رژیم کالری شماری امروزه به یکی از پر طرفدارین رژیم های لاغری و چاقی تبدیل شده است. البته این رژیم توسط هیچ یک از متخصصان تغذیه و کارشناسان تغذیه تایید نشده است؛ چرا که در اکثر مواقع باعث آسیب رسیدن به سلامتی افرادی شده است که با این روش به دنبال کاهش وزن یا افزایش وزن بوده اند.

رژیم غذایی کالری شماری تنها باعث کاهش و افزایش وزن سریع می شود، اما متاسفانه به دلیل آن که بسیاری از افراد از ارزش غذایی خوراکی های مصرفی آشنایی ندارند تنها به خود آسیب می رسانند.

آشنایی با رژیم کالری شماری

رژیم کالری شماری یک روش برای افزایش و کاهش وزن است که پایه آن روی شمردن کالری ها تنظیم شده است. این بدان معنا است برای مثال اگر شما برای کاهش وزن این روش را انتخاب کرده اید برای یک هفته کالری روزانه خود را یادداشت می کنید و در آخر برای شروع رژیم غذایی افزایش وزن به میزان کالری ها اضافه می کنید و برای کاهش وزن از کالری روزانه خود کم می کنید.

عوارض رژیم غذایی کالری شماری

عوارض رژیم کالری شماری 1. ریزش شدید مو با رژیم کالری شماری

زمانی که شما برای گرفتن یک رژیم غذایی نزد یک متخصص تغذیه یا کارشناس تغذیه می روید او ابتدا بدن شما را آنالیز می کند و برنامه غذایی را به شما می دهد که به بدن شما آسیبی نرساند.

اما رژیم کالری شماری تنها بر روی کالری هایی که در طی روز مصرف می کنید تمرکز دارد. این بدان معنا است که هیچ تمرکزی بر روی ویتامین ها و مواد معدنی آن ها ندارد و این مسئله باعث می شود در طی مدت زمانی که به وزن ایده آل خود برسید بسیار از مواد حیاتی بدن خود را از بدهید.

فولیکول های مو مهمترین نقش را در نگهداری از مو ها بازی می کنند. زمانی که به هر دلیلی به آن ها غذا نرسد آن ها ابتدا کوچک می شوند و سپس قدرت نگهداری مو را از دست می دهند. به همین دلیل ریزش مو بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

2. بازگشت سریع وزن به قبل

بدون شک افرادی که به دنبال کاهش یا اضافه وزن هستند علاقه دارند در وزن ایده آل خود باقی بمانند. زمانی که شما از یک متخصص تغذیه برای افزایش یا کاهش وزن کمک می گیرید برنامه غذایی شما از دو قسمت تشکیل شده است. ابتدا کاهش یا افزایش وزن و در آخر رژیم اثبات وزن را باید برای مدتی رعایت کنید تا مجدد به وزن قبل بازگشت نداشته باشید.

اما با استفاده از رژیم کالری شماری تنها شما برای مدت زمان کمی وزن ایده آل خود را حفظ خواهید کرد و بعد از ادامه ندادن این رژیم شاهد خواهید بود بیشتر از قبل دچار اضافه وزن یا کاهش وزن خواهید شد.

3. تا یک اندازه وزن کم یا اضافه خواهید کرد

اگر شما علاقه دارید با رژیم کالری شماری لاغر یا چاق شوید این را باید بدانید ممکن است با این روش هرگز به وزن ایده آل خود نرسید؛ چرا که در این روش از رژیم غذایی، تنها تمرکز بر روی کالری است و اغلب با خوراکی های چربی سوز و سیر کننده آشنایی ندارید.

برای مثال شما برای لاغر شدن 3 ماه روزانه 1600 کالری مصرف می کردید و در این مدت شاهد آن بوده اید که وزن خوبی کم کرده اید. اما مشکل از آن جایی شروع می شود که بعد از آن وزن کم نمی کنید و به اصطلاح شاهد استپ وزنی هستید. چرا که بدن به نوع خوراکی و میزان کالری بدن عادت کرده و بیشتر از آن سوخت و ساز نیز نخواهد داشت.

4. با رژیم غذایی کالری شماری سریع دلسرد می شوید

برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند بسیار مهم است رژیم غذایی را دنبال کنند که در آن کمتر احساس گرسنگی کنند و از طرفی در روز انرژی کافی برای انجام فعالیت های روزانه را داشته باشند. متخصصان و کارشناسان تغذیه برنامه غذایی افراد را به گونه ای می نویسند که این مشکل در آن ها تا میزان زیادی کم می شود.

برای مثال علم این را بدانند در برنامه غذایی چه ریز مغذی و خوراکی ها را قرار دهند که علاوه بر بالا بردن سوخت و ساز بدن بتواند فرد را برای مدت طولانی سیر نگه دارد. این موضوع باعث می شود فرد برای ادامه دادن رژیم انگیزه کافی داشته باشد.

اما اگر شما می خواهید از طریق رژیم کالری شماری کاهش وزن داشته باشید بدون شک سریع دلسرد خواهید شد، چرا که دقیقا نمی دانید چه خوراکی و ریز مغذی هایی را باید مصرف کنید و دائم احساس گرسنگی خواهید کرد و این بسیار شما را آزار می دهد و از طرفی انرژی کافی برای انجام فعالیت های روزانه را نخواهید داشت.

5. مشکلات گوارشی با رژیم غذایی غیر استاندارد

یک رژیم غذایی استاندارد اول از همه سلامت شما را کاملا باید تضمین کند تا علاوه بر آن که به شما برای رسیدن به وزن ایده آل کمک کند موجب بیماری نیز در شما نشود.

متاسفانه اغلب افرادی که رژیم کالری شماری را دنبال می کنند دچار بیماری های گوارشی زیادی می شوند. برای مثال افرادی که این نوع از رژیم را برای کاهش وزن انتخاب می کنند مدت زمان طولانی گرسنه می مانند و این مسئله موجب می شود معده آن ها دچار بیماری های زیادی شود.

برخی از افراد در رژیم غذایی کالری شماری خوراکی هایی که حاوی فیبر فراوان هستند را بسیار کم مصرف می کنند. این موضوع به مرور زمان باعث می شود عضلات روده قدرت قبل خود را از دست بدهد حرکات منظمی نداشته باشد. در نتیجه پس از مدتی این افراد با یبوست های شدید درگیر می شوند.

آشنایی با کالری بدن افراد با توجه به سن و فعالیت

آشنایی با کالری بدن افراد با توجه به سن و فعالیت

فردمیزان کالری
کودکان 2 تا 8 سالگی1000 تا 1400 کالری
دختران 9 تا 13 سالگی1400 تا 1600 کالری
پسران 9 تا 13 سالگی1600 تا 2000 کالری
دختران با تحرک بالا در سنین 14 تا 30 سالگی24000 کالری
دختران بدون تحرک در سنین 14 تا 30 سالگی2000 تا 2600 کالری
پسران با تحرک بالا در سنین 14 تا 30 سالگی2800 تا 3200 کالری
پسران با تحرک پایین در سنین 14 تا 30 سالگی2000 تا 2600 کالری
خانم ها و آقایان با تحرک بالا در سن 30 سالگی2000 تا 3000 کالری
خانم ها و آقایان با تحرک بسیار پایین در سن 30 سالگی1600 تا 2400 کالری
رژیم کالری شماری – کالری هر فرد

در آخر

رژیم کالری شماری یک رژیم غذایی غیر استاندارد است که اساس آن بر روی شمردن کالری خوراکی هایی است که در روز مصرف می کنید. این را همیشه در نظر داشته باشید بهترین رژیم غذایی را یک متخصص و کارشناس تغذیه می تواند برای شما برنامه ریزی کند.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید