قرص CLA چه تاثیری بر کاهش وزن دارد و عوارض آن چیست؟نوشته شده توسط آخرین بروز رسانی آذر 10, 1398

قرص CLA

قرص CLA یا قرص لینولئیک اسید دوگانه یک مکمل غذایی است که در واقع یک نوع اسید چرب از خانواده امگا 6 به حساب می آید. به طور کلی 28 نوع امگا 6 وجود دارد که اسید لینولئیک یکی از آنهاست. این نوع اسید چرب در بسیاری از مواد غذایی مانند گوشت، فراورده های لبنی و برخی گیاهان وجود دارد و برای ادامه حیات ضروری است. در ادامه به بیان پاره ای توضیحات درباره این قرص می پردازیم با ما همراه باشید.

قرص CLA چیست؟

همانطور که ذکر شد قرص CLA یک مکمل غذایی از نوع امگا 6 است. بین هیدروژن و کربن های موجود در اسیدهای چرب، پیوند  دوگانه برقرار است اگر این پیوند سه گانه شود و یک هیدروژن به ترکیب اضافه شود، اسید چرب اشباع تولید می شود. قرص CLA در داروخانه ها بدون نسخه پزشک در دسترس است البته اسید لینولئیک موجود در مواد غذایی با اسید لینولئیک موجود در مکمل های دارویی متفاوت است. اسید لینولئیک موجود در قرص CLA از نوع گیاهی است و از دانه های روغنی به دست می آید یا در آزمایشگاه تهیه می شود و اسید لینولئیک موجود در مواد غذایی منشا حیوانی دارد و جذب و هضم بهتری دارد و طبیعی است.

منابع طبیعی این اسید چرب را می توان انواع گوشت قرمز، گوشت گاو، گوساله، گوسفند، بز و فراورده های آنها، گیاهان برگ سبز و برخی دانه های روغنی دانست. مکمل CLA هم دارای این اسید چرب است ولی طبیعی نیست و چون به صورت مصنوعی در آزمایشگاه ساخته می شود ممکن است هضم و جذب آن توسط بدن بسیار کمتر از حالت طبیعی آن باشد.

چرا قرص CLA مصرف می شود؟

جدا از گروهی که به دلیل سوء تغذیه اسید چرب امگا 6 نوع لینولئیک در بدن آنها کم است و باید برای ادامه حیات این ماده غذایی را به بدن خود برسانند. کسانی هم هستند که از مکمل قرص CLA برای دیگر اهداف که یکی از آنها کاهش وزن است، استفاده می کنند.

در یک تحقیق بر روی موش های مبتلا به سرطان به طور اتفاقی کشف شد که مصرف اسید لینولئیک می تواند بر کاهش وزن و لاغری تاثیر زیادی داشته باشد. در این تحقیقات بر روی موش ها و سپس بر روی انسان نشان داده شد که مصرف اسید لینولئیک بر روی کاهش وزن از طریق، کاهش جذب چربی توسط بدن و شکستن سلول های چربی و دفع آنها از بدن بر لاغری و کاهش وزن تاثیر می گذارد.

در دیگر تحقیقات نشان داده شد که روند کاهش وزن در اثر مصرف قرص CLA در شش ماه اول افزایشی است و در ادامه ثابت می شود و به جایی می رسد که این روند کاهش پیدا می کند و در نهایت متوقف می شود. این تحقیق بر اساس مصرف این مکمل در طول دو سال است و نتایج مصرف آن بیش از این زمان در دسترس نیست. از طرفی هم مصرف مکمل غذایی به مدت طولانی برای سلامتی زیان آور است.

دوز مصرفی آن چقدر است؟

این مکمل دارویی و غذایی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است و برای آن مقدار مصرف در روز مشخص شده است. روزانه بین 3 تا 6 گرم مصرف قرص CLA در نظر گرفته شده است و اگر از این مکمل به منظور لاغری استفاده شود، مصرف 3  گرم در روز لازم است. مصرف بیشتر از 6 گرم در روز می تواند خطر آفرین باشد. در نظر داشته باشید که هر چه میزان مصرف بیشتر باشد و مدت طولانی تری از مصرف آن گذشته باشد، عوارض آن برای سلامتی بیشتر می شود.

عوارض مصرف قرص  CLA چیست؟

دریافت اسید لینولئیک از طریق مواد غذایی بسیار مناسب است و هیچ گونه عوارضی ندارد برای سلامت بدن لازم است. اما رساندن این اسید چرب از طریق مکمل هایی مانند قرص CLA خالی از عارضه نیست. به طور کلی اگر ماده مغذی از راه صحیح آن یعنی از طریق مصرف مواد غذایی سالم به بدن برسد برای بدن مفید است و باعث سلامتی می شود ولی اگر همان ماده مغذی از طریق مکمل های غذایی که در آزمایشگاه تهیه می شوند به بدن برسد، می تواند برای بدن زیان بار باشد.

در طی تحقیقات انجام شده نشان داده شد که مشکلاتی مانند تجمع چربی در کبد، دیابت، سندروم متابولیک، التهاب، حساسیت به انسولین، کاهش مقدار کلسترول خوب، اسهال و افزایش یا ایجاد استرس اکسیداتیو از عوارض مصرف قرص CLA است.

قرص CLA

فواید دریافت اسید لینولئیک به روش طبیعی چیست؟

باعث حجیم شدن عضلات می شود

کلسترول بد را کاهش می دهد

برای مبتلایان به دیابت مفید است

باعث تناسب اندام می شود

متابولیسم را بهبود می بخشد

سخن پایانی

کسانی که به دنبال کاهش وزن و لاغر شدن هستند توصیه می کنم که به جای استفاده از راه های خطرناک مانند مصرف قرص لاغری از روش های سالم بی خطر مانند ورزش و رژیم های لاغری تحت نظر متخصص تغذیه استفاده کنند. تا از عوارض این قرص ها در امان باشند و هم سلامتی خود را به خطر نیندازند.

تغذیهدسته‌بندی نشدهمکمل و داروها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *