قرص CLA یا قرص لینولئیک اسید دوگانه مکمل غذایی است که در واقع یک نوع اسید چرب از خانواده امگا 6 محسوب می شود.
به طور کلی 28 نوع امگا 6 وجود دارد که اسید لینولئیک یکی از آنهاست.
این نوع اسید چرب در بسیاری از مواد غذایی مانند گوشت، فراورده های لبنی و برخی گیاهان وجود دارد و برای ادامه حیات ضروری است. در ادامه به بیان پاره ای از توضیحات در مورد این قرص می پردازیم که تحت عناوین زیر هستند:

 • قرص CLA چه قرصی است؟
 • موارد مصرف آن کدامند؟
 • دوز مصرف
 • عوارض جبران‌ناپذیر این قرص
 • فواید دریافت اسید لینولئیک برای بدن

قرص CLA چه قرصی است؟

CLA مخفف کلمه Conjugated Linoleic Acid است.
همانطور که ذکر شد قرص CLA یک مکمل غذایی از نوع امگا 6 است.
بین هیدروژن و کربن های موجود در اسیدهای چرب، پیوند دوگانه برقرار است اگر این پیوند سه گانه شود و یک هیدروژن به ترکیب اضافه شود، اسید چرب اشباع تولید می شود.

با اینکه قرص CLA در داروخانه ها بدون نسخه پزشک در دسترس است اما نباید از آن به صورت خودسرانه مصرف کرد. زیرا تشخیص نیاز و مقدار مورد نیاز بدن تنها با بررسی آزمایشات انجام شده، توسط پزشک قابل انجام است.

نکته دیگر اینکه اسید لینولئیک موجود در مواد غذایی با اسید لینولئیک موجود در مکمل های دارویی از یکدیگر کاملا متفاوت هستند. اسید لینولئیک موجود در قرص CLA از نوع گیاهی است و از دانه های روغنی به دست می آید یا در آزمایشگاه ها ساخته می شود.
البته لازم به ذکر است اسید لینولئیک موجود در مواد غذایی منشا حیوانی دارد که هضم و جذب ساده تری برای بدن دارد؛ زیرا از منابعی کاملا طبیعی دریافت می شود.

قرص سی ال ای

منابع طبیعی این اسید چرب را می توان در موارد زیر نام برد:
انواع گوشت قرمز مانند گوشت گاو، گوساله، گوسفند و بز
فراورده های حاصل از دام مانند لبنیات یا گوشت‌های ارگان
گیاهان برگ سبز
برخی دانه های روغنی
مکمل CLA نیز دارای این اسید چرب هست ولی طبیعی نیست. چون به صورت مصنوعی در آزمایشگاه ساخته می شود، ممکن است هضم و جذب آن توسط بدن، بسیار کمتر از حالت طبیعی آن باشد. از این رو ضرورت نیاز به مصرف را باید طبق شرایط بدنی فرد، پزشک تشخیص داده و آنرا تجویز کند.

غذا بخورید و لاغر شوید…

همه ما وقتی از اضافه وزن و مشکلاتی که دارد کلافه می‌شویم، به دنبال راحت‌ترین راه برای لاغری هستیم. داروهای لاغری از اولین راهکارها هستند.
اما می‌توانند عوارض همیشگی و زیادی را ایجاد کنند.
برای اینکه کاهش وزن ماندگار و سلامتی را تجربه کنید، رژیم کامل دکتر یحیی پاسدار همیشه همراه شما خواهد بود. کاهش وزن تضمینی تا 4 کیلوگرم برای هر دوره 28 روزه، نتیجه‌ای ماندگار از این برنامه غذایی متنوع است.

ضرورت مصرف قرص CLA

در بدن برخی از افراد به دلیل عدم دریافت منابع غذایی به اندازه کافی و ایجاد سوء تغذیه، اسید چرب امگا 6 در نوع لینولئیک کاهش خواهد یافت.
از این رو لازم است تا با مصرف دوز مناسبی از این دارو ادامه حیات را تضمین کرد.
البته بهتر است پزشک متخصص ضرورت مصرف آنرا تشخیص دهد.
از طرفی کسانی هستند که از مکمل قرص CLA برای دیگر اهداف که یکی از آنها کاهش وزن است، استفاده می کنند.

طبق تحقیقات انجام شده بر مبتلایان به سرطان، به طور اتفاقی کشف شد که مصرف اسید لینولئیک می تواند بر کاهش وزن و لاغری تاثیر زیادی داشته باشد.
مصرف اسید لینولئیک بر روی کاهش وزن از طریق کاهش جذب چربی توسط بدن، شکستن سلول های چربی و دفع آنها از بدن، بر لاغری و کاهش وزن تاثیر خواهد داشت.

موارد مصرف CLA

در دیگر تحقیقات نشان داده شد که روند کاهش وزن در اثر مصرف قرص CLA در شش ماه اول، افزایشی است و در ادامه ثابت می شود. البته به جایی می رسد که این روند کاهش پیدا می کند و در نهایت متوقف می شود.
این تحقیق بر اساس مصرف این مکمل در طول دو سال است و نتایج مصرف آن بیش از این زمان در دسترس نیست. از طرفی هم مصرف مکمل غذایی به مدت طولانی برای سلامتی زیان آور است.

تاکید می‌کنیم از این دارو بدون ضرورت هرگز استفاده نکنید؛ تشخیص ضرورت مصرف با بررسی پزشک بر آزمایشات انجام شده مشخص می‌شود.

مقدار مناسب قرص CLA در روز

این مکمل دارویی و غذایی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است.
برای آن مقدار مصرف روزانه مشخص شده است. با این وجود نباید دوز دلخواهی از آن را بدون مشورت با پزشک مصرف کرد. اغلب مصرف روزانه بین 3 تا 6 گرم قرص CLA در نظر گرفته شده است. اگر از این مکمل به منظور لاغری استفاده شود، مصرف 3 گرم در روز لازم است.

مصرف بیشتر از 6 گرم در روز می تواند آسیب های جبران ناپذیری را برای افراد به همراه داشته باشد. در نظر داشته باشید که هر چه میزان مصرف بیشتر باشد و مدت طولانی تری از مصرف آن گذشته باشد، عوارض آن برای سلامتی افزایش خواهد یافت.

به هیچ وجه از این دارو بدون تجویز پزشک نباید مصرف کرد و ضروری است دوز مناسب مصرف، طبق تشخیص پزشک مناسب شرایط فیزیکی و نیاز بدن فرد باشد.

عملکرد CLA برای لاغری چگونه است؟

همانطور که بیان شد این قرص از نوعی چربی تهیه می شود.
دریافت چربی ها به تامین انرژی کمک می کنند. چربی های مفید می توانند در از بین بردن چربی های مضر بسیار موثر باشند.

قرص CLA روی سوخت و ساز بدن تاثیر می گذارد. لینولئیک اسید به کار برده شده در این قرص، یکی از چربی های مفید است. این چربی روی سیستم گیرنده های سیگنال چربی سوزی یا متابولیسم بدن، تاثیر گذار هستند. در نتیجه لاغری و چربی سوزی را به همراه خواهند داشت.

عوارض احتمالی مصرف نامتعادل قرص  CLA چیست؟

اسید لینولئیک وقتی از طریق مواد غذایی دریافت شود برای بدن بسیار مفید و ضروری است و هیچ گونه عوارضی برای فرد به همراه نخواهد داشت. اما رساندن این اسید چرب از طریق مکمل هایی مانند قرص CLA خالی از عارضه نیست.

به طور کلی اگر ماده مغذی از راه صحیح آن یعنی از طریق مصرف مواد غذایی سالم به بدن برسد، برای بدن مفید است و باعث سلامتی می شود. ولی اگر همان ماده مغذی از طریق مکمل های غذایی که در آزمایشگاه تهیه می شوند به بدن برسد، می تواند برای بدن آسیب های جدی را به همراه داشته باشد.

قرص CLA

در طی تحقیقات انجام شده نشان داده شد که مشکلات متعدد و زیانباری را در طول مصرف نامتعادل این داروی لاغری ممکن است به بدن رساند. در ادامه هر یک از این عوارض را مطرح خواهیم کرد.

ابتلا به کبد چرب

تجمع چربی در کبد، یکی از عوارضی است که در پی مصرف نامتعادل قرص CLA ممکن است بروز داده شود. کبد یکی از ارگان های حیاتی بدن است که وظایف بسیار متعددی را در بدن ایفا می‌کند. در صورت نبودن کبد یا در خطر بودن سلامت آن، فرد جان خود را از دست خواهد داد.
وجود چربی در کبد طبیعی است اما وقتی مقدار بیشتری داشته باشد، ملتهب می‌شود. این التهاب و سطح بالای چربی، رفته رفته در عملکرد کبد اختلال ایجاد خواهد کرد.

زمینه بروز دیابت

طبق برخی از تحقیقات انجام شده، مطرح شد استفاده طولانی مدت از این قرص ممکن است زمینه ابتلا به دیابت نوع 2 را فراهم کند.

ابتلا به سندروم متابولیک

سندروم متابولیک، در پی استفاده نامتعادل از این دارو در برخی از افراد ممکن است بروز داده شود. این سندروم بارزترین نشانه ای که دارد، چربی دور کمر و شکم بزرگ است.
بروز چنین وضعیتی می تواند برای فد زمینه پیش دیابتی را در پی داشته باشد.

بروز التهابات بدنی

تجمع سموم در بدن، می تواند سبب التهابات بدنی شود. التهابات بدنی یکی از مهمترین موارد برای زمینه سازی ابتلا به بیماری ها معرفی می شوند.
مصرف مداوم با دوز نامتعادل از CLA ممکن است زمینه التهابات بدنی را فراهم کند.

حساسیت به انسولین

مقاومت به انسولین یا حساسیت به انسولین، شرایطی است که در پی آن بدن به انسولین پاسخ نمی ‌دهد. در پی آن جذب و هضم گلوکز (قند) با اختلال مواجه خواهد شد.
نتیجه نهایی چنین وضعیتی بالا رفتن قد خون است که عوارض اذیت کننده خود را در پی دارد.

کاهش چربی خوب و افزایش چربی بد در بدن

کاهش مقدار کلسترول خوب که با افزایش کلسترول بد همراه خواهد بود، در پی زیاده روی و مصرف نامتعادل قرص CLA برای برخی از افراد بروز داده می ‌شود.
افزایش سطح کلسترول بد در بدن می‌ تواند زمینه بروز مشکلات قلب و عروق را فراهم کند. افزایش کلسترول بد موجب تشکیل رسوب چربی در عروق می‌ شود که گرفتگی شریان ها را به همراه دارد.
این موضوع خطر سکته قلبی و حتی سکته مغزی را در هر سنی افزایش خواهد داد.

مشکلات گوارشی

یکی از عوارضی که اکثر داروها به همراه دارند، مشکلات گوارشی است. این داروی لاغری، مشکل گوارشی که به همراه دارد، به شکل اسهال بروز می دهد.
معمولا مصرف این قرص در موارد خفیف عوارضی همچون اسهال را در پی دارد اما در صورتی که مصرف آن ادامه دار باشد و این عارضه شدید تر شود، باید حتما در مورد ادامه استفاده از آن از پزشک جویا شد.

احتمال آسیب به سلول ها

این دارو ممکن است زمینه افزایش یا ایجاد استرس اکسیداتیو را در پی داشته باشد. به ویژه برای افرادی که از منابع غذایی متنوع برای دریافت ویتامین و مواد معدنی استفاده نکنند.

با توجه به عوارضی که از این دارو مطرح شد، از این دارو یا هر داروی دیگر نباید خودسرانه مصرف کرد.  زیرا نیاز بدن هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و تشخیص نیاز واقعی تنها با بررسی شرایط بدنی توسط متخصصین و پزشکان انجام خواهد شد.

فواید دریافت اسید لینولئیک به روش طبیعی چیست؟

همانطور که مصرف داروی CLA می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد، مصرف اسید لینولئیک از منابع طبیعی می تواند فواید بسیار زیادی را به همراه داشته باشد.
همواره باید توجه کرد دریافت مقدار متعادل از این مناب در کاهش وزن تاثیر ماندگارتری خواهند داشت. از جمله این منابع طبیعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. افزایش حجم عضلانی را در پی خواهد داشت
 2. به کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب کمک خواهد کرد
 3. برای مبتلایان به دیابت مفید است
 4. موثر در تناسب اندام خواهد بود
 5. متابولیسم را بهبود می بخشد

قرص CLA برای بدنسازی

جالب است بدانید، بسیاری از تحقیقات حاکی از آن است که مصرف CLA، تاثیر بسیار کمی روی افرادی که چاق و کم تحرک هستند ایجاد می‌ کند.

محققین مدعی هستند، مصرف CLA، می تواند در بالا بردن چربی سوزی، آن هم حداقل مورد نیاز برای عملکرد بدن، نقش داشته باشد.
از طرف دیگر مصرف آن احساس سیری را برای فرد می تواند به همراه داشته باشد.

به همین دلیل گفته می شود استفاده از قرص CLA برای افزایش اکسیداسیون اسیدهای چرب در زیر پوست تاثیر گذار است. همچنین محققین بر این عقیده اند که موجب تحریک شکستن و مهار ساخت چربی می شود. از طرف دیگر برای بالا بردن انرژی ورزشکاران و تنفس بهتر نیز مفید است.

جالب است بدانید از این قرص به عنوان مکملی چربی سوز در بدنسازی نیز به کار برده می شود. این نوع از چربی برای ورزشکاران مجاز است و جزء چربی سوزهای غیر محرک دسته بندی می شود.
از طرفی استفاده از آن به سوخت بافت های عضلانی منجر نمی شود. در واقع بین سایر مکمل ها، یکی از بهترین گزینه ها است.
در صورتی که نیاز به مصرف این دارو در طول دوره بدنسازی یا فیتنس وجود داشته باشد، حتما باید ورزشکاران صلاح دید مصرف آن را از پزشک طبق شرایط بدنی خود جویا شوند.

رژیم لاغری و مصرف قرص CLA

خیلی از افرادی که به دنبال راهکارهایی برای کاهش وزن هستند رو به استفاده از مکمل ها و راهکارهای سریع می آورند. مصرف قرص CLA یکی از آنها است. درست است که با مراجعه به پزشک گاهی از این دارو تجویز می شود، اما نباید مصرف خودسرانه آنرا جایگزین راهکارهای مناسب برای کاهش وزن کرد.
حتی اگر داروی لاغری بی ضرری هم مصرف شود، باز هم نیاز به یک روند غذایی اصولی و علمی وجود دارد تا بدن با کمبود و عوارض آن مواجه نشود. رژیم غذایی اصولی که متخصص تغذیه تنظیم می کند، می تواند راه بهتری برای این منظور باشد. در نظر داشتن عوارض جدی دارو راهی است که می تواند تا حد بالایی افراد را از مصرف خودسرانه آنها دور کند.
با پیروی از رژیم غذایی تخصصی می توانید از فواید زیادی بهره مند شوید. از این رو از عوارض جدی و جبران ناپذیر آن هم دور می‌مانید. برای اینکه با یک سبک رژیم کاربردی و بدون عوارض آشنا شوید، بهتر است به صفحه خدمات و نتایج رژیم دکتر یحیی پاسدار مراجعه کنید. رژیم‌های دکتر یحیی پاسدار مخصوص فرد هستند و می‌توان با آنه علاوه بر کاهش وزن، به تضمین سلامتی و درمان برخی از بیماری‌ها پرداخت.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

6 دیدگاه‌ها

  • سلام دوست عزیز
   همراه گرامی به هیچ وجه بدون صلاح دید پزشک از این دارو استفاده نکنید. راهکارهای بهتری هم برای کاهش وزن وجود داره که رژیم یکی از بهترین گزینه ها هست که به طور علمی هم این موضوع به اثبات رسیده.

  • سلام همراه گرامی
   دوست عزیز مصرف مکمل کاملا اختیاری هست و دکتر پاسدار در برنامه های غذایی که تنظیم میکنن، اجباری در مصرف مکمل ندارن.

  • سلام همراه گرامی
   دوست عزیز این دارو ممکنه در هر فرد تاثیرات مختلفی رو نشون بده. معمولا توصیه میشه در صورت بروز هر گونه عوارض از ادامه مصرف اون پرهیز بشه.
   اما توصیه میکنیم هیچ وقت بدون تجویز پزشک هیچ دارویی را مصرف نکنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید