لاغری با سرکه سیب راهکاری است که بسیاری از افراد آنرا به یکدیگر تجویز می کنند. اما آیا واقعا این موضوع صحت دارد؟ چه تغییراتی در بدن ایجاد می کند که به کاهش وزن و لاغری منجر می شود؟ آیا در پی کاهش وزن از این طریق عوارضی بدن را تهدید می کند؟

برای اینکه این موارد را دقیق تر بررسی کنیم، در این متن نکاتی را گردآوری کرده ایم که می تواند تاثیر به سزایی در انتخاب راه درست برای کاهش وزن را در اختیار قرار دهد.
با ما همراه باشید تا این نکات را برایتان بیان کنیم.

مهمترین تاثیرات سرکه سیب کدامند؟

سرکه از گذشته تا به امروز به عنوان یکی از داروهای طبیعی مصرف می شود.
بر تاثیرات فوق العاده این نوشیدنی تحقیقات متعددی انجام شده است. سرکه سیب در طی دو مرحله از سیب به دست می آید.

در مرحله اول
قند موجود در سیب خرد شده یا له شده تحت فرایند تخمیر به الکل تبدیل می شود.

در مرحله دوم
با دخالت باکتری ها الکل به اسید استیک تبدیل می شود.

بید در نظر داشت که این فرایند به روش سنتی تا یک ماه طول می کشد اما با پیشرفت تکنولوژی سرکه سیب در کارخانه ها یک روزه عمل می آید. نکته مهم و مورد بحث آن، به استیک اسید سرکه مربوط می‌شود که ترکیبی موثر برای لاغری است.

سرکه برای لاغری

اسید استیک یا اسید اتانوئیک جزء فعال سرکه سیب است. این ماده 5 تا 6 درصد سرکه سیب را تشکیل می دهد.
مابقی سرکه از آب و دیگر اسید های کمیاب مانند اسید مالیک تشکیل شده است.
15 میلی لیتر از سرکه سیب حاوی 3 کیلو کالری انرژی است. جالب است بدانید این ماده خوراکی، بدون کربوهیدرات است.
اما آیا این اعداد می توانند نشانگر کاهش وزن یا لاغری با سرکه سیب باشند؟ چه چیزی در سرکه سیب باعث لاغری می شود؟

آیا لاغری با سرکه سیب تحت تاثیر اسید استیک است؟

سرکه سیب با یک سری فرایند های متابولیک و ایجاد احساس سیری می تواند باعث کاهش وزن و لاغری شود. این فرایند ها از نظر علمی مورد آزمایش قرار گرفته اند، ولی برای اثبات آنها به انجام آزمایشات و تحقیقات بیشتری نیاز است.

با این حال نمی توان از آن به تنهایی برای کاهش وزن بهره گرفت. باید این موارد را در کنار راه اصولی کاهش وزن که پیروی از رژیم تخصصی و فعالیت بدنی متعادل است در نظر داشت.

کاهش وزن

اسید استیک یک نوع اسید چرب با زنجیره کوتاه است. در بدن به هیدروژن و استات تبدیل می شود. در بسیاری از تحقیقات نشان داده شده که لاغری با سرکه سیب تحت شرایطی به دلیل وجود این ماده امکان پذیر است.
اما همواره باید در نظر داشت که به تنهایی نمی تواند نتیجه بخش باشد. در ادامه متن کاملتر به این موضوع پی خواهید برد.

1. کاهش یافتن قند خون

طبق تحقیقات انجام شده اسید استیک باعث می شود که قند خون توسط کبد و ماهیچه ها بیشتر جذب شود. در نتیجه طی این عمل، قند موجود در خون به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. (منبع)

2. کاهش سطح انسولین

اسید استیک باعث کاهش میزان نسبت انسولین به گلوکاگون می شود. این عمل برای چربی سوزی مناسب به نظر می آید.
همچنین لازم به ذکر است یکی از عوارضی که اضافه وزن به همراه دارد دیابت است. اغلب با مصرف کربوهیدرات و قند زیاد ایجاد می‌شود. پیدا کردن راهکار مناسب برای کاهش قند خون ضرورتی برای جلوگیری از عوارض ناشی از آن خواهد بود.

3. افزایش یافتن متابولیسم بدن

فعالیت آنزیم AMPK توسط استیک اسید موجود در سرکه سیب افزایش می یابد. این آنزیم چربی سوزی را به طور کامل افزایش خواهد داد.
حتی مانع تولید چربی و قند در کبد می شود.
در نتیجه، این موضوع لاغری با سرکه سیب را کمی به حقیقت نزدیک می کند اما به عنوان تنها راه کاهش وزن نمی توان آنرا در نظر گرفت. (منبع)

4. کاهش ذخایر چربی و لاغری با سرکه سیب

لاغری دور کمر با سرکه سیب

ابتلا به اضافه وزن و دیابت در کنار هم به عنوان مشکلی برای بسیاری از افراد قلمداد می شود.
اسید استیک و استات قادر به محافظت از بدن در مقابل اضافه وزن هستند. از طرفی نمونه ژن هایی که باعث کاهش چربی شکم و کبد می شوند را نیز افزایش می دهد. (منبع)

5. افزایش چربی سوزی بدن

طبق تحقیقات انجام شده، پیروی از رژیم غذایی پرچرب در کنار استفاده از اسید استیک، سبب افزایش ژن هایی می شود که چربی سوزی را افزایش می دهند. در نتیجه این موضوع باعث کم شدن چربی تجمع یافته در بدن می شود. (منبع)

6. کاهش اشتها

اسید استیک موجود در سرکه سیب، می تواند مراکزی را در مغز که اشتها را کنترل می کنند، متوقف سازد. این عمل در نهایت باعث کاهش اشتها و کاهش غذای وارد شده به بدن خواهد شد. (منبع)

لازم به ذکر است که لاغری با سرکه سیب یا به طور دقیق تر در اثر اسید استیک موجود در سرکه سیب در کنار راهکار درست کاهش وزن امکان پذیر است. ولی برای اثبات این ادعا نیازمند انجام آزمایشات گسترده بر روی انسان های متعدد دیگری خواهد داشت.

سایر خواص سرکه سیب

افزون بر خواص سرکه سیب برای لاغری موارد دیگری نیز از این نوشیدنی به بدن می رسد. از جمله فواید و تاثیرات مفید آن می توان به مواردی که در ادامه مطرح می کنیم اشاره کرد.

1. کاهش فشار خون بالا

یکی از مهمترین تاثیرات استفاده از سرکه سیب، کاهش فشار خون است. این موضوع به دلیل داشتن آنزیم‌هایی است که بر انقباض رگ‌ها تاثیر می گذارند و موجب کاهش فشار خون می شوند.

2. کاهش کلسترول بالا

وقتی لاغری با سرکه سیب به هدفی برای مصرف این نوشیدنی تبدیل شود، تاثیرات مثبت دیگری نیز به بدن رسانده می شود.
بالا بودن سطح کلسترول بد می تواند زمینه ساز بروز بیماری های قلبی باشد. مصرف متعادل سرکه سیب می تواند به اکسید شدن کلسترول بد کمک شایانی برساند.

3. خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسی

یک از تاثیرات دیگری که سرکه به همراه دارد، خاصیت ضد باکتریایی و آنتی ویروسی آن است. همچنین ترکیبات آن می تواند برای پیشگیری از آسیب به بدن توسط ویروس ها بسیار موثر عمل کند.

چطور سرکه سیب باعث ایجاد حس سیری و کم خوری می شود؟

بسیاری بر این باورند که با قرار دادن سرکه سیب در منوی غذایی خود می توانند به کاهش وزن و اندام ایده آل خود دست پیدا کنند. این افراد تاثیر استفاده از سرکه سیب را در کاهش وزن خود مشاهده کرده اند و آن را به دیگران نیز توصیه می کنند. در ادامه به چگونگی این فرایند می پردازیم.

سرکه در رژیم

وقتی با مصرف سرکه سیب احساس سیری برای فرد ایجاد شود، کالری کمتری به بدن می رساند. در یک تحقیق کوچک بر روی 11 فرد مشاهده شد که مصرف سرکه سیب همراه با مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات تا 55 درصد قند خون پس از غذا خوردن را کاهش می دهد. همچنین کالری دریافتی را در طی روز از 200 تا 275 کالری کمتر می کند.

علاوه بر این موضوع سرکه سیب باعث کاهش اشتها و کند کردن سرعت عبور غذا از معده خواهد شد. در نتیجه معده دیرتر خالی می شود و فرد احساس گرسنگی نخواهد کرد. حتی دیگر فرد نیاز به مصرف مجدد مواد غذایی در پی گرسنگی نخواهد داشت.
کاهش قند خون و تنظیم شدن سطح انسولین از دیگر مزایایی است که مصرف سرکه سیب برای افرادی که نیاز به کاهش وزن دارند را به همراه دارد.

با وجود مزایای استفاده از سرکه سیب نباید در استفاده از آن برای کاهش وزن زیاده روی کرد. این ماده ممکن است در افراد مختلف نتایج متفاوتی را بروز دهد. بهتر است برای کاهش وزن رو به رژیم تخصصی تجویز شده توسط پزشک آورد و از راهکارهای خودسرانه و تاکید بر مصرف ماده خاصی پرهیز کرد.

راه مناسب برای لاغری با سرکه سیب چیست؟

گاهی اینطور به نظر می رسد که افرادی که اقدام به کاهش وزن با سرکه سیب می کنند، منوی غذایی خود را تغییر می دهند. این در صورتی است که به جای غذا، از سرکه سیب تغذیه می کنند.
افرادی که لاغری با سرکه سیب را تجربه کرده اند، می دانند که این طور نیست. در ادامه به شیوه مصرف سرکه سیب برای رسیدن به لاغری می پردازیم.

کاهش چربی

در یک تحقیق بر روی 144 فرد مبتلا به اضافه وزن مسن ژاپنی که روزانه به منوی غذایی آنها (که روندی تنظیم شده توسط متخصصین بود) 15 الی 30 میلی لیتر یعنی به اندازه یک تا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب اضافه شده بود، در طی دو هفته 1.2 تا 1.7 کیلو گرم کاهش وزن مشاهده شد.
این موضوع در حالی است که شاهد کاهش 26 درصدی تری گلیسیرید آنها نیز بودند. به نظر می رسد لاغری با سرکه سیب طوری که سرکه سیب به صورت یک چاشنی به غذا اضافه شود می تواند در کاهش وزن تاثیر زیادی داشته باشد.

نکته مهم: نمی توان مقدار زیادی غذا خورد و با نوشیدن مقداری سرکه توقع لاغری و رفع غذای خورده شده را داشت. این ماده طبیعی تنها در کنار روندی که پزشک مشخص می کند و با مصرف متعادل می تواند نتیجه بخش باشد.

افزودن سرکه سیب به منوی رژیم غذایی

همانطور که بیان شد، لاغری با سرکه سیب در کنار رعایت برنامه غذایی و فعالیت بدنی می تواند بسیار موثر باشد. اما اینکه آن را چگونه ب برنامه غذای اضافه کنیم برای خیلی از افراد جای سوال دارد.

بهتر است این را در نظر داشت که سرکه سیب اسیدی است و بهتر است به تنهایی استفاده نشود. می توان 3 قاشق از آن را به همراه مقداری آب ترکیب کرد و میل کرد. این کار را می توان روزانه 3 مرتبه انجام داد. ولی بهتر است در مصرف آن زیاده روی نشود.

اما بهترین راه، افزودن سرکه به سالاد است. زیرا به عنوان طعم دهنده به سالاد گزینه ای بسیار سالم و خوشمزه می تواند باشد. حتی از استفاده سس های مضر نیز جلوگیری خواهد شد.

عوارض زیاده روی در مصرف سرکه سیب

اینکه برای خوش اندامی و تناسب اندام رو به روش های متعددی آورده شود، می تواند برای سلامتی بدن بسیار آسیب زننده باشد.
یکی از آنها لاغری با سرکه سیب است که باید نکات مهمی را در رابطه با آن در نظر داشت. از جمله نکات مهم ممنوعیت های مصرفی و عوارضی است که می تواند در پی داشته باشد. در ادامه آنها را مطرح خواهیم کرد.

 1. می‌تواند در ایجاد خستگی بیشتر موثر باشد
 2. احتمال از بین رفتن حس چشایی وجود دارد
 3. سوزش گلو ایجاد می کند
 4. ممکن با برخی از داروها در تداخل باشد
 5. می تواند به دندان ها آسیب وارد کند
 6. موجب عدم تحمل در مقابل سرما می شود
 7. کاهش قدرت عضلانی را در پی دارد
 8. رنگ پریدگی پوست را ممکن است ایجاد کند
 9. امکان زخم دهانی به دلیل خاصیت اسیدی آن وجود دارد
 10. زمینه بروز مشکلات بینایی را فراهم می کند
 11. کرختی و بی حالی را ممکن است تشدید کند
 12. احتمال بروز جوش پوستی و ریزش مو را افزایش می دهد

مصرف سرکه سیب برای لاغری اگر متعادل باشد و در کنار رژیم غذایی سالم و ورزش پیش گرفته شود، چنین آسیب هایی را ایجاد نمی کند. اما اگر به عنوان تنها راه لاغری به آن رو آورده شود و روزانه مقدار زیادی از آن مصرف شود، ممکن است نه تنها کاهش وزن ایجاد نکند، بلکه چنین آسیب هایی را هم بروز دهد.

نکات پایانی در مورد لاغری با سرکه سیب

از سرکه سیب برای لاغری می توانید به عنوان یک طعم دهنده سالم به جهت کاهش وزن روی سالاد، سبزیجات، به عنوان چاشنی روی غذا و بسیاری از موارد دیگر استفاده کنید.
در هر وعده بیشتر از 2 الی 4 قاشق بهتر است مصرف نکنید، زیرا به علت اسیدی بودن ممکن است سبب احساس سوزش معده شود. برخی افراد آنرا با آب ترکیب کرده و مصرف می کنند که راه مناسبی برای بعد از غذا محسوب می شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید