10قانون رژیم دانمارکی + بررسی برجسته‌ترین معایب و مزایای آن

رژیم دانمارکی

رژیم دانمارکی نیز مانند بسیاری از رژیم های کاهش وزن، به لاغری سریع منجر می شود. این رژیم مثل رژیم کانادایی یکی از رژیم های یویو ای است. لاغری سریع و در پی آن بازگشت وزن کاهش پیدا کرده، در این نوع از رژیم لاغری ایجاد می شود. این رژیم کاهش وزن و رژیم های مانند آن رژیم های سختگیرانه ای محسوب می شوند که کاهش وزن زیاد را در مدت زمان کم برای فرد ایجاد می کند. با ادامه متن همراه باشید تا نکات مهمی در رابطه با کاهش وزن از طریق رژیم دانمارکی را برایتان بیان کنیم.

اطلاعاتی کامل در مورد رژیم دانمارکی 13 روزه

رژیم کپنهاگ نام دیگر رژیم دانمارکی است که برای برخی افراد آشناتر است. این رژیم سیزده روزه قرار است لاغری زیادی را برای افرادی که از آن تبعیت می کنند، به همراه داشته باشد که روندی بسیار غلط و آسیب زننده برای کاهش وزن محسوب می‌شود. این رژیم در بیمارستان کپنهاگ برای بیمارانی که از چاقی رنج می بردند و در آینده نزدیک عمل جراحی داشتند توصیه می شد تا وزن خود را برای عمل جراحی کاهش دهند.

رژیم کپنهاگن

رژیم های سریع چون در مدت زمان لاغری زیادی را برای فرد ایجاد می کنند، برای سلامتی مضر هستند و بخش هایی از بدن مانند مو و پوست را دچار اختلال می کنند و زیبایی را تا حد بالایی تحت تاثیر قرار می دهند. علاوه بر این بیشتر کسانی که تحت این رژیم ها کاهش وزن داشته اند، پس از مدت کوتاهی به وزن قبل و حتی بیشتر از آن باز می گردند. در ادامه این رژیم را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

رژیم دانمارکی چه منویی دارد؟

منوی غذایی رژیم کانادایی

به طور کلی رژیم دانمارکی منوی محدودی دارد و وعده های غذایی با موادی مانند اسفناج، کدو، هویج، گوشت، ژامبون، قهوه، یک تکه نان، چای، آب، گوجه، سیب، کرفس، تخم مرغ، ماست و شکر قهوه ای تهیه می شوند. 

  1. در رژیم دانمارکی کربوهیدرات و قند ها به جز شکر قهوه ای و نان سبوس دار از منوی غذایی حذف می شوند. حجم کم کربوهیدرات در منو باعث می شود تا بدن برای تولید انرژی از چربی ها و پروتئین ها استفاده کند.
  2. تامین پروتئین بدن در رژیم دانمارکی از موادی مانند گوشت گوسفندی بدون چربی، مرغ، ماهی، گوشت گاو، گوساله، لبنیات، تخم مرغ و به مقدار کمتر حبوبات صورت می گیرد.
  3. چون کربوهیدرات و قند از منو حذف می شوند یا خیلی مقدار آنها کاهش می یابد، مصرف آب زیاد و نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای به منو اضافه می شود تا بدن دِهیدراته نشود.
  4. میوه ها و سبزیجات در این رژیم جایگاه مخصوص به خودشان را دارند و اغلب در برنامه غذایی روزانه گنجانده می شوند ولی مصرف سبزیجاتی که کربوهیدرات دارند را باید تا جای ممکن کاهش داد.
  5. انواع سالاد میوه و سالاد سبزیجات به مقدار کم همراه با سس های سالمی مانند روغن زیتون و آب لیمو در منوی روزانه وجود دارند.
  6. برای برخی از روزها در وعده ناهار، فقط آب باید مصرف کرد و از مصرف سایر مواد غذایی، نوشیدنی و خوراکی‌ها باید پرهیز کرد.
  7. گاهی تخم مرغ یکی از وعده های غذایی ناهار یا شام را شامل می شود. (گاهی مصرف بیش از اندازه آن می تواند یبوست و مشکلات روده را تشدید کند یا به وجود بیاورد)
  8. حجم وعده های غذایی بسیار کم است و غذا ها همیشه بدون روغن پخت می شوند و اکثرا به روش آبپز، بخارپز یا کبابی باید تهیه شوند.
  9. گروه هایی مانند مغز ها و برخی میوه ها از این رژیم حذف شده اند که می تواند زمینه ای را برای سوء تغذیه به وجود بیاورد.
  10. گاهی ژامبون به جای گوشت در منو توصیه می شود. (البته این فرآورده گوشتی، از غذاهای فراوری شده به حساب می آید، ارزش غذایی بالایی ندارد و می تواند باعث ضعف و سوء تغذیه شود)

قانونمند بودن روند این رژیم، دلیل منطقی برای پیروی از آن محسوب نمی شود. اینکه رژیم خاصی قوانینی را مشخص کرده باشد نمی تواند برای همه نتیجه یکسان و مطلوبی را ایجاد کند. بهتر است راه مناسبتری مانند پیروی از رژیم تخصصی و تنظیم شده توسط پزشک برای فرد پیش گرفته شود.

بررسی مزایای رژیم دانمارکی

معایب و مزایای رژیم دانمارکی

رژیم دانمارکی همانطور که گفته شد یک رژیم سریع است و تنها مزایای آن کاهش وزن سریع برای افرادی است که به آن نیاز دارند. مزایا یا فایده ای برای سلامتی آنچنان به همراه ندارد که برای همه بتوان آنرا توصیه کرد. در رژیم دانمارکی منوی غذایی محدود است و  بسیاری مواد غذایی از آن حذف شده اند. همچنین از طرفی مقدار مصرفی غذا هم در هر وعده کاملا محدود است و باید کالری دریافتی در روز کمتر از 600 باشد که رقم بسیار پایینی است.

مواردی که ذکر شد اگر در طولانی مدت شکل بگیرد می تواند باعث بروز مشکلاتی شود که جبران آن سخت باشد یا جبران ناپذیر باشد. از این رو بهتر است در هنگام تصمیم گیری برای کاهش وزن همه جوانب در نظر گرفته شوند.

آیا این رژیم عوارضی به همراه دارد؟

همانطور که در بالا اشاره شد رژیم دانمارکی در کنار مزایای اندکی که دارد، عوارض و مشکلات زیادی را به وجود می آورد. اولین و پا پیش پا افتاده ترین مشکلات ناشی از این رژیم را می توان سوء تغذیه دانست که درمان آن زمانبر است. علاوه بر این موضوع، در این رژیم جایی برای اعتدال در وعده ها و میان وعده تنظیم نشده است که این موضوع به ریزه خواری و زده شدن از رژیم می انجامد.

آسیب های رژیم دانمارکی

رژیم دانمارکی مانند همه رژیم های سختگیرانه باعث می شود زیبایی فرد پیروی کننده به خطر بیفتد و حتی در مواردی جبران ناپذیر باشد؛ چروک و پیری پوست در اثر کمبود مواد مغذی و از دست رفتن آب زیاد، ریزش مو به دلیل کمبود مواد مغذی و مورد نیاز برای رشد مو، از کمترین عوارض این رژیم سخت هستند.

با توجه به اینکه در این رژیم مواد مغذی مورد نیاز بدن تامین نمی شود، باید برای ادامه حیات بدن مواد مغذی ناچیزی که از طریق مواد غذایی به بدن می رسد، به ارگان های حیاتی مانند مغز و قلب رسانده تا بدن دچار مرگ نشود. پس عوارضی مانند ریزش مو و چروک شدن پوست برای فرد را در پی خواهد داشت. از دیگر عوارض رژیم دانمارکی می توان به اضطراب، حالت تهوع، خستگی، گرفتگی عضلات، گرسنگی، استرس، سردرد، مشکلات کلیوی، کبدی و دستگاه گوارش اشاره کرد. 

سخن پایانی

رژیم های سختگیرانه مانند رژیم دانمارکی و رژیم کانادایی راه مناسبی برای کاهش وزن نیستند. اگر به دنبال کاهش وزن هستید و می خواهید این کاهش وزن پایدار باشد و پس از مدتی دوباره افزایش وزن گریبان گیرتان نشود، بهترین راه بهره مندی از تجربیات یک متخصص تغذیه است. با رژیم های کاهش وزن اصولی که تحت نظر متخصص تغذیه تنظیم می‌شوند، تغییر سبک زندگی و ورزش می توانید به تناسب اندام دست یابید. پیروی از رژیم هایی که پایه و اساس علمی ندارند تنها باعث می شود سلامتیتان به خطر بیفتد و مشکلات متعدد جسمی و ذهنی ایجاد شده مانع ادامه را شما شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

امکان ارسال نظر وجود ندارد.