لاغری با بادمجان و خلاص شدن از چربی‌های اضافی بدن، یکی از راهکارهای توصیه شده‌ای است که جنبه عمومی دارد. اغلب برای راهکارهای کاهش وزنی که تاکید بر مصرف یک ماده غذایی خاص را دارند، سوالات متعددی وارد است. اینکه آیا این ماده غذایی می‌تواند تمام نیازهای بدن به ویتامین و مواد مغذی را تامین کند یا خیر؟ در کنار این مورد به کاهش وزن نیز منجر می‌شود؟ آیا عوارضی برای مصرف بیش از حد این ماده غذایی وجود دارد؟ بهتر است در ادامه متن، این موضوع را کمی با دقت بیشتری بررسی کنیم.

آیا لاغری با بادمجان شدنی است؟

مصرف میوه سبزیجات در رژیم‌های غذایی، توسط بسیاری از متخصصین و کارشناسان تغذیه توصیه می‌شود. این گروه از مواد غذایی به دلیل اینکه سرشار از انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی، به ویژه فیبر هستند، باید در رژیم روزانه استفاده شوند. یکی از این گزینه‌ها، بادمجان است که برای پخت بسیاری از غذاها به کار برده می‌شود.

رژیم بادمجان برای لاغری

از جمله نکات که بسیاری از متخصصین تغذیه بر آن تاکید می‌کنند، این است که پیش از مصرف وعده غذایی اصلی، بشقابی از سالاد، سبزی یا میوه مصرف شود. این راهکار جلوی پرخوری را خواهد گرفت. یکی از بهترین آنها بادمجان است که با وجود کالری و کربوهیدرات ناچیز، می‌تواند علاوه بر پیشگیری از پرخوری، به تامین ویتامین و مواد مغذی منجر شود.

در این بین برای بهره از لاغری با بادمجان، نحوه پخت نیز بسیار مهم است که باید در نظر گرفته شود. یعنی مثلا اگر بادمجان را سرخ کرده مصرف کنید، نه تنها هیچ کمکی را برای کاهش وزن خود نداشتید، بلکه سبب افزایش وزن با وارد کردن مقدار زیادی چربی، شده‌اید. پس بهتر است برای این منظور از بادمجان کبابی، بخارپز یا آب پز شده استفاده کرد.

لاغری با بادمجان چه فوایدی می‌تواند داشته باشد؟

مصرف بادمجان برای کاهش وزن فواید متعددی را به همراه دارد. 100 گرم بادمجان خام، حاوی 4 گرم فیبر است و حدود 23 کالری انرژی را به بدن می‌رساند. این میزان فیبر به نسبت کالری دریافتی، بسیار مناسب است. اما بهتر است به فواید دیگر بادمجان نیز توجه کنید:

 1. منبع عالی آنتی اکسیدانی برای مقابله با ابتلا به بیماری‌ها و تقویت سلول‌ها
 2. مفید برای پیشگیری از استرس اکسیداتیو و پیشگیری از بالا رفتن قند خون
 3. فیبر بالای موجود در بادمجان به پیشگیری از ابتلا به یبوست منجر می‌شود
 4. آنتوسیانین موجود در بادمجان به پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی کمک می‌کند
 5. منیزیم و آهن موجود در بادمجان، به پیشگیری از ابتلا به کم خونی و فقر آهن ناشی از رژیم کمک می‌کند
 6. طی فرایند لاغری با بادمجان از خاصیت ضد سرطانی آن نیز می‌توان بهره برد
 7. با این ماده غذایی می‌توان کلسترول بد خون را کاهش داد که گامی مهم برای حذف چربی‌های زائد بدن است
 8. چربی‌های دور شکمی را با استفاده از مواد غذایی مانند بادمجان که فیبر زیادی دارند، می‌توان حذف کرد
 9. ویتامین B6 و B12 در ترکیبات بادمجان برای پیشگیری از آسیب به سلول‌های مغز جلوگیری می‌کند

آیا لاغری با بادمجان روش درستی است؟

گاهی کاهش وزن به روندی سخت تبدیل می‌شود که افراد وادار به رو آوردن به تمام راهکارها برای کاهش وزن می‌شوند. یکی از راهکارهایی توسط افراد به یکدیگر تجویز می‌شود، لاغری با بادمجان است. این ماده غذایی، فواید متعددی دارد که به طور مختصر آنها را بیان کردیم. اما از آن به تنهایی نمی‌توان برای کاهش وزن بهره گرفت.

لاغری با بادمجان

بدن برای عضله سازی نیاز به پروتئین دارد و بسیاری از منابع آمینو اسیدی باید روزانه مصرف شوند تا سلامت بافت‌های عضلانی حفظ شود. در حقیقت می‌توان گفت بادمجان در کنار رژیم غذایی بهتر است به صورت خام، آبپز، کبابی و یا بخارپز مصرف شود. اما به تنهایی نمی‌تواند سبب کاهش وزن و لاغری شود. بهتر است ضرورت استفاده از این روش کاهش وزن بسته به سلامت بدن، متابولیسم و شرایط بدنی مشخص شود.

از بادمجان برای لاغری به چه روش‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

برای نتیجه از تاثیرات کاهش وزنی بادمجان باید آنرا به هیچ وجه به صورت سرخ کرده مصرف نکنید. آنرا خام، آبپز شده، کبابی، بخارپز شده در موارد زیر بهتر است به کار ببرید و در کنار وعده‌های غذایی مصرف کنید:

 • تهیه ماست و بادمجان
 • تهیه بادمجان و سیر
 • غذاهای مختلف مانند رولت با سویا
 • سالاد سبزیجات
 • آب بادمجان با کمی سرکه چربی سوزی فوق العاده‌ای دارد

نکات پایانی

لاغری با بادمجان به تنهایی ممکن نیست. بهتر است از این ماده غذایی در کنار سایر مواد غذایی و فعالیت بدنی مناسب برای کاهش وزن استفاده کنید. برای حفظ ویتامین‌ها و مواد مغذی موجود در بادمجان بهتر است آنرا به صورت سرخ شده و بیش از حد حرارت دیده استفاده نکنید.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید