رژیم فلکسترین شامل تنوعی از مواد غذایی گیاهی برای مصرف روزانه است.
به عنوان اصلاحی برای الگوی مصرف مواد غذایی آنرا می‌توان در نظر گرفت. نه رژیم گیاه خواری است و نه رژیم گوشت خواری که تمرکز ویژه‌ای بر خانواده‌ای از مواد غذایی را داشته باشد.

رژیم فلکسترین می‌تواند با شیوه درستی از رژیم غذایی کاهش وزن و تناسب اندام را برای فرد به صورت همیشگی ایجاد کند. حتی سبب الگوسازی سبک درستی از مصرف مواد غذایی نیز می‌شود. در ادامه با این رژیم بیشتر آشنا خواهید شد.

رژیم فلکسترین چیست؟

flexitarian تشکیل شده از دو کلمه flexible و vegetarian است. کلمه flexible به معنی انعطاف پذیر و منظور از vegetarian نیز همان رژیم گیاه‌خواری است.

رژیم فلکسترین چیست؟

در رژیم فلکسترین علاوه بر مواد غذایی که در رژیم گیاه‌خواری می‌توان مصرف کرد، به تعادل می‌توان از تمام خواص مواد غذایی پروتئینی که شامل انواع گوشت می‌شود نیز بهره‌مند شد. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
انواع لبنیات
تخم مرغ
گوشت مرغ، ماهی و انواع دام
انواع مواد غذایی حیوانی

در این متن تنها سعی بر آشنایی شما با رژیم فلکسترین داریم و تاکیدی بر پیروی از آن نداریم. زیرا این رژیم برای افراد مختلف (عمومی) است و ممکن است نتیجه مطلوبی را برای همه به همراه نداشته باشد. به ویژه افرادی که از بیماری خاصی رنج می‌برند نباید از انواع رژیم عمومی با نام‌های مختلف پیروی کنند. تنها بهتر است روند اصولی تغذیه را بر اساس شرایط فیزیکی، از متخصص تغذیه دریافت کرد.

نحوه رژیم فلکسترین چگونه است؟

در این رژیم هیچ ماده غذایی خاصی حذف یا اضافه مصرف نمی‌شود. در واقع فقط باید مواد غذایی سالم که شامل انواع میوه و سبزیجات می‌شوند برای این رژیم بیشتر مصرف شوند.

در واقع فرد می‌تواند در طول این رژیم اصل انعطاف‌پذیری در مورد انتخاب مواد غذایی را در نظر داشته باشد اما باید توجه بیشتری به مصرف مواد غذایی گیاهی داشته باشد. این روش، راهکاری برای پیروی از یک رژیم غذایی اصولی برای تمام عمر است که می‌تواند طول عمری با کیفیت را برای فرد ایجاد کند.

مواد غذایی مجاز و ممنوع

در این رژیم کاهش وزن تقریبا از تمام مواد غذایی می‌توان به اعتدال استفاده کرد. مواردی مانند گزینه‌های زیر را در این رژیم می‌توان به اعتدال به کار برد:

 • انواع سبزیجات
 • میوه‌ها
 • غلات کامل
 • آجیل و مغزها
 • شیرهای گیاهی
 • آبمیوه‌های طبیعی
 • انواع دانه‌ها

اما مواردی هستند که اغلب پرهیز از مصرف آنها برای سلامت بدن بهتر است. گزینه‌های زیر را باید به طور کامل حذف و جایگزین آنها از مواد غذایی سالم استفاده کرد:

 • غذاهای فست فودی
 • شیرینی‌جات و مواد قندی با افزودنی
 • نوشابه
 • کربوهیدرات تصفیه شده
 • محصولات گوشتی فراوری شده مانند سوسیس و کالباس

می‌توان مواد غذایی زیر را کمتر مصرف کرد اما حذف نکرد:

 • تخم مرغ
 • گوشت سفید از جمله گوشت مرغ و ماهی
 • لبنیات

رژیم فلکسترین چه اصولی دارد؟

این رژیم کاهش وزن مانند سایر رژیم‌های غذایی بایدها و نبایدهای مخصوص به خود را دارد که رعایت کردن آنها واجب است. قوانین این رژیم شامل مواردی که در ادامه معرفی می‌کنیم، می‌شود.

تامین نیازهای بدن

انواع مواد مغذی باید در طول روز برای بدن تامین شود. در این رژیم به حفظ سلامت بدن و پیشگیری از کمبود مواد معدنی و ویتامینی توجه شده است.

مصرف متعادل مواد غذایی

اصل اعتدال در مصرف مواد غذایی را باید برای انتخاب مواد غذایی در نظر گرفت. در این رژیم سعی بر ایجاد الگویی سالم شده است. به همین دلیل ضرورت مصرف متعادل مواد غذایی یکی از قوانین مهم آن است.

مواد غذایی متنوع در رژیم فلکسترین

تنوعی از مواد غذایی برای هر وعده غذایی باید در نظر گرفته شود. خوشبختانه این قانون رژیم فلکسترین می‌تواند به عنوان یکی از مزایای مهم آن باشد. زیرا خیلی از رژیم‌هایی که جنبه عمومی دارند، فقط بر مصرف یک یا چند ماده غذایی محدود تاکید دارند. این رژیم تنوعی از غذاهای سالم را در منو در نظر گرفته است.

میان وعده‌های سالم

میان وعده‌ها در طول این رژیم فلکسترین نباید حذف شوند. این موضوع به پیشگیری از گرسنگی طولانی مدت منجر می‌شود. از این طریق انرژی بدن برای فعالیت روزانه نیز تامین خواهد شد.

میوه و سبزیجات بیشتر، گوشت و کربوهیدرات کمتر

در این رژیم میوه و سبزیجات بیشتری نسبت به گوشت، غلات و کربوهیدرات باید مصرف کرد. این موضوع به دریافت فیبر بیشتر و در نتیجه لاغری موثرتر کمک خواهد کرد.

حذف قند و شیرینی‌ها

مصرف شیرینی‌جات و انواع کیک را باید حذف کرد و یا به حداقل رساند. دریافت قند بیشتر به معنای دریافت کالری بیشتر است. در نتیجه لاغری به تعویق می‌افتد. اما با حذف قند و شیرینی‌جات مصنوعی، بدن سریعتر در مرحله چربی سوزی و کاهش وزن قرار خواهد گرفت.

حذف کافئین و الکل

مصرف نوشیدنی‌های الکلی، کافئین‌دار را باید به حداقل رساند.
الکل یکی از مواردی است که بر عملکرد کبد تاثیر می‌گذارد. در نتیجه روی ترشح هورمون‌ها و تنظیم متابولیسم بدن اختلال ایجاد خواهد شد. از این رو در این رژیم غذایی، بر قطع مصرف آن تاکید شده است.

انتخاب منابع پروتئینی

بهتر است پروتئین‌های گیاهی جایگزین پروتئین حیوانی شود.
علاوه بر اینکه باید اعتدال در مصرف مواد غذایی را در نظر داشت، لازم است گزینه‌های مناسب‌تری انتخاب کرد. در این روند فرد مجاز به مصرف پروتئین حیوانی هست اما بهتر است پروتئین گیاهی بیشتری به جای آنها استفاده شود.
از جمله منابع پروتئینی گیاهی می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:
سویا و محصولات تهیه شده از سویا مانند آجیل سویا، توفو، شیر سویا و..
آجیل و مغزها
قارچ
اسفناج

مزایای رژیم فلکسترین چیست؟

این رژیم مزایای بسیار زیادی دارد و این مزایا را از اعتدال و قدرت انتخاب برای مواد خوراکی دارد ایجاد کرده است. از جمله مواردی که به عنوان مزایای این رژیم می‌توان در نظر داشت شامل گزینه‌هایی می‌شود که در ادامه مطرح خواهیم کرد.

رژیمی سرشار از فیبر

این رژیم، سرشار از فیبر و انواع آنتی اکسیدان است که برای بیماری‌های قلبی و ناراحتی‌های بدن بسیار مفید خواهد بود.
دریافت فیبر به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند. در نتیجه از بروز یبوست در طول رژیم جلوگیری خواهد شد.

مواد غذایی سالم و متنوع

تغذیه سالم

رژیم‌های پرکربوهیدرات و پرپروتئین، زمینه بروز مشکلات مختلف را فراهم می‌کنند. در این رژیم با اعتدال در مصرف مواد غذایی می‌توان از ابتلا به مشکلات مختلف گوارشی مانند ابتلا به یبوست یا اسهال طی رژیم پیشگیری کرد.

رژیم فلکسترین؛ رژیم سلامت

برخی از انواع رژیم‌ها، با سخت گیری‌هایی که دارند سبب افت انرژی، بی حالی و کاهش فشار خون برای افراد می‌شوند. این روند غذایی برای لاغری، از ایجاد کاهش فشار خون و ایجاد بی‌حالی طی رژیم پیشگیری می‌کند.
با این حال دلیل مناسبی برای پیروی خودسرانه از این رژیم عمومی محسوب نمی‌شود.

پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها

روند غذایی مناسب، در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها و حفظ سلامت بدن، تاثیر به سزایی دارد.
مدعیانی که از این رژیم پیروی می‌کنند، بر این ادعا هستند که این روند غذایی از ابتلا به سرطان جلوگیری خواهد کرد. زیرا انواع آنتی اکسیدان‌ها در آن مصرف می‌شوند.

چربی و قند خون نرمال

یکی دیگر از مزایایی که از این رژیم می‌توان عنوان کرد، کاهش قند خون و کاهش چربی بد خون است. زیرا از آنجایی که در این رژیم چربی و قند جایی ندارد، سبب جلوگیری از بالا رفتن قند و چربی خون خواهد شد.

بیان مزایای این روند تغذیه‌ای تاکیدی بر پیروی از آن نیست. رژیم تخصصی برای فرد بهترین راهکار را به مرور زمان در اختیار قرار می‌دهد که باید در ابتدا توسط متخصصین تغذیه تنظیم شود که تمام شرایط فرد را برای رژیم در نظر گیرد.

رژیم فلکسترین نواقصی هم دارد؟

تمام مزایایی که برای این رژیم وجود دارد باعث نمی‌شود که نواقص آنرا نادیده گرفت. در این رژیم برخی از بیماری‌ها نادیده گرفته شده‌اند. به همین دلیل نمی‌توان آنرا به طور کامل برای همه مناسب دانست.

مواد غذایی پروتئینی تقریبا در این رژیم باید کم مصرف شوند، که این موضوع برای افرادی که سعی بر عضله سازی دارند (مانند ورزشکاران قدرتی) و یا افرادی که از کم خونی رنج می‌برند، مناسب نیست.
در نتیجه بهتر است از رژیم غذایی پیروی شود که تمام افراد را پوشش دهد که چنین رژیمی به صورت مطلق وجود ندارد و باید برای هر فرد طبق اندام، قد و وزن و حتی طبق شرایط سلامت فیزیکی تنظیم شود.

نکات پایانی

در این متن به طور کامل در مورد رژیم فلکسترین توضیحاتی را ارائه کردیم.
این رژیم نسبت به سایر رژیم‌های کاهش وزن نقاط قوت بیشتری را دارد و گام مهمی برای کاهش وزن به شمار می‌رود. اما بهتر است برای کاهش وزن رژیمی دقیق و تخصصی را پیش گرفت.
با در نظر داشتن قوانین این روند غذایی، لازم است روندی دقیق تنظیم شود. اما بهتر است تنظیم این روند را به متخصصین در این زمینه سپرد.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید