قرص متفورمین برای چه مواردی تجویز می‌شود؟ + بررسی عوارض

قرص متفورمین

قرص متفورمین مورد استفاده برای درمان برخی از بیماری‌ها و ناراحتی‌های بدن است. این دارو که بهتر است طبق تجویز پزشک مصرف شود، گاهی برای جنبه‌های مختلفی سرخود مصرف می‌شود. یکی از این جنبه‌ها رسیدن به کاهش وزن است که بهتر است تاثیرات مختلف این دارو برای بدن را بشناسیم تا از مصرف نابجای آن پرهیز کنیم.

قرص متفورمین برای بهبود چه مشکلاتی در بدن است؟

داروی متفورمین سالیان زیادی است که برای جنبه‌های درمانی مهم و مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو که به صورت شربت و قرص وجود دارد، توسط شرکت‌های مختلف داروسازی برای استفاده درمانی به داروخانه‌ها عرضه می‌شود.

پزشکان از این دارو برای درمان بسیاری از موارد بهره می‌گیرند. به هیچ وجه مصرف خودسرانه این دارو تاثیرات مطلوبی به همراه ندارد؛ زیرا ممکن است با شرایط فیزیکی فرد تناسبی نداشته باشد و بهتر است ضرورت نیاز را پزشک مشخص کند. برخی از موارد تجویز این دارو را برایتان بیان خواهیم کرد.

قرص متفورمین برای کنترل قند خون

مهمترین و برجسته‌ترین موارد تجویز و اثر داروی متفورمین برای کنترل قند خون است. در صورت افزایش قند خون، پزشک معالج برای کنترل و پایین آوردن سطح آن، درمان بیمار را با داروی متفورمین را آغاز می‌کند. البته دوز مصرفی این دارو بسته به شدت بالا بودن سطح قند خون متفاوت است.

اغلب پزشکان بین 1 الی 4 عدد از این قرص را برای بیمار تجویز می‌کنند. در صورت عدم درمان به موقع قند خون بالا، ممکن است مشکلات جدی از قبیل مشکلات کلیوی، ضعف و از بین رفتن بینایی و عوارض جبران ناپذیری مانند قطع عضو برای فرد ایجاد شود. لازم است تا پزشک با بررسی شرایط فردی و آزمایشات انجام شده نوع درمان با داروی مورد نظر را تجویز کند؛ زیرا ممکن است گاهی به درمان دارویی نیاز نباشد یا حتی گاهی دوز بالایی مانند تزریق انسولین نیاز باشد.

قرص متفورمین برای درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم پلی کیستیک باعث از بین رفتن قدرت باروری در افردا دارای رحم زنانه می‌شود. قرص متفورمین با تحریک کردن تخمدان‌ها منجر به تخمک گذاری خواهد شد. از این طریق تنها با مصرف دوره‌ای 3 الی 6 ماهه نازایی درمان خواهد شد. البته برای این جنبه درمانی نیز باید از پزشک متخصص برای تعیین درست و دقیق دوز مصرفی دارو راهنمایی و مشاوره گرفت. این دارو می‌تواند چرخه قاعدگی در زنان را تنظیم و سندروم تخمدان را بهبود بخشد اما مصرف سرخود ممکن است علاوه بر عدم درمان، سبب بروز عوارض جانبی این دارو شود.

نکته مهم: این دارو را فقط باید طبق تجویز پزشک مصرف کرد؛ فواید مصرفی آن دلیل بر مصرف خودسرانه با دوز دلخواه نیست.

متفورمین برای خانم ها

 

آیا قرص متفورمین برای کاهش وزن و لاغری مناسب است؟

برای کاهش اضافه وزن و از بین بردن چاقی راه‌های مختلفی پیش گرفته می‌شوند. گاهی رسیدن به تناسب اندام به یک خواسته دست نیافتنی تبدیل می‌شود و افراد مجبور به پیش گرفتن انواع راهکارها برای کاهش وزن می‌شوند. روش‌ها و عملکردهای مختلفی بین دوستان و آشنایان برای کاهش وزن رواج می‌یابد که اغلب افراد ممکن است برای تناسب اندام و رسیدن به وزن اید‌ه‌آل آنها را پیش گیرند. روش‌های سریع و غیر علمی مختلف ممکن است نتیجه کوتاه مدت و رضایت بخشی را به همراه داشته باشند اما عملا به درمان اضافه وزن منجر نمی‌شوند.

استفاده از قرص متفورمین برای کاهش وزن به عنوان یک روش در دسترس و کم هزینه به شمار می‌رود که عوارض بسیار کم و ناچیزی دارد. البته گاهی این دارو مناسب برای بسیاری از افراد نیست و تنها افرادی که دچار اضافه وزن زیاد هستند می‌توانند از آن زیر نظر پزشک و صلاح‌دید متخصص از آن استفاده کنند. اینکه این دارو باعث کاهش وزن می‌شود، یکی از عوارض جانبی این دارو است که می‌توان از آن برای رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن استفاده کرد.

متفورمین برای لاغری

افرادی که از وضعیت جسمانی و سلامت کامل مفاصل برخوردار نیستند از روش‌هایی غیر از ورزش و فعالیت بدنی برای لاغر شدن استفاده می‌کنند. مصرف 1 الی 3 عدد از این دارو در طول روز ط تجویز پزشک ئ در صورت نیاز فرد، ممکن است در طی مدت 18 ماه، کاهش وزنی چشمگیر و ماندگار را برایشان ایجاد کند. حتی افرادی که فعالیت بدنی و ورزش منظم دارند، اما وزنشان ثابت مانده و کاهش نمی‌یابد نیز می‌توانند با دوز متعادل این دارو را از پزشک در صورت نیاز دریافت کرده تا متابولیسم بدن را بالا برده و به کاهش وزن برسند.

همانطور که اشاره شد یکی از تاثیرات مهم قرص متفورمین پایین آوردن سطح قند خون است. به همین دلیل اگر از این دارو برای پایین آوردن وزن و افزایش سوخت و ساز چربی‌ها در بدن استفاده می‌کنید، آنرا قبل از وعده‌های اصلی غذایی استفاده کنید. این موضوع می‌تواند سبب کاهش اشتها و پرخوری حین غذا خوردن شود.

به هیچ وجه از این دارو یا هر داروی دیگر برای کاهش وزن بدون تجویز پزشک نباید مصرف کرد. زیرا بدن و شرایط فیزیکی هر فرد با دیگر متفاوت است و تنها پزشک با بررسی آنها می‌تواند راه مناسب درمان را مشخص کند.

راه درست کاهش وزن و لاغری با قرص متفورمین

اگر برای جنبه لاغری لازم به استفاده از قرص‌های مکمل پیش آمد، قرص متفورمین یک مکمل مناسب است. اما باید از این قرص طبق تجویز پزشک و دوز مصرفی مناسب استفاده شود. البته نکته مهم اینکه نباید تنها با خوردن این دارو و استراحت کامل منتظر کاهش وزن و تناسب اندام شد. این دارو در کنار فعالیت بدنی مناسب و رژیم غذایی درست می‌تواند با بالا بردن سوخت و ساز بدن به کاهش وزن متناسب منجر شود.

بهره بردن از یک رژیم غذایی اصولی که پزشک متخصص تغذیه متناسب با بدن و شرایط فیزیکی هر فرد ارائه می‌دهد، در کنار ورزش اصولی و فعالیت بدنی به مدت حداقل 30 الی 40 دقیقه در طول روز تاثیرات پایدار و چشمگیری را برای رسیدن به تناسب اندام بر جا خواهد گذاشت.

مشاور تغذیه برای قرص لاغری

 

عوارض مصرف نادرست متفورمین برای جنبه‌های مختلف

راهکارهایی که سرخود برای درمان پیش گرفته می‌شوند ممکن است اثرات جبران ناپذیر و خطرناکی را به همراه داشته باشند. به همین دلیل بهتر است برای درمان بیماری‌ها و همینطور کاهش وزن، از قرص متفورمین طبق تجویز پزشک استفاده کرد. از آنجایی که این دارو می‌تواند به طور چشمگیری قند خون را کاهش دهد، باید در طول دوره مصرف مرتبا قند خون چک شود تا با افت قند خون مشکلات جدی‌تری ایجاد نشود.

این دارو ممکن است در مواردی عوارضی مانند سرگیجه، حالت تهوع، کسلی، ضربان قلب نامنظم، نفخ شکم و لرزش بدن را به همراه داشته باشد. البته ممکن است هیچ یک از این عوارض نمایان نشود و برای بدن هر فرد متفاوت عمل کند.

سخن پایانی

تنها با تغییر در برخی عادات روزمره و اصلاح سبک زندگی می‌توان به وزنی ایده آل و کاهش وزنی متناسب دست یافت. داروها و مکمل‌هایی که برای لاغری و کاهش وزن به کار گرفته می‌شوند، به تنهایی کافی نیستند و معجزه نمی‌کنند. اما اگر دستیابی به وزن متناسب با قد و شرایط فیزیکی کمی سخت شد، بهترین راه کمک گرفتن از یک متخصص تغذیه است. این راه علاوه بر رسیدن به تناسب اندام، سبب بهبود بسیاری از مشکلات بدن و بیماریهای ایجاد شده بر اثر اضافه وزن خواهد شد.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

تغذیهمکمل و داروها

امکان ارسال نظر وجود ندارد.