رژیم دش برای کاهش وزن با 6 دستور برای منوی غذا

رژیم دش

رژیم دش با مصرف بیشتر میوه سبزیجات، روندی تنظیم شده برای کاهش وزن را در اختیار افرادی که در پی کاهش وزن هستند، قرار می‌دهد. یکی از راهکارهای مناسب برای افرادی که به مشکلات قلبی یا دیابت دچار هستند و از طرفی به کاهش وزن برای رفع عوارض بیماری خود می‌پردازند، محسوب می‌شود. اما آیا می‌توان به رژیم‌های اینچنین اعتماد کرد؟ با ادامه متن همراه باشید تا روند و نکات دقیق‌تری از این رژیم را در اختیارتان قرار دهیم.

روند رژیم دش برای کاهش وزن و فشار خون

رژیم دش (dash diet) برای بار اول جهت درمان بیماران مبتلا به فشار خون تنظیم شد که کاهش وزن، بهبود بیماری و سلامتی را نیز برایشان به همراه داشت. برنامه و روندی که برای این رژیم کاهش وزن تنظیم شده است پیچیده و سخت نیست. در سه دهه‌ای که این رژیم طراحی شده است طرفداران خاص خود را جلب کرده است. مزیتی که این رژیم غذایی نسبت به سایر رژیم‌ها دارد، این است که موجب پایین آوردن کلسترول بد خون نیز می‌شود.

اما ما در این متن تنها به روند اصلی و توضیحاتی در مورد این رژیم پرداخته‌ایم که هیچ تاکیدی برای پیروی از آنرا نخواهیم داشت. بهتر است برای پی بردن به رژیم اصولی از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا علاوه بر بهره از روند تغذیه اصولی به وزن مطلوب نیز دست یابید.

رژیم دش برای فشارخون

این رژیم کاهش وزن، روندی برای تغذیه را در اختیار قرار می‌دهد و با اصلاحاتی در سبک زندگی گام موثری برای درمان بیماری فشار خون خواهد شد. حتی افراد سالم که به فشار خون مبتلا نیستند نیز می‌توانند از این رژیم پیروی کنند تا به تضمین سلامتی در کنار کیفیت عمر مطلوب برای خود بپردازند. البته از آنجایی که در طول این رژیم کاهش وزن، تاکید بر مصرف میوه و سبزیجات است، ممکن است معده فرد با مشکلاتی مانند نفخ و اسهال نیز مواجه شود که هیچ تاکیدی بر پیروی از رژیم با نام‌های مختلف که عمومی هستند را نداریم و رژیم مناسب باید برای خود فرد تنظیم شود.

دستور رژیم غذایی dash چگونه است؟

هر رژیم لاغری که تنظیم می‌شود، قوانین و بایدها و نبایدهای مشخصی را شامل می‌شود. تاکید رژیم دش بر مصرف خوراکی و مواد غذایی سالم است. یعنی باید از مواد غذایی کم‌چرب و کم نمک استفاده شود و ترجیحا میوه و سبزیجات تازه بیشتری جایگزین میان وعده‌های ناسالم شود. مواد غذایی مصرفی در این رژیم شامل مواردی است که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

وجود مواد غذایی مفید در این رژیم هیچ کدام تاکیدی برای پیروی از روند آن نیست. زیرا مقدار متعادل برای مصرف هر ماده غذایی بسته به افراد با شرایط فیزیکی مختلف، متفاوت است. این موضوع را تنها پزشک متخصص در این زمینه می‌تواند بررسی کرده و به درستی رژیم مخصوص فرد را تنظیم کند.

1.مصرف تنوعی از میوه و سبزیجات

در طول روند این رژیم کاهش وزن باید روزانه 4 الی 5 واحد از انواع میوه و سبزیجات مصرف شود. میوه و سبزیجات حاوی انواع وتیامین‌ها و مواد مغذی هستند. پتاسیم و منیزیم موجود در آنها به پایین آوردن و تنظیم فشار خون تاثیر به‌سزایی را دارد. یک واحد میوه برابر یک لیوان آبمیوه یا نصف پیمانه میوه خشک است که می‌توان از تنوع آن‌ها در طول کاهش وزن بهره گرفت.

2.جایگاه پروتئین در رژیم کاهش وزن دَش

رژیم دش محدودیت سختی در مورد مصرف انواع گوشت قائل نشده است (که خود یکی از ایرادات مهمی است که باید در نظر داشت). می‌توان برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن از انواع گوشت مانند گوشت مرغ، گوشت گوساله، انواع غذاهای دریایی و ماهی استفاده کرد. البته نکته مهم اینجاست که بین تمام گوشت‌ها ضروری است از نوع بدون چربی و کم چرب آنها استفاده شود. برخی از وعده‌ها را می‌توان از مواد غذایی پروتئینی غیر دامی مانند سویا، تخم مرغ (حداکثر چهار بار در هفته)، انواع محصولات لبنی (به مقدار دو یا سه واحد در روز) استفاده کرد.

مواد غذایی رژیم دش

3.نمک و مواد غذایی آماده

در رژیم دش تاکید بر کاهش و حتی قطع مصرف سدیم است. غذاهای آماده و کنسروی در این رژیم کمتر باید مصرف شوند و جای خود را به غذاهای سالم خانگی دهند. زیرا غذاهای آماده و کنسروی مقدار زیادی سدیم در ترکیبات خود دارند. انواع ادویه مثل فلفل یا آبلیمو،  آبغوره یا آب نارنج گزینه‌های خوبی برای طعم دار کردن غذا هستند که می‌توان از آنها به جای نمک استفاده کرد.

4.استفاده از آجیل و مغزها

تنوعی از مغزها وجود دارد که در طول رژیم کاهش وزن می‌توان استفاده کرد. آجیل و مغزها می‌توانند به عنوان یک میان وعده عالی برای تامین نیازهای بدن به مواد مغذی استفاده شوند. البته اعتدال در مصرف آنها نکته ضروری است که در صورت عدم رعایت نتیجه برعکس را برای فرد به همراه خواهد داشت.

5.مصرف کربوهیدرات در رژیم دش

اگر این رژیم برای کاهش وزن پیش گرفته می‌شود، لازم است تا برای تامین کربوهیدرات مورد نیاز بدن از نان و غلات کامل استفاده شود. البته از کربوهیدرات باید به مقدار کمتری در این رژیم مصرف شود. سبزیجات و میوه‌ها باید جایگزین کربوهیدرات اضافی برای سیر شدن شوند.

6.مقدار مجاز مصرف شیرینی‌جات و قند

حذف شیرینیجات در رژیم

برای اینکه به کاهش وزن مناسب دست یافت، لازم است تا برخی از مواد غذایی را حذف کرد و یا به حداقل رساند. این رژیم تاکید بر کاهش مصرف انواع شیرینی‌جات دارد. حتی بهتر است از نوشیدنی‌هایی که برای سلامتی بدن مضر هستند مثل نوشابه اکیدا پرهیز شود.

نکته مهم: البته می‌توان در طول هفته 4 الی 5 سهم از شکر استفاده کرد که هر سهم با 1 قاشق شکر معادل است.

رژیم لاغری دش چرا خوب است؟

رژیم لاغری dash

  1. این رژیم برای کاهش فشار خون و تنظیم آن بسیار موثر است اما نباید خودسرانه از آن پیروی کرد.
  2. احتمال ابتلا به برخی سرطان‌ها را کاهش می‌دهد.
  3. سندروم متابولیک که موجب ایجاد چربی‌های شکمی می‌شوند را به طور کامل بهبود می‌بخشد که باید از پزشک در رابطه با این مشکل راهکار درست را دریافت کرد و از اقدامات خودسرانه باید پرهیز کرد.
  4. کاهش وزن برای افراد مبتلا به اضافه وزن را در ایجاد سلامتی به وجود می‌آورد اما تاکیدی بر پیروی از آن نیست.
  5. موجب درمان و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی خواهد شد.
  6. در افراد مبتلا به دیابت، قند خون را کاهش می‌دهد اما به تنهایی نمی‌تواند راه درمانی مناسبی در نظر گرفته شود و تنها راه درمان و راهکارهای کنترلی تغذیه‌ای برای انواع بیماری را باید از متخصصین و پزشکان در این زمینه دریافت کرد.

مقایسه رژیم دش با سایر رژیم‌های مناسب

رژیم لاغری دش مزایای بسیاری دارد و موجب درمان برخی از بیماری‌ها نیز می‌شود. این رژیم تنها لاغری را هدف قرار نمی‌دهد اما رسیدن به تناسب اندام در کنار تضمین رسیدن به سلامتی هدف بسیار مطلوبی است که اکثر افراد مبتلا به اضافه وزن به آن متمایل هستند که نباید این موضوع سبب شود تا راهکارهای غلط و رژیم‌هایی که روند و جنبه عمومی دارد را پیش گرفت.

دلایل مختلفی مثل تغییرات هورمونی، ناپرهیزی‌های غذایی، تحرک کم، مصرف برخی از داروها و بسیاری از موارد دیگر برای اضافه وزن وجود دارد. گاهی انواع راه‌های پیشنهاد شده از سمت اطرافیان که منشا علمی ندارند جهت لاغری پیش گرفته می‌شوند. این موارد ممکن است علاوه بر اینکه کاهش وزن را ایجاد نمی‌کند، سلامت افراد را تا حد بالایی تحت تاثیر قرار دهد. دلسرد شدن از انواع رژیم چه درست و چه غلط، از دیگر پیامدهای پیروی از رژیم‌های غیر اصولی است که در پی آن فرد دست از تلاش برای رسیدن به تناسب اندام بر می‌دارد.

مشاوره برای رژیم دش

از این رو بهتر است تا با چک کردن تمام عوامل وارده بر بدن و بررسی دقیق شرایط فیزیکی توسط یک متخصص، رژیمی تخصصی تنظیم شود. انجام آزمایش‌های مختلف بر فرد سبب می‌شود تمام بیماری‌ها و کمبودها مشخص شود. از این طریق پزشک متخصص تغذیه، راه بهتر و مناسب‌تری برای کاهش وزن و بهبود سلامتی را پیش رو خواهد گذاشت.

رژیم خوب و متعادل برای کاهش وزن رژیمی است که به صورت علمی و تخصصی، منجر به کاهش وزن تدریجی و بدون بازگشت شود و علاوه بر آن بیماری‌هایی که بر اثر اضافه وزن ایجاد شده‌اند را درمان کند. فاکتورهایی برای لاغری وجود دارند که تنها با مطالعه و کسب علم به صورت تخصصی توسط مشاوران تغذیه برای هر فرد پیش گرفته می‌شود.

سخن پایانی

همانطور که مشخص شد رژیم دش از جمله رژیم‌های کاهش وزنی است که محدودیت و قواعد سختی برای مصرف مواد غذایی ندارد. در این رژیم تاکید بر مصرف نوعی مواد غذایی خاص در یک بازه زمانی مشخص دیده نمی‌شود و هدف آن اصلاح تغذیه و ایجاد سلامتی برای افراد است. اما بهتر است برای لاغری و کاهش وزن از یک رژیم تخصصی که پزشک متخصص تنظیم می‌کند پیروی کرد و در کنار آن فعالیت بدنی و ورزشی مناسب را پیش گرفت.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

تغذیه سالمرژیم غذاییرژیم کاهش وزن

امکان ارسال نظر وجود ندارد.