه قرص متفورمین در دوران شیردهی می‌تواند روی کودک تاثیرات منفی داشته باشد، انجام نشده است. ولی بهتر است با در نظر داشتن شرایط لزوم برای مصرف، بررسی معایب و مزایا یا تداخل دارویی، از آن استفاده کرد.

دوران بارداری

در صورتی که فرد، پیش از بارداری رو به مصرف متفورمین برای درمان آورده باشد، برای بارداری تداخلی ایجاد نمی‌شود. داروی متفورمین گاهی برای کاهش عوارض دیابت بارداری توسط متخصصین تجویز می‌شود.
این دارو برای درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک موثر است و عوارض سوء از آن برای سقط جنین گزارش نشده است.

سخن پایانی

تنها با تغییر در برخی عادات روزمره و اصلاح سبک زندگی می‌توان به وزنی ایده آل و کاهش وزنی متناسب دست یافت. داروها و مکمل‌هایی که برای لاغری و کاهش وزن به کار گرفته می‌شوند، به تنهایی کافی نیستند و معجزه نمی‌کنند.
اما اگر دستیابی به وزن متناسب با قد، طبق شرایط فیزیکی کمی سخت شد، بهترین راه کمک گرفتن از یک متخصص تغذیه است. این راه علاوه بر رسیدن به تناسب اندام، سبب بهبود بسیاری از مشکلات بدن و بیماریهای ایجاد شده بر اثر اضافه وزن خواهد شد.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید