لاغری با رژیم قلیایی (مواد غذایی مناسب و بررسی نواقص)


لاغری با رژیم قلیایی یا رژیم آلکالاین، به دلیل روند خاصی که دارد، حاصل خواهد شد. اما روند آن چگونه است؟ رژیم آلکالاین تفاوتی بر مصرف غذاهای قلیایی و اسیدی ایجاد می‌کند که در آن به مقابله با اضافه وزن و حتی برخی از بیماری‌ها می‌پردازد. بهتر است این متن را دنبال کنید تا این روش لاغری را دقیق‌تر بررسی کنیم.

لاغری با رژیم قلیایی چگونه است؟

امروزه روش‌های زیادی برای کاهش وزن تنظیم می‌شود. رژیم قلیایی نیز یکی از این روش‌های کاهش وزن است منتها بر سطح PH (میزان اسیدی یا بازی بودن) بدن تاثیرگذار است. در واقع PH میزان غلظت هیدروژن در مواد است که بازه‌ای بین 0 الی 14 برای آن در نظر گرفته می‌شود.

تبدیل غذا به انرژی یا همان سوخت و ساز بدن، قابل مقایسه با آتش است. در هر دو سوخت و ساز، واکنشی شیمیایی اتفاق می‌افتد که بافتی جامد تجزیه می‌شود و انرژی آزاد می‌شود. با این تفاوت که در بدن فرآیند سوخت و ساز با سرعت آهسته انجام می‌شود.

رژیم آلکالاین برای لاغری

سوخته‌ی آتش، خاکستر بر جای می‌گذارد و سوخته‌ی‌ مواد غذایی مصرفی در بدن، پسماند متابولیکی محسوب می‌شوند. این پسماندها ممکن است قلیایی، اسیدی و یا خنثی باشند. در لاغری با رژیم قلیایی به این موضوع توجه می‌شود که این پسماندهای متابولیکی، اگر اسیدی باشند، خون نیز اسیدی خواهد بود و اگر پسماندهای متابولیکی قلیایی باشند، خون نیز قلیایی خواهد بود.

با توجه به این موضوع، پسماندهای اسیدی می‌توانند بدن را در مقابل شرایط بیماری‌زا، ضعیف کنند.با این وجود بهتر است دقیق‌تر مواد غذایی موثر بر لاغری با رژیم قلیایی را برایتان معرفی کنیم.

انواع خوراکی‌های قلیایی و اسیدی

برای لاغری با رژیم قلیایی باید خوراکی‌های دو گروه را شناخت تا بتوان از آنها متعادل و در صورت لزوم استفاده کرد. مواد غذایی حاوی گوگرد، فسفات و پروتئین پسماندهای اسیدی از خود برجای می‌گذارند. در مقابل مواد غذایی حاوی منیزیم، پتاسیم و کلسیم پسماندهای قلیایی را ایجاد خواهند کرد. به خاصیت مواد، PH و نمونه‌هایی از هر کدام توجه کنید:

 • اسیدی (PH: بین 0 الی 6.9) شامل انواع لبنیات، گوشت، مرغ، ماهی، الکل و همینطور انواع غلات است.
 • خنثی (PH = 7) شامل چربی‌های طبیعی، انواع قندها و انواع نشاسته می‌شود.
 • قلیایی (PH: بین 7.1 الی 14) شامل انواع سبزیجات و میوه‌ها، آجیل و حبوبات است.

در شیوه لاغری با رژیم قلیایی، لازم است PH ادرار کنترل شود. از این طریق، می‌توان اسیدی یا قلیایی بودن مواد غذایی مصرفی را متوجه شد. اما نکته قابل توجه اینجاست که قسمت‌های مختلف بدن، ممکن است سطوح مختلفی از PH  را داشته باشند. یعنی برخی قسمت‌ها قلیایی و برخی قسمت‌های دیگر اسیدی باشند.

لاغری با رژیم آلکالاین

اسید هیدروکلریک در معده، PH برابر با 2 الی 3.5 که کاملا اسیدی است را دارد. در مقابل PH خون نیز 7.365 الی 7.440 است که مقدار خیلی کمی قلیایی است. اگر این مقدار از 7.22 کمتر شود فرد تا حد مرگ پیش خواهد رفت. حتی بالا رفتن آن نیز مشکلات خطرناکی را برای سلامتی به همراه خواهد داشت.

مزایای لاغری با رژیم قلیایی

رژیم قلیایی بر مصرف مواد غذایی سالم تاکید دارد. این گروه از مواد غذایی می‌توانند فواید متعددی را در کنار لاغری با رژیم قلیایی به همراه داشته باشند. این مزایا شامل موارد زیر می‌شوند:

 • با کاهش التهابات بدن و افزایش سطح هورمون رشد، به پیشگیری از بروز مشکلات قلبی و فشار خون منجر خواهد شد
 • در این رژیم تاکید بر مصرف منیزیم، فسفر و کلسیم است که هر سه برای اسکلت استخوانی بسیار ضروری هستند در نتیجه استحکام و سلامت استخوان‌ها را به همراه خواهد داشت
 • مصرف میوه و سبزیجات توصیه شده در روند لاغری با رژیم قلیایی، به حفظ حجم عضلانی کمک خواهد کرد
 • در روند تغذیه‌ای این رژیم، سیستم دفاعی بدن تقویت خواهد شد و از ابتلا به بیماری‌های جدی مانند سرطان پیشگیری خواهد کرد
 • اثبات شده است اسیدی بودن بدن به دردهای مزمن مانند آرتروز، کمر درد، درد سیاتیک و… منجر می‌شود که با پیروی از رژیم قلیایی کنترل خواهند شد
 • جذب بسیاری از ویتامین‌ها به ویژه ویتامین D با استفاده از این رژیم که حاوی منیزیم است، تقویت خواهد شد

با توجه به مزایای بیان شده، این رژیم نواقصی را نیز به همراه دارد. حذف برخی از منابع غذای ممکن است عادت غذایی غیر اصولی را در بدن نهادینه کند که ممکن است در طولانی مدت، با افت برخی از منابع غذایی، آسیب جدی به بدن برساند. بهتر است راه مناسبتری را برای کاهش وزن و همینطور تضمین سلامت بدن انتخاب کرد.

نشانه‌های اسیدی بودن بدن

 • شکننده شدن ناخن‌ها و موها
 • احساس خستگی و خواب آلودگی
 • عدم مصرف مواد غذایی قلیایی به ویژه میوه و سبزیجات
 • نفخ و التهاب معده
 • سوء هاضمه
 • استرس داشتن و آسیب فیزیکی ناشی از آن مانند ابتلا به زخم معده

نواقص تاثیر رژیم قلیایی بر لاغری

لاغری با رژیم قلیایی یکی از موارد مثبتی است که این رژیم به همراه دارد. در این رژیم باید مصرف میوه و سبزیجات را افزایش داد. این یک نکته مثبت از روند تغذیه‌ای برای کاهش وزن است. از این طریق مواد ویتامینی و مواد مغذی به ویژه فیبر به بدن خواهد رسید که منابعی عالی برای کاهش وزن محسوب می‌شوند.

از جمله ایراداتی که بر این رژیم وارد است و به صورت خودسرانه نمی‌توان لاغری با رژیم قلیایی را پیش گرفت، به محدود شدن دریافت برخی از مواد غذایی می‌توان اشاره کرد به خصوص اینکه در این رژیم باید گوشت را محدود مصرف کرد که این موضوع می‌تواند آسیب جدی را برای دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن به همراه داشته باشد.

این رژیم با تمام مزایایی که به همراه دارد، معایب و نواقصی نیز بر آن وارد است. در طول پیروی از روند این رژیم دائم باید سطح PH خون اندازه‌گیری شود. تنها باید مقدار متعادلی از مواد غذایی را طبق نیاز بدن، روزانه مصرف کرد تا به کاهش وزن دست یافت.

جمع‌بندی

نیاز به پیروی از رژیم قلیایی برای زمانی است که مواد غذایی اسیدی زیاد مصرف شوند و آسیب برای کلیه‌ها را به همراه داشته باشند. این موضوع می‌تواند تجمع اسید در بافت‌های بدن را به همراه داشته باشد که کاملا آسیب زننده خواهد بود. با این حال روند تغذیه‌ای اصولی برای درمان مشکلات بدنی و کاهش وزن تنها باید توسط متخصص در این زمینه طراحی شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *