یکی از قرص های کاهش وزن امروزی که تحقیقات متعددی در سراسر جهان برای آن انجام شده است، قرص ونوستات است.
این نوع داروهای کاهش وزن، تاثیرات متعددی بر بدن به همراه دارند که به کاهش وزن سریع تر می انجامند. با ادامه متن همراه باشید تا در مورد این قرص توضیحات بیشتری را برایتان ارائه دهیم تا بدانید عوارض آن ارزش بهره از فواید آنرا دارد یا خیر؟

ترکیبات دارویی قرص ونوستات چیست؟

 قرص ونوستات دو نوع دارد:
1. نوع 60 میلی گرم که با نام های تجاری مختلف شناخته می شود و در داروخانه ها بدون نسخه پزشک قابل خریداری است.
2. نوع 120 میلی گرمی قرص ونوستات، زنیکال نام دارد که تنها با نسخه پزشک و دوز مشخص شده می توان آنها را تهیه و مصرف کرد.

در واقع قرص ونوستات را می توان ارلیستات دانست. ارلیستات به نوعی دفع کننده چربی هضم نشده شناخته می شود.
ارلیستات یک نوع مهار کننده برای آنزیم لیپاز در بدن است. آنزیم لیپاز در بدن وظیفه شکسته شدن چربی ها و جذب آنها را بر عهده دارد. از این رو تاثیر به سزایی بر چربی انباشته شده در بدن یا حتی مقدار آن در رگ های خونی دارد.

قرص ونوستات در بدن چه تاثیراتی را ایجاد می کند؟

قرص ونوستات نوعی مهار کننده برای آنزیم لیپاز در بدن به شمار می رود.
آنزیم لیپاز نقش تجزیه کننده ای و تبدیل تری گلیسیرید به منو گلیسیرید را دارد.

تری گلیسیرید ها توسط بدن انسان جذب نمی شوند و برای جذب لازم است به مونوگلیسرید تبدیل شوند. آنزیم لیپاز وظیفه تبدیل را را بر عهده دارد. فرآورده دوم حاصل از این تجزیه شیمیایی اسید چرب است که آن هم توسط بدن جذب می شود.

قرص ونوستات با مهار آنزیم لیپاز مانع به وقوع پیوستن این فرآیند شیمیایی می شود و تری گلیسیرید ها از طریق دستگاه گوارش دفع می شوند که این دفع، خالی از عوارض و مشکلات نخواهد بود.

در صورت جذب نشدن چربی توسط بدن، فرد شاهد کاهش وزن خواهد بود. قرص ونوستات مکانیزم ساده ای برای لاغری و کاهش وزن دارد که با این وجود دلیلی بر مصرف و یا تاکید بر مصرف خودسرانه آن نمی‌شود و باید پزشک در صورت نیاز مصرف این قرص را تجویز کند.

بررسی تاثیر قرص ونوستات بر کاهش وزن و لاغری 

قرص ونوستات باعث لاغری و کاهش وزن می شود. جالب است بدانید بیشترین تحقیقات در دنیا درباره قرص های لاغری بر روی این قرص صورت گرفته است. در میان انبوهی از تحقیقات انجام شده بیشتر آنان به نتیجه مشابهی رسیدند.

لاغری با قرص

کاهش وزن در طی استفاده از این قرص در مقایسه با داروهای مشابه دیگر بیشتر بوده است و بر اساس آنها بیشتر به این نتیجه رسیده اند.
حتی تاثیر ونوستات نسبت به سایر قرص ها نیز بیشتر بوده است. اما کاهش وزن مشاهده شده با این قرص در مقایسه با رژیم لاغری کم کربوهیدرات کمتر بوده است. با ادامه متن همراه باشید تا به بررسی بیشتری در مورد معایب و مزایای کاهش وزن با این قرص بپردازیم.

با وجود این مزایا که خواسته بسیاری از افراد برای کاهش وزن است، نباید از ونوستات یا هر داروی دیگر بدون تجویز پزشک و خودسرانه مصرف کرد.

طریقه و زمان مصرف قرص ونوستات

مصرف مکرر این دارو می تواند آسیب های جدی و جبران ناپذیری را برای افراد به همراه داشته باشد. ولی اگر همچنان در مصرف آن مسر هستید به شما توصیه می کنم کمترین دوز آن را استفاده کنید.

نکته مهم:  باید دوز مناسب را در صورت نیاز پزشک متخصص در این زمینه مشخص کند.

پس از صرف وعده های غذایی اصلی بهترین زمان برای مصرف این قرص است. اگر تصور می کنید پس از صرف یک وعده غذای چرب و سرشار از کالری، مصرف یک عدد قرص ونوستات می تواند شما را لاغر نگه دارد یا مانع چاق شدن شما شود، سخت در اشتباهید.

کاهش وزن موثر و پایدار با مصرف قرص ونوستات زمانی اتفاق می افتد که سبک زندگی تغییر پیدا کند.  ورزش کردن و اصلاح تغذیه در کنار مصرف این قرص تنها راه عملی و پایدار لاغر شدن است. لذا مصرف قرص به تنهایی نمی تواند دردی را دوا کند.

عوارض مصرف قرص ونوستات کدامند؟

بیشتر داروهایی که برای جنبه های لاغری مصرف می شوند، علاوه بر فوایدی که دارند، کم و بیش عوارضی را بر جای می گذارند. در ادامه به شایع ترین عوارضی که مصرف قرص ونوستات به همراه دارد، خواهیم پرداخت.

دفع چربی بیشتر از بدن

یکی از عوارض شایع قرص ونوستات، مدفوع بد بو به دلیل وجود حجم بالای چربی در آن است. علاوه بر این مدفوع چرب و روغنی نیز می تواند عوارض شایع باشد که همگی در طی یک فرآیند یعنی عدم جذب چربی توسط بدن و دفع آن صورت می گیرد.

کاهش چربی مفید و افزایش خطر مشکلات قلبی

مصرف قرص ونوستات به دفع چربی بیشتر از بدن می انجامد. این موضوع ممکن است حتی به کاهش مقدار چربی مفید در بدن نیز منجر شود که می تواند خطر مشکلات قلبی و اختلال در متابولیسم بدن را در پی داشته باشد.

عوارض ونوستات

مشکلات گوارشی با مصرف قرص ونوستات

مشکلات گوارشی یکی از عوارضی است که اکثر داروها برای بدن به همراه دارند. از جمله مشکلات گوارشی که این قرص به همراه دارد شامل موارد زیر می شود:
درد معده
درد روده ها
درد مقعد

این موارد، از عوارض بسیار شایع مصرف قرص ونوستات هستند؛ اما ممکن است موارد دیگر زیر را نیز در ی داشته باشند:
اسهال
درد در هنگام دفع
در مواد حاد باقی ماندن چربی غذاها در روده ها
دل پیچه
بی اختیاری مدفوع
مشکلات جدی روده ای

خشکی پوست

نقش چربی در بدن فقط به تجمع و اضافه وزن بر نمی گردد. داشتن پوستی بدون چروک در گرو مصرف متعادل از چربی های مفید است. وقتی چربی توسط بدن جذب نشود، پوست خشک می شود و در آن چروک ایجاد می شود که ممکن است چهره کاملا پیرتر دیده شود.

زمینه سازی برای ابتلا به بیماری ها

همچنین خشکی مفاصل هم از عوارض استفاده از قرص ونوستات است. علاوه بر این کاهش سطح قند خون نیز از عوارض جدی این قرص است. کسانی که دیابت دارند و یا سطح قند خون آنان پایین است از مصرف این قرص باید کاملا اجتناب کنند.

ممنوعیت های مصرف ونوستات

این قرص عوارض جدی و جبران ناپذیری که بیان شد را ممکن است در پی داشته باشد. اما برخی از افراد طبق صلاح دید پزشک از عوارضی که دارد چشم پوشی می کنند. ولی در مواردی باید به طور کامل از مصرف این دارو اجتناب کرد. در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد.

دوران بارداری و شیردهی

مادران باردار و شیرده کاملا باید از مصرف این قرص پرهیز کنند. این قرص می تواند بر روند رشد جنین و نوزاد شیرخوار تاثیر منفی داشته باشد.

ممنوعیت مصرف ونوستات برای کودکان

کودکان نباید از این دارو مصرف کنند؛ علاوه بر تاثیر بد آن بر بدن، می تواند باعث لاغری شدید و خشکی بدن کودکان شود.
کودکان برای اینکه مراحل رشدشان کامل شود، باید از تنوعی از مواد غذای استفاده کنند. در صورتی که نیاز به کاهش وزن برای آنها وجود داشته باشد، بهترین راه کنترل غذاهای مصرفی و افزایش فعالیت بدنی آنها برای بالا بردن چربی سوزی بدنشان است.

ممنوعیت قرص ونوستات برای اختلال قند خون

افرادی که دیابت دارند یا به افت قند خون مبتلا هستند، نباید برای لاغری یا هر هدف دیگری از این قرص استفاده کنند.

ممنوعیت ونوستات

مبتلایان به بیماری های قلب و عروق

افرادمبتلا به بیماری های قلب و عروق به هیچ وجه نباید راهکارهای خودسرانه را برای کنترل وزن پیش بگیرند. زیرا ممکن است زمینه تشدید بیماری خود را فراهم کنند.
کسانی که فشارخون بالا، کلسترول بالا و بیماری قلبی-عروقی دارند باید کاملا از مصرف این قرص بپرهیزند.
در صورتی که نیاز به کاهش وزن برای آنها وجود داشته باشد، باید از راهکارهای تغذیه‌ای مناسب با مشکل بدنی، در کنار ورزش، پیروی کنند.

مبتلایان به مشکلات کبد

کبد به عنوان یکی از ارگان‌های حیاتی بدن است. این ارگان حیات در بدن وظایف متعددی دارد. یکی از آنها ترشح برخی از هورمون ها است.
در صورتی که اختلالی برای آن ایجاد شود، ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد. به همین دلی توصیه می شود، بیماران مبتلا به کبد چرب، نارسایی کبد و بیماری های کبدی و حتی بیماران کلیوی از مصرف این قرص اجتناب کنند.

بیماری های مربوط به روده

گروه دیگری که مصرف این قرص برای آنها خطرناک است مبتلایان به بیماری های روده ای هستند. این بیماران باید روی مواد غذایی و خوراکی ها مصرفی کاملا با احتیاط عمل کنند و صلاح دید استفاده از تمام خوراکی ها را از متخصصین جویا شوند.

سابقه سرطان روده

کسانی که در خانواده شان سابقه ابتلا به سرطان روده وجود دارد باید از مصرف این قرص خودداری کنند چون ریسک ابتلا به سرطان روده با مصرف این قرص بالا می رود.

مزایایی که ونوستات به همراه دارد

مصرف قرص ونوستات می تواند تاثیر به سزایی در کاهش وزن بیشتر به همراه داشته باشد.
محققان طبق تحقیقاتی که انجام دادند دریافتند که افرادی که قرص ونوستات مصرف می کنند نسبت به افرادی که از آن استفاده نمی کردند، 3 الی 4 کیلوگرم، کاهش وزن بیشتری را تجربه کردند. جالب است بدانید این کاهش وزن در عرض یک سال، مجدد بازگشت.

اما در تحقیقاتی دیگر به این نتیجه رسیدند که پیروی از رژیم کم کربوهیدرات همانقدر کاهش وزن به همراه دارد که مصرف قرص ونوستات برای فرد ایجاد می کند. پس بهترین کار برای کاهش وزن پیروی از برنامه غذایی مطابق با شرایط بدن است.
اما از جمله مزایایی که در کنار کاهش وزن با این دارو حاصل می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف این قرص کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را به همراه دارد
 • طبق مطالعات انجام شده، کاهش کلسترول بد را در پی دارد
 • به کاهش فشار خون منجر می شود

نکاتی که باید قبل از مصرف ونوستات در نظر گرفت

 • در صورتی که سابقه آلرژیکی به ماده غذایی یا ترکیب خاصی وجود داشته باشد باید به پزشک اطلاع داد
 • ابتلا به هر نوع بیماری را باید برای شروع به مصرف این دارو به پزشک عنوان کرد
 • بیماری هایی همچون سندروم سوء جذب و اختلالات مربوط به صفرا را باید در نظر داشت
 • لیستی از داروهای مصرفی و سوابق پزشکی را باید در اختیار پزشک قرار داد
 • در دوران شیردهی یا در صورت بارداری یا وجود احتمال باردار شدن این دارو توصیه نمی شود؛ حتما باید در چنین شرایطی به پزشک اطلاع داد تا روش مناسب تر جایگزین شود
 • بدون اطلاع پزشک نباید دوره درمان با این دارو را شروع کرد
 • حتی بدون صلاح دید پزشک نباید دوره مصرف را خاتمه داد
 • به هیچ وجه نباید خودسرانه دوز مصرفی این دارو را تغییر داد

سخن پایانی 

راه های زیادی برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل وجود دارد لذا کسانی که نیاز به لاغر شدن و کاهش وزن دارند، بهتر است سعی کنند از دیگر راه های مناسب مانند رژیم لاغری و ورزش برای رسیدن به هدفشان استفاده کنند تا کمترین عوارض را متحمل شوند. استفاده از داروی لاغری به ویژه بدون نسخه پزشک یک راه بسیار خطرناک برای دستیابی به اندام مناسب و کاهش وزن محسوب می شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

4 دیدگاه‌ها

 1. این دارو را برای کاهش وزن زیاد مناسبه؟
  من تا حالا رژیم نگرفتم ولی چند بار داروهای مختلف مصرف کردم خوب بودن ولی دوباره وزنم برگشت
  میشه بگید چیکار کنم؟

  • سلام همراه گرامی
   دوست عزیز این دارو فقط باید با صلاح دید دکتر مصرف شود. داروها می‌توانند عوارض ماندگاری را برای بدن به همراه داشته باشند به همین دلیل به هیچ وجه بدون مشورت دکتر آنها را مصرف نکنید. همینطور که تجربه کرده‌اید، این روش‌ها رفت و برگشتی هستند و فقط بدن شما را با آسیب مواجه می‌کنند. بهتر است برنامه غذایی مخصوص خودتان را داشته باشید تا بتوانید به کاهش وزن ماندگاری برسید. برنامه‌های غذایی دکتر یحیی پاسدار محدودیت سنگینی ندارند و می‌توانید به راحتی با آنها به وزن ایده‌آل برسید. از این طریق به بهبود عادات غذایی هم دست می‌یابید تا سبکی جدید از زندگی سالم را پیش ببرید.

 2. سلام و عرض ادب
  من این دارو رو چند وقت پیش استفاده کردم
  ولی بدنم باهاش خیلی عوارض نشون داد
  اگر رژیم کاهش وزن بخوایم بگیریم دکتر پاسدار رژیم بدون مکمل میدن؟

  • سلام دوست عزیز
   متاسفانه بعضی از داروها برای برخی از افراد عوارض متعددی را نشان می‌دهند.
   بله همراه گرامی دکتر پاسدار برنامه غذایی مراجعین حضوری و غیر حضوری را طوری تنظیم می کنند که نیازی به مصرف مکمل نباشد. استفاده از مکمل کاملا اختیاری هست.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید