رژیم غذایی دیابت نوع 2 علاوه بر اینکه باید در بردارنده تمام مواد مغذی و ویتامینی مورد نیاز بدن باشد، باید به کنترل و حتی کاهش قند خون و تنظیم ترشح انسولین نیز منجر شود. این بیماری بسیار خاموشی است ک در مراحل اولیه هیچ نشانه‌ای را به فرد بروز نمی‌دهد و ممکن است تا مدتی فرد از ابتلا به آن باخبر نباشد. با ادامه متن همراه باشید تا نکات مهمی را در رابطه با رژیم غذایی این بیماری برایتان ارائه دهیم.

ضرورت پیروی از رژیم غذایی دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 بیماری خاموشی است که در هر سنی ممکن است بروز داده شود. یک نفر از سه نفر مبتلا به این بیماری، از بیماری خود خبر ندارد. علائمی که از این بیماری بروز داده می‌شود شامل عطش و تشنگی‌های مکرر، سردرد و تاری دید، خستگی بدن، بروز عفونت‌های مکرر، خارش پوست، عدم بهبود زخم‌های سطحی پس از چند روز و حتی اختلال در عملکرد جنسی می‌شود.

اغلب این موارد برای افرادی که فعالیت بدنی کمی دارند، از رژیم غذایی متعادل پیروی نمی‌کنند، رژیم غذایی سرشار از گوشت، قندها و کربوهیدرات دارند، مواردی از جمله اضافه وزن، چربی دور کمر و شکم، چربی خون بالا و مصرف سیگار دارند، بروز داده می‌شود.

تغذیه برای دیابت نوع 2

با پی بردن به بیماری معمولا راهکارهای درمانی سریعا تجویز می‌شود. درمان دارویی برای این بیماری بسیار سریع شرایط را تحت کنترل خواهد گرفت. اما نکته مهمی که در این بین حتی از درمان دارویی نیز مهمتر است، توجه به تغذیه و رژیم غذایی دیابت نوع 2 است. بهترین و ماندگارترین راهکاری که پزشکان تغذیه برای این بیماران توصیه و تجویز می‌کنند پیروی  از رژیم غذایی متعادل با دریافت انواع مواد مغذی و ویتامینی مورد نیاز بدن است.

چگونه می‌توان با رژیم غذایی، سطح قند خون را کنترل کرد؟

ترشح انسولین توسط لوزالمعده به حد متعادل در بدن، به تبدیل مواد غذایی وارد شده بدن به انرژی مورد نیاز سلول‌ها منجر می‌شود. هورمون انسولین سبب تبدیل گلوکز به انرژی مورد نیاز سلول‌ها برای رشد، بقاء و انجام فعالیت بدنی می‌شود. در صورت عدم تعادل در میزان گلوکز و غذای وارد شده به بدن با سطح هورمون انسولین، مقدار اضافی وارد جریان خون شده و سپس در کبد ذخیره خواهد شد.

کنترل دیابت نوع 2

این موضوع نشان دهنده نقش حساس تغذیه بر ایجاد، کنترل یا تشدید این بیماری است. وقتی تغییرات ساده‌ای در رژیم غذایی با اصلاحاتی در سبک زندگی ایجاد شود، به راحتی این بیماری کنترل می‌شود. البته بسیاری از رژیم‌های غذایی غلط هستند که ممکن است حذف کامل مواد قندی یا برخی از مواد غذایی را داشته باشند. البته این رژیم‌های غیر علمی علاوه بر اینکه به بهبود بیماری منجر نمی‌شوند ممکن است فرد را با کاهش شدید بسیاری از ویتامین‌ها و مواد مغذی مواجه کند.

مهمترین نکات برای رژیم غذایی دیابت نوع 2

رژیمی که برای این مبتلایان به این بیماری تجویز می‌شود، قطعا رژیمی لوکرب است اما به طور کامل کربوهیدرات را در آن قطع نمی‌کند. در واقع رژیمی کرب سایکلینگ است که با متعادل‌سازی دریافت کربوهیدرات به روند کنترل قند خون کمک می‌کند.

با وجود بیان این موارد، نباید از راهکارهای خودسرانه برای درمان و کنترل بیماری استفاده کرد. تنها باید راهکارهای کنترل کننده را طبق تجویز پزشک در کنار راهکار درمانی اصلی که توسط پزشک متخصص در این زمینه تنظیم شده است، پیش گرفت. 

رژیم لوکرب برای دیابت نوع 2

علاوه بر این موضوع بهترین روند تغذیه‌ای و رژیم غذایی دیابت نوع 2 باید نکات زیر را برای مبتلایان در نظر داشته باشد:

  • توجه به کالری دریافتی روزانه برای تامین انرژی به منظور در نظر داشتن متابولیسم بدن (رژیم کالری شماری برای این نوع بیماری مفید است زیرا به سوخت و ساز بدن توجه خواهد شد که بهتر است از متخصصین دریافت شود)
  • در صورت وجود اضافه وزن برای فرد، رژیم تنظیم شده باید علاوه بر کنترل بیماری به کاهش وزن نیز کمک کند
  • حذف کامل مواد غذایی ممنوع برای مبتلایان به دیابت که شامل مواد قندی مصنوعی و خوراکی‌های حاوی شیرین کننده‌ها از جمله نوشابه‌ها
  • برای مصرف مواد غذایی کربوهیدراتی در هر وعده غذایی کنترل و محدودیت تنظیم شود؛ مانند مصرف متعادل نان، سیب زمینی، برنج و ماکارونی
  • تنوعی از مواد غذایی سالم و تازه مانند انواع میوه و سبزیجات در رژیم وجود داشته باشد تا تمام مواد مغذی و ویتامینی مورد نیاز بدن تامین شود
  • اصلاح در روند پخت برخی از مواد غذایی مانند آبکش کردن برنج به جای کته پختن که نشاسته آنرا کمتر خواهد کرد یا استفاده از سیب زمینی کبابی یا آبپز به جای سیب زمینی سرخ شده که بسیاری از مواد مغذی خود را از دست می‌دهد
  • حذف فست فودهای مضر و سرخ کردنی‌ها تاثیر به سزایی خواهد داشت
  • جایگزینی چاشنی‌های مفید مانند آب لیمو تازه و آب نارنج به جای سس‌های چرب و سرشار از افزودنی

نکات پایانی

در این متن به نکات مهمی برای رژیم غذایی دیابت نوع 2 اشاره شد. رژیم غذایی در بهبود این بیماری و کنترل عوارض ناشی از آن که شامل تاری بینایی، قطع عضو، آسیب به کبد و بسیاری از موارد خطرناک دیگر می‌شود، را در پی خواهد شد. بهتر است برای نتیجه بهتر از یک متخصص تغذیه برای این منظور کمک گرفت تا با بررسی نتایج آزمایش بهترین روند تغذیه‌ای را تنظیم کرده و در اختیار قرار دهد. علاوه بر رژیم غذایی مدیریت استرس، فعالیت بدنی و همینطور چک کردن مکرر سطح قند خون به کنترل و درمان آن کمک شایانی خواهد رساند.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید