لاغری با سرکه سیب شدنی است؟ (6 تاثیر مهم سرکه بر چربی سوزی)

لاغری با سرکه سیب

لاغری با سرکه سیب راهکاری است که بسیاری از افراد آنرا به یکدیگر تجویز می کنند. اما آیا واقعا این موضوع صحت دارد؟ چه تغییراتی در بدن ایجاد می کند که به کاهش وزن و لاغری منجر می شود؟ آیا در پی کاهش وزن از این طریق عوارضی بدن را تهدید می کند؟

برای اینکه این موضوع را دقیق تر بررسی کنیم در این متن، مطالبی را گرآوری کرده ایم که می تواند تاثیر به سزایی در انتخاب راه درست برای کاهش وزن را در اختیار قرار دهد. با ما همراه باشید تا این نکات را برایتان بیان کنیم.

مهمترین تاثیرات سرکه سیب کدامند؟

سرکه از گذشته تا به امروز به عنوان یکی از داروهای طبیعی مصرف می شود. برای تاثیرات فوق العاده این نوشیدنی تحقیقات متعددی انجام شده است. سرکه سیب در طی دو مرحله از سیب به دست می آید. در مرحله اول قند موجود در سیب خرد شده یا له شده تحت فرایند تخمیر به الکل تبدیل می شود سپس با دخالت باکتری ها الکل به اسید استیک تبدیل می شود. این فرایند به روش سنتی تا یک ماه طول می کشد اما با پیشرفت علم سرکه سیب در کارخانه ها یک روزه عمل می آید.

سرکه برای لاغری

اسید استیک یا اسید اتانوئیک جزء فعال سرکه سیب است که 5 تا 6 درصد سرکه سیب را تشکیل می دهد. مابقی آن از آب و دیگر اسید های کمیاب مانند اسید مالیک تشکیل شده است. 15 میلی لیتر از سرکه سیب حاوی 3 کیلو کالری انرژی و بدون کربوهیدرات است. آیا این اعداد می توانند نشانگر کاهش وزن یا لاغری با سرکه سیب باشند؟ چه چیزی در سرکه سیب باعث لاغری می شود؟

آیا لاغری با سرکه سیب تحت تاثیر اسید استیک است؟

سرکه سیب با یک سری فرایند های متابولیک و ایجاد احساس سیری می تواند باعث کاهش وزن و لاغری شود. این فرایند ها از نظر علمی مورد آزمایش قرار گرفته اند ولی برای اثبات آنها به انجام آزمایشات و تحقیقات بیشتری نیاز است. اما نمی توان از آن به تنهایی برای کاهش وزن بهره گرفت. باید این موارد را در کنار راه اصولی کاهش وزن که پیروی از رژیم تخصصی و فعالیت بدنی متعادل است در نظر داشت.

کاهش وزن سرکه سیب

اسید استیک یک نوع اسید چرب با زنجیره کوتاه است و در بدن به هیدروژن و استات تبدیل می شود. در بسیاری از تحقیقات نشان داده شده که لاغری با سرکه سیب تحت شرایطی به دلیل وجود این ماده امکان پذیر است اما به تنهایی نمی تواند نتیجه بخش باشد. در ادامه متن بهتر به این موضوع پی خواهید برد.

1.کاهش یافتن قند خون

طبق تحقیقات انجام شده اسید استیک باعث می شود که قند خون توسط کبد و ماهیچه ها بیشتر جذب شود و طی این عمل، قند موجود در خون به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. (منبع)

2.کاهش سطح انسولین

اسید استیک باعث کاهش میزان نسبت انسولین به گلوکاگون می شود که این عمل برای چربی سوزی مناسب به نظر می آید. لازم به ذکر است یکی از عوارضی که اضافه وزن به همراه دارد دیابت است (که با مصرف کربوهیدرات و قند زیاد ایجاد می‌شود) و پیدا کردن راهکار مناسب برای کاهش قند خون ضرورتی برای جلوگیری از عوارض ناشی از آن خواهد بود.

3.افزایش یافتن متابولیسم بدن

افزایش فعالیت آنزیم AMPK توسط استیک اسید موجود در سرکه سیب ایجاد می شود. این آنزیم چربی سوزی را به طور کامل افزایش خواهد داد و مانع تولید چربی و قند در کبد می شود. در نتیجه این موضوع لاغری با سرکه سیب را کمی به حقیقت نزدیک می کند اما به عنوان تنها راه کاهش وزن نمی توان آنرا در نظر گرفت. (منبع)

4.کاهش ذخایر چربی و لاغری با سرکه سیب

لاغری دور کمر با سرکه سیب

ابتلا به اضافه وزن و دیابت در کنار هم به عنوان مشکلی برای بسیاری از افراد قلمداد می شود. اسید استیک و استات قادر به محافظت از بدن در مقابل اضافه وزن هستند. از طرفی نمود ژن هایی که باعث کاهش چربی شکم و کبد می شوند را نیز افزایش می دهد. (منبع)

5.افزایش چربی سوزی بدن

طبق تحقیقات انجام شده، پیروی از رژیم غذایی پرچرب در کنار استفاده از اسید استیک، سبب افزایش ژن هایی می شود که چربی سوزی را افزایش می دهند. در نتیجه این موضوع باعث کم شدن چربی تجمع یافته در بدن می شود. (منبع)

6.کاهش اشتها

اسید استیک موجود در سرکه سیب، می تواند مراکزی را در مغز که اشتها را کنترل می کنند، متوقف سازد. این عمل در نهایت باعث کاهش اشتها و کاهش غذای وارد شده به بدن خواهد شد. (منبع)

لازم به ذکر است که لاغری با سرکه سیب یا به طور دقیق تر در اثر اسید استیک موجود در سرکه سیب در کنار راهکار درست کاهش وزن امکان پذیر است ولی برای اثبات این ادعا نیازمند انجام آزمایشات گسترده بر روی انسان های متعدد دیگری خواهد داشت.

چطور سرکه سیب باعث ایجاد حس سیری و کم خوری می شود؟

بسیاری بر این باورند که با قرار دادن سرکه سیب در منوی غذایی خود می توانند به کاهش وزن و اندام ایده آل خود دست پیدا کنند. این افراد تاثیر استفاده از سرکه سیب را در کاهش وزن خود مشاهده کرده اند و آن را به دیگران نیز توصیه می کنند. در ادامه به چگونگی این فرایند می پردازیم.

سرکه سیب در رژیم

وقتی با مصرف سرکه سیب احساس سیری برای فرد ایجاد شود، کالری کمتری به بدن می رساند. در یک تحقیق کوچک بر روی 11 فرد مشاهده شد که مصرف سرکه سیب همراه با مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات تا 55 درصد قند خون پس از غذا خوردن را کاهش می دهد؛ همچنین کالری دریافتی را در طی روز از 200 تا 275 کالری کمتر می کند.

علاوه بر این موضوع سرکه سیب باعث کاهش اشتها و کند کردن سرعت عبور غذا از معده خواهد شد که در نتیجه معده دیرتر خالی خواهد شد. از این رو فرد نیاز به مصرف مجدد مواد غذایی در پی گرسنگی نخواهد داشت. کاهش قند خون و تنظیم شدن سطح انسولین از دیگر مزایایی است که مصرف سرکه سیب برای افرادی که نیاز به کاهش وزن دارند را به همراه دارد.

با وجود مزایای استفاده از سرکه سیب نباید در استفاده از آن برای کاهش وزن زیاده روی کرد. این ماده ممکن است در افراد مختلف نتایج متفاوتی را بروز دهد. بهتر است برای کاهش وزن رو به رژیم تخصصی تجویز شده توسط پزشک آورد و از راهکارهای خودسرانه و تاکید بر مصرف ماده خاصی پرهیز کرد.

راه مناسب برای لاغری با سرکه سیب چیست؟

گاهی اینطور به نظر می رسد که افرادی که اقدام به کاهش وزن با سرکه سیب می کنند، منوی غذایی خود را تغییر می دهند و به جای غذا از سرکه سیب تغذیه می کنند؛ افرادی که لاغری را با سرکه سیب تجربه کرده اند، می دانند که این طور نیست. در ادامه به شیوه مصرف سرکه سیب برای رسیدن به لاغری می پردازیم.

کاهش چربی با سرکه

در یک تحقیق بر روی 144 فرد مبتلا به اضافه وزن مسن ژاپنی که روزانه به منوی غذایی آنها (که روندی تنظیم شده توسط متخصصین بود) 15 میلی لیتر و 30 میلی لیتر یعنی به اندازه یک تا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب اضافه شده بود، در طی دو هفته 1.2 تا 1.7 کیلو گرم کاهش وزن مشاهده شد. این در حالی است که شاهد کاهش 26 درصدی تری گلیسیرید آنها نیز بودند. به نظر می رسد لاغری با سرکه سیب طوری که سرکه سیب به صورت یک چاشنی به غذا اضافه شود می تواند در کاهش وزن تاثیر زیادی داشته باشد.

نکته مهم: نمی توان مقدار زیادی غذا خورد و با نوشیدن مقداری سرکه توقع لاغری و رفع غذای خورده شده را داشت. این ماده طبیعی تنها در کنار روندی که پزشک مشخص می کند و با مصرف متعادل می تواند نتیجه بخش باشد.

نکات پایانی در مورد لاغری با سرکه سیب

از سرکه سیب برای لاغری می توانید به عنوان یک طعم دهنده سالم به جهت کاهش وزن روی سالاد، سبزیجات، به عنوان چاشنی روی غذا و بسیاری از موارد دیگر استفاده کنید. در هر وعده بیشتر از 2 الی 4 قاشق بهتر است مصرف نکنید، زیرا به علت اسیدی بودن ممکن است سبب احساس سوزش معده شود. برخی افراد آنرا با آب ترکیب کرده و مصرف می کنند که راه مناسبی برای بعد از غذا محسوب می شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

تغذیهتغذیه سالمرژیم غذاییرژیم کاهش وزن

امکان ارسال نظر وجود ندارد.