لاغری با سرکه سیب ، افسانه یا واقعیت؟نوشته شده توسط آخرین بروز رسانی شهریور 31, 1398

لاغری با سرکه سیب

لاغری با سرکه سیب عبارتی است که با رشد روز افزون تقاضا برای کاهش وزن پیدا شده است. آیا این ادعا واقعیت دارد و می توان گفت که سرکه سیب باعث لاغری می شود؟ اگر بله تحت چه مکانیسم هایی این اتفاق می افتد؟ آیا از نظر علمی و در طی تحقیق بر روی داوطلبان این موضوع مشخص شده است یا بر روی حیوانات آزمایشگاهی؟ برای پاسخ به این پرسش ها در این مقاله با ما همراه باشید.

سالیان است که انسان از سرکه سیب این داروهای مقوی و موثر برای درمان بیماری ها استفاده می کند. تحقیقات نشان از تاثیرات فوق العاده سرکه سیب بر سلامتی بدن دارد. سرکه سیب و به طور کلی باعث پایین آمدن قند خون می شود ولی آیا لاغری با سرکه سیب امکان پذیر است؟

مواد موجود در سرکه سیب کدام اند؟

سرکه سیب در طی دو مرحله از سیب به دست می آید. در مرحله اول قند موجود در سیب خرد شده یا له شده تحت فرایند تخمیر به الکل تبدیل می شود سپس با دخالت باکتری ها الکل به اسید استیک تبدیل می شود. این فرایند به روش سنتی تا یک ماه طول می کشد اما با پیشرفت علم سرکه سیب در کارخانه ها یک روزه عمل می آید.

اسید استیک یا اسید اتانوئیک جزء فعال سرکه سیب است که 5 تا 6 درصد سرکه سیب را تشکیل می دهد. مابقی آن از آب و دیگر اسید های کمیاب مانند اسید مالیک تشکیل شده است. 15 میلی لیتر از سرکه سیب حاوی 3  کالری انرژی و بدون کربوهیدرات است. آیا این اعداد می توانند نشانگر کاهش وزن یا لاغری با سرکه سیب باشند؟ چه چیزی در سرکه سیب باعث لاغری می شود؟

سرکه سیب تحت چه مکانیسم هایی باعث لاغری می شود؟

سرکه سیب با یک سری فرایند های متابولیک و ایجاد احساس سیری می تواند باعث کاهش وزن و لاغری شود. این فرایند ها از نظر علمی مورد آزمایش قرار گرفته اند ولی برای اثبات آنها به انجام آزمایشات و تحقیقات بیشتری نیاز است. پس لاغری با سرکه سیب امکان پذیر است بیایید در این باره بیشتر بخوانیم.

 

آیا لاغری با سرکه سیب تحت تاثیر اسید استیک است؟

اسید استیک یک نوع اسید چرب با زنجیره کوتاه است و در بدن به هیدروژن و استات تبدیل می شود. در بسیاری از تحقیقات نشان داده شده که لاغری با سرکه سیب تحت شرایطی امکان پذیر است.

پایین آوردن قند خون

در یک تحقیق در بر روی موش ها نشان داده شد که اسید استیک باعث می شود که قند خون توسط کبد و ماهیچه ها بیشتر جذب شود و طی این عمل، قند موجود در خون کاهش پیدا می کند.

کاهش سطح انسولین

در همین تحقیق بر روی موش ها نشان داده شد که اسید استیک باعث کاهش میزان نسبت انسولین به گلوکاگون می شود که این عمل برای چربی سوزی مناسب به نظر می آید.

تقویت متابولیسم

در یک تحقیق دیگر بر روی موش ها نشان داده شد که اسید استیک باعث افزایش فعالیت آنزیم ای ام پی کی (AMPK) می شود. این آنزیم چربی سوزی را تقویت می کند و مانع تولید چربی و قند در کبد می شود و لاغری با سرکه سیب را کمی به حقیقت نزدیک می کند.

کاهش ذخیره چربی

درمان موش های چاق و مبتلا به دیابت با اسید استیک و استات، از آنها در برابر اضافه کردن وزن محافظت می کند و نمود ژن هایی که باعث کاهش چربی شکم و کبد می شوند را افزایش می دهد.

چربی سوزی

در یک تحقیق بر روی موش هایی که رژیم پر چربی را داشتند و با اسید استیک هم تغذیه می شدند نشان داده شد که اسید استیک باعث افزایش ژن هایی می شود که چربی سوزی را افزایش می دهند که در نهایت باعث کم شدن چربی تجمع یافته در بدن می شود.

کاهش اشتها

در یک تحقیق دیگر هم نشان داده شد که اسید استیک می تواند مراکزی را در مغز که اشتها را کنترل می کند، متوقف کند. این عمل در نهایت باعث کاهش اشتها و کاهش غذای وارد شده به بدن می شود.

لازم به ذکر است که لاغری با سرکه سیب یا به طور دقیق تر در اثر اسید استیک موجود در سرکه سیب امکان پذیر است ولی این روند تنها بر روی حیوانات آزمایشگاهی صورت گرفته است و برای اثبات این ادعا انجام آزمایشات گسترده بر روی انسان نیاز است.

چطور سرکه سیب باعث ایجاد حس سیری و کم خوری می شود؟

بسیاری بر این باورند که با قرار دادن سرکه سیب در منوی غذایی خود می توانند به کاهش وزن و اندام ایده آل خود دست پیدا کنند. این افراد تاثیر استفاده از سرکه سیب را در کاهش وزن خود مشاهده کرده اند و آن را به دیگران هم توصیه می کنند. در ادامه به چگونگی این فرایند می پردازیم.

مصرف سرکه سیب می تواند باعث ایجاد احساس سیری شود و سرانجام کالری دریافتی کاهش پیدا کند. در یک تحقیق کوچک بر روی 11 فرد مشاهده شد که مصرف سرکه سیب همراه با مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات تا 55 درصد قند خون پس از غذا خوردن را کاهش دهد؛ همچنین کالری دریافتی را در طی روز از 200 تا 275 کالری کمتر کند.

علاوه بر این سرکه سیب باعث کاهش اشتها و کند کردن سرعت عبور غذا از معده می شود که باعث دیرتر خالی شدن معده می شود و در نتیجه احساس گرسنگی دیرتر به سراغ افراد می رود و سطح قند خون و انسولین پایین می ماند.

لاغری با سرکه سیب

حالا لاغری با سرکه سیب چگونه است؟

شاید با شنیدن عبارت بالا اینطور به نظر برسد که افرادی که اقدام به کاهش وزن با سرکه سیب می کنند، منوی غذایی خود را تغییر می دهند و به جای غذا از سرکه سیب تغذیه می کنند؛ افرادی که لاغری را با سرکه سیب را تجربه کرده اند، می دانند که این طور نیست. در ادامه به شیوه مصرف سرکه سیب برای رسیدن به لاغری می پردازیم.

در یک تحقیق بر روی 144 فرد چاق مسن ژاپنی که روزانه به منوی غذایی آنها 15 میلی لیتر و 30 میلی لیتر یعنی به اندازه یک تا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب اضافه شده بود، در طی دو هفته 1.2 تا 1.7 کیلو گرم کاهش وزن مشاهده شد. این در حالی است که شاهد کاهش 26 درصدی تری گلیسیرید آنها نیز بودند. به نظر می رسد لاغری با سرکه سیب طوری که سرکه سیب به صورت یک چاشنی به غذا اضافه شود می تواند در کاهش وزن تاثیر زیادی داشته باشد.

تغذیهتغذیه سالمرژیم غذاییرژیم کاهش وزن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *