رژیم متابولیک تاثیر مستقیم بر سوخت و ساز بدن فرد دارد. نیاز به پیروی از این رژیم برای زمانی ایجاد می‌شود که سوخت و ساز به خوبی در بدن انجام نشود. اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که متابولیسم بدن هر فرد با دیگری کاملا متفاوت است و تنظیمی دقیق باید برای این رژیم مخصوص فرد انجام شود. اغلب در این رژیم تغییر در مقدار کالری دریافتی ایجاد نمی‌شود و فقط با اصلاح مصرف مواد غذایی به کاهش وزن نیز پرداخته می‌شود. اما پیشنهاد می‌کنیم این متن را دنبال کنید تا اطلاعات دقیقتری در رابطه با این رژیم در اختیارتان قرار دهیم.

رژیم متابولیک چیست؟

در سال 1908 برای اولین بار، موضوع اختلالات ژنتیکی متابولیسم، مطرح شد. علائم این اختلالات اغلب از کودکی برای رشد بروز داده می‌شود. اما این اختلالات، به تعداد متعددی وجود دارند که هر کدام به نوعی تاثیرات خود را بروز می‌دهند. با این حال به غیر از زمینه‌های وراثتی که نقش مهمی در رابطه با این موضوع دارند، عوامل دیگر از جمله موارد زیر نیز در سوخت و ساز بدن تاثیر خواهند داشت:

  • شرایط روحی و شرایط محیطی مانند آب و هوا
  • محصولات غذایی مصرفی در هر منطقه
  • شرایط فیزیکی مانند تغییرات هورمونی و فعالیت بدنی فرد
  • عدم توانایی بدن برای متعادل نگه داشتن عملکرد کبد با لوزالمعده
  • اکسیداسیون سلولی که در برخی افراد غذا سریعتر به انرژی سلولی تبدیل می‌شود و برای برخی دیگر برعکس عمل می‌کند
رژیم متابولیک چیست

با این وجود ضرورت تنظیم رژیمی که بتواند تمام این موارد را پوشش دهد، ایجاد شد. رژیم متابولیک طوری تنظیم شده است که باید برخی از مواد غذایی را در زمان‌های مشخص شده مصرف کرد تا سوخت و ساز بدن افزایش یابد. در نتیجه این راهبرد، کاهش وزن برای فرد حاصل خواهد شد. البته برخی از مواد غذایی نیز در این رژیم ممنوع هستند و در این سبک از کاهش وزن توصیه شده است که 3 روز در هفته فعالیت بدنی ورزشی وجود داشته باشد.

عملکرد رژیم متابولیک چگونه است؟

رژیم متابولیک در برخی از انواع به صورت علمی برای خود فرد با توجه به سیستم بدنی فرد تنظیم می‌شود که نتیجه مطلوبی را ایجاد خواهد کرد. اما در مواردی این رژیم برای عموم تنظیم شده است و ممکن است در هر فرد نتیجه متفاوتی را به همراه داشته باشد. در واقع سه نوع برای متابولیسم وجود دارد که هر کدام شرایط مخصوص به خود را دارند.

گروه اول؛ سوزاننده پروتئین و چربی

در این گروه از افراد، میل به مصرف غذاهای نمکی بالا است و از لحاظ روحی، استرسی هستند. بدن این گروه از افراد پروتئین و چربی را بهتر از کربوهیدرات می‌سوزاند. به همین دلیل بهتر است رژیم غذایی آنها شامل 50 درصد پروتئین، 30 درصد چربی و 20 درصد کربوهیدرات باشد.

گروه دوم؛ سوزاننده کربوهیدرات

در این گروه اغلب میل فرد به سمت مصرف بیشتر شیرینیجات است و اغلب بدن آنها با کمبود کربوهیدرات مواجه می‌شود. اشتهای کم و وابستگی به مصرف کافئین از ویژگی‌های این گروه از افراد است. در بسیاری از موارد، این گروه هستند که به اضافه وزن دچار می‌شوند. رژیم متابولیک تنظیم شده که برای این گروه مناسب‌تر است باید شامل 70 درصد کربوهیدرات، 20 درصد پروتئین و 10 درصد چربی باشد.

عوارض رژیم متابولیک

گروه سوم؛ ترکیبی از دو گروه اول

برای این گروه اغلب، احساساتی از هر دو وجود دارد. یعنی تمایل به مصرف شیرینیجات و نمک با نوسانات مختلف وجود دارد. اضافه وزن، خستگی و اضطراب از عوارضی است که در این گروه وجود دارد. نکته جالب اینجاست که رژیم متابولیک برای این گروه باید کاملا متعادل باشد. یعنی 33 درصد پروتئین، 33 درصد چربی و 33 درصد کربوهیدرات برای برنامه این رژیم در نظر گرفته می‌شود.

بررسی معایب و مزایای رژیم متابولیک

در این رژیم، فرایندی برای بهینه شدن سوخت و ساز بدن در نظر گرفته می‌شود. قوانین خاصی برای این رژیم تنظیم شده است که شاید برای برخی از افراد کمی سخت باشد اما آیا ارزش به دست آورن سلامتی و کاهش وزن را دارد؟ طبق این رژیم هر گروه از افراد باید برخی از مواد غذایی را محدودتر مصرف کنند و تاکید بیشتر بر مصرف سایر انواع مواد غذایی داشته باشند. اگر این رژیم به طور تخصصی و دقیق تنظیم شود، ممکن است پس از یک ماه نتیجه مطلوبی را نشان دهد. اما در مواردی که از آن به صورت خودسرانه و غیر علمی پیروی شود، عوارض متعددی را بر جای خواهد گذاشت.

الگویی که برای روند رژیم متابولیک تنظیم می‌شود، به عنوان محرکی برای بالا بردن سوخت و ساز بدن عمل خواهد کرد. اما در برخی موارد هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه این رژیم سطح انسولین و قند خون را برای تنظیم سوخت و ساز در پی داشته باشد، وجود ندارد.

جمع‌بندی

رژیم متابولیک از جمله رژیم‌هیی است که اگر تخصصی و علمی تنظیم شود، می‌تواند نتیجه بسیار مطلوبی را به همراه داشته باشد. اما در مواردی که به صورت خودسرانه و بدون در نظر داشتن شرایط بدنی از آن پیروی شود، ممکن است نتیجه عکس نشان دهد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم ضرورت نیاز پیروی از آن را توسط متخصصین در این زمینه دریافت کنید.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید