بررسی تاثیر قرص ونوستات بر لاغری + ممنوعیت 7گانه مصرف آن

قرص ونوستات

یکی از قرص های کاهش وزن امروزی که تحقیقات متعددی در سراسر جهان برای آن انجام شده است، قرص ونوستات است. این داروهای کاهش وزن تاثیرات متعددی بر بدن به همراه دارد که به کاهش وزن سریع تر می انجامد. با ادامه متن همراه باشید تا در مورد این قرص توضیحات بیشتری را برایتان ارائه دهیم تا بدانید عوارض آن ارزش بهره از فواید آنرا دارد یا خیر؟

ترکیبات دارویی قرص ونوستات چیست؟

 قرص ونوستات دو نوع دارد، نوع 60 میلی گرم که با نام های تجاری مختلف شناخته می شود و در داروخانه ها بدون نسخه پزشک قابل خریداری است. نوع 120 میلی گرمی قرص ونوستات، زنیکال نام دارد که تنها با نسخه پزشک و دوز مشخص شده می توان آنها را تهیه و مصرف کرد.

در واقع قرص ونوستات را می توان ارلیستات (دفع کننده چربی هضم نشده) دانست. ارلیستات یک نوع مهار کننده برای آنزیم لیپاز در بدن محسوب می شود. آنزیم لیپاز در بدن وظیفه شکسته شدن چربی ها و جذب آنها را بر عهده دارد. از این رو تاثیر به سزایی بر چربی انباشته شده در بدن یا حتی مقدار آن در رگ های خونی دارد.

قرص ونوستات در بدن چه تاثیراتی را ایجاد می کند؟

قرص ونوستات نوعی مهار کننده برای آنزیم لیپاز در بدن به شمار می رود. آنزیم لیپاز نقش تجزیه ای و تبدیل تری گلیسیرید به منو گلیسیرید را دارد. تری گلیسیرید ها توسط بدن انسان جذب نمی شوند و برای جذب لازم است به مونوگلیسرید تبدیل شوند. آنزیم لیپاز وظیفه تبدیل را را بر عهده دارد. فرآورده دوم حاصل از این تجزیه شیمیایی اسید چرب است که آن هم توسط بدن جذب می شود.

قرص ونوستات با مهار آنزیم لیپاز مانع به وقوع پیوستن این فرآیند شیمیایی می شود و تری گلیسیرید ها از طریق دستگاه گوارش دفع می شوند که این دفع، خالی از عوارض و مشکلات نخواهد بود. در صورت جذب نشدن چربی توسط بدن، فرد شاهد کاهش وزن خواهد بود. قرص ونوستات مکانیزم ساده ای برای لاغری و کاهش وزن دارد که با این وجود دلیلی بر مصرف و یا تاکید بر مصرف خودسرانه آن نمی‌شود و باید پزشک در صورت نیاز مصرف این قرص را تجویز کند.

بررسی تاثیر قرص ونوستات بر کاهش وزن و لاغری 

قرص ونوستات باعث لاغری و کاهش وزن می شود. جالب است بدانید بیشترین تحقیقات در دنیا درباره قرص های لاغری بر روی این قرص صورت گرفته است. در میان انبوهی از تحقیقات انجام شده بیشتر آنان به نتیجه مشابهی رسیدند.

لاغری با قرص

کاهش وزن در طی استفاده از این قرص در مقایسه با داروهای مشابه دیگر بیشتر بوده است و بر اساس آنها بیشتر به این نتیجه رسیده اند. حتی تاثیر این قرص نسبت به سایر قرص ها نیز بیشتر بوده است. اما کاهش وزن مشاهده شده با این قرص در مقایسه با رژیم لاغری کم کربوهیدرات کمتر بوده است. با ادامه متن همراه باشید تا به بررسی بیشتری در مورد معایب و مزایای کاهش وزن با این قرص بپردازیم.

با وجود این مزایا که خواسته بسیاری از افراد برای کاهش وزن است، نباید از ونوستات یا هر داروی دیگر بدون تجویز پزشک و خودسرانه مصرف کرد.

چگونه باید قرص ونوستات را مصرف کرد؟

مصرف مکرر این دارو می تواند آسیب های جدی و جبران ناپذیری را برای افراد به همراه داشته باشد. ولی اگر همچنان در مصرف آن مسر هستید به شما توصیه می کنم کمترین دوز آن را استفاده کنید.

نکته مهم:  باید دوز مناسب را در صورت نیاز پزشک متخصص در این زمینه مشخص کند.

پس از صرف وعده های غذایی اصلی بهترین زمان برای مصرف این قرص است. اگر تصور می کنید پس از صرف یک وعده غذای چرب و سرشار از کالری، مصرف یک عدد قرص ونوستات می تواند شما را لاغر نگه دارد یا مانع چاق شدن شما شود، سخت در اشتباهید.

کاهش وزن موثر و پایدار با مصرف قرص ونوستات زمانی اتفاق می افتد که سبک زندگی تغییر پیدا کند.  ورزش کردن و اصلاح تغذیه در کنار مصرف این قرص تنها راه عملی و پایدار لاغر شدن است. لذا مصرف قرص به تنهایی نمی تواند دردی را دوا کند.

عوارض مصرف قرص ونوستات کدامند؟

یکی از عوارض شایع قرص ونوستات، مدفوع بد بو به دلیل وجود حجم بالای چربی در آن است. علاوه بر این مدفوع چرب و روغنی نیز می تواند عوارض شایع باشد که همگی در طی یک فرآیند یعنی عدم جذب چربی توسط بدن و دفع آن صورت می گیرد. این موضوع ممکن است حتی به کاهش مقدار چربی مفید در بدن نیز منجر شود که می تواند خطر مشکلات قلبی و اختلال در متابولیسم بدن را در پی داشته باشد.

عوارض ونوستات

مشکلات گوارشی مانند درد معده، درد روده ها، درد مقعد از عوارض بسیار شایع مصرف قرص ونوستات هستند؛ اسهال و درد در هنگام دفع، در مواد حاد باقی ماندن چربی غذاها در روده ها و دل پیچه، بی اختیاری مدفوع و مشکلات جدی روده ای از عوارض مصرف این قرص برای دستگاه گوارش هستند.

نقش چربی در بدن فقط به تجمع و اضافه وزن بر نمی گردد و داشتن پوستی بدون چروک در گرو مصرف متعادل از چربی های مفید است. وقتی چربی توسط بدن جذب نشود، پوست خشک می شود و در آن چروک ایجاد می شود که ممکن است چهره کاملا پیرتر دیده شود. همچنین خشکی مفاصل هم از عوارض استفاده از قرص ونوستات است. علاوه بر این کاهش سطح قند خون نیز از عوارض جدی این قرص است. کسانی که دیابت دارند و یا سطح قند خون آنان پایین است از مصرف این قرص باید کاملا اجتناب کنند.

ممنوعیت های مصرف ونوستات

  • زنان باردار و شیرده کاملا باید از مصرف این قرص پرهیز کنند. این قرص می تواند بر روند رشد جنین و نوزاد شیرخوار تاثیر منفی داشته باشد.
  • کودکان نیز نباید از این دارو مصرف کنند؛ علاوه بر تاثیر بد آن بر بدن می تواند باعث لاغری شدید و خشکی بدن کودکان شود.
  • کسانی که دیابت دارند یا به افت قند خون مبتلا هستند نباید برای لاغری یا هر هدف دیگری از این قرص استفاده کنند.

ممنوعیت ونوستات

  • کسانی که فشارخون بالا، کلسترول بالا و بیماری قلبی-عروقی دارند نیز باید کاملا از مصرف این قرص بپرهیزند.
  • بیماران مبتلا به کبد چرب، نارسایی کبد و بیماری های کبدی و کلیوی از مصرف این قرص اجتناب کنند.
  • گروه دیگری که مصرف این قرص برای آنها خطرناک است مبتلایان به بیماری های روده ای هستند.
  • کسانی که در خانواده شان سابقه ابتلا به سرطان روده وجود دارد هم از مصرف این قرص خودداری کنند چون ریسک ابتلا به سرطان روده با مصرف این قرص بالا می رود.

سخن پایانی 

راه های زیادی برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل وجود دارد لذا کسانی که نیاز به لاغر شدن و کاهش وزن دارند، بهتر است سعی کنند از دیگر راه های مناسب مانند رژیم لاغری و ورزش برای رسیدن به هدفشان استفاده کنند تا کمترین عوارض را متحمل شوند. استفاده از داروی لاغری به ویژه بدون نسخه پزشک یک راه بسیار خطرناک برای دستیابی به اندام مناسب و کاهش وزن محسوب می شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

تغذیهمکمل و داروها

امکان ارسال نظر وجود ندارد.