تغذیه بارداری مناسب برای رشد جنین و سلامتی مادرنوشته شده توسط آخرین بروز رسانی دی 22, 1398

تغذیه بارداری

تغذیه بارداری نکته بسیار مهمی برای خانم هایی است که می‌خواهند مادرانی سالم برای فرزندانشان باشند. این دوران بسیار مهم است که چه مواد غذایی وارد بدن می‌شود. با ایجاد تغییرات فیزیکی و هورمونی که برای مادر رخ می‌دهد، مراقبت هایی جهت وضع حمل بهتر ضروری و لازم است.

 

بایدها و نبایدهای تغذیه بارداری

باورهای قدیمی بر این نکته تاکید دارد که مادران هنگام بارداری باید به اندازه دو نفر غذا بخورند. این موضوع یعنی اینکه یک دفعه کالری مصرفی به اندازه دو روز، در یک روز وارد بدن مادر شود. نکته جالب اینجاست که همواره معتقدند که اضافه وزن و چاقی ایجاد شده بر اثر این نوع پرخوری بعد از زایمان از بین خواهد رفت. تمام این راهکارهای پیشنهادی چیزی جز اضافه وزن ماندگار را برای زنان بر جای نخواهد گذاشت. تغییرات پیش آمده بر سطح هورمون‌ها عاملی برای بالا رفتن وزن در این دوران است که نباید با تغذیه کنترل نشده و غیر علمی بر شدت آن باری را اضافه کرد.

برای اینکه تمام مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز برای رشد جنین تامین شود باید از انواع مواد غذایی در این دوران مصرف کرد. اما خوراکی هایی هستند که ممکن است خطر سقط جنین یا خطر زایمان زودرس را به همراه داشته باشند و لازمست تا آنها را شناخت. در کنار خوراکی های مضر، مواد غذایی هستند که در صورت مصرف متعادل و خوب از آنها جنین و دوران بارداری سالمتری ایجاد خواهد شد.

 

 

کالری دریافتی استاندارد در دوران بارداری

درست است در دوران بارداری به دلیل رشد جنین، بدن مادر به مواد مغذی و ویتامین بیشتری نیاز دارد، اما کنترل و اعتدال شرط عقلانی برای تضمین سلامتی هر دو به شمار می‌رود. اغلب پزشکان بر این عقیده هستند که مادران کافی است در سه ماه اول بارداری به همان اندازه سابق کالری دریافت کنند. با گذشت زمان و رشد جنین بهتر است تا کالری دریافتی طی روز آرام آرام  افزایش یابد. تغییر در رژیم غذایی و بالا بودن کیفیت مواد غذایی در دوران بارداری لازم است.

 

تغذیه و رژیم در دوران بارداری

 

چه مواد غذایی در دوران بارداری لازم است؟

در طول بارداری لازم است مادر از تنوع مواد غذایی مختلف بهره‌مند شود. در این دوران بهتر است از خوردن غذاهایی که زائد و بی خاصیت هستند پرهیز شود. تغذیه بارداری به چند نکته و اصول خاصی پابند نیست. زیرا برخی از مادران در این دوران نسبت به یک سری خوراکی و بوی غذاها حساسیت و ویار دارند. به همین دلیل باید نقش تک تک خانواده مواد غذایی در رشد جنین را شناخت تا از همه آنها به اعتدال مصرف کرد.

مواد غذایی حاوی آهن

تامین آهن مورد نیاز برای دوران بارداری تنها متوجه این دوران نیست و لازم است حداقل سه ماه قبل از بارداری نیز از مکمل های قرص آهن و اسید فولیک در این دوران استفاده شود. آهن در بهبود اکسیژن رسانی در رگ ها و رشد جنین بسیار موثر است. میوه خشک، غلات غنی شده، تخم مرغ و سبزیجات پهن برگ از نمونه مواد غذایی حاوی آهن هستند که مادران به اعتدال می‌توانند از آنها در این دوران استفاده کنند.

گوشت و مواد مغذی پروتئینی

جنین برای رشد بافت ها و مغز به پروتئین نیاز دارد. سلامت رحم و آماده شدن سینه مادر برای شیردهی نیازمند پروتئین است. بهتر است در دوران بارداری مادران در وعده های اصلی غذایی از انواع مواد غذایی حاوی پروتئین استفاده کنند. حبوبات، غلات، آجیل، تخم مرغ، سویا، گوشت قرمز، گوشت مرغ و گوشت ماهی منابعی غنی از پروتئین به شمار می‌روند.

 

پروتئین در تغذیه بارداری

 

 لبنیات و مواد غذایی حاوی کلسیم

برای اینکه رشد استخوان و مفاصل جنین کامل شود، تغذیه بارداری مادر حتما باید شامل کلسیم و ویتامین D باشد. مادران بارداری می توانند از انواع لبنیات در میان وعده های خود استفاده کنند. مصرف حداقل 3 واحد از انواع لبنیات در طول روز برای حفظ سلامت جنین لازم است. انواع کلم، شیر، پنیر و ماست کم چرب و کشک گزینه های در دسترس و بسیار مهمی برای تامین کلسیم و بسیاری از ویتامین های مورد نیاز رشد جنین و سلامت مادر در دوران بارداری هستند.

 

تغذیه بارداری با لبنیات

 

تامین انواع ویتامین با مصرف میوه و سبزیجات

برای تامین بسیاری از نیازهای جنین لازم است تا مادر انواع میوه و سبزیجات را مصرف کند. سبزیجات و میوه ها سرشار از آنتی اکسیدان هستند و فیبر مورد نیاز بدن مادر را در آن دوران تامین می‌کنند. میان وعده هایی عالی برای جلوگیری از گرسنگی و ویار در دوران بارداری برای مادران به شمار می‌روند. سالاد میوه و سبزیجات به همراه مقداری روغن زیتون به دلیل داشتن فیبر متعادل از ابتلا به یبوست در دوران بارداری نیز جلوگیری می‌کند.

 

تغذیه با میوه و سبزیجات در دوران بارداری

 

در تغذیه بارداری چه موارد احتیاطی وجود دارد؟

مادران می‌توانند از انواع مواد غذایی استفاده کنند تا سلامت خود و جنین را فراهم کنند. اما در این بین مواد غذایی وجود دارند که نباید آنها را مصرف کرد یا حداقل در مصرف آنها اعتدال را رعایت کرد.

  • بهتر است از مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های کافئین‌دار پرهیز شود.
  • پرهیز از مصرف نوشیدنی های الکلی نکته بسیار مهمی است که باید رعایت شود.
  • پرهیز از مصرف غذاهای فاسد و مانده برای تغذیه بارداری بسیار حائز اهمیت است.
  • غذاهای پرچرب و ناسالم باید جای خود را به چربی های سالم و مواد غذایی تازه بدهند.
  • در مورد مصرف داروها باید حتما از پزشک و متخصص پرسیده شود.
  • غذاهای پر ادویه و بوداری که ممکن است باعث ایجاد ویار و حساسیت شوند باید به حداقل برسند.
  •  پرهیز از مصرف غیر متعادل شیرینی‌جات و نوشیدنی های قندی که ممکن است باعث ابتلا به دیابت بارداری شود.

 

سخن پایانی

برخی مادران در دوران بارداری ممکن است به برخی از مشکلات تغذیه‌ای دچار شوند. گاهی با ابتلا به برخی از ویار ها و مشکلات گوارشی کنترل تغذیه از دست مادران خارج می‌شوند. راهکارهای مهم و مفیدی پزشکان متخصص تغذیه برای درمان و بهبود این وضعیت برای مادران را دارند. با داشتن یک رژیم غذایی درست و علمی می‌توان سلامت مادر و جنین را تضمین کرد. ارزش مواد غذایی نکته بسیار مهمی است که کارشناس تغذیه برای تنظیم رژیم متعادل در نظر می‌گیرد. رژیم تخصصی، ورزش های سبک و پیاده روی آرام می‌تواند از اضافه وزن در این دوران جلوگیری کند.

 

 

تغذیهرژیم غذاییرژیم مادران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *