امروزه چاقی و عوارض اضافه وزن، یکی از معضلات افراد در جوامع مختلف است.
به همین دلیل ضرورت پیدایش انواع رژیم احساس شده است. در نتیجه بسیاری از انواع رژیم، مثل رژیم تخم مرغ ایجاد شده‌اند تا به افراد مختلف برای کاهش وزن و تناسب اندام کمک کنند.
اما آیا بدون عوارض هستند؟

در این متن سعی کردیم تا مطالبی کامل در رابطه با این رژیم را برایتان گردآوری کنیم، تا تحت عناوینی همچون
روند رژیم تخم مرغ
معایب و مزایای آن
بررسی تاثیرات آن بر بدن
به نکات مهمی بپردازیم. با ما همراه باشید تا بررسی کنیم آیا تخم مرغ با تمام ویتامین‌ها و مواد مغذی که به همراه دارد، می‌تواند به تنهایی به کاهش وزن کمک کند؟

رژیم تخم مرغ چه روندی دارد؟

بسیاری از افراد بر این باورند که تخم مرغ به دلیل داشتن کلسترول بالا گزینه مناسبی برای مصرف دائمی و روزانه نیست. پس چرا آن را برای لاغری توصیه می‌کنند؟
باید در نظر داشت، رژیم تخم مرغ جزء رژیم‌های لاغری سریعی به شمار می‌رود که می‌تواند در مدت زمان کوتاه، وزن زیادی از بدن را کاهش دهد. با این حال نباید از رژیم‌هایی که بر مصرف یک ماده تاکید دارند و بقیه مواد غذایی متنوع در آن حذف شده‌اند، پیروی کرد.

رژیم تخم مرغ

معمولا افرادی که این رژیم را برای لاغری پیش گرفته اند، به دلیل آسانی روند و در دسترس بودن تخم مرغ از آن پیروی کرده اند. البته این مورد خود می‌تواند به عنوان یک مزیت نسبت به رژیم‌های غذایی لاغری قلمداد شود.

نکات مهم برای رژیم تخم مرغ

یکی از نکات مهم این است که باید در طول این رژیم بدن را هیدراته نگه داشت و از مایعات به مقدار کافی استفاده کرد.

طی این رژیم کاهش وزن، از انواع میوه‌ها و سبزیجات نیز می‌توان در میان وعده‌ها یا وعده‌های اصلی استفاده کرد. اما نکته مهم اینکه بهتر است جانب اعتدال را رعایت کرد.

همچنین مصرف سالاد می‌تواند از خوردن مقدار تخم مرغ بیش از حد و احساس گرسنگی حین رژیم به شدت می‌کاهد. علاوه بر این موضوع به تامین ویتامین‌ها و فیبر مورد نیاز می‌پردازد. همچنین از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها یا کمبودها و مشکلاتی مثل یبوست جلوگیری خواهد شد.

البته از مزایای این رژیم می‌توان به در دسترس بودن آن برای مصرف در وعده‌های غذایی اصلی اشاره کرد که این موضوع نباید تنها دلیل برای انتخاب این روند کاهش وزن باشد.

رژیم تخم مرغ برای بدن چه تاثیراتی دارد؟

با اینکه تخم مرغ حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی متعددی است اما بهترین راه برای پیش گرفتن رژیم، استفاده از تمام مواد غذایی در حد اعتدال محسوب می‌شود.
البته در طول این رژیم لاغری مجبور به خوردن غذای بی مزه و بی خاصیت نیستید. اما یک ماده غذایی به تنهایی نمی‌تواند تمام مواد معدنی و مورد نیاز بدن را تامین کند.

لاغری

در طول این رژیم پروتئین زیادی به بدن رسیده و همواره کمتر احساس گرسنگی به سراغ فرد خواهد آمد.
نوشیدن آب در طول این رژیم می‌تواند به پاکسازی کبد کمک کرده تا از انباشته شدن مواد زائد در بدن پیشگیری شود.
اما لازم به تاکید است که نباید هیچ رژیمی که جنبه عمومی دارد و بر یک ماده غذایی تاکید دارد، را روندی درست برای کاهش وزن در نظر گرفت. لازم است روند درست تغذیه و رژیم کاهش وزن را پزشک بر اساس شرایط بدنی فرد مخصوص خود او تنظیم کند.

از آنجایی که این رژیم کاهش وزن، برای مدت زمان کوتاهی باید در نظر گرفته شود، بهتر است در طول آن مواد غذایی پرکالری، غذاهای آماده و پرچرب تا جای ممکن حذف شوند.
بهترین منابع غذایی که می‌توان جایگزین آنها کرد تا از تنوع غذایی بالایی برخوردار شد، انواع میوه و سبزیجات محسوب می‌شوند. این خوراکی‌ها می‌توانند برای میان وعده یا حتی وعده‌های اصلی نیز مصرف شوند.

فواید تخم مرغ برای رژیم‌های لاغری

تخم مرغ حاوی مقدار زیادی از مواد مغذی، ویتامین ها و پروتئین به شمار می‌رود. از آنجایی که تخم مرغ می‌تواند به عنوان یک غذای کامل و سالم باشد، در حین رژیم فرد کمتر احساس گرسنگی خواهد داشت.

تخم مرغ در رژیم غذایی نقش بسیار مهی دارد. به عنوان یک ماده غذایی است که می‌تواند تمام نیازهای بدن را به غیر از ویتامین C تامین کند. اما با این حال نباید به عنوان تنها ماده غذایی مصرفی در رژیم غذایی باشد. در ادامه فواید مصرف تخم مرغ در رژیم لاغری را بیان خواهیم کرد.

1. حفظ سلامت پوست و مو

یکی از مهمترین تاثیراتی که از این ماده غذایی می‌توان عنوان کرد، حفظ سلامت پوست و مو است. زیرا حاوی پروتئین است و می‌تواند نقش به سزایی در ترمیم بافت‌های پوست و تقویت موها داشته باشد. اما به تنهایی کافی نیست.

2. جلوگیری از احساس گرسنگی

جالب است بدانید، میزان پروتئینی که یک عدد تخم مرغ به بدن می‌رساند، چیزی حدود 40 گرم گوشت قرمز پخته شده است. این موضوع به ویژه برای وعده صبحانه می‌تواند گزینه‌ای بسیار عالی برای پیشگیری از گرسنگی باشد. زیرا در طول روز انرژی مورد نیاز را تامین می‌کند.

3. تامین انرژی بدن

تخم مرغ حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی متعددی است که نیاز روزانه را تامین می‌کند. از این رو فرد با مصرف آن انرژی برای انجام امور را خواهد داشت.
البته در رژیم تخم مرغ تاکید بر مصرف فقط تخم مرغ شده است ولی منظور ما در این قسمت مصرف تخم مرغ در کنار سایر مواد غذایی است.

فواید تخم‌مرغ

4. سلامت مغز

این ماده غذایی به عنوان یکی از منابع عالی برای کولین به شمار می‌رود. از این رو برای پیشگیری از آلزایمر بسیار مفید است. برای بهبود عملکرد مغز می‌توان از این ماده غذایی به اعتدال استفاده کرد.

5. تقویت سیستم ایمنی بدن

این ماده غذایی با رساندن خواص آنتی اکسیدانی به بدن، می‌تواند سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شود. بهتر است در طول روندهای لاغری از این ماده غذایی حتما استفاده کرد.

6. کالری بسیار کم

یک عدد تخم مرغ، حدودا حاوی 75 کالری انرژی است. اما مواد مغذی بسیاری زیادی را به بدن می‌رساند. این موضوع برای روند لاغری نکته‌ای بسیار مهم محسوب می‌شود.
حتی در برخی از برنامه‌های غذایی توصیه شده است، برای دریافت کالری کمتر، زرده آن را حذف کنند. اما با مصرف متعادل آن نیازی به این کار نیست.

7. ترمیم بافت‌های عصبی

بدن برای اینکه به ترمیم بافت‌ها بپردازد، نیاز به پروتئین و آهن دارد. تخم مرغ منبعی عالی برای دریافت پروتئین و حتی آهن است.
از طرفی دیگر این ماده غذایی به ترمیم بافت و سلول‌های عصبی کمک شایانی می‌رساند.

8. افزایش سوخت و ساز بدن

تخم مرغ قادر به تامین تمام اسید آمینه‌های ضروری برای بدن است.
دریافت پروتئین از این ماده غذایی، به حفظ بافت‌های عضلانی و ترمیم آنها کمک می‌کند. از طرفی در طول رژیم می‌تواند در بالا رفتن چربی سوزی بسیار موثر باشد.

با این وجود تنها استفاده از آن نمی‌تواند لاغری اصولی و ماندگاری را بدون عوارض برای فرد ایجاد کند. برای این منظور باید از متخصصین در این زمینه راهنمایی دریافت کرد.

پروتئین سفیده تخم مرغ بیشتر است یا زرده؟

با در نظر گرفتن خواص و فواید مهم تخم مرغ، بهتر است از آن به درستی در رژیم‌های غذایی کاهش وزن استفاده کرد.
سفیده تخم مرغ حاوی کالری بسیار کم و در عین حال پروتئین زیادی است.
بیشترین مقدار پروتئین موجود در تخم مرغ، در سفیده آن است. از طرفی وجود زرده می‌تواند اسید آمینه‌های مورد نیاز بدن را نیز تامین کند.
در نتیجه ورزشکاران می‌توانند در حد اعتدال از این ماده غذایی در رژیم غذایی خود برای تامین عملکرد بهتر بدن و افزایش قدرت بدنی خود استفاده کنند.

معایب مصرف بیش از حد تخم مرغ در رژیم غذایی

وجود خواص بسیار زیاد در یک ماده غذایی دلیل خوبی برای کنار گذاشتن بقیه مواد غذایی به شمار نمی‌رود. رژیم لاغری مناسب شامل مصرف متعادل از تنوعی از مواد غذایی مختلف که شامل انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی هستند، می‌شود.

مضرات تخم مرغ

مصرف یک تخم مرغ در طول روز برای افرادی که از سلامتی کلی بدن برخوردار هستند بسیار مناسب است. اما برخی از افراد که به نوعی از بیماری مانند 
دیابت
کلسترول خون
چربی خون
انواع بیماری های قلبی عروقی
مبتلا هستند، نباید در مصرف این ماده غذایی ناپرهیزی کنند. برای بهره‌مند شدن از یک ماده غذایی بهتر است اعتدال در مصرف آن رعایت شود.

این گروه از افراد مناسب است هفته‌ای سه عدد یا حتی کمتر از آن تعداد نیز مصرف کنند. مقدار بیشتر از آن ممکن است سبب تشدید بیماری برای آنها شود که گاهی ممکن است دلیل قوی برای آسیب‌های جبران ناپذیر باشد.

رژیم مناسب و ایده‌آل برای لاغری چه رژیمی است؟

رژیم لاغری را می‌توان زمانی یک رژیم ایده‌آل محسوب کرد که علاوه بر اینکه می‌تواند کاهش وزن مطلوب را به همراه داشته باشد، نیازهای روزانه بدن به انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی را نیز تامین کند.
افرادی که دچار اضافه وزن می‌شوند برای داشتن تناسب اندام و سلامتی بدن خود ممکن است رو به انواع رژیم‌های لاغری آورده و از لاغر شدن ناامید شوند.

لاغری مناسب

برای جلوگیری از ایجاد مواردی از این قبیل باید به یک پزشک متخصص تغذیه رو آورد تا رژیم غذایی مخصوصی را تجویز کند.
فعالیت بدنی مناسب در طول رژیم لاغری می‌تواند بر رژیم تخصصی که پیش گرفته می‌شود، بسیار تاثیرگذار باشد.
البته ورزش منظم روزانه بین حداقل 30 الی 40 دقیقه در طول روز گزینه بسیار خوبی برای لاغر شدن در کنار رژیم غذایی متعادل محسوب می‌شود. باید در نظر داشت که تنوع تمرینات ورزشی به ایجاد تناسب اندام کمک شایانی می‌رساند.

عوارض رژیم‌های غیرعلمی

رژیم های لاغری که سر خود و بدون در نظر گرفتن هیچ اصولی پیش گرفته می شوند ممکن است منجر به بروز خطرات جبران ناپذیری همچون موارد زیر شوند:
پوکی استخوان
ریزش مو
ایجاد چین و چروک در سطح پوست بدن و صورت
سرگیجه و سردرد همیشگی
یا بسیاری از موارد مخاطره آمیز برای ارگان‌های حیاتی بدن
کارشناسان تغذیه که به صورت علمی بعد از آنالیز شرایط جسمانی و سلامت بدن رژیمی مخصوص فرد را تجویز می‌کنند، راهبردی مهم برای تناسب اندام به شمار می‌روند.

سخن پایانی

تخم مرغ به ویژه برای وعده صبحانه، می‌تواند انرژی مورد نیاز بدن در طول روز را تامین کند و فرد کمتر دچار گرسنگی و ریزه خواری شود. 
اما این سبک رژیم های لاغری که در بازه زمانی خاصی تعیین می‌شوند و چربی سوزی کوتاه مدتی را ایجاد می‌کنند، برگشت پذیر هستند.
البته شاید در این مدت فقط فرد خود را گول زده و بدن بجای چربی سوزی تنها مقدار زیادی از آب بدن را از دست داده باشد. برای نتیجه بهتر حتما باید رژیم لاغری متناسب بدن خود را از یک متخصص تغذیه دریافت کرد که شامل تمام مواد مغذی و انواع ویتامین‌ها برای بدن می‌شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید