رژیم پروتئین چگونه است؟ 5 آسیب جدی پیروی از آن

رژیم پروتئین

رژیم پروتئین روندی برای کاهش وزن است که تاکید بر مصرف بیشتر پروتئین دارد. راهی که می‌تواند به ساخت بیشتر بافت‌های عضلانی منجر شود و از کم انرژی شدن و خستگی در طول رژیم کاهش وزن بکاهد. اما آیا واقعا به این رژیم برای کاهش وزن می‌توان اعتماد کرد؟ در ادامه متن با ما همراه باشید که نکات مهمی از جمله موارد زیر را برایتان به طور کامل توضیح دهیم:

 • روند رژیم پروتئین
 • مواد غذایی مصرفی در طول آن
 • مزایا و معایب این رژیم
 • برای چه افرادی توصیه می‌شود؟

روند رژیم پروتئین برای لاغری سریع

در طول رژیم پروتئین کانون توجه مواد خوراکی مورد استفاده هر وعده، غذاهایی هستند که حاوی مقدار زیادی مواد مغذی و پروتئین باشد. از آنجایی که بافت مواد حاوی پروتئین دیر هضم هستند، زمان بیشتری برای هضم در معده می‌مانند و دیرتر از معده خارج می‌شوند. در نتیجه فرد کمتر احساس گرسنگی خواهد کرد و به میان وعده و ریزه خواری‌ها نیازی ندارد. با مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین در وعده اصلی مثل صبحانه، انرژی مورد نیاز برای کل روز تامین خواهد شد. اما آیا مصرف تنها یک گروه از مواد غذایی می‌تواند راهی درست برای کاهش وزن باشد؟

پروتئین و سبزیجات

در طول این رژیم لاغری مصرف کربوهیدرات به حداقل می‌رسد. بهترین کاری که در طول رژیم پروتئین باید انجام داد این است که از مواد غذایی پروتئینی با چربی بسیار کم و حتی بدون چربی را باید استفاده کرد. در واقع باید جایگزین اکثر مواد غذایی، به ویژه کربوهیدرات‌ها، از مواد غذایی حاوی پروتئین استفاده کرد. که ممکن است آسیب های جدی را به همراه داشته باشد.

در طول رژیم پروتئین برای رسیدن به نتیجه بهتر، باید از انواع مواد غذایی پروتئینی فرآوری شده مثل انواع ژامبون و سوسیس خودداری کنید. نکته مثبت اینکه محدودیتی برای تنوع در مصرف مواد پروتئینی نیست و می‌توان از انواع آنها استفاده کرد. باید در طول رژیم غذایی از انواع میوه و سبزیجات استفاده کرد. زیرا اگر فقط بافت‌های پروتئینی مصرف شوند، ممکن است فرد دچار یبوست شده و مشکلات زیادی را برای سیستم گوارشی به همراه داشته باشد.

چه مواد غذایی در طول رژیم پروتئین می‌توان مصرف کرد؟

 • لبنیات کم چرب از جمله شیر، خامه، انواع پنیر، کشک، دوغ، شیر خشک و بسیاری از موارد را در طول این رژیم می‌توان استفاده کرد. انواع لبنیات علاوه بر تامین پروتئین به تامین کلسیم مورد نیاز در طول رژیم نیز کمک می‌کند.
 • حبوبات و غذاهایی مانند عدسی، چیپس حبوبات و انواع آش با حبوبات علاوه بر تامین پروتئین به تامین فیبر در طول رژیم نیز موثر خواهند بود.
 • سویا یک منبع خوب گیاهی برای تهیه انواع غذاها و تامین پروتئین مورد نیاز به ویژه برای گیاهخواران به شمار می‌رود.
 • گوشت قرمز به عنوان یکی از مهمترین منبع پروتئینی این رژیم لاغری به شمار می‌رود. باید این منبع غنی از آهن و مواد مغذی را از نوع بدون چربی انتخاب کرد.
 • گوشت سفید از جمله مرغ و انواع ماهی گزینه خوبی در طول رژیم است که بهتر است در وعده‌های اصلی به شکل بخارپز، آبپز یا کبابی مصرف شود تا علاه بر حفظ شدن خواص آنها، از وارد کردن مقدار زیادی چربی به بدن که سبب اضافه وزن و ابتلا به بیماری‌ها می‌شود، جلوگیری کرد.
 • تخم مرغ به عنوان گزینه ای در دسترس، بسیار مناسب برای تامین پروتئین و انرژی در طول روز به شمار می‌رود.

مصرف پروتئین در طول رژیم چه فوایدی دارد؟

یکی از مهمترین تاثیرات پروتئین برای بدن، تامین انرژی است. این تامین انرژی ناشی از وجود مقدار زیادی مواد مغذی و ویتامین است. به همین دلیل در طول این نوع رژیم‌های کاهش وزن فرد، کمتر احساس بی حالی و گرسنگی را تجربه خواهد کرد. از طرفی بدن برای رشد مفید بافت‌هایی مثل پوست، مو، ناخن و همینطور ترمیم اعصاب به میزان قابل توجهی از پروتئین نیاز دارد.

رژیم پروتئین چیست؟

از طرفی دیگر مواد غذایی حاوی پروتئین خیلی موثر در سفت شدن عضلات هستند. اکثر ورزشکاران برای داشتن تناسب اندام، تامین انرژی و سلامت عضلات باید از انواع پروتئین استفاده کنند. هر فرد بالغ که حدود 70 کیلوگرم وزن دارد باید در طول شبانه روز به مقدار 55 الی 60 گرم پروتئین مصرف کند. البته از طرفی باید به این نکته توجه کرد که مصرف پروتئین برای هر فرد به وزن، سن، جنسیت و شرایط جسمانی او بستگی دارد؛ متوسط آن برای یک فرد نرمال می‌تواند بر حسب هر کیلو از وزنش محاسبه شود.

به همین دلیل نباید از این نوع رژیم برای کاهش وزن به صورت خودسرانه پیروی کرد. برای هر فرد مقدار متفاوتی نیاز است که باید بعد از بررسی و آنالیز توسط پزشک مشخص شود و مقدار مناسب در یک رژیم اصولی توسط پزشک تنظیم شده و پیش گرفته شود.

رژیم پروتئین برای چه کسانی مناسب است؟

 1. افرادی که به دلیل ابتلا به دیابت نمی‌توانند زیاد از کربوهیدرات استفاده کنند
 2. افراد میانسال که باید به حفظ بافت‌های عضلانی و سلامت بافت‌ها اهمیت بیشتری دهند
 3. افرادی که قصد افزایش بافت‌های عضلانی بدن خود را دارند مثل اکثر ورزشکاران قدرتی

با این وجود نمی‌توان آنرا برای فردی توصیه کرد و اجباری برای پیروی از آن در نظر گرفت. ضرورت پیروی از هر رژیمی را باید پزشک طبق شرایط فرد مشخص کند و از پیروی خودسرانه انواع رژیم باید پرهیز شود.

پروتئین برای ورزشکاران

رژیم پروتئین را برای کاهش وزن دنبال کنیم ؟

برای رسیدن به وزن ایده‌آل و مناسب بدن باید بر حفظ سلامتی نیز توجه داشت. یک رژیم غذایی متناسب باید حاوی تمام مواد غذایی مورد نیاز بدن باشد. اینکه بر اثر اضافه وزن به مشکلاتی مانند درد مفاصل، فشار خون، دیابت، کلسترول بالا، بهم خوردن زیبایی اندام و بسیاری از مشکلات شویم، دلیل بر پیش گرفتن الگوهای غذایی غلط و نادرست مقطعی برای کاهش وزن نمی‌شود.

ممکن است در مدت کوتاه به وزن مورد نظر یا کاهش وزن سریع برسیم اما آیا سلامت بدن به خطر نیفتاده است؟ چطور می‌توان تشخیص داد که به بافت‌هایی مانند بافت‌های عصبی و بافت‌های استخوانی در طول رژیم‌های پر فشار کوتاه مدت آسیبی وارد نشده است؟ بهتر است برای پیروی از رژیم اصولی از یک متخصص تغذیه کمک گرفت تا از ابتلا به عوارض آنها جلوگیری شود.

مضرات مصرف بیش از حد پروتئین

 1. التهاب روده‌ها
 2. بروز مشکلات مختلف برای دستگاه گوارش مثل ابتلا به یبوست، اسهال، گاز و نفخ معده
 3. بروز مشکلات کلیوی
 4. افزایش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ
 5. ایجاد مشکلات قلبی و عروقی

رژیم تخصصی، حاوی تمام مواد غذایی

میزان مصرف متعادل هر مواد غذایی بستگی به عوامل زیادی دارد. این عوامل زیاد را تنها پزشکان متخصص می‌توانند تشخیص دهند که چگونه برای هر فرد بهتر است. طبق سن، وزن، قد و شرایط جسمانی و زندگی میزان مصرف هر مواد غذایی متفاوت است. برای طی کردن روند بهتر در کنار رسیدن به وزن ایده‌آل و تناسب اندام، باید به سلامت بدن نیز توجه شود.

رژیم مناسب برای اعضای خانواده

بهترین رژیم غذایی شامل تمام مواد مغذی و انواع ویتامین‌ها می‌شود اما روند و اعتدال در مصرف آنها را برای فرد اصلاح می‌کند. با طی کردن رویه تخصصی که پزشک تنظیم می‌کند و برای هر فرد مختص خودش است، می‌توان به وزن مناسب بدن رسید و علاوه بر این موضوع می‌توان سلامت کلی برای بدن را تامین کرد. وعده‌های غذایی متنوع با تعداد بالا و مقدار کم، راهبردی است که بهترین پزشکان برای نتیجه گیری مناسب و خوب ارائه می‌دهند. البته فعالیت بدنی مناسب نیز می‌تواند در کاهش وزن سریعتر موثر باشد.

سخن پایانی

برای داشتن رژیم غذایی متناسب با بدن خود، باید رژیم غذایی متناسب خود را از پزشک متخصص دریافت کنیم. غذاهایی که باید در طول انواع رژیم غذایی مصرف شوند و حتی مقدار آبی که مصرف می‌شود، باید بسیار دقیق باشد تا از بروز خطرهای احتمالی برای سلامت بدن جلوگیری شود. برای رسیدن به وزن مناسب و تناسب اندام بهتر است در کنار فعالیت بدنی منظم از یک کارشناس و مشاور تغذیه متخصص کمک گرفت تا از بروز مشکلات وارد شده طی رژیم‌های نادرست کاسته شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

امکان ارسال نظر وجود ندارد.