رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

رژیم شیر و خرما چگونه است؟ بررسی تمام معایب این روش

رژیم شیر و خرما همانطور که از نامش پیداست، تمرکز بر مصرف شیر و خرما، برای داشتن تندرستی و در کنار آن تناسب اندام را خواهد داشت. این دو ماده غذایی می‌توانند تمام ویتامین‌ها و مواد غذایی مورد نیاز بدن را تامین کنند اما آیا رژیم کاملی است؟ در ادامه به توضیح هر چه بیشتر در مورد این رژیم خواهیم پرداخت.

رژیم شیر و خرما چگونه است؟

رژیم کاهش وزن شیر و خرما از جمله رژیم‌های کاهش وزنی هستند که برای بازه زمانی خاصی طراحی شده‌اند و در طول آن توجه بر مصرف شیر و خرما است. اینکه این دو ماده غذایی پرخاصیت در این دوره زمانی بتوانند تامین کننده نیازهای بدن برای حفظ عملکردهای حیاتی باشند نکته بسیار مهمی است. اما آیا این رژیم مورد تایید کارشناسان تغذیه است و به بدن آسیبی نمی‌زند؟

بررسی رژیم لاغری شیر و خرما

رژیم شیر و خرما را رژیمی برای دفع سموم زائد بدن معرفی می‌کنند. این رژیم کاهش وزن ادعا دارد که در طول سه هفته می‌تواند کاهش وزن چشمگیری داشته باشد (که از نظر متخصصین تغذیه این موضوع کاملا رد شده است و علم تغذیه آنرا تایید نمی‌کند). البته این موضوع ممکن است ایراد بزرگی از این رژیم و رژیم‌هایی با این سبک محسوب می‌شود که فقط بازه زمانی خاصی را پوشش می‌دهد و برای رژیم نگه‌دارنده بعد از آن برنامه‌ای را برای فرد تنظیم نکرده است. بهتر است با خواص این دو ماده غذایی آشنا شده و روند رژیم را برایتان بیان کنیم.

ورزش و تغذیه برای لاغری

برای اینکه به کاهش وزن برسید، فقط روی مصرف یک یا دو ماده غذایی خاص تمرکز نکنید.
برای اینکه کاهش وزن سالمی داشته باشید، باید رژیم مخصوص خودتان را داشته باشید که متنوع باشد.

فواید مواد غذایی این رژیم

همانطور که اشاره شد در این رژیم تنها مواد غذایی که به کار برده می‌شود، شیر و خرما است. این دو ماده غذایی توانایی تامین تمام نیاز بدن به ویتامین‌ها و مواد مغذی را دارند. در ابتدا خواص هر یک از این دو ماده غذایی را معرفی خواهیم کرد.

فواید شیر در طول رژیم شیر و خرما

شیر از جمله نوشیدنی‌های پر خاصیتی است که از بدو تولد تا 6 ماهگی تنها غذا و کامل‌ترین غذا برای رشد محسوب می‌شود. یعنی به تنهایی می‌تواند نیازهای حیاتی بدن را تامین کند اما کامل نیست. این فوابد برجسته شیر شامل گزینه‌های زیر است:

 • تقویت اسکلت استخوانی بدن و دندان‌ها
 • هضم ساده و جذب سریع برای خون
 • تامین کننده ویتامین A، ویتامین B و ویتامین C مورد نیاز بدن
 • مفید برای سلامت سیستم عصبی و مغز
 • کمک به کنترل اشتها و پیشگیری از گرسنگی و ریزه‌خواری
 • پیشگیری کننده از ابتلا به دیابت
 • پیشگیری کننده از ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان سینه، سرطان پروستات و…
 • مصرف مداوم آن سبب پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی و مشکلات فشار خون خواهد شد
 • پیشگیری کننده از بروز بسیاری از ناراحتی‌های خونی
معایب و مزایای این رژیم

فواید خرما در طول رژیم شیر و خرما

ماده غذایی دیگری که در طول این رژیم مصرف می‌شود خرما است. خرما از ویتامین‌ها و مواد مغذی بسیاری تشکیل شده و ارزش غذایی بالایی را شامل می‌شود. فواید و خواص خرما شامل گزینه‌های زیر می‌شود:

 • تامین ویتامین‌هایی از جمله ویتامین A, B, C, E در طول رژیم
 • تامین کننده مواد مغذی مورد نیاز بدن از جمله آهن، کلسیم، منیزیم و ید
 • پیشگیری و درمان کم خونی ناشی از فقر آهن
 • تامین کننده انرژی مورد نیاز بدن در طول رژیم کاهش وزن
 • تقویت کننده سیستم دفاعی بدن
 • مفید برای تقویت حافظه و سلامت مغز
 • پیشگیری از بروز انواع سرطان به ویژه سرطان دستگاه گوارش
 • فیبر موجود در آن از بروز یبوست و اسهال در طول رژیم جلوگیری خواهد کرد
 • تقویت نیروی عضلانی و انرژی کل بدن
 • کمک به کاهش کلسترول، حفظ سلامت قلب و مغز

با خواص شیر و خرما به صورت مجزا آشنا شدید. همانطور که اشاره شد این دو ماده غذایی برای سلامت بدن بسیار مفید هستند. اما سوال اصلی این است که آیا برای بقاء سلامت ارگان‌های اصلی بدن مانند کبد، کلیه‌ها و حتی قلب کافی هستند؟ در ادامه به بررسی هر چه بیشتر این موضوع و روند کلی این رژیم خواهیم پرداخت.

روند این رژیم را صرفا برای آگاهی شما بیان می‌کنیم و هیچ تاکیدی بر پیروی از آن نداریم. زیرا رژیم‌هایی که تاکید بر مصرف ماده غذایی خاصی دارند و بقیه مواد غذایی در آنها حذف شده است، روندی علمی نداشته و پس از مدتی آسیبی جدی را برای بدن به همراه خواهند داشت. بهتر است روند اصولی را از متخصصین در این زمینه طبق شرایط بدنی دریافت کرد.

رژیم شیر و خرما چه روندهایی دارد؟

این رژیم با روندهای مختلف (بازه‌های زمانی مختلف) برای افرادی که نیاز به کاهش وزن دارند تنظیم شده است. از جمله این روندها می‌توان به رژیم یک هفته‌ای که می‌توان آنرا ماهانه یک مرتبه تکرار کرد اشاره کرد. در طول این یک هفته تنها ماده غذایی که باید مصرف شود شیر و خرما است. البته در کنار شیر و خرمای مصرفی می‌توان یک واحد میوه نیز مصرف کرد. البته برای وعده شام دو منو در نظر گرفته شده است که شامل گوشت یا سینه مرغ کباب شده یا آبپز به همراه مقدار دلخواه سالاد و یک عدد سیب زمینی آبپز شده است.

روش دیگر رژیم شیر و خرما برای سه هفته تنظیم شده است و بر خلاف روش قبل هیچ وعده اصلی غذایی در آن از گوشت، مرغ و سایر مواد غذایی نباید مصرف شود. در هفته اول باید 27 عدد خرما و 3 لیوان شیر در طول روز مصرف شود که مدیریت این موضوع به عهده خود فرد است و بهتر می‌شود اگر این مقدار در طول روز تقسیم شده و از مصرف تمام و یا نیمی از مواد تعیین شده در یک وعده پرهیز شود. البته به عنوان میان وعده از سالاد کاهو بدون افزودن سس استفاده کرد و یا می‌توان از ماست به جای شیر بهره گرفت.

روند رژیم لاغری شیر و خرما

اما در هفته دوم رژیم شیر و خرمای چهارده روزه وعده‌ها کمی متفاوت است. در 2 روز ابتدایی باید برای هر وعده غذایی یک لیوان شیر به همراه 9 عدد خرما مصرف شود و میان‌وعده در آن وجود ندارد. برای روز سوم که به عنوان متعادل‌سازی روند رژیم در نظر گرفته شده است، یک لیوان شیر و 9 عدد خرما برای صبحانه، 5 قاشق برنج به همراه مرغ بخارپز شده برای ناهار، 5 قاشق برنج با خورشت بدون چربی برای شام در نظر گرفته شده است. میان‌وعده‌ای برای روز سوم وجود ندارد و باید از خوردن غذاهای چرب، شور و سرخ کرده پرهیز شود.

روز چهارم و پنجم مجددا باید به روند رژیم شیر و خرما بازگشت که برای هر وعده غذایی اصلی، یعنی صبحانه، ناهار و شام باید 9 عدد خرما به همراه 1 لیوان شیر (ترجبحا کم چرب) مصرف شود. برای میان وعده سالاد کاهو بدون سس، می‌توان مصرف کرد و به جای شیر می‌توان ماست کم چرب میل کرد.

روز ششم نیز روز متعادل‌سازی است و در این روز باید برای صبحانه یک لیوان شیر و 9 عدد خرما نوش جان کرد، ناهار و شام هر کدام شامل 5 قاشق برنج به همراه خورشت بدون چربی می‌شوند. این روز بدون میان‌وعده است و باید از مواد غذایی سالم و بدون چربی برای آن مصرف کرد.

روز هفتم به عنوان روز پایانی لازم است تا به روند رژیم شیر و خرما بازگشت و در این روز تنها شیر و خرما با مقدار مشخص 1 لیوان شیر و 9 عدد خرما در هر وعده مصرف نمود. هفته سوم این رژیم نیز مانند هفته دوم به صورت یک روز در میان از این مواد غذایی به مار برده شده باید استفاده کرد.

آیا رژیم شیر و خرما رژیم مورد تایید متخصصان تغذیه است؟

با روند این رژیم تا حدودی آشنا شدید. این رژیم کاهش وزن برای بازه‌های زمانی مختلف مشخص شده است که در طول آن می‌توان به تناسب اندام رسید. اما آیا تناسب اندام مهمتر است یا حفظ سلامت بدن؟

رژیم شیر و خرما از نظر متخصصان

از نظر بسیاری از متخصصان و کارشناسان تغذیه رژیم غذایی که برای بازه زمانی خاصی است و روند اصولی تغذیه را آموزش نمی‌دهد و تاکید یا توجه ویژه بر مصرف مواد غذایی خاصی دارد، نمی‌تواند رژیم کاملی برای حفظ سلامت بدن درکنار کاهش وزن باشد.

رژیم کاهش وزن ایده‌آل رژیمی است که بتواند علاوه بر کاهش وزن، به بهبود ناراحتی‌های گوارشی توجه کند، مخصوص فرد و بر اساس شرایط فیزیکی فرد باشد، تنوعی از مواد غذایی مختلف را شامل شود، آسیبی در طول رژیم به فرد وارد نکند، گرسنگی افراطی را به همراه نداشته باشد و در پایان نتیجه بتواند با روندی اصولی رژیم نگهدارنده را برای فرد ایجاد کند.

معایب رژیم شیر و خرما

 • برای این رژیم هیچ محدودیت وزنی مشخص نشده است
 • رژیم خوب رژیم تخصصی برای هر فرد با شرایط فیزیکی مخصوص به خود است که در این رژیم این اصل رعایت نشده است و همه افراد باید از یک منو پیروی کنند
 • احتمال زدگی از انواع رژیم با احساس گرسنگی و عدم دریافت نتیجه مطلوب را به همراه خواهد داشت
 • مشکلاتی از قبیل نفخ و یا یبوست ناشی از مصرف شیر و خرما ایجاد خواهد شد
 • محدودیت چربی در این رژیم ممکن است چربی خوب خون را نیز کاهش دهد و مشکلاتی در این زمینه را به همراه داشته باشد
 • احتمال سوخت توده‌های عضلانی بدن در طول این رژیم بالا است زیرا پروتئین کافی برای بدن و حفظ عضلات دریافت نمی‌شود

لاغری با رژیم شیر و خرما

شیر و خرما از مواد غذایی خیلی مفید در برنامه غذایی همه ما محسوب می‌شوند. این دو ماده غذایی، می‌توانند نیازهای بدن را به طور مناسبی تامین کند. ولی نکته مهم اینجاست که تاثیر آنها به صورت علمی بر کاهش وزن اثبات نشده است.

یعنی در هیچ کدام از تحقیقات انجام شده، عنوان نکرده‌اند که فقط با مصرف این دو ماده غذایی می‌توان به کاهش وزن دست یافت. البته شاید با پیروی از چنین رژیمی برای فرد کاهش وزن ایجاد شود ولی آسیب‌هایی که به همراه دارد، می‌تواند عوارض جبران ناپذیری را در فرد بر جای بگذارد.

نباید برای رسیدن به کاهش وزن ماندگار بدن را با چالش‌های خیلی سختگیرانه‌ای همچون رژیم شیر و خرما مواجه کنید. چون این رژیم فقط دو ماده غذایی دارد و طبیعتا نمی‌تواند خیلی از نیازهای بدن فرد را تامین کند. برای اینکه بتوانید علاوه بر تامین نیازهای بدن، به کاهش وزن برسید، رژیم علمی و تخصصی منحصر به خود را پیش ببرید.

چنین رژیم و برنامه غذایی می‌تواند تاثیر به سزایی در کاهش وزن ماندگار برای شما داشته باشد. حتی بدن را با آسیب‌های متعدد مواجه نخواهد کرد. برای موفقیت در چنین رژیمی پزشکی حاذق همچون دکتر یحیی پاسدار، برنامه غذایی مخصوص شما را طراحی خواهد کرد. فقط کافی است به صفحه نتایج رژیم دکتر یحیی پاسدار و خدمات آنلاین مراجعه کنید تا بتوانید روند مناسب برای کاهش وزن خود را دریافت کنید.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

تیم تحریریه

مطالب تهیه شده توسط تیم تحریریه صرفا در جهت افزایش آگهی شما و دادن پاسخ های ساده ای که به دنبالشان هستید از بهترین سایتهای دنیا جمع آوری شده است و جنبه تخصصی و علمی ندارد، این مطالب به هیچ عنوان توسط دکتر یحیی پاسدار نوشته نشده است و توسط نویسنده های سایت نوشته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×
مژگان عطایی Whatsapp chat