رژیم چاقی با 5 گروه از موثرترین مواد غذایی و بررسی علت لاغری


رژیم چاقی برای اینکه بتوان کمبود وزن را جبران کرد، بسیار تاثیرگذار است. اما این رژیم نیز مانند رژیم کاهش وزن، بایدها و نبایدهای خود را لازم دارد. پیروی از راهکارهای غلط برای بالا بردن وزن گاهی نه تنها کمبود وزن را جبران نمی‌کند، بلکه گاهی سبب می‌شود تا فرد با مشکلاتی مانند نامتعادل شدن اندام‌ها نسبت به هم، کلسترول خون بالا یا بالا رفتن فشار خون مواجه شود. پس با ادامه متن همراه باشید تا روندی اصولی برای این موضوع را خدمتتان ارائه دهیم.

بهترین رژیم برای چاقی و افزایش وزن

راهکارهای مناسبی برای افزایش وزن و حجم دادن به برخی عضلات بدن وجود دارد. مهمترین و اصولی‌ترین راه پیروی از یک رژیم پر کربوهیدرات است که باید متخصصین بسته به نیاز بدن فرد آنرا تنظیم کنند. در کنار افرادی که برای لاغر شدن و کاهش وزن در حال تلاش هستند، افرادی وجود دارند که برای افزایش وزن حتی 1 کیلوگرمی سعی و تلاش زیادی را پیش می‌گیرند. البته قبل از دانستن علت اینکه بالا بردن وزن با مشکل مواجه می‌شود، برخی افراد بر این باورند که کار ساده ای است و می‌توان خورد و خوابید و چاق شد.

رژیم برای افزایش وزنالبته که این طور نیست و برای برخی از لاغرها رسیدن به وزن مناسب به یک آرزو تبدیل شده است. حتی گاهی بهترین رژیم چاقی نیز نمی‌تواند علت را کنار زده و وزن‌گیری مناسب را برای فرد به همراه داشته باشد. اگر برای بالا بردن وزن به یک پزشک متخصص تغذیه مراجعه شود، با انجام چند آزمایش ساده علت اصلی پیدا خواهد شد.

در پی آن یک رژیم چاقی درست و تخصصی به فرد برای داشتن وزن مناسب ارائه می شود. اگر بیش از نیاز لازم بدن، کالری دریافت شود، مقدار اضافه به چربی های انباشته شده در بدن تبدیل می‌شوند. که این راهی مهم برای بالا بردن وزن است اما اصول مخصوص به خود را نیاز دارد.

به چه دلایلی وزن بالا نمی‌رود؟

رژیم و راههای چاقی

دلایل متعددی وجود دارد که سبب می‌شود بدن فرد وزن نگیرد که اغلب با رفع آنها می‌توان به وزن مطلوب دست یافت. این کار با انجام چند آزمایش ساده مشخص می‌شود و به راحتی با پیروی از یک رژیم متعادل تناسب اندام و افزایش وزن حاصل خواهد شد. موارد زیر برجسته‌ترین دلایل برای بالا نرفتن وزن محسوب می‌شوند:

 1. وجود اختلالات هورمونی در بدن
 2. وجود اختلالات مختلف در دستگاه گوارشی
 3. پرکاری تیروئید (گاهی کم کاری تیروئید نیز می‌تواند به وزن نگرفتن منجر شود)
 4. دلایل ژنتیکی و وراثتی
 5. فعالیت بدنی بیش از حد معمول
 6. مصرف برخی  از انواع داروها
 7. کم خوابی‌های مکرر به ویژه نداشتن خواب کافی در اوقات شب
 8. افسردگی،ناراحتی های روحی و استرس
 9. ابتلا به بیماری های انگلی، مشکلات گوارشی و حتی سندروم روده تحریک پذیر

برای تشخیص دقیق و درمان هر یک از این موارد باید از پزشک مشورت گرفت و از هر اقدام خودسرانه غیر علمی باید پرهیز کرد.

