پرخوری شبانه یکی از مهمترین دلایل اضافه وزن و چاقی است. این موضوع برای بسیاری از افراد غیرقابل کنترل است اما راهکارهایی وجود دارند که با کمک آنها می‌توان از این موضوع جلوگیری کرد. این موضوع تا حد به سزایی در کیفیت خواب و سلامت بدن تاثیر دارد که باید به نکاتی در رابطه با آن توجه کرد. با ادامه متن همراه باشید تا این نکات را به طور کامل برایتان بیان کنیم.

پرخوری شبانه چه دلایلی دارد؟

چاقی و اضافه وزن برای زمانی ایجاد می‌شود که کالری دریافتی بیشتر از فعالیت بدنی و کالری سوزی باشد. پرخوری یکی از عواملی است که به اضافه وزن دامن می‌زند. در واقع پرخوری رفته رفته به عادت تبدیل می‌شود که ترک کردن آن کمی سخت است. به ویژه هوس به مصرف خوراکی‌های شیرین مانند شیرینی و انواع کیک برای زمان شب ایجاد خواهد شد.

پرخوری شبانه چیست؟

اما اختلال سندروم پرخوری شبانه، به غذا خوردن پیش از خواب و میل زیاد به غذا خوردن قبل از خواب بر می‌گردد. اغلب این موضوع به جنبه روانی تغذیه مربوط می‌شود. از جمله دلایلی که برای این موضوع وجود دارد به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • به هم خوردن چرخه طبیعی و نظم طبیعی بدن
 • طبق برخی تحقیقات عوامل ژنتیکی و وراثتی در این موضوع می‌تواند موثر باشد
 • پیروی از رژیم غذایی غلط که در طول روز، در وعده ناهار و صبحانه یا حتی میان وعده‌ها کالری مورد نیاز به بدن را نرسانده باشد و بدن فرد در شب نیاز خود را بروز خواهد داد
 • شرایط استرس‌زا و مضطرب کننده
 • سابقه پرخوری و پرخوری‌های عصبی
 • سوابق افسردگی و مشکلات روحی

پرخوری شبانه چه عوارضی به همراه دارد؟

طبق تحقیقات انجام شده توسط متخصصان تغذیه متعدد، پرخوری بیش از حد شبانه، تاثیرات به سزایی در سلامت و کیفیت خواب دارد. اما این موضوع تنها عوارضی نیست که به همراه دارد و از جمله عوارض متعددی که برایش وجود دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بالا رفتن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی با بالا رفتن کلسترول بد خون
 2. تشدید احتمال ابتلا به دیابت و قند خون بالا به دلیل به هم خوردن تعادل در سطح ترشح هورمون‌های بدن به ویژه انسولین
 3. تغییر در کیفیت خواب شبانه که اغلب ممکن است به شکل خواب‌های آشفته بروز داده شود که کاهش کیفیت خواب می‌تواند کاهش حافظه و کاهش قدرت یادگیری و بسیاری از عوارض دیگر را به همراه داشته باشد
 4. در اغلب موارد بعد پرخوری شبانه فرد به خواب می‌رود که برای دستگاه گوارش بسیار مضر است و مشکلاتی از قبیل سوزش معده، رفلاکس معده و حتی یبوست را در پی خواهد داشت
 5. افزایش وزن و چاقی یکی از بدترین عوارضی است که پرخوری شبانه به همراه دارد که عوارض جدی در طولانی مدت ایجاد خواهد کرد

چطور می‌توان جلوی پرخوری شبانه را گرفت؟

برای این منظور راهکارهای متعددی وجود دارد. یکی از بهترین آنها مراجعه به پزشک متخصص در این زمینه است تا برای تشخیص دقیق علت اصلی بررسی‌های لازم انجام شود.

درمان پرخوری شبانه

بعد از بررسی‌های انجام شده تنظیماتی برای ساعات و نظم مصرف مواد غذایی اعمال خواهد شد که برای این منظور کاملا نتیجه بخش خواهد بود. راهکارهایی را نیز برایتان پیشنهاد خواهیم کرد تا کمکی برای سرعت بخشیدن برای کسب نتیجه باشد.

 1. پیدا کردن علت اصلی پرخوری شبانه نیمی از راه درمان است و گاهی فقط یک عادت غذایی به بروز این موضوع دامن زده و یا گاهی استرس‌های مکرر سبب آن خواهد شد
 2. علت اینکه حتی بعد از صرف وعده اصلی غذایی به دنبال مواد غذایی مانند تنقلات هستید را نیز باید پیدا کنید
 3. وعده اصلی صبحانه آن هم با شروع مصرف پروتئین یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از ریزه‌خواری در طول روز و پرخوری شبانه محسوب می‌شود
 4. وعده غذایی صبحانه و ناهار را برای غذاهایی که بیشتر دوست دارید قرار دهید تا اشتیاق بیشتری برای این وعده‌ها ایجاد شود
 5. هنگام مراجعه به فروشگاه برای خرید، تنقلات را از لیست خود حذف کنید و تا جای ممکن جایگزین آنها مواد غذایی مفید مانند میوه و سبزیجات را جایگزین کنید (حتی اگر وسوسه پرخوری سراغتان آمد بهتر است از میوه و سبزیجات با کالری کمتر آنرا رفع کنید)
 6. انگیزه خود برای زندگی سلام و تن سلامت را تقویت کنید (هیچکس به اندازه خودتان در این مورد موثر نیست)
 7. برنامه ریزی دقیقی برای مصرف مواد غذایی در وعده اصلی یا میان وعده داشته باشید و به آن پایبند باشید
 8. برای مدیریت استرس‌های خود از انجام فعالیت بدنی و ورزش کمک بگیرید تا از پرخوری شبانه ناشی از استرس کاسته شود و به تنظیم متابولیسم بدنتان نیز منجر شود
 9. حتما از پروتئین در هر وعده استفاده کنید (به دلیل دیر هضم بودن سبب جلوگیری از گرسنگی سریع خواهد شد)
 10. مشغولیتی برای خود در نظر بگیرید تا از سر بیکاری سراغ پرخوری شبانه نروید
 11. از لبنیاتی مانند دوغ، ماست و شیر برای خواب راحت استفاده کنید (حتی آب نیز می‌تواند جایگزین مناسبی باشد)

جمع‌بندی

در این متن به طور کامل به بررسی مشکلاتی که پرخوری شبانه به همراه دارد پرداختیم. بهترین راه کنترل این موضوع راهنمایی گرفتن از متخصصین در این زمینه است تا با ارائه راهکاری اصولی طبق شرایط روحی و فیزیکی فرد، درمان درست را تجویز کنند.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید