لاغری بعد از سزارین از جمله مواردی است که حتی پیش از بارداری نیز ذهن مادران را به خود درگیر می‌کند. این موضوع که تا چه حد تناسب اندام بعد از زایمان به حالت قبل و حتی بهتر از قبل برمی‌گردد، برای مادران از اهمیت بالایی برخوردار است. البته باید این نکته را در نظر داشت که بعد از وضع حمل مراقبت‌های خاصی نیاز است که سلامت بدن مادر را در اولویت قرار می‌دهد. با این حال نمی‌توان داشتن تناسب اندام و رسیدن به وزن مناسب را نادیده گرفت.

چگونه بعد از زایمان سزارین لاغر شویم؟

پیش از آنکه راهکارهای درست برای لاغری بعد از سزارین را بررسی کنیم، بهتر است نکات مهمی که پیش از آن باید در نظر داشت را عنوان کنیم. پس از وضع حمل به روش سزارین، به طور استاندارد بین 6 الی 8 هفته (حتی برای برخی مادران تا 12 هفته) زمان لازم است تا بدن به وضع سابق باز گردد. این بازه زمانی برای همه یکسان نیست و به شرایط روحی و بدنی مادر و حتی ژنتیک کاملا وابسته است.

این موضوع به این دلیل است که بدن با گذشت این مدت زمان به بهبود بخیه‌ها، متعادل شدن هورمون‌ها در سطح مطلوب و در کل ریکاوری مجدد دست یابد. حتی پس از گذشت این مدت زمان، رحم به اندازه سابق باز خواهد گشت و مایعات اضافی نیز تخلیه خواهند شد.

لاغری آسان بعد از سزارین

باید توجه داشت که بارداری روی فرم عضلات در قسمت شکم و لگن نیز تاثیر می‌گذارد و زایمان نیز این تاثیرات را تشدید می‌کند. تنها راهکار اصولی برای اینکه بتوان این عضلات را به حالت اولیه برگرداند، صبر کردن طبق آن بازه زمانی است که پزشک تعیین می‌کند.

به همین دلایل است که اغلب توصیه می‌شود بعد از زایمان نباید رژیم‌های سخت‌گیرانه و محدود را پیروی کرد. اما تحت نظارت پزشک اگر این دوران سپری شود و مراقبت‌های لازم انجام شود، علاوه بر بهبود عوارض ناشی از زایمان سزارین، از چاقی نیز جلوگیری خواهد شد.

علت بزرگ ماندن شکم بعد از سزارین چیست؟

مساله‌ای که بعد از زایمان به روش طبیعی یا سزارین برای بیشتر مادران ایجاد می‌شود، بزرگ شدن شکم است. این موضوع تا حد بالایی ارتباطی به روش وضع حمل ندارد و به مسائلی همچون تغذیه پیش از بارداری، تغذیه در دوران بارداری و در کل تناسب اندام پیش از بارداری و شرایط دوران بارداری مربوط می‌شود.

مهمترین علت بزرگ شدن و بزرگ ماندن شکم بعد از زایمان به تغذیه نادرست در دوران بارداری طبق باورهای غلط مربوط می‌شود. این موضوع حتی اگر بعد از زایمان نیز ادامه داشته باشد اضافه وزن و تجمع چربی بیشتری را به ویژه در ناحیه شکم در پی خواهد داشت.

راهکارهایی برای لاغری بعد از سزارین

باید توجه داشت که بخش زیادی از بافت‌های چربی انباشته شده در بدن پس از زایمان، در دوران شیردهی از بین می‌روند. اما اغلب توسط متخصصین توصیه می‌شود که تا 24 ساعت بعد از زایمان با شکم‌بند مناسب شکم بسته شود. این موضوع مشکلی ایجاد نمی‌کند اما بهتر است تایید و توصیه استفاده از آن را پزشک بعد از زایمان مشخص کند.

باید برای شروع انجام راهکارهایی به منظور لاغری بعد از سزارین به این نکته توجه داشت که برای برخی از مادران ورزش سنگین تا 6 ماه معمولا توصیه نمی‌شود. اما نباید راهکارهای ایمن و موثر دیگر را نیز نادیده گرفت. در ادامه هر یک از آنها را برایتان معرفی خواهیم کرد.

1. در نظر گرفتن سلامتی و لاغری در کنار هم

طبق شرایط بدنی مختلف مادران ممکن است بین 6 الی 12 هفته برای ریکاوری بدن بعد از سزارین زمان نیاز داشته باشد. نباید در این مدت فشار زیادی به بدن وارد کرد اما باید از راهکارهای اصولی برای کاهش وزن و پیشگیری از چاقی استقبال کرد.

اگر واقع‌گرایانه نگاه کنیم، لاغری بعد از سزارین فقط مختص شکم نیست و در فرایند کاهش وزن تمام قسمت‌های بدن با کاهش سایز مواجه می‌شوند که این موضوع برای اکثر مادران مطلوب است.

2. لاغری بعد از سزارین با شیردهی

یکی از نکات جالب برای لاغری بعد از زایمان، به دوران شیردهی و چربی سوزی در این دوران مربوط می‌شود. راهکاری ایمن و سالم برای مادر و فرزند به منظور دست یافتن به تناسب اندام مادر، شیر دادن است. فرایند تولید شیر و تغذیه کودک، 300 الی 500 کالری انرژی از بدن مادر را مصرف می‌کند. همین موضوع می‌تواند چربی سوزی را به همراه داشته باشد و اگر تغذیه متعادل باشد نتیجه بسیار مطلوبی از این طریق حاصل خواهد شد.

3. تغذیه درست و سالم

همیشه پیروی از تغذیه اصولی، بیشترین تاثیر را روی تناسب اندام دارد. برای لاغری بعد از سزارین نباید بدن را از گروهی از مواد غذایی محروم کرد. تنوع در انتخاب مواد غذایی سالم می‌تواند به دریافت بسیاری از نیازهای بدن کمک کند. برای این منظور به موارد زیر توجه کنید:

 • مصرف میوه و سبزیجات روزانه حداقل 5 وعده
 • مصرف منابع غلات کامل به جای تصفیه شده
 • حذف شیرینی‌ها و قند مصنوعی مانند نوشابه
 • دریافت پروتئین از منابع سالم مانند ماهی پر چرب، گوشت بدون چربی و مرغ بدون پوست
 • استفاده متعادل از چربی‌های سالم مانند انواع مغزها و دانه‌ها
 • کاهش میزان دریافت نمک و طعم‌دهنده‌های مصنوعی

4. توجه به کیفیت کالری دریافتی بعد از سزارین

در بیشتر موارد توجه به شرایط بدنی و نیاز بدن مادر است که مشخص می‌کند تا چه حد باید روزانه کالری دریافت شود. به طور میانگین در دوران شیردهی اغلب توصیه می‌شود، بین 2000 الی 2500 کالری از مواد غذایی مختلف انرژی به بدن برسد.

نکته مهمی که برای دریافت این مقدار کالری باید در نظر گرفت به کیفیت مواد غذایی مربوط می‌شود. انتخاب سالم تاثیر به سزایی در کیفیت شیر و حتی روند لاغری و پیشگیری از چاقی دارد. پس در انتخاب مواد غذایی سالم تاکید باید کرد.

5. لاغری بعد از سزارین با تمرینات ورزشی مناسب

لاغری با ورزش بعد از سزارین

معمولا توصیه می‌شود تا 6 ماه پس از سزارین از ورزش و فعالیت بدنی سنگین اجتناب شود. زیرا بافت‌های عضلانی، چربی و پوست در ناحیه شکم بخیه و برش را تجربه کرده است که بهتر است تا زمان ترمیم کامل مراقبت لازم را انجام داد. اما تمرینات ایستایی و ایزومتریک از جمله تمرینات ثابت و بدون تحرک هستند که می‌توان از آنها برای این منظور بهره گرفت. نمونه‌هایی از آنها شامل موارد زیر می‌شود:

 • انواع حرکت پلانک ثابت
 • انواع حرکت پل بدون هیچ وزنه‌ای و در حالت ایستا
 • حرکت اسکوات ثابت فقط با وزن بدن
 • حرکت بادی هولد و نگه داشتن تعادلی بدن در حالت V
 • انجام تمرینات تنفسی برای تقویت عضلات شکم

6. تاثیر شکم‌بند و کمربند بعد از سزارین

برای لاغری شکمی بعد از سزارین برخی از افراد بر این باورند تنها با استفاده از شکم‌بند می‌توانند کاهش سایز در قسمت دور کمر را داشته باشند. اما به گفته متخصصین ورزشی پیش از بارداری تقویت عضلات اصلی بدن نکته بسیار مهمی است.

اما استفاده از شکم‌بند تا چند ماه بعد از زایمان بیشتر موجب تضعیف عضلات این احیه می‌شود. زیرا برای انقباض از گزینه‌ای به غیر از انقباض ارادی استفاده شده است و این موضوع در طولانی مدت تضعیف را به همراه دارد تا اینکه بتواند به تقویت عضلات و جمع شدن همیشگی شکم کمک کند. برای این منظور باید تمرینات اصولی و مناسب‌تری را در این دوران انجام داد که برخی از آنها را معرفی کردیم.

جمع‌بندی

اگر نکات مهم برای حفظ سلامت بدن جدی گرفته شود لاغری بعد از سزارین تا زمان ریکاوری بدن حاصل می‌شود. کاملا توصیه می‌شود برای این منظور از متخصصین کمک دریافت شود زیرا نیاز بدن مادر و کودک بعد از انجام عمل سزارین است که مشخص می‌کند چه مقدار مواد غذایی باید دریافت شود. از طرفی دیگر شرایط فیزیکی بدن مادران معمولا با یکدیگر متفاوت است و توصیه انجام ورزش نیز به این موضوع وابسته است.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید