رژیم اتکینز چه روندی دارد؟ برای کاهش وزن مفید است یا مضر؟نوشته شده توسط آخرین بروز رسانی شهریور 10, 1398

رژیم اتکینز

رژیم اتکینز حاوی مواد غذایی و خوراکی هایی می شود که به کاهش وزن سریع کمک می‌کنند. یعنی با کاهش و به حداقل رساندن مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات به پایین آمدن وزن می‌انجامد. در واقع مصرف گوشت و چربی در این رژیم منعی ندارد و فقط باید از خوردن کربوهیدرات پرهیز کرد.

 

روند رژیم اتکینز  برای رسیدن به تناسب اندام چگونه است؟

رژیم غذایی اتکینز با استفاده از مواد غذایی حاوی پروتئین مانند انواع گوشت، تخم مرغ، مغزها و چربی های سالم منجر به کاهش وزن در مدت زمان کوتاه خواهد شد. پیروی دقیق و درست از این رژیم یک اصل مهم در آن به شمار می‌رود که حتما باید رعایت شود. اضافه وزن مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند که آسیب ها بسیاری را برای بدن به همراه دارد. بهم خوردن تناسب اندام، از بین رفتن اعتماد به نفس و مشکلات جدی تری مانند ایجاد بیماری های قلبی و عروقی، بالا رفتن فشار خون و کلسترول را در پی خواهد داشت.

مواد خوراکی از جمله انواع غلات، خوراکی های قندی، غذاهای کم چرب، میوه و سبزیجات با کربوهیدرات بالا، حبوبات و نشاسته ها در طول این رژیم ممنوع هستند و باید به مقدار خیلی کم از آنها استفاده کرد. این رژیم چهار مرحله‌ای شامل مراحلی از جمله القا برای استارت رژیم بدون کربوهیدرات، مرحله تعدیل برای افزودن کربوهیدرات به مقدار خیلی کم، مرحله تنظیم دقیق برای به تعادل رساندن مصرف همه مواد غذایی حتی کربوهیدرات و مرحله تثبیت برای حفظ وزن مناسب، می‌شود.

از مزایای این رژیم می توان به تنوع آن اشاره کرد و اینکه همه مواد غذایی مورد نیاز بدن در این رژیم تامین خواهند شد. از انواع نوشیدنی های سالم در طول این رژیم می توان بهره برد. نوشیدنی هایی مانند آب، چای سبز و قهوه می‌توانند به مقدار قابل توجهی در کاهش وزن موثر باشند.

 

رژیم لو کربوهیدرات

 

مواد غذایی مورد استفاده در رژیم اتکینز

 • انواع گوشت از جمله گوشت قرمز و گوشت مرغ
 • غذاهای دریایی چرب و گوشت ماهی چرب
 • انواع لبنیات پر چرب از جمله خامه، کره و انواع پنیر
 • مغزها مانند گردو، پسته، تخمه آفتابگردان و بادام
 • میوه و سبزیجات کم کربوهیدرات مثل مارچوبه، خیار، کلم و گوجه
 • انواع روغن و چربی های سالم مانند روغن آرگان، روغن زیتون، روغن نارگیل

 

 

خوردن میان وعده در طول این رژیم لاغری منعی ندارد. از مواد غذایی نام برده شده می‌توان در میان وعده ها نیز استفاده کرد. انواع میوه برای میان وعده صبحانه و مقداری آجیل میتواند عصرانه خوبی برای جلوگیری از احساس گرسنگی به شمار رود. با مصرف میان وعده ها در طول این رژیم فرد کمتر دچار گرسنگی می شود و از ایجاد ضعف و بی‌حالی در طول رژیم جلوگیری می‌کند.

 

خوراکی ها در اتکینز

 

رژیم اتکینز گزینه مناسبی برای کاهش وزن است؟

این رژیم برای کاهش وزن دارای تنوع خوبی است و می توان از انواع مواد غذایی به غیر از کربوهیدرات ها استفاده کرد. نوشیدن آب در فواصل مختلف نکته مهمی است که برای رژِیم لاغری باید در نظر داشت. این کار در طول رژِیم می تواند حتی از ایجاد احساس گرسنگی نیز جلوگیری کند.

 • نتیجه مناسب برای لاغری و تناسب اندام را به دنبال دارد.
 • در حین رژیم به فرد احساس گرسنگی دست نخواهد داد.
 • از بروز سردرد بر اثر رژیم لاغری جلوگیری می شود.
 • قند خون در طول این رژیم کنترل می شود.
 • مفید برای سلامتی و تامین کننده مواد مغذی و ویتامین های بدن است.
 • مصرف پروتئین در طول این رژیم محدودیتی ندارد.
 • این رژیم کاهش وزن برای گیاه‌خواران نیز می تواند تاثیر به سزایی داشته باشد. سویا، روغن زیتون و انواع آجیل گزینه های مناسبی برای تامین پروتئین در این دوره آنها به شمار می رود.

 

رژیم پرچرب

 

از رژیم اتکینز برای لاغر شدن می توان کمک گرفت؟

رژیم لاغری اتکینز میتواند در مدت زمان کوتاهی مقدار قابل توجهی از وزن اضافی بدن را کاهش دهد. اما باید این نکته را در نظر داشت که نگهداری و کنترل تغذیه بعد از کاهش وزن بسیار مهم است. این نکته به عنوان یک رمز کلیدی در تمام رژیم های لاغری صدق می کند.

رژیم اتکینز به صورت مقطعی است و دوره پیش گرفتن این رژیم می تواند به کاهش وزن کمک کند. اما از طرفی لازمست تا نکات مهمی در مورد مقدار و نیازهای بدن خود را بدانیم تا به اعتدال از مواد غذایی مصرف کنیم. که این کار بعد از شناخت دقیق بدن ممکن می‌شود و پزشک متخصص تغذیه بهترین فرد برای تعیین این راهبردهای لاغری به شمار می‌رود.

رژیم های لاغری که با نام های مختلف در بین افراد مبتلا به اضافه وزن رواج پیدا می‌کند، جزئی از باورهای غلط هستند که باعث می‌شوند سلامتی بدن به خطر افتد. تنوع غذایی و رساندن انواع مواد غذایی به بدن بسیار مهم است. این باور غلط است که باید یک مورد از مواد خوراکی را حذف کرد تا لاغر شد. کربوهیدرات حذف شده در این رژیم ممکن است باعث بی حالی، کج خلقی و ریزش مو و بسیاری از عوامل دیگر شود.

می‌توان با آنالیز کردن بدن و سلامت جسمانی توسط پزشک متخصص تغذیه بهترین و مناسبترین رژیم برای تناسب اندام خود را دریافت کرد. با اینکار علاوه بر کاهش وزن، تمامی ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن نیز تامین خواهد شد. نکته مهم اینکه روش های تدریجی ارائه شده توسط متخصص تغذیه برای نتیجه گیری در طولانی مدت و بدون بازگشت بسیار تاثیرگذار هستند.

 

رژیم مناسب و ورزش

 

سخن پایانی

محروم کردن خود از مصرف برخی مواد غذایی کار درستی نیست. تنها در صورتی می توان خانواده و گروهی از مواد غذایی را از رژیم روزانه خود حذف کرد که برای سلامتی مضر باشند. پیش گرفتن یک رژیم تخصصی برای کاهش وزن و فعالیت بدنی مرتب می تواند سلامتی کلی بدن را تضمین کند. بدن برای تامین انرژی خود از تمام مواد غذایی شامل انواع کربوهیدرات، پروتئین و انواع چربی ها به مقدار اعتدال باید مصرف کند. اما این حد اعتدال بعد از ابتلا به چاقی، بهتر است توسط پزشک و متخصص تغذیه تنظیم شود. اصلاح سبک زندگی و کاهش استرس می‌تواند به عنوان یک گام مهم برای کاهش وزن، در کنار رژیم تخصصی به شمار آید.

 

رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

امکان ارسال نظر وجود ندارد.