تغذیهرژیم غذاییرژیم کاهش وزنروانشناسی تغذیه

افزایش انگیزه برای لاغری با 13 متد تایید شده

باید برای سلامت بدن و تناسب اندام رژیم بگیرم اما انگیزه رژیم ندارم چه کنم؟
لاغری و حفظ وزن ایده آل یکی از چالش‌های بزرگ برای خیلی از افراد است. این مسیر نیازمند تلاش، اراده قوی و انگیزه است. در خیلی از موارد مسیر درست را انتخاب می‌کنیم اما اراده و انگیزه کافی برای ادامه مسیر را نداریم. حالا باید بدانیم چگونه می‌توان انگیزه لازم برای لاغری را افزایش داد؟ در این مقاله، به بررسی راهکارهایی برای افزایش انگیزه برای لاغری خواهیم پرداخت.

چه عواملی باعث از بین رفتن انگیزه برای لاغری می‌شوند؟

عوامل مختلفی می‌توانند باعث از بین رفتن انگیزه ما برای ادامه مسیر کاهش وزن شوند. باید با تشخیص این دلایل به برطرف کردن آنها بپردازیم و سپس راهکارهایی را برای افزایش انگیزه برای لاغری پیش ببریم. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قضاوت نادرست توسط دیگران که با جملاتی مانند وقتی چاق هستی جذابتری یا وقتی چا بودی صورتت قشنگ‌تر بود و… همراه می‌شود. با اینکه گاهی در پی علاقه و صلاحدید این جملات بیان می‌شوند اما ممکن است تاثیر نامطلوبی را در فرد برجای بگذارند.
  • توجه به ایده‌آل‌های اجتماعی و بسته به زمان مانند زیبایی اندام بازیگران یا موارد غیرممکن و غیرطبیعی و… می‌تواند تاثیرگذار باشد.
  • نداشتن مشوق یا برچسب‌های غیراستاندارد و سرزنش کننده روی افرادی که اضافه وزن دارند.

انگیزه رژیم ندارم چه کنم؟

با تبدیل کردن چند عادت به روتین روزانه خود، می‌توانید به سمت یک زندگی سالم تر حرکت کنید. به یاد داشته باشید، هر گام کوچکی که برای بهبود سلامتی خود بردارید، یک پیروزی است. پس همواره ادامه دهید و از راهکارهایی که در ادامه مطرح می‌کنیم استفاده کنید.

سرزنش‌‌گر درونی را خاموش کنید

یکی از راهکارهایی که در افراد موفق در کاهش وزن به کار می‌برند، کنترل صدای سرزنشگر درونی است. برای اینکه بتوانید خیلی از کارهایی که قصد انجام آنها را دارید به پایان برسانید، لازم است صدای سرزنشگر درونی خود را خاموش کنید. صداهای منفی از سمت این حس باعث می‌شود احساس ناخوشایندی نسبت به خود داشته باشید.
سعی کنید تمام افکار منفی را روی برگ روان در یک رود رها کنید.

اهداف واقع بینانه تعریف کنید

برای افزایش انگیزه، اولین گام تعریف اهداف واقع بینانه است. اهداف باید به گونه‌ای باشند که بتوان به آنها دست یافت و آنها را اندازه گیری کرد. برای مثال، به جای اینکه بگویید “می‌‌خواهم 20 کیلوگرم وزن کم کنم“، بگویید “می‌خواهم در ماه آینده 2 کیلوگرم وزن کم کنم“.

به هیج وجه خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

مقایسه خود با دیگران فقط باعث ایجاد حس نامطلوب در شما می‌شود. دست از مقایسه خود با دیگران بردارید و فقط خودتان را با روزهای قبل مقایسه کنید و میزان پیشرفت خود را ثبت کنید.

همواره به یاد داشته باشید که شما خاص خود هستید و باید روی استعداد خود متمرکز شوید.

دیدگاه خود را تغییر دهید

دیدگاه شما نسبت به لاغری می‌تواند تاثیر زیادی بر انگیزه شما داشته باشد. به جای اینکه لاغری را به عنوان یک فرایند سخت و دشوار ببینید، آن را به عنوان یک سفر به سوی سلامتی و خوشبختی ببینید.

افزایش انگیزه برای لاغری حامی مناسب می‌خواهد

 انگیزه برای لاغری

برای خود حامی تعیین کنید. حامی شما باید در این حوزه متخصص باشد و دقیقا بداند شما با چه هدف و روحیاتی پا در مسیر کاهش وزن گذاشته‌اید. حمایت دیگران از شما می‌تواند به شما کمک کند تا ماندگار و متعهد به رسیدن به اهداف لاغری خود باشید. این حمایت می‌تواند از دوستان، خانواده یا گروه‌های پشتیبانی آنلاین باشد. اما در حالت کلی تاکید و توصیه بر حامیان متخصص و حاذق است.

پیشرفت‌های خود را جشن بگیرید

هرگز کوچکترین پیشرفت‌ها را نادیده نگیرید. این می‌تواند به شما انگیزه بیشتری برای ادامه مسیر ایجاد کند و به شما اعتماد به نفس بیشتری بدهد. سعی کنید با رسیدن به اهداف کوچک، هر کاری برای جشن گرفتن و خوشحالی خود انجام دهید.

فعال باشید

فعالیت بدنی یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش انگیزه و حفظ آن است. ورزش می‌تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید، انرژی بیشتری داشته باشید. ورزش‌های گروهی یا پیاده روی گزینه‌های مناسبی هستند اما با توجه به توانایی بدن و علاقه خود گزینه مناسب‌تر را می‌توانید انتخاب کنید.
فعال بودن به شما کمک می‌کند تا سریع تر وزن کم کنید و به تناسب اندام هم دست برسید.

مطلب پیشنهادی : بهترین جایگزین قند و شکر برای کنترل دیابت و چاقی

راه‌هایی برای مدیریت استرس یاد بگیرید

استرس می‌تواند باعث شود که شما بیشتر بخورید و کمتر فعالیت بدنی داشته باشید. یادگیری راه‌های مدیریت استرس، مانند تمرینات تنفسی یا یوگا، می‌تواند به شما کمک کند تا انگیزه خود را حفظ کنید و به اهداف لاغری خود برسید.

خواب کافی را فراموش نکنید

خواب کافی داشتن نقش مهمی در حفظ انگیزه برای لاغری دارد. وقتی بدن شما استراحت کافی را نداشته باشد، ممکن است احساس خستگی کنید و این می‌تواند انگیزه شما را برای ادامه رژیم غذایی یا ورزش کاهش دهد. سعی کنید هر شب حداقل 7 تا 8 ساعت خواب کافی داشته باشید.

تغییراتی در عادات غذایی خود داشته باشید

 انگیزه برای لاغری

تغییر عادت‌های غذایی یکی از مهمترین بخش‌های لاغری است. اما این تغییرات نیاز به انگیزه زیادی دارند. شروع به تغییر کوچک، مانند افزایش مصرف سبزیجات یا کاهش مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده، می‌تواند به شما کمک کند تا به تدریج عادت‌های سالم‌تری را ایجاد کنید. در مورد مزیت‌های عادات سالم مطالعه کنید و از مضرات عادات نادرست آگاه باشید تا راحت‌تر بتوانید ادامه دهید.

مثبت اندیشی و مثبت گویی را ملکه ذهن خود کنید

هرقدر بیشتر باورتان را تقویت کنید، افکار بهتری در ذهن شما نهادینه خواهد شد. در مورد کاهش وزن و گام‌هایی که برای این هدف برمی‌دارید، کاملا مثبت حرف بزنید تا به یک باور قلبی در شما ایجاد شود. تصویر سازی ذهنی انجام دهید و خود را هر روز در لباسی که سایز آن را دوست دارید، خود را ببینید. روزانه تلاش خود را برای رسیدن به این تصاویر ثبت کنید.
فقط نباید عجولانه پیش روید. صبور باشید و مسیر را به خوبی ادامه دهید.

انعطاف پذیری داشته باشید

همیشه برنامه ریزی کنید، اما اجازه دهید برنامه ها تغییر کنند. اگر یک روز از رژیم غذایی خود خارج شدید یا نتوانستید ورزش کنید، خود را سرزنش نکنید. به جای آن، به خودتان اجازه دهید که انعطاف پذیر باشید و روز بعد به برنامه خود بازگردید.

اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

اعتماد به نفس می تواند انگیزه شما را برای لاغری افزایش دهد. هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید. به جای آن، تمرکز خود را بر روی پیشرفت های شخصی خود قرار دهید و خود را برای هر پیشرفتی تشویق کنید.

شما بگویید

لاغری یک مسیر طولانی و پر چالش است، اما با انگیزه و تعهد،می‌توانید به اهداف خود برسید. با تغییر عادت‌های غذایی، افزایش فعالیت بدنی و مدیریت استرس یا سایر موارد بیان شده شما می‌توانید انگیزه خود را برای لاغری افزایش دهید و به سمت یک زندگی سالم‌تر حرکت کنید. به یاد داشته باشید، هر گام کوچکی که برای بهبود سلامتی خود بردارید، یک پیروزی است.
در قسمت ارسال دیدگاه‌ها مواردی که باعث تقویت انگیزه و یا مواردی که باعث از بین رفتن انگیزه شما می‌شوند را مطرح کنید تا با راهکارها و موانعی که ممکن است برای هر فردی ایجاد شوند، آشنا شویم.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

تیم تحریریه

مطالب تهیه شده توسط تیم تحریریه صرفا در جهت افزایش آگهی شما و دادن پاسخ های ساده ای که به دنبالشان هستید از بهترین سایتهای دنیا جمع آوری شده است و جنبه تخصصی و علمی ندارد، این مطالب به هیچ عنوان توسط دکتر یحیی پاسدار نوشته نشده است و توسط نویسنده های سایت نوشته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×
مژگان عطایی Whatsapp chat