رژیم اتکینز چگونه است؟ بررسی عوارض جبران ناپذیر + 7 مزیت آن

رژیم اتکینز

رژیم اتکینز به عنوان رژیم غذایی کاهش وزن، شامل مصرف تنوعی از مواد غذایی می‌شود. در واقع در طول این رژیم با کاهش و به حداقل رساندن مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات فرد به کاهش وزن دست خواهد یافت. در واقع مصرف گوشت و چربی در این رژیم محدودیتی چندانی ندارد و بهتر است فقط و فقط بر کاهش و حذف کربوهیدرات توجه شود. با این وجود بهتر است با ادامه متن همراه باشید تا گزینه‌های مهمی در رابطه با این رژیم تحت عناوین زیر برایتان به طور کاهل ارائه دهیم:

 • روند رژیم اتکینز
 • مواد غذایی مصرفی در طول آن
 • معایب و مزایای پیروی از این رژیم
 • تاثیر آن بر کاهش وزن

رژیم اتکینز برای کاهش وزن چگونه است؟

رژیم غذایی اتکینز با استفاده از مواد غذایی حاوی پروتئین از جمله انواع گوشت، تخم مرغ، مغزها و چربی‌های سالم منجر به کاهش وزن در مدت زمان کوتاه خواهد شد. پیروی دقیق و درست از این رژیم یک اصل مهم در آن به شمار می‌رود که حتما باید رعایت شود. اما لازم است این نکته گوشزد شود که رژیم‌هایی تحت نام‌های مختلف را نباید تمام افراد برای خود در نظر داشته و توقع نتیجه مثبت داشته باشند.

رژیم هر فرد باید مخصوص خود با شرایط فیزیکی مخصوص خود فرد تنظیم شود. اما فقط برای آشنایی با این روند این متن را گرداوری کرده‌ایم.

اضافه وزن مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت که آسیب‌های بسیاری را ممکن است برای بدن به همراه داشته باشد. بهم خوردن تناسب اندام، از بین رفتن اعتماد به نفس و مشکلات جدی تری مانند افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، بالا رفتن فشار خون و کلسترول را ایجاد خواهد کرد.

رژیم اتکینز لوکرب

مواد خوراکی از جمله انواع غلات، انواع میوه‌ها و سبزیجات با کربوهیدرات بالا، خوراکی‌های قندی، غذاهای کم چرب، حبوبات و نشاسته‌ها در طول این رژیم ممنوع هستند و باید به مقدار خیلی کم از آنها استفاده کرد. این رژیم چهار مرحله‌ای شامل مراحلی از جمله گزینه های زیر می‌شود:

 • القا برای استارت رژیم بدون کربوهیدرات
 • مرحله تعدیل برای افزودن کربوهیدرات به مقدار خیلی کم
 • مرحله تنظیم دقیق برای به تعادل رساندن مصرف همه مواد غذایی حتی کربوهیدرات
 • مرحله تثبیت برای حفظ وزن مناسب

وجود تنوع غذایی در این رژیم، یکی از برجسته‌ترین مزایای پیروی از این رژیم است و اینکه همه مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن در این رژیم تامین خواهند شد. از انواع نوشیدنی‌های سالم در طول این رژیم می‌توان استفاده کرد. نوشیدنی‌های سالمی مانند آب، چای سبز و قهوه می‌توانند به مقدار قابل توجهی در کاهش وزن موثر باشند.

چه غذاهایی در رژیم اتکینز مجاز است؟

 • انواع روغن و چربی‌های سالم مانند روغن آرگان، روغن زیتون، روغن نارگیل
 • انواع گوشت از جمله گوشت قرمز و گوشت مرغ
 • غذاهای دریایی چرب و گوشت ماهی‌های پر چرب
 • میوه و سبزیجات کم کربوهیدرات مثل مارچوبه، خیار، کلم و گوجه
 • انواع لبنیات پر چرب از جمله خامه، کره و انواع پنیر
 • مغزها مانند گردو، پسته، تخمه آفتابگردان و بادام

خوراکی ها در اتکینز

بر خلاف بسیاری از رژیم‌های متعادل که میان وعده جایگاه مهمی برای روند رژیم دارد، در رژیم اتکینز معنایی ندارد. مواد غذایی نام برده شده، برای وعده‌های اصلی هستند و به مقدار کمی از آنها برای میان وعده می‌توان استفاده کرد. انواع میوه برای میان وعده صبحانه و ناهار یا مقداری آجیل می‌تواند عصرانه خوبی برای جلوگیری از احساس گرسنگی به شمار رود. با مصرف میان وعده‌ها در طول این رژیم فرد کمتر دچار گرسنگی می‌شود در نتیجه از ایجاد ضعف و بی‌حالی در طول رژیم جلوگیری خواهد شد.

رژیم اتکینز برای کاهش وزن مناسب است؟

رژیم پرچرب

این رژیم برای کاهش وزن دارای تنوع مطلوبی از انواع مواد غذایی است و می‌توان از انواع مواد غذایی به غیر از کربوهیدرات‌ها استفاده کرد. نوشیدن آب در فواصل مختلف نکته مهمی است که برای انواع رژیم لاغری باید در نظر داشت. این کار در طول رژیم حتی به پیشگیری از احساس گرسنگی نیز کمک خواهد کرد. در انتهای این رژیم مزایایی از جمله موارد زیر برای فرد حاصل خواهد شد:

 1. یکی از رژیم‌های است که فرد کمتر احساس کمتر گرسنگی را تجربه خواهد کرد.
 2. نتیجه مناسبی برای کاهش وزن و تناسب اندام را در پی خواهد داشت که ممکن است عوارض جدی را نیز در پی داشته باشد.
 3. با دریافت مقدار مطلوبی از ویتامین‌ها و مواد مغذی از بروز سردرد بر اثر رژیم لاغری جلوگیری خواهد شد.
 4. قند خون در طول این رژیم کنترل می‌شود.
 5. با وجود اینکه تامین کننده مواد مغذی و ویتامین‌های بدن است آنرا برای پیروی خودسرانه تاکید نمی‌کنیم.
 6. مصرف پروتئین در طول این رژیم محدودیتی ندارد که در پی آن عضله سازی نیز افزایش خواهد یافت.
 7. این رژیم کاهش وزن برای گیاه‌خواران نیز می‌تواند تاثیر به سزایی داشته باشد. سویا، روغن زیتون و انواع آجیل گزینه‌های مناسبی برای تامین پروتئین در این دوره آنها به شمار می‌روند.

لاغری سریع چگونه ایجاد می‌شود؟

رژیم لاغری اتکینز میتواند در مدت زمان کوتاهی مقدار قابل توجهی از وزن اضافی بدن را کاهش دهد. اما باید این نکته را در نظر داشت که نگهداری و کنترل تغذیه بعد از کاهش وزن تاثیر به سزایی در تناسب اندام پایدار خواهد داشت. این نکته به عنوان یک رمز کلیدی در تمام رژیم های لاغری محسوب می‌شود.

رژیم اتکینز به صورت مقطعی است و دوره پیش گرفتن این رژیم می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. اما از طرفی لازمست تا نکات مهمی در مورد مقدار و نیازهای بدن خود را بدانیم تا به اعتدال از مواد غذایی مصرف کنیم. که این کار بعد از شناخت دقیق بدن ممکن می‌شود و پزشک متخصص تغذیه بهترین فرد برای تعیین این راهبردهای کاهش وزن به شمار می‌رود.

رژیم مناسب و ورزش

رژیم‌های لاغری که با نام های مختلف در بین افرادی که نیاز به کاهش وزن دارند رواج پیدا می‌کند، جزئی از باورهای غلط محسوب می‌شوند که منجر به خطر انداختن سلامتی بدن می‌شوند. تنوع غذایی و رساندن انواع مواد غذایی به بدن نکته بسیار مهمی است. این باور غلط است که باید یک مورد از مواد خوراکی را حذف کرد تا لاغر شد. کربوهیدرات حذف شده در این رژیم ممکن است باعث بی حالی، کج خلقی، ریزش مو و بسیاری از عوارض جدی دیگر شود.

می‌توان با آنالیز کردن بدن و بررسی سلامت جسمانی توسط پزشک متخصص تغذیه بهترین و مناسبترین رژیم برای تناسب اندام خود را دریافت کرد. با اینکار علاوه بر کاهش وزن، تمامی ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن نیز تامین خواهد شد. نکته مهم اینکه روش‌های تدریجی ارائه شده توسط متخصص تغذیه برای نتیجه گیری در طولانی مدت و بدون بازگشت بسیار تاثیرگذار هستند.

سخن پایانی

نیاز به کاهش وزن و لاغری، بدون مشورت با پزشک نباید بر حذف برخی مواد غذایی تاکید داشته باشد. تنها در صورتی می توان خانواده و گروهی از مواد غذایی را از رژیم روزانه خود حذف کرد که برای سلامتی بدن آسیب جدی را به همراه داشته باشد. پیش گرفتن یک رژیم تخصصی برای کاهش وزن و فعالیت بدنی مرتب می‌تواند سلامتی کلی بدن را تضمین کند.

بدن برای تامین انرژی خود از تمام مواد غذایی شامل انواع کربوهیدرات، پروتئین و انواع چربی‌ها نیاز دارد که به مقدار متعادل باید مصرف کرد. اما این حد اعتدال بعد از ابتلا به چاقی، بهتر است توسط پزشک و متخصص تغذیه تنظیم شود. اصلاح سبک زندگی و کاهش استرس می‌تواند به عنوان یک گام مهم برای کاهش وزن، در کنار رژیم تخصصی محسوب شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

امکان ارسال نظر وجود ندارد.