غذاهای بدون کالری در اصل وجود خارجی ندارند. بلکه دسته ای از خوراکی ها هستند که کالری آن ها یا بسیار پایین است یا آن که پس از خوردن این خوراکی ها موجب می شود میزان سوخت و ساز بدن شما بالا برود.

این را بخاطر داشته باشید کالری همان میزان انرژی است که با خوردن هر خوراکی به بدن شما می رسد. اغلب خوراکی هایی که دارای کالری بالایی هستند موجب انباشته شدن چربی در بدن می شوند.

اما بیشتر خوراکی هایی که کالری بسیار پایینی دارند بسیار دیر هضم هستند. این امر موجب می شود شما مدت زمان طولانی تری سیر بمانید. این عملکرد موجب بالا رفتن متابولیسم می شود.

در این مطلب ما به شما 38 خوراکی که آن ها را غذاهای کالری صفر می شناسند معرفی خواهیم کرد.

معرفی غذاهای بدون کالری

معرفی غذاهای بدون کالری

1. سیب

سیب از جمله غذاهای بدون کالری است که بسیار مغذی است. سیب میوه ای بسیار دیر هضم است. در نتیجه بدن انرژی بیشتری برای هضم آن باید خرج کند. این امر موجب می شود کالری آن پس از خورده شدن بسیار کمتر از آنچه محاسبه شده، باشد.

 • کالری یک فنجان سیب: 57 کالری

2. آروگولا و غذاهای بدون کالری

آروگولا و غذاهای بدون کالری

آروگولا یک نوع سبزی با برگ سبز تیره و دارای طعم فلفلی است. این سبزی جزو غذاهای بدون کالری محسوب می شود و اغلب در سالاد ها مورد استفاده قرار می گیرد. این سبزی سرشار از ویتامین K و همچنین حاوی فولات، کلسیم و پتاسیم است.

 • کالری یک و نیم فنجان (10 گرم) گیاه آروگولا : 3 کالری 

3. مارچوبه

مارچوبه یک سبزی گلدار است که در انواع سبز، سفید و بنفش وجود دارد. این سبزی خوش طعم نیز در دسته ی غذاهای بدون کالری قرار گرفته است. این سبزی سرشار از ویتامین K و فولات است.

 • کالری یک فنجان (134 گرم) مارچوبه: 27 کالری

4. چغندر

چغندر سبزی ریشه ای است که به طور معمول دارای رنگ قرمز یا بنفش است. یکی از مهمترین فواید چغندر  برای کاهش فشار خون است چرا که داری پتاسیم قابل توجهی است. چغندر از غذاهای بدون کالری نیز می باشد.

 • کالری هر فنجان (136 گرم) چغندر: 59 کالری

5. کلم بروکلی

کلم بروکلی یکی از مقوی ترین سبزیجات روی کره زمین است. کلم بروکلی خام در دسته غذاهای بدون کالری قرار دارد. این سبزی خوش طعم دارای آنتی اکسیدان و ویتامین C قابل توجهی است.

 • کالری یک فنجان کلم بروکلی (91 گرم) : 31 کالری

6. آب گوشت

غذای کم کالری مانند آب گوشت

انواع مختلف آب گوشت از جمله مرغ، گوشت گاو و گوسفند وجود دارد که می تواند به تنهایی خورده شود و یا به عنوان پایه سوپ و خورشت استفاده شود. میزان انرژی این آب گوشت ها به اندازه ای پایین است که در دسته ی غذاهای بدون کالری جای گرفته اند.

 • کالری یک فنجان یا حدود 240 میلی لیتر آبگوشت : 7–12 کالری

7. جوانه بروکسل

جوانه بروکسل از غذاهای بدون کالری و بسیار مقوی است. تحقیقات نشان می دهد که خوردن جوانه بروکسل به دلیل محتوای بالای ویتامین C می تواند از آسیب های DNA محافظت کند.

 • کالری در هر فنجان (88 گرم) جوانه بروکسل : 38 کالری

8. کلم

کلم از غذاهای بدون کالری

کلم یک خوراکی بسیار رایج در سالاد و ترشی می باشد. همچنین از غذاهای بدون کالری محسوب می شود. کلم به دلیل فیبر بالایی که دارد موجب بهبود دستگاه گوارش می شود.

 • کالری هر فنجان (89 گرم) کلم : 22 کالری 

9. هویج

هویج از سبزیجاتی است که آن را در غذاهای بدون کالری جای داده اند. این خوراکی منبعی از ویتامین ها و مواد معدنی است که موجب بهبود بینایی می شود.

 • کالری یک فنجان هویج (128 گرم) : فقط 53 کالری

10. گل کلم

گل کلم یک سبزی محبوب در ترشی و شور است که دارای کالری بسیار پایینی است و از طرفی دارای کربوهیدرات بسیار مفید می باشد. این سبزی سفید رنگ نیز در دسته ی غذاهای بدون کالری جای گرفته است.

 • کالری یک فنجان (100 گرم) گل کلم : 25 کالری

11. کرفس

کرفس و کالری پایین

کرفس یکی از شناخته شده ترین غذاهای بدون کالری است. این سبزی سرشار از فیبرهای نامحلول است که در معده قابل هضم نیستند. در نتیجه متابولیسم بدن را بالا می برند.

 • کالری کرفس یک فنجان (110 گرم) : 18 کالری

12. برگ چغندر

برگ چغندر نیز از غذاهای بدون کالری محسوب می شود. این خوراکی از ویتامین K بسیار غنی است که به لخته شدن خون مناسب کمک می کند.

 • کالری یک فنجان (36 گرم) برگ چغندر: 7 کالری

13. کلمنتین یا یافا

کلمنتین ها شبیه نارنگی های کوچک هستند. آن ها یک میان وعده رایج بیشتر در کشور آمریکا هستند. این میوه جزو غذاهای بدون کالری است و دارای  ویتامین C بسیار بالایی است.

 • کالری یک کلمنتین (74 گرم) : 35 کالری

14. خیار

خیار از غذاهای بدون کالری است که دارای آب فراوانی در خود است. از آن جا که خیارها غالباً دارای آب زیادی هستند، از نظر کالری نیز بسیار کم هستند.

 • کالری یک فنجان خیار (52 گرم) : 8 کالری

15. رازیانه

رازیانه یک سبزی پیاز دار با طعمی نزدیک به  شیرین بیان است که آن را در دسته غذاهای بدون کالری می توان جای داد. رازیانه به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانتی برای بهبود سلامت بسیار عالی است.

 • کالری یک فنجان (87 گرم) رازیانه خام : 27 کالری

16. سیر

سیر عطر و طعم زیادی دارد و به طور گسترده ای در آشپزی استفاده می شود تا به غذاها طعم بدهد. این خوراکی پرخاصیت نیز جزو غذاهای بدون کالری محسوب می شود.

قرن هاست که از سیر به عنوان درمانی برای بیماری های مختلف استفاده می شود. این سبزی موجب کاهش فشار خون می شود و می تواند با عفونت ها یا حتی سرطان مقابله کند.

 • کالری یک حبه (3 گرم) سیر : 5 کالری 

17. گریپ فروت

گریپ فروت یکی از خوشمزه ترین و مغذی ترین مرکبات است که در دسته غذاهای بدون کالری جای گرفته است. برخی ترکیبات موجود در گریپ فروت می تواند سطح کلسترول را کاهش داده و متابولیسم را افزایش دهد.

 • کالری در نیم گریپ فروت (123 گرم) : 52 کالری

18. کاهو

کاهو و غذاهای بدون کالری

کاهو به دلیل محتوای بالای آب جزو غذاهای بدون کالری محسوب می شود. این سبزی خوشمزه بسیار مغذی است. چرا که در ترکیبات خود دارای ویتامین K، ویتامین A و فولات است.

 • کالری یک فنجان (72 گرم) کاهو : 10 کالری

در آخر:

بدن ما برای انجام فعالیت های روزانه به کالری نیاز دارد. از همین رو باید تا روزانه کالری مورد نیاز خود را از طریق خوراکی ها دریافت کنیم.

اما به خاطر داشته باشید اگر میزان بسیار کم یا زیاد کالری دریافت کنیم هر دو موجب بیماری خواهند شد. در نتیجه اگر دوستدار یک اندام ایده آل هستید یک متخصص یا کارشناس تغذیه می تواند به شما بهترین برنامه غذایی را برنامه ریزی کند. این گونه کالری مورد نیاز را به اندازه و استاندارد دریافت خواهید کرد.

منابع:
healthline

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید