رژیم 20/80 یکی از روش‌ها و راهکارهای امروزی برای داشتن تناسب اندام محسوب می‌شود. قانون سختی برای این رژیم وجود ندارد و مخصوص بازه زمانی محدود برنامه‌ریزی نشده است. با وجود اینکه بسیاری از افراد با این روش وزن متعادل خود را کسب کرده‌اند، اما لازم است در مورد آن بیشتر بدانیم. در ادامه متن به بررسی این رژیم خواهیم پرداخت.

رژیم 20/80 چگونه است؟

رژیم 20/80 روندی را در اختیار افراد قرار می‌دهد تا بتوانند سالم غذا مصرف کنند و از عوارض اضافه وزن مانند فشار خون بالا و یا قند خون بالا دور شوند. در زمانی که شروع به پیش گرفتن این رژیم می‌شود لازم است تا فرد 80 درصد انتخاب‌های خود برای غذا و خوراکی‌ها را به سمت مواد غذایی ببرد که کاملا سالم هستند.

20 درصد انتخاب‌ها انعطاف‌پذیر هستند و می‌توان از غذاهای غیر رژیمی آزادانه انتخاب کرد. البته این موضوع برای طول هفته در نظر گرفته شده است. مهمترین ویژگی این رژیم این است که با تمام سادگی، افراد مختلف را با تنوعی از غذاهای سالم مواجه می‌کند که در این حین فرد تحت فشار قرار نمی‌گیرد.

در ادامه توضیحاتی در مورد این رژیم را گرداوری کرده‌ایم که تاکیدی برای پیروی از این رژیم نباید در نظر گرفته شوند. زیرا این رژیم و رژیم‌های با عناوین مختلف، جنبه عمومی دارند و برای شریط بدنی هر فرد، عملکردی متفاوت بروز می‌دهند. از این رو ممکن است عوارض جدی را به همراه داشته باشند. روند تغذیه‌ای باید مخصوص خود فرد و کاملا علمی تنظیم شود؛ این موضوع به دلیل شرایط بدنی متفاوت بین آدم‌های مختلف است.

رژیم 20/80 چیست؟

در واقع اصل این رژیم غذایی از اصل پارتو گرفته شده است. این اصل بر این اساس است که 20 درصد دلایل سبب بروز 80 درصد رخدادها می‌شوند. علاوه بر کاربردی بودن این قانون در تجارت، برای رژیم‌های غذایی و فعالیت‌های ورزشی نیز استفاده می‌شود.

پس اصل این رژیم روندی برای همیشه درست و اصولی غذا خوردن در اختیار قرار می‌دهد و صرفا برای یک مدت زمان محدود کاربرد ندارد. تمرکز اصلی رژیم 20/80 بر مصرف هر چه بیشتر مواد غذایی سالم است که باید جایگزین غذاهای ناسالم شوند. این روش راهکاری مطلوب برای افرادی است که نیاز به کاهش وزن داشته و در ادامه آن به دنبال پایدار بودن وزن خود هستند. اما توصیه‌ای برای پیروی از آن نداریم زیرا مقدار مواد غذایی طبق نیاز بدن برای هر فرد متفاوت است که در این رژیم در نظر گرفته نشده است.

مواد غذایی سالم 80 درصدی

اما اینکه بدانیم چه مواد غذایی سالم محسوب می‌شوند و می‌توان از آنها در طول روز بیشتر استفاده کرد نکته بسیار مهمی است. این مواد غذایی شامل گزینه‌های زیر هستند:

 • لبنیات بدون چربی: شیر، ماست، شیر سویا و… برای تامین کلسیم و بسیاری از مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن (3 پیمانه از لبنیات در طول روز برای بزرگسالان باید مصرف شود)
 • سبزیجات تازه یا فریز شده: تنوعی از میوه‌ها و سبزیجات که می‌توان هر چه بیشتر از آنها به صورت آبپز یا بخارپز استفاده کرد (بدون نمک زیاد و سس)
 • انواع گوشت و پروتئین کم‌چرب: انواع ماهی، گوشت مرغ و گاو بهترین گزینه‌ها برای تامین مواد مغذی و پروتئینی مورد نیاز بدن هستند که بهتر است نوع کم چرب یا بدون چربی آنرا انتخاب کرد (140 الی 170 گرم در طول روز باید بزرگسالان پروتئین دریافت کنند)
 • غلات سبوس‌دار: جو دوسر، برنج قهوه‌ای و نان سبوس‌دار منابعی عالی از این مورد هستند که روزانه 3 برش نان و یا 1/5 پیمانه برنج پخته شده برای بزرگسالان لازم و ضروری است

مواد غذایی غیرسالم 20 درصدی در رژیم 20/80

در این رژیم تصمیم با خودتان است 20 درصد غیرسالم را در طول هفته پخش کنید و یا همه آنرا در یک روز مصرف کنید. این مواد غذایی که بهتر است هر چه کمتر مصرف شوند و یا حتی از مصرف آنها پرهیز شود، شامل گزینه‌های زیر است:

 • نوشیدنی‌های الکلی و حتی قندی
 • کربوهیدرات و قند به ویژه از نوع تصفیه شده
 • انواع غذاهای فراوری شده
 • چربی‌های اشباع شده

آیا رژیم 20/80 ایراداتی دارد؟

با اینکه این رژیم کاهش وزن روشی سالم برای تغذیه را در اختیار قرار می‌دهد اما موارد نقصی را نیز شامل می‌شود. این رژیم هیچ محدودیتی برای افرادی که از بیماری خاصی رنج می‌یرند را شامل نمی‌شود. برای مثال محدودیت در مصرف سبزیجات نشاسته‌ای برای بیماران مبتلا به دیابت در طول آن به چشم نمی‌خورد.

معایب و مزایای رژیم 20/80

علاوه بر این موضوع کالری شماری خاصی نیز در طول آن وجود ندارد و ممکن است هر مقدار از مواد غذایی هر چند سالم در طول این رژیم مصرف شود. این موضوع را لازم است بر اساس شرایط فیزیکی و نیاز فرد پزشک متخصص مشخص کند.

چگونه با رژیم 20/80 لاغر شویم؟

این رژیم مزیت‌هایی را شامل می‌شود که برای برخی افراد مطلوب است. اما تاکیدی برای پیروی از آن نداریم. تنها بهتر است نکاتی را برای اینکه بتوانید از این رژیم کاهش وزن نتیجه مطلوب را دریافت کنید به طور کامل رعایت کنید:

 • فعالیت بدنی روزانه حدود 40 دقیقه را حتما داشته باشید
 • از پرخوری حتی غذاهای سالم پرهیز کنید
 • بیش از به بدن خود گرسنگی ندهید
 • مقدار غذای مصرفی را مراعات کنید

نکات پایانی

در این متن به طور کامل در مورد رژیم 20/80 توضیحاتی را ارائه کردیم تا روندی اصولی و درست برای تغذیه در اختیارتان قرار داده باشیم. اما برای کاهش وزن و پایداری در وزن لازم است تا رژیمی تخصصی برای هر فرد طبق شرایط فیزیکی طراحی شود. از این رو بهتر است از دنبال کردن رژیم‌هایی که با الگویی کلی در اختیار قرار می‌گیرند، پرهیز کرد.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید