رژیم دانمارکی مانند بسیاری از رژیم های کاهش وزن، به لاغری سریع منجر می شود.
این رژیم مثل رژیم کانادایی یکی از رژیم های یویوای است.
لاغری سریع و در پی آن بازگشت وزن کاهش پیدا کرده، در این نوع از رژیم لاغری ایجاد می شود. این رژیم کاهش وزن و رژیم های مانند آن، رژیم های سختگیرانه ای محسوب می شوند که کاهش وزن زیاد را در مدت زمان کم برای فرد ایجاد می کنند.
با ادامه متن همراه باشید تا نکات مهمی در رابطه با کاهش وزن از طریق رژیم دانمارکی را برایتان بیان کنیم.

آشنایی کامل با رژیم دانمارکی 13 روزه

رژیم کپنهاگ نام دیگر رژیم دانمارکی است که برای برخی افراد آشناتر است. این رژیم سیزده روزه قرار است لاغری زیادی را برای افرادی که از آن تبعیت می کنند، به همراه داشته باشد.
البته این روش، روندی بسیار غلط و آسیب زننده برای کاهش وزن محسوب می‌شود. این رژیم در بیمارستان کپنهاگ برای بیمارانی که از چاقی رنج می بردند و در آینده نزدیک عمل جراحی داشتند توصیه می شد تا وزن خود را برای عمل جراحی کاهش دهند.

رژیم کپنهاگن

رژیم های سریع، چون در مدت زمان کم، لاغری زیادی را برای فرد ایجاد می کنند، برای سلامتی مضر هستند. طوری که بخش هایی از بدن مانند مو و پوست را دچار اختلال می کنند. حتی زیبایی را تا حد بالایی تحت تاثیر قرار می دهند.
علاوه بر این موارد، بیشتر کسانی که تحت این رژیم ها کاهش وزن داشته اند، پس از مدت کوتاهی به وزن قبل و حتی بیشتر از آن باز می گردند. در ادامه این رژیم را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

10 قانون رژیم دانمارکی

به طور کلی رژیم دانمارکی منوی محدودی دارد. وعده های غذایی با موادی مانند:
اسفناج
کدو
هویج
گوشت
ژامبون
قهوه
یک تکه نان
چای
آب
گوجه
سیب
کرفس
تخم مرغ
ماست
شکر قهوه ای
تهیه می شوند. این موارد گزینه‌های هستند اما در کنار آنها لازم است قوانین دیگری نیز رعایت شوند. در ادامه آنها را دقیق تر بررسی می کنیم.

1. حذف قند و کربوهیدرات

در رژیم دانمارکی کربوهیدرات و قند ها به جز شکر قهوه ای و نان سبوس دار از منوی غذایی حذف می شوند. اینکه قندها حذف شوند، نکته بسیار مطلوبی برای نتیجه بهتر در روند لاغری و کاهش وزن محسوب می شود.
اما حجم کم کربوهیدرات در منوی این رژیم باعث می شود تا بدن برای تولید انرژی از چربی ها و پروتئین ها استفاده کند.
این موضوع می تواند در تناسب اندام بهتر اختلال ایجاد کند.
چون کربوهیدرات یکی از درشت مغذی هایی است که برای تامین انرژی بافت های بدن باید مصرف شود.

2. منابع تامین پروتئین در رژیم دانمارکی

تامین پروتئین مورد نیاز بدن در رژیم دانمارکی، از موادی مانند:
گوشت گوسفندی بدون چربی
مرغ بدون پوست
ماهی
گوشت گاو
گوساله
لبنیات
ژامبون
تخم مرغ
مقدار کمتر حبوبات
تامین می شود. یکی از نکات مهم در این رژیم این است که در منوی خود گاهی به جای گوشت باید رو به مصرف ژامبون و گوشت های فراوری شده آورد. این موارد حاوی مقادیری از افزودنی ها هستند که می تواند خود موجب به خطر انداختن سلامتی شود.

3. هیدراته نگه داشتن بدن

چون کربوهیدرات و قند از منو حذف می شوند یا خیلی مقدار آنها کاهش می یابد، مصرف آب زیاد و نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای به منو اضافه می شود تا بدن دِهیدراته نشود.

هیدراته نگه داشتن بدن برای اکثر برنامه های غذایی نکته ای بسیار حائز اهمیت است. نوشیدن آب کافی به تخلیه سموم از بدن کمک می کند. حتی از پرخوری هم جلوگیری می شود.

4. نقش میوه و سبزیجات در رژیم دانمارکی

میوه ها و سبزیجات در این رژیم جایگاه مخصوص به خودشان را دارند. اغلب در برنامه غذایی روزانه گنجانده می شوند، ولی مصرف سبزیجاتی که کربوهیدرات دارند را باید تا جای ممکن کاهش داد.

قوانین رژیم دانمارکی

یکی از گزینه های بسیار سالمی که در این رژیم غذایی توصیه می شود، میوه ها و سبزیجات هستند. بهتر است در هر برنامه غذایی 5 واحد میوه و سبزیجات وجود داشته باشد تا فیبر مورد نیاز برای سلامت دستگاه گوارش تامین شود.

5. مصرف سالاد

انواع سالاد میوه و سالاد سبزیجات به مقدار کم همراه با سس های سالمی مانند روغن زیتون و آب لیمو در منوی روزانه وجود دارند.
در برنامه های غذایی سالم لازم است که پیش از غذا بشقابی از سالاد سبزیجات استفاده شود. همچنین میوه ها گزینه های سلامتی برای میان وعده ها محسوب می شوند که سالاد تهیه شده از آنها نیز می تواند بسیار پر خاصیت و مفید باشد.

6. وعده های مختلف

برای برخی از روزها در وعده ناهار، فقط باید آب باید مصرف کرد. حتی باید از مصرف سایر مواد غذایی، نوشیدنی و خوراکی‌ها پرهیز کرد.
این موضوع می تواند افت انرژی و کاهش توانایی بدن برای انجام امور را در پی داشته باشد.

7. مصرف تخم مرغ

گاهی تخم مرغ تنها گزینه برای ناهار یا شام محسوب می شود. البته برای مصرف تخم مرغ باید در نظر داشته که گاهی مصرف بیش از اندازه آن می تواند یبوست و مشکلات روده را تشدید کند یا به وجود بیاورد.
البته به عنوان منبعی عالی برای تامین پروتئین بدن است که در رژیم های سالم به عنوان یک گزینه عالی برای صبحانه در نظر گرفته می شود.

  • جالب است بدانید رژیمی تحت عنوان رژیم تخم مرغ وجود دارد که برای لاغری تنظیم می شود. اما باید معایب، مزایا، روند دقیق و نظرات کارشناسان تغذیه در مورد آن را دانست. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با آن به مقاله روند رژیم تخم مرغ و 8 مزیت مصرف تخم مرغ برای لاغری مراجعه کنید.

8. مقدار غذای مصرفی

در رژیم دانمارکی حجم وعده های غذایی بسیار کم است.
حتی غذا ها همیشه بدون روغن پخته می شوند. اکثرا غذاها باید به روش آبپز، بخارپز یا کبابی تهیه شوند. این موضوع می تواند برای این روند تغذیه ای مزیتی بسیار مهم محسوب شود. زیرا نحوه پخت مواد غذایی، تاثیر به سزایی در حفظ ویتامین ها و مواد مغذی آنها دارد.

9. حذف برخی منابع غذایی

گروه هایی مانند مغز ها و برخی میوه ها از این رژیم حذف شده اند. این منابع برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن کاملا ضروری هستند. حتی در برنامه های غذایی سالم توصیه می شود که تنوعی از مواد غذایی برای دریافت ویتامین ها و مواد مغذی مختلف به کار برده شود.
باید در نظر داشت حذف برخی از منابع سالم، می تواند زمینه ای را برای سوء تغذیه به وجود بیاورد.

10. غذاهای فراوری شده

گاهی ژامبون به جای گوشت در منو توصیه می شود. البته این منبع پروتئین فراوری شده، از جمله غذاهای فراوری شده محسوب می شود که ارزش غذایی بالایی ندارد. از طرفی دیگر با اینکه فرد بر این باور است که از منوی سالمی پیروی می کند اما ممکن است با ضعف و سوء تغذیه مواجه شود.

قانونمند بودن روند این رژیم، دلیل منطقی برای پیروی از آن محسوب نمی شود. اینکه رژیم خاصی قوانینی را مشخص کرده باشد نمی تواند برای همه نتیجه یکسان و مطلوبی را ایجاد کند. بهتر است راه مناسبتری مانند پیروی از رژیم تخصصی و تنظیم شده توسط پزشک، پیش گرفته شود.

بررسی مزایای رژیم دانمارکی

رژیم دانمارکی همانطور که گفته شد یک رژیم سریع است. یعنی تنها مزیت آن کاهش وزن سریع برای افرادی است که به آن نیاز دارند.
مزایا یا فایده ی آنچنانی برای سلامتی به همراه ندارد که برای همه بتوان آنرا توصیه کرد.
در رژیم دانمارکی منوی غذایی محدود است. در حدی که بسیاری مواد غذایی از آن حذف شده اند. همچنین از طرف دیگر مقدار مصرفی غذا در هر وعده کاملا محدود است و باید کالری دریافتی در روز کمتر از 600 باشد. که رقم بسیار پایینی است.
زیرا کالری دریافتی به نسبت جنسیت، فعالیت بدنی، سلامت بدن، سن و سال، میزان سوخت و ساز بدن باید تامین شود. و در حد متوسط بیشتر از 1000 کالری را تشکیل می دهد.

معایب و مزایای رژیم

البته تنها مزیتی که از این رژیم می توان در نظر گرفت این است که مواد غذایی به شکل سالمی طبخ می شوند. یعنی اغلب در منوی این روند، توصیه شده است که مواد غذایی به صورت آبپز، بخارپز یا کبابی و گریل شده استفاده شوند.
از این رو چربی زیادی با عدم سرخ کردن مواد غذایی به بدن نمی رسد. در نتیجه مواد مغذی آنها حفظ خواهد شد و حتی موجب کاهش وزن هم می شود.

مواردی که ذکر شد اگر در طولانی مدت شکل بگیرد، می تواند باعث بروز مشکلاتی شود که جبران آن سخت است یا حتی جبران ناپذیر باشد. از این رو بهتر است در هنگام تصمیم گیری برای کاهش وزن همه جوانب در نظر گرفته شوند.

آیا این رژیم عوارضی به همراه دارد؟

همانطور که در بالا اشاره شد رژیم دانمارکی در کنار مزایای اندکی که دارد، عوارض و مشکلات زیادی را به وجود می آورد.
اولین و پا پیش پا افتاده ترین مشکلات ناشی از این رژیم را می توان سوء تغذیه دانست. درمان عوارضی که سوء تغذیه به همراه دارد، فرایندی کاملا زمانبر است.
علاوه بر این موضوع، در این رژیم جایی برای اعتدال در وعده ها و میان وعده ها تنظیم نشده است. باید در نظر داشت که این موضوع به ریزه خواری و زده شدن از رژیم می انجامد.

آسیب های روش لاغری غلط

رژیم دانمارکی مانند همه رژیم های سختگیرانه، باعث می شود زیبایی فرد پیروی کننده به خطر بیفتد. حتی در مواردی جبران ناپذیر باشد. گزینه هایی همچون:
چروک و پیری پوست در اثر کمبود مواد مغذی
از دست رفتن آب زیاد
ریزش مو به دلیل کمبود مواد مغذی و مورد نیاز برای رشد مو
کسلی و بی حالی
سردرد و سرگیجه
از کمترین عوارض این رژیم سخت هستند که در کوتاه ترین زمان ممکن بروز داده می شوند.

با توجه به اینکه در این رژیم، مواد مغذی مورد نیاز بدن تامین نمی شود، باید برای ادامه حیات بدن مواد مغذی ناچیزی که از طریق مواد غذایی به بدن می رسد، به ارگان های حیاتی مانند مغز و قلب رسانده شود تا بدن دچار مرگ نشود.
پس عوارضی مانند ریزش مو و چروک شدن پوست برای فرد در طول چنین رژیم هایی، کاملا طبیعی است.
از دیگر عوارض رژیم دانمارکی می توان به مواردی همچون گزینه های زیر اشاره کرد:
اضطراب
حالت تهوع
خستگی
گرفتگی عضلات
گرسنگی و ضعف
استرس
مشکلات کلیوی
مشکلات کبدی
بروز مشکل برای دستگاه گوارش

یک روز با رژیم دانمارکی

برای درک بهتر روند این رژیم کاهش وزن بهتر است روند یک روز از آن را بررسی کنیم.

وعده صبحانه برای ساعت 8 صبح
سک فنجان قهوه تلخ بدون افزودن قند و شکر

وعده ناهار بین ساعت 1 الی 2 بعد از ظهر
یک ورق ژامبون گوشت به همراه ماست کم چرب

وعده شام بین ساعت 5 الی 6 بعد از ظهر
مقدار 200 گرم گوشت گریل شده به همراه سالاد سبزیجات و مقداری آب لیموترش

این منو برای یک روز از این برنامه غذایی است که برای آشنایی بهتر مطرح شد.
قطعا این مقدار مواد غذایی نمی تواند نیاز بدن را تامین کند. با پیروی از این روند، فرد به زودی از چنین روندی و حتی هر روند سالمی دلسرد خواهد شد. بهتر است از ابتدا روش درستی را برای لاغری انتخاب کرد.

سخن پایانی

رژیم های سختگیرانه مانند رژیم دانمارکی و رژیم کانادایی راه مناسبی برای کاهش وزن نیستند.
اگر به دنبال کاهش وزن هستید، می خواهید این کاهش وزن پایدار باشد و پس از مدتی دوباره افزایش وزن گریبان گیرتان نشود، بهترین راه بهره مندی از تجربیات یک متخصص تغذیه است.
با رژیم های کاهش وزن اصولی که تحت نظر متخصص تغذیه تنظیم می‌شوند، تغییر سبک زندگی و ورزش می توانید به تناسب اندام دست یابید.
پیروی از رژیم هایی که پایه و اساس علمی ندارند تنها باعث می شود سلامتی به خطر بیفتد و مشکلات متعدد جسمی و ذهنی ایجاد شده مانع ادامه راه شما شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید