قرص ونوستات ؛ موارد استفاده و عوارض جانبی آن چیست؟نوشته شده توسط آخرین بروز رسانی آذر 25, 1398

قرص ونوستات

قرص ونوستات یکی از قرص های لاغری است که در جهان بیشترین تحقیق در مورد آن و تاثیرات آن بر بدن و کاهش وزن انجام گرفته است. قرص لاغری ونوستات بدون نسخه پزشک هم در داروخانه ها در دسترس است. در این مقاله سعی داریم حقایقی را درباره این قرص برای علاقه مندان به استفاده از آن مطرح کنیم و از طریقه مصرف و معایب آن سخن بگوییم با ما همراه بمانید.

قرص ونوستات چیست و چه ترکیباتی دارد؟

 قرص ونوستات دو نوع دارد، نوع 60 میلی گرم که با نام  های تجاری مختلفی شناخته می شود و در داروخانه ها بدون نسخه پزشک هم قابل خریداری است. نوع 120 میلی گرمی قرص ونوستات، زنیکال نام دارد که تنها با نسخه پزشک خریداری می شود. قرص ونوستات ارلیستات است. ارلیستات یک نوع مهار کننده برای آنزیم لیپاز به شمار می رود. آنزیم لیپاز هم باعث شکسته شدن چربی ها و جذب آنها توسط بدن می شود.

قرص ونوستات چه فرایندهایی را در بدن شکل می دهد؟

قرص ونوستات همانطور که در بالا ذکر شد یک نوع مهار کننده برای آنزیم لیپاز به شمار می آید. آنزیم لیپاز نقش تجزیه ای و تبدیل تری گلیسیرید به منو گلیسیرید را دارد. تری گلیسیرید ها توسط بدن انسان جذب نمی شوند و برای جذب باید به مونوگلیسرید تبدیل شوند. آنزیم لیپاز این تبدیل را انجام می دهد. فرآورده دوم حاصل از این تجزیه شیمیایی اسید چرب است که آن هم توسط بدن جذب می شود.

قرص ونوستات با مهار آنزیم لیپاز مانع به وقوع پیوستن این فرآیند شیمیایی می شود و تری گلیسیرید ها از طریق دستگاه گوارش دفع می شوند که این دفع،  خالی از عوارض و مشکلات نخواهد بود. در صورت جذب نشدن چربی توسط بدن، فرد شاهد کاهش وزن خواهد بود. قرص ونوستات مکانیزم ساده ای برای لاغری و کاهش وزن دارد.

 

آیا قرص ونوستات باعث لاغری می شود؟

پاسخ این پرسش مثبت است. قرص ونوستات باعث لاغری و کاهش وزن می شود. همانطور که گفته شد بیشترین تحقیقات در دنیا درباره قرص های لاغری بر روی این قرص صورت گرفت هاست. در میان انبوهی از تحقیقات انجام شده بیشتر آنان به نتیجه مشابهی رسیدند. کاهش وزن در طی استفاده از این قرص در مقایسه با شبه دارو ها بیشتر بوده است و می توان این نتیجه را عملی دانست. حتی تاثیر این قرص نسبت به سایر قرص ها هم بیشتر بوده است. ولی کاهش وزن مشاهده شده با این قرص در مقایسه با رژیم لاغری کم کربوهیدرات کمتر بوده است؛ با وجود لاغری به دست آمده آیا کاهش وزن با استفاده از قرص ونوستات ارزش دارد؟

مصرف قرص ونوستات به چه صورت است؟

مصرف قرص ونوستات عوارض جبران ناپذیری برای سلامتی دارد ولی اگر همچنان در مصرف آن مسر هستید به شما توصیه می کنم کمترین دوز آن را استفاده کنید. پس از صرف وعده های غذایی اصلی بهترین زمان برای مصرف این قرص است. اگر تصور می کنید پس از صرف یک وعده غذای چرب و سرشار از کالری، مصرف یک عدد قرص ونوستات می تواند شما را لاغر نگه دارد یا مانع چاق شدن شما شود، سخت در اشتباهید.

کاهش وزن موثر و پایدار با مصرف قرص ونوستات زمانی اتفاق می افتد که سبک زندگی تغییر پیدا کند.  ورزش کردن و اصلاح تغذیه در کنار مصرف این قرص تنها راه عملی و پایدار لاغر شدن است. لذا مصرف قرص تنها نمی تواند دردی را دوا کند.

عوارض مصرف آن کدام اند؟

یکی از عوارض شایع قرص ونوستات، مدفوع بد بو به دلیل وجود حجم بالای چربی در آن است. علاوه بر این مدفوع چرب و روغنی هم می تواند عوارض شایع باشد که همگی در طی یک فرآیند یعنی عدم جذب چربی توسط بدن و دفع آن صورت می گیرد.

مشکلات گوارشی مانند درد معده، درد روده ها، درد مقعد از درد های شایع مصرف قرص ونوستات هستند؛ اسهال و درد در هنگام دفع، در مواد حاد باقی ماندن چربی غذاها در روده ها و دل پیچه، بی اختیاری مدفوع و مشکلات جدی روده ای از عوارض مصرف این قرص برای دستگاه گوارش هستند.

چربی به جز افزایش وزن باعث نرمی و لطافت پوست می شود، وقتی چربی توسط بدن جذب نشود، پوست خشک می شود و در آن چروک ایجاد می شود. همچنین خشکی مفاصل هم از عوارض استفاده از قرص ونوستات است. علاوه بر این کاهش سطح قند خون هم از عوارض جدی این قرص است. کسانی که دیابت دارند و یا سطح قند خون آنان پایین است از مصرف این قرص بپرهیزند.

چه کسانی باید از مصرف این قرص پرهیز کنند؟

زنان باردار و شیرده از موارد منع مصرف قرص ونوستات هستند. این قرص می تواند بر روند رشد جنین و نوزاد شیرخوار تاثیر منفی داشته باشد. کودکان هم نباید از این دارو مصرف کنند علاوه بر تاثیر بد آن بر بدن می تواند باعث لاغری شدید و خشکی بدن کودکان شود. کسانی که دیابت دارند یا به افت قند خون مبتلا هستند نباید برای لاغری یا هر هدف دیگری از این قرص استفاده کنند.

کسانی که فشارخون بالا، کلسترول بالا و بیماری قلبی-عروقی دارند هم از مصرف این قرص بپرهیزند. بیماران مبتلا به کبد چرب، نارسایی کبد و بیماری های کبدی و کلیوی از مصرف این قرص اجتناب کنند. گروه دیگری که مصرف این قرص برای آنها خطرناک است مبتلایان به بیماری های روده ای هستند. کسانی که در خانواده شان سابقه ابتلا به سرطان روده وجود دارد هم از مصرف این قرص خودداری کنند چون ریسک ابتلا به سرطان روده با مصرف این قرص بالا می رود.

سخن پایانی 

راه های زیادی برای لاغری شدن و رسیدن به وزن ایده آل وجود دارد لذا کسانی که به فکر لاغر شدن و کاهش وزن هستند سعی کنند از دیگر راه ها مانند رژیم لاغری و ورزش برای رسیدن به هدفشان استفاده کنند تا کمترین عوارض را متحمل شوند. استفاده از داروی لاغری به ویژه بدون نسخه پزشک یک راه بسیار خطرناک برای دستیابی به لاغری است.

 

تغذیهمکمل و داروها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *