قرص CLA بر کاهش وزن موثر است؟ 5 فایده اسید لینولئیک طبیعی برای بدن

قرص CLA

قرص CLA یا قرص لینولئیک اسید دوگانه مکمل غذایی است که در واقع یک نوع اسید چرب از خانواده امگا 6 محسوب می شود. به طور کلی 28 نوع امگا 6 وجود دارد که اسید لینولئیک یکی از آنهاست. این نوع اسید چرب در بسیاری از مواد غذایی مانند گوشت، فراورده های لبنی و برخی گیاهان وجود دارد و برای ادامه حیات ضروری است. در ادامه به بیان پاره ای توضیحات در مورد این قرص می پردازیم که تحت عناوین زیر هستند:

  • قرص CLA چه قرصی است؟
  • موارد مصرف آن چیست؟
  • دوز مصرف
  • عوارض جبران‌ناپذیر این قرص
  • فواید دریافت اسید لینولئیک برای بدن

قرص CLA چه قرصی است؟

همانطور که ذکر شد قرص CLA یک مکمل غذایی از نوع امگا 6 است. بین هیدروژن و کربن های موجود در اسیدهای چرب، پیوند  دوگانه برقرار است اگر این پیوند سه گانه شود و یک هیدروژن به ترکیب اضافه شود، اسید چرب اشباع تولید می شود.

با اینکه قرص CLA در داروخانه ها بدون نسخه پزشک در دسترس است اما نباید از آن به صورت خودسرانه مصرف کرد. زیرا تشخیص نیاز و مقدار مورد نیاز بدن تنها با بررسی آزمایشات انجام شده، توسط پزشک قابل انجام است.

نکته دیگر اینکه اسید لینولئیک موجود در مواد غذایی با اسید لینولئیک موجود در مکمل های دارویی کاملا متفاوت است. اسید لینولئیک موجود در قرص CLA از نوع گیاهی است و از دانه های روغنی به دست می آید یا در آزمایشگاه ها ساخته می شود. البته لازم به ذکر است اسید لینولئیک موجود در مواد غذایی منشا حیوانی دارد که هضم و جذب ساده تری برای بدن دارد زیرا از منابعی کاملا طبیعی دریافت می شود.

قرص سی ال ای

منابع طبیعی این اسید چرب را می توان انواع گوشت قرمز، گوشت گاو، گوساله، گوسفند، بز و فراورده های آنها، گیاهان برگ سبز و برخی دانه های روغنی دانست. مکمل CLA نیز دارای این اسید چرب است ولی طبیعی نیست و چون به صورت مصنوعی در آزمایشگاه ساخته می شود ممکن است هضم و جذب آن توسط بدن بسیار کمتر از حالت طبیعی آن باشد. از این رو ضرورت نیاز به مصرف را باید طبق شرایط بدنی فرد پزشک تشخیص داده و آنرا تجویز کند.

ضرورت مصرف قرص CLA

در بدن برخی از افراد به دلیل عدم دریافت منابع غذایی به اندازه کافی و ایجاد سوء تغذیه، اسید چرب امگا 6 در نوع لینولئیک کاهش خواهد یافت. از این رو لازم است تا با مصرف دوز مناسبی از این دارو ادامه حیات را تضمین کرد که بهتر است پزشک متخصص ضرورت مصرف آنرا تشخیص دهد. از طرفی کسانی هستند که از مکمل قرص CLA برای دیگر اهداف که یکی از آنها کاهش وزن است، استفاده می کنند.

طبق تحقیقات انجام شده بر مبتلایان به سرطان، به طور اتفاقی کشف شد که مصرف اسید لینولئیک می تواند بر کاهش وزن و لاغری تاثیر زیادی داشته باشد. مصرف اسید لینولئیک بر روی کاهش وزن از طریق، کاهش جذب چربی توسط بدن و شکستن سلول های چربی و دفع آنها از بدن بر لاغری و کاهش وزن تاثیر خواهد داشت.

موارد مصرف CLA

در دیگر تحقیقات نشان داده شد که روند کاهش وزن در اثر مصرف قرص CLA در شش ماه اول افزایشی است و در ادامه ثابت می شود و به جایی می رسد که این روند کاهش پیدا می کند و در نهایت متوقف می شود. این تحقیق بر اساس مصرف این مکمل در طول دو سال است و نتایج مصرف آن بیش از این زمان در دسترس نیست. از طرفی هم مصرف مکمل غذایی به مدت طولانی برای سلامتی زیان آور است.

تاکید می‌کنیم از این دارو بدون ضرورت هرگز استفاده نکنید؛ تشخیص ضرورت مصرف با بررسی پزشک بر آزمایشات انجام شده مشخص می‌شود.

دوز مصرفی مناسب 

این مکمل دارویی و غذایی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است و برای آن مقدار مصرف روزانه مشخص شده است. با این وجود نباید دوز دلخواهی از آن را بدون مشورت با پزشک مصرف کرد. اغلب روزانه بین 3 تا 6 گرم مصرف قرص CLA در نظر گرفته شده است و اگر از این مکمل به منظور لاغری استفاده شود، مصرف 3 گرم در روز لازم است.

مصرف بیشتر از 6 گرم در روز می تواند آسیب های جبران ناپذیری را برای افراد به همراه داشته باشد. در نظر داشته باشید که هر چه میزان مصرف بیشتر باشد و مدت طولانی تری از مصرف آن گذشته باشد، عوارض آن برای سلامتی افزایش خواهد یافت.

به هیچ وجه از این دارو بدون تجویز پزشک نباید مصرف کرد و ضروری است دوز مناسب مصرف، طبق تشخیص پزشک مناسب شرایط فیزیکی و نیاز بدن فرد باشد.

عوارض احتمالی مصرف نامتعادل قرص  CLA چیست؟

اسید لینولئیک وقتی از طریق مواد غذایی دریافت شود برای بدن بسیار مفید و ضروری است و هیچ گونه عوارضی برای فرد به همراه نخواهد داشت. اما رساندن این اسید چرب از طریق مکمل هایی مانند قرص CLA خالی از عارضه نیست.

به طور کلی اگر ماده مغذی از راه صحیح آن یعنی از طریق مصرف مواد غذایی سالم به بدن برسد برای بدن مفید است و باعث سلامتی می شود ولی اگر همان ماده مغذی از طریق مکمل های غذایی که در آزمایشگاه تهیه می شوند به بدن برسد، می تواند برای بدن آسیب های جدی را به همراه داشته باشد.

قرص CLA

در طی تحقیقات انجام شده نشان داده شد که مشکلاتی مانند تجمع چربی در کبد، دیابت، سندروم متابولیک، التهابات بدنی، حساسیت به انسولین، کاهش مقدار کلسترول خوب که با افزایش کلسترول بد همراه خواهد بود، اسهال و افزایش یا ایجاد استرس اکسیداتیو را در پی خواهد داشت.

به همین دلایل از این دارو یا هر داروی دیگر نباید خودسرانه مصرف کرد.  زیرا نیاز بدن هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و تشخیص نیاز وافعی تنها با بررسی شرایط بدنی توسط متخصصین و پزشکان انجام خواهد شد.

فواید دریافت اسید لینولئیک به روش طبیعی چیست؟

  1. افزایش حجم عضلانی را در پی خواهد داشت
  2. به کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب کمک خواهد کرد
  3. برای مبتلایان به دیابت مفید است
  4. موثر در تناسب اندام خواهد بود
  5. متابولیسم را بهبود می بخشد

سخن پایانی

بسیاری از افراد که در پی کاهش وزن هستند رو به استفاده از مکمل ها و راهکارهای سریع می آورند که مصرف قرص CLA یکی از آنها است. درست است که با مراجعه به پزشک گاهی از این دارو برای بهبود بسیاری از علائم کمبود آن به کار برده می شود، اما نباید مصرف خودسرانه آنرا جایگزین راهکارهای مناسب برای کاهش وزن کرد.

پیروی از رژیم غذایی اصولی که متخصصین تنظیم می کنند می تواند راه بهتری برای این منظور باشد. در نظر داشتن عوارض جدی دارو راهی است که می تواند تا حد بالایی افراد را از مصرف خودسرانه آنها دور کند. در این متن به 5 اثر مهم اسید لینولئیک که از طریق مواد غذایی به صورت طبیعی دریافت می شود را ارائه کردیم. با پیروی از رژیم غذایی تخصصی می توانید از این فواید بهره مند شوید. از این رو از عوارض جدی و جبران ناپذیر آن نیز می توانید دور شوید.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

تغذیهمکمل و داروها

امکان ارسال نظر وجود ندارد.