 رژیم چاقی و ایجاد تناسب اندام

با پی بردن به علت اصلی لاغری، می‌توان بهترین راهکار برای بالا بردن وزن را پیش گرفت. این راهکار شامل مصرف وعده‌های غذایی سالم و متعادل در کنار برخی از راهکارهای دیگر می‌شود. مواد غذایی وجود دارند که دربردارنده کالری زیادی هستند از این رو نقص و کمبود وزن را می‌توانند به خوبی برطرف کنند. انتخاب خوراکی‌ها برای بالا بردن وزن نکته مهمی به شمار می‌رود.

مثلا بهتر است افرادی که قصد افزایش وزن دارند، بین موز و گیلاس، گزینه اول را انتخاب کنند. زیرا موز علاوه بر اینکه کربوهیدرات بالایی دارد، می‌تواند انرژی بیشتری را در بدن ذخیره کند. البته مواد غذایی هستند که کالری یکسانی دارند اما برای بالا بردن وزن بدن تاثیر متفاوتی را در پی خواهند داشت.

رژیم تخصصی چاقی

هنگامی که به یک پزشک متخصص تغذیه برای بالا بردن وزن مراجعه شود، بعد از پیدا کردن علت اصلی لاغر بودن و درمان آن، نیاز بدن به مقدار وزنی که باید افزایش یابد را تعیین خواهد کرد. این مقدار وزن هر قدر که باشد با تغذیه مناسب و سبک زندگی صحیح با مرور زمان جایگزین خواهد شد. پیش گرفتن راه غلط برای بالا بردن وزن و مصرف بی ملاحظه از مواد غذایی چرب، پرکالری و قندی ممکن است نه تنها افزایش وزن را ایجاد نکند، بلکه موجب بالا رفتن قند، چربی و کلسترول خون شود.

نکات بسیار مهم برای رژیم چاقی

تنوع غذایی در رژیم‌های افزایش وزن، کاملا بیشتر از رژیم‌های کاهش وزن است. این موضوع یکی از برتری‌های رژیم‌های چاقی نسبت به رژیم‌های کاهش وزن محسوب می‌شود. البته نکات مهمی وجود دارند که لازم است آنها را در نظر داشت تا موجب از بین بردن اشتها، کاهش میل و همینطور موجب از بین رفتن اعتدال در افزایش وزن نشود.

 • نخوردن شیرینی‌جات قبل از غذا
 • نخوردن آب و نوشابه قبل و حتی در حین غذا خوردن (سبب ایجاد سیری می‌شود)
 • حفظ آرامش و مدیریت استرس که گامی مهم برای باز شدن اشتها است
 • پرهیز از خوردن چربی هنگام شروع غذا خوردن (حجم سنگینی دارند و سبب احساس پری معده می‌شود)
 • وعده‌های غذایی با دفعات بیشتر با مقدار متعادل مواد غذایی
 • بهتر است وزن را به صورت هفتگی چک کرد

در رژیم چاقی از چه مواد غذایی می‌توان استفاده کرد؟

منوی رژیم چاقی بسیار متنوع است و فرد تا جایی که می‌تواند تنوعی از غذا با حد متعادل را می‌تواند استفاده کند. البته زیاده روی نیز راهی برای بالا بردن وزن نیست و بهتر است کاملا تنظیم شده از آنها مصرف کرد. گزینه‌هایی که در ادامه بیان می‌کنیم، در منوی این رژیم‌ها وجود دارند و اکثر متخصصان آنها را برای وزن گرفتن فرد تجویز می‌کنند. راهکارهای ارائه شد در ادامه متن را نباید خودسرانه پیش گرفت و باید در مورد هر یک از آنها پزشک تجویزی را برای فرد مشخص کند.

1.مصرف مکمل‌های پروتئینی

مکمل برای چاقی

وقتی ورزشکاران برای بالا بردن سایز برخی از اندام های خود شروع به انجام تمرینات ورزشی می‌کنند، باید از مکمل‌های پروتئینی برای نتیجه بهتر در عضلانی شدن و تامین انرژی استفاده کنند. البته افراد لاغر نیز می‌توانند برای بالا بردن قدرت بدن و رشد عضلانی از این ترکیبات بهره‌مند شود که بهتر است تحت نظارت و صلاح‌دید پزشک تهیه و با دوز مورد نیاز بدن مصرف شود.

2.مصرف انواع گوشت

انواع گوشت گزینه خوبی برای افزایش حجم عضلانی و افزایش وزن هستند. این مواد غذایی اگر بین فعالیت ورزشی مصرف شوند، تاثیر قابل توجهی بر بدن خواهند داشت. مصرف گوشت ماهی، گوشت مرغ و به ویژه گوشت قرمز با رگه‌های چربی کالری بسیار خوبی را برای تمام وعده‌های غذایی به بدن می‌رساند.

3.آجیل و میوه خشک برای رژیم چاقی

آجیل برای چاقی

مغزها و انواع میوه خشک در رژیم چاقی بهترین گزینه برای مصرف در میان وعده ها به شمار می‌روند. از آنجایی که میوه های خشک شده آب خود را از دست داده اند، قند و شیرینی بیشتری را دارند. علاوه بر تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن، انرژی مفیدی را برای بدن تامین می‌کنند. با این حال باید مقدار متعادل و مورد نیاز بدن از آنها استفاده کرد.

4.لبنیات پرچرب

وقتی هدف بالا بردن وزن در طول رژیم غذایی باشد، متخصصین تغذیه تاکید بر استفاده از لبنیات پرچرب را برای فرد خواهند داشت. این موضوع برای افرادی که از رژیم کاهش وزن پیروی می‌کنند برعکس است و تاکید می‌شود که لبنیات کم چرب مصرف شود. این موضوع برای رژیم افزایش وزن به معنی ناپرهیزی و خارج شدن کنترل تغذیه نیست؛ باید اندازه و اعتدال در مصرف کاملا در نظر گرفته شود که بهتر است زیر نظر پزشک مقدار مناسب برای هر فرد مشخص شود.

5.مواد غذایی حاوی کربوهیدرات

چاقی با کربوهیدرات

مواد غذایی از جمله نان، ماکارونی، برنج، سیب زمینی، گندم، جو و غلات حاوی مقدار زیادی نشاسته و کربوهیدرات هستند. این مواد غذایی گزینه‌های بسیار مناسبی برای مصرف در طول رژیم چاقی به شمار می‌روند. بهتر است حداقل یک وعده در روز از این خانواده از مواد غذایی در رژیم چاقی استفاده شود.

سخن پایانی

برای اینکه لباس به تن خوش فرم نشان داده شود، لازم است تا علاوه بر متعادل بودن وزن، تناسب اندام نیز در نظر گرفته شود. البته لاغر بودن ممکن است گاهی اذیت کننده باشد و کاملا قابل درک است. اما توجه به سلامتی و به خطر نینداختن آن نکته بسیار مهم‌تری است. گاهی علاوه بر لاغر بودن بدن، صورت نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد و ممکن است زیبایی خود را نشان ندهد.

حفظ سلامتی بدن نیز نکته بسیار مهمی است که در هر صورت باید در نظر داشت. متخصص تغذیه می‌تواند بدون اینکه تاثیرات مخرب افزایش وزن، سلامتی را تهدید کند، رژیم چاقی متناسبی را برای فرد مشخص کند. افراد لاغر نباید نگران چاق شدن باشند. در واقع آنها یک بدن خام دارند که می‌توانند با مراجعه به موقع به پزشک و دریافت رژیم مناسب، در کنار یک فعالیت بدنی تنظیم شده به فرمی مناسب و ایده آل برای اندام خود دست یابند.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

رژیم افزایش وزنرژیم غذایی

امکان ارسال نظر وجود ندارد.