کوچک کردن شکم روش‌های درست و غلط متعددی دارد که ممکن است بدون در نظر گرفتن خیلی از جوانب، افراد آنها را به یکدیگر توصیه کنند. از طرفی برای بسیاری از افراد تجربه شده است که روند کاهش وزن را طی کنند و تنها قسمتی که سخت‌تر به کاهش سایز می‌رسد، شکم باشد.
در این بین نباید با رسیدن به وزن مناسب، کاهش سایز را نادیده گرفت. به ویژه کاهش سایز برای ناحیه شکم که می‌تواند در حد به سزایی، زیبایی اندام را تحت تاثیر قرار دهد. بهتر است با این متن همراه باشید تا راهکارهای غلط و درست در رابطه با کوچک کردن شکم را بشناسیم.

چه افرادی نیاز به کوچک کردن شکم دارند؟

از جایی به بعد، خیلی از افراد مشکل چندانی برای کاهش وزن ندارند و بیشتر به فکر کاهش سایز اندام‌ها هستند؛ به ویژه برای ناحیه شکم.
معمولا با شروع شدن روند چاقی اولین قسمت‌هایی از بدن که افزایش سایز دارد، شکم و پهلو است. از طرفی دیگر نیز با شروع روند لاغری، تنها قسمتی که دیرتر به کاهش سایز می‌رسد و لاغر می‌شود، شکم و پهلو است. این قسمت از بدن چربی‌های سرسختی دارد و برای حذف شدن آن معمولا روند زمانبری لازم است. مگر اینکه رو به روش‌های جراحی تهاجمی یا غیرتهاجمی آورده شود.

راز کوچک کردن شکم

البته باید توجه داشت که آیا واقعا سایز دور شکم نامناسب است یا خیر؟ عدد مشخص و نرمالی برای سایز دور شکم نمی‌توان در نظر گرفت. زیرا سایز شکم هر فرد ممکن است بنا به قد و استخوان‌بندی مانند اندازه لگن متفاوت باشد. در آمریکا برای آقایان دور کمر بیشتر از 102 سانتی‌متر و برای خانم‌ها دور کمر بیشتر از 88 سانتی‌متر نشان دهنده چاقی شکمی است.

البته این عدد برای آسیای جنوبی طور دیگری بیان شده است. زیرا قد و استخوان‌بندی متفاوتی در این دو قسمت وجود دارد. در آسیای جنوبی دور کمر بیشتر از 90 سانتی‌متر در آقایان و دور کمر بیشتر از 85 سانتی‌متر برای خانم‌ها، نشان دهنده بزرگی سایز شکم است.

در برخی از موارد نیز ذکر شده است که در صورتی که نسبت دور کمر به دور لگن، برای آقایان بیشتر از 9 و برای خانم‌ها بیشتر از 8 باشد، نشان دهنده چاقی شکمی است. از این رو لازم است راهکارهای درستی را برای کوچک کردن شکم پیش گرفت. برای اندازه گیری بهتر است از یک متر استفاده کنید و محاسبات لازم را انجام دهید.

کمر باریک و شکم تخت فقط با…

تحقیقات ثابت کرده‌اند، افرادی که سایز دور کمر آنها نرمال است، کیفیت عمر بهتری دارند. بهترین راه برای کاهش چربی دور کمر هم چیزی هست که همیشه همراه ما باشد.
رژیم غذایی ما همیشه با ما، همه جا هست…
لاغری تضمینی با رژیم دکتر یحیی پاسدار حاصل می‌شود. هر چقدر سریع‌تر شروع کنید، سریع‌تر نتیجه خواهید گرفت.

چرا دور شکم از همه جا بزرگ‌تر است؟

عوامل متعددی وجود دارد که در بزرگ بودن شکم تاثیرگذار است. قبل از اینکه سراغ راهکارهایی برای کوچک کردن شکم باشم، بهتر است عوامل زمینه ساز برای چاقی دور کمر و شکم را بشناسیم. موارد زیر گزینه‌هایی هستند که در این زمینه موثرند:

 • ژنتیک
 • تغذیه نامناسب
 • استرس
 • خواب ناکافی
 • بیماری‌ها و مشکلات گوارشی مانند یبوست
 • نامتعادل بودن سطح هورمون‌ها
 • فعالیت بدنی کم و یکجا نشینی
 • سبک زندگی نادرست

توجه به سایز دور شکم و سلامت بدن

طبق تحقیقات انجام شده، بسیاری از افراد چاقی شکمی دارند. این موضوع سبب می‌شود تا بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و آسیب به مفاصل کمر و زانو قرار داشته باشند. حتی چربی دور شکمی می‌تواند نشان دهنده سبک زندگی نادرست باشد که در پی آن زمینه ابتلا به سرطان نیز وجود خواهد داشت.

اغلب عدم آگاهی در مورد خطرات اضافه وزن و بزرگ بودن شکم، سبب می‌شود تا برخی از افراد روش‌های مناسب برای کنترل وزن و کاهش سایز دور کمر خود را نادیده می‌گیرند. طبق تحقیقات انجام شده به طور میانگین دور کمر بیش از 94 در آقایان و 80 در زنان، می‌تواند زمینه ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی و همینطور دیابت، که بیماری‌های کشنده هستند را افزایش دهد.

بهترین روش کوچک کردن شکم

از این رو هدف از کوچک کردن شکم تنها دست یافتن به اندام متناسب و هیکلی جذاب نیست. بلکه در ابتدا برای کاهش وزن هدفِ مهم، دست یافتن به سلامتی و تضمین سلامتی است. در پی آن نیز تناسب اندام به راحتی حاصل خواهد شد. پس با توجه به این رویکردها بهتر است روش‌های غلطی مانند رژیم‌های عمومی، جراحی‌های تهاجمی غیرضروری، استفاده از داروهای لاغری بدون صلاح‌دید پزشک و مواردی از این قبیل را به هیچ وجه انتخاب نکرد.

پسندیده‌ترین راهکار برای لاغری افرادی که مشکلات زمینه‌ای برای آنها وجود ندارد، رژیم غذایی مخصوص آنها و ورزش منظم طبق توانایی بدنی است. معمولا در هر سن و جنسیتی این دو راهکار نتیجه بخش هستند اما کمی زمانبر هستند که در عوض سلامتی را به هیچ وجه به خطر نمی‌اندازند. حتی به تضمین سلامتی می‌انجامند و به بهبود بسیاری از مشکلات بدنی نیز کمک می‌کنند. در ادامه برخی از روش‌های درست برای کوچک کردن شکم را معرفی خواهیم کرد که برای اکثر افراد نتیجه‌بخش خواهند بود.

بهترین راهکارها برای کوچک کردن شکم

از آنجایی که یکی از فاکتورهای مهم برای تناسب اندام کمر باریک است، همواره برای از بین بردن شکم و رسیدن به کاهش سایز کمری تلاش‌هایی انجام می‌شود. اما در ادامه قرار است سراغ روش‌های ایمن و درست آن برویم.

برای لاغری شکم چه بخوریم؟

یکی از مهمترین قسمت‌های لاغری شکمی و کوچک کردن شکم به خوارکی‌هایی که خورده می‌شوند مربوط است. در این قسمت بهتر است خوراکی‌ها و مواد غذایی که در کاهش سایز شکم موثر هستند را برایتان معرفی کنیم.

1. صبحانه‌ی پروتئینی

یکی از مهمترین گزینه‌هایی که به احساس سیری در طول روز کمک می‌کند، مصرف صبحانه کامل و پروتئینی است. تخم مرغ یا کره بادام زمینی از بهترین گزینه‌های موجود هستند و بهتر است شکر و کافئین زیادی را از این وعده حذف کرد و به مقدار متعادلی کربوهیدرات میل کرد. البته مصرف سبزیجات مانند گوجه و خیار نیز در کنار دریافت پروتئین می‌تواند گزینه بسیار عالی باشد.

2. مصرف جو دوسر

یکی از گزینه‌های عالی و کامل برای دریافت فیبر، جو دوسر است. این ماده غذایی در وعده صبحانه یا حتی میان وعده با شیر، می‌تواند انرژی و نیازهای بدن را تامین کند.

3. مصرف میان وعده

یکی از مهمترین گزینه‌هایی که بسیاری از افراد ممکن است آنرا از رژیم غذایی خود حذف کنند میان وعده است. دریافت میان وعده‌های مفید می‌تواند انرژی بدن را تامین کند و سوخت و ساز بدن را بهبود بخشد. برای میان وعده مقدار متعادلی از میوه خشک و یا مغزها گزینه‌های بسیار مفیدی هستند.

4. مصرف سبزیجات

مصرف سالاد کاهو یا گوجه و خیار قبل از وعده غذایی اصلی، علاوه بر اینکه سیری را ایجاد می‌کند به جلوگیری از یبوست و پرخوری منجر می‌شود. برای کوچک کردن شکم باید قبل از غذای اصلی، حتما بشقابی از سبزیجات بدون افزودن هیچ سس چربی، استفاده کرد.

5. میوه‌های مفید برای کوچک کردن شکم

مصرف میوه‌ها برای میان وعده به منظور تامین ویتامین‌های مورد نیاز لازم است. اما وقتی هدف کوچک کردن شکم باشد بهتر است از گزینه‌هایی استفاده کرد که کربوهیدرات کمتری دارند و فیبر بیشتری به بدن می‌رسانند. گزینه‌هایی مانند آناناس، سیب و طالبی برای این منظور بسیار عالی هستند اما باید به اعتدال مصرف شوند زیرا حاوی قند هستند.

6. شکلات تلخ

یکی از گزینه‌های بسیار عالی برای لاغری شکمی، شکلات تلخ است. کاکائو مقادیر زیادی کافئین را به همراه دارد که برای افزایش چربی سوزی بسیار مفید است. به ویژه اگر قبل از ورزش استفاده شود. اما باید انواع بالای 70 درصد را برای این منظور تهیه کرد تا چربی و شکر کمتری داشته باشد.

7. ادویه‌های مفید برای کوچک کردن شکم

برخی از انواع ادویه در کوچک کردن شکم موثر هستند و بهتر است در تهیه غذا یا خوراکی‌ها به کار برده شوند:

 • زردچوبه با در برداشتن کورکومین به کاهش التهابات بدنی می‌انجامد
 • انواع فلفل و به ویژه فلفل قرمز چربی سوزی را افزایش می‌دهد
 • دارچین افزایش متابولیسم را به همراه دارد
 • زنجبیل برای سوزاندن کالری و بالا بردن سوخت و ساز بدن بسیار مفید است

8. مصرف پروتئین

یکی از نکات مهمی که به سوخت چربی‌های اضافی بدنی و رشد عضلات منجر می‌شود، دریافت پروتئین است. بهتر است گزینه‌هایی را انتخاب کنید که کم چرب و بدون پوست باشند.

برای کوچک کردن شکم چه مواردی را نخوریم؟

غذاهای ممنوع برای کوچک کردن شکم

بعد از اینکه به خوراکی‌های مفید پی بردید، بهتر است با خوراکی‌هایی که چاقی شکمی را تشدید می‌کنند نیز آشنا شوید. در ادامه مضرترین خوراکی‌ها برای تناسب اندام را معرفی می‌کنیم تا آنها را از منوی غذایی خود حذف کنید و به تناسب اندام برسید.

9. پرهیز از مصرف نوشیدنی‌های الکلی

نوشیدنی‌های الکلی معروف‌ترین قاتلان برای شکم تخت هستند. دریافت الکل آن هم به صورت مکرر، سبب آسیب به سیستم گوارشی و باکتری‌های مفید معده می‌شود. همینطور باید توجه داشت که به تولید آنزیم‌های کبد نیز آسیب می‌رساند که سوخت و ساز بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از این رو بهتر است مصرف آنرا قطع کرد.

10. قند و شکر

برای رژیم‌های غذایی سالم معمولا منابع غذایی طبیعی جایگزین قند و شکر مصنوعی می‌شوند. معمولا استفاده از شیرینی‌جات به افزایش سایز دور کمر منجر می‌شود. برای کوچک کردن شکم باید موارد زیر را حذف کرد:

 • انواع نوشابه‌ها و دلستر
 • آبمیوه‌های مصنوعی
 • انواع آبنبات و شکلات شیرین
 • کوکی‌ها و شیرینی‌جات
 • کیک‌ها و به ویژه کیک‌های خامه‌ای
 • انواع دونات
 • کلوچه‌ها
 • دسرهای شیرین سنتی یا مدرن مانند حلوا یا پودینگ

11. غذاهای فست فود

برای کوچک کردن شکم باید دورِ غذاهای فست فود را خط کشید. زیرا حاوی چربی زیادی هستند و بسیاری از نیازهای بدن را تامین نمی‌کنند. فقط چربی و کربوهیدرات به بدن می‌رسانند.

12. سرخ‌کردنی‌ها

مواد غذایی وقتی سرخ می‌شوند، ارزش غذایی خود را به شدت از دست می‌دهند. در نتیجه مصرف آنها فقط به دریافت مقدار زیادی روغن غیر مفید منجر می‌شود. گزینه‌هایی مانند سیب زمینی سرخ کرده برای برخی از افراد به یک عادت تبدیل شده است که همراه سس‌های مضر استفاده می‌شوند. بهتر است مصرف این مواد غذایی را برای داشتن کمری باریک حذف کرد.

13. مواد غذایی پرچرب

هنگامی که در حال خرید از فروشگاه هستید، بهتر است سراغ گزینه‌هایی که پرچرب هستند نروید. مواردی مانند لبنیات پرچرب حاوی پالم هستند که سبب می‌شوند انرژی بدن برای سوخت آنها صرف شود و سوزاندن چربی بدن مانند چربی‌های شکمی به تعویق افتد.

ورزش‌های مخصوص برای لاغری شکم

ورزش و فعالیت بدنی از موثرترین گزینه‌هایی است که در کنار تغذیه درست می‌تواند نتیجه به سزایی در کوچک کردن شکم داشته باشد. با چند نمونه از ورزش‌های موثر برای لاغری شکم آشنا شوید.

14. حرکت پلانک

ورزش مناسب برای کوچک شدن شکم

حرکتی موثر برای کاهش چربی‌های شکمی است که به انقباض عضلات شکم کمک می‌کند. این حرکت را باید ست‌های 30 ثانیه‌ای با بیش از 2 تکرار انجام داد:

 • دمر بخوابید و روی دست و پاها بلند شوید
 • وزن بدن را بین کف دست‌ها و انگشتان پا تقسیم کنید
 • طوری که سر، ستون فقرات، باسن و گردن در یک راستا باشند

15. کرانچ شکم

 • به کمر دراز بکشید و زانو را با زاویه 90 درجه داخل شکم جمع کنید
 • پاها را بدون اینکه زاویه زانو تغییر کند بالا بیاورید تا شکم جمع شود
 • مجدد پاها را بدون تغییر زاویه زانو به زمین برگردانید
 • ست‌های 3 تایی با 20 تکرار برای این حرکت در روز عالی است

16. تمرینات کاردیو

تمرینات کاردیو، تمرینات هوازی هستند که ضربان قلب را بالا می‌برند. این تمرینات که مانند طناب زدن، مسگری، پروانه، درجا زدن سریع و زانو بلند هستند به چربی سوزی کلی بدن کمک می‌کنند و برای کوچک کردن شکم نیز موثر هستند. منتها باید مداومت در انجام آنها در کنار رژیم غذایی وجود داشته باشد.

17. پیاده روی برای کوچک کردن شکم

یکی از راهکارهای همیشه در دسترس برای کوچک کردن شکم پیاده روی است. البته باید در نظر داشته باشید برای این منظور باید بیشتر از 40 دقیقه پیاده روی تقریبا سریع داشت تا به این هدف دست یافت.

راز کوچک شدن شکم

در کنار راهکارهای خوراکی و ورزشی که وجود دارد، لازم است تا برخی از نکات را نیز مراعات کرد تا بتوان از شر چربی‌های شکمی خلاص شد. این موارد رازهای هستند که در کنار رژیم و ورزش اگر نباشند روند لاغری را به تعویق می‌اندازند.

18. خواب به موقع

یکی از مهمترین نکات برای تنظیمات هورمونی بدن، خواب کافی است. تنظیمات هورمونی بدن، سوخت و ساز را بهبود می‌بخشند. از این رو لازم است خواب کافی شبانه بین 6 الی 8 ساعت وجود داشته باشد.

19. مدیریت استرس

استرس به ترشح هورمون کورتیزول در بدن منجر می‌شود. این هورمون می‌تواند مخربی برای متابولیسم درست بدن باشد و بسیاری از فعل و انفعالات بدن را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو برای بهبود سلامت بدن و دست یافتن به تناسب اندام باید راهکارهایی را برای مدیریت استرس پیش گرفت.

20. تغییراتی در سبک زندگی

کلید اصلی لاغری و کوچک کردن شکم در دست تغییراتی در سبک زندگی است. بهتر است انتخاب‌های درست و فکر شده را جایگزین هوس‌های غذایی و یا زیاده‌روی‌ها کرد. به موارد زیر توجه کنید:

 • به ارزش مواد غذایی بیشتر توجه کنید تا کالری و طعم آنها
 • پیش از خرید مواد غذایی به برچسب روی آنها توجه کنید
 • بیدار شدن صبح قبل از ساعت 8 به دفع زودتر سموم بدن منجر می‌شود که از چاقی شکم جلوگیری خواهد شد
 • روند درستی که انتخاب می‌کنید را در مهمانی‌ها نیز حفظ کنید
 • با تمرکز و آهسته غذا خوردن، تاثیر به سزایی در لاغری شکم دارد
 • سعی کنید زمان شام را از نیمه شب دورتر کنید
 • میان وعده‌ها را به هیچ وجه از دست ندهید
 • نوشیدن مایعات و هیدراته نگه داشتن بدن از پرخوری جلوگیری می‌کند

تاثیر رژیم غذایی بر کوچک کردن شکم

در این متن به 20 راهکار موثر برای کوچک کردن شکم اشاره کردیم. بهتر است ممنوعیت‌ها و توصیه‌های مطرح شده را برای این هدف در نظر بگیرید. اما در برخی از موارد ممکن است بعضی از راهکارها پاسخگو نباشند. در این صورت باید مشکلات زمینه‌ای در بدن بررسی شود که تنها با مشورت توسط پزشک قابل بررسی خواهد بود.

رژیم غذایی مهمترین راهکار برای لاغری و کاهش وزن محسوب می‌شود. همواره باید در نظر داشته باشید که لاغری موضعی در ناحیه شکم، بیشتر تحت تاثیر برنامه غذایی و سبک تغذیه است. برای اینکه روند درستی برای لاغری و کاهش سایز دور شکم داشته باشیم، بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیریم.
خیلی از افراد با کمک برنامه‌های غذایی تنظیم شده توسط دکتر یحیی پاسدار توانستند به کاهش سایز و کاهش وزن بسیار مناسبی دست یابند. برای مشاهده چنین نتایجی بهترا با یک کلیک به صفحه خدمات ما و نتایج رژیم دکتر یحیی پاسدار مراجعه کنید.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

22 دیدگاه‌ها

 1. سلام خدمت شما
  من دور ران و سینم اندازه هست ولی شکم دارم
  یعنی خیلی پیاده روی میکنم اما شکمم نمیره حتی ورزش هم میکردم شکمم کوچیک نمیشد
  این راهکارها که گفتید تاثیر دارن حالا یا بازم الکی تلاش میکنم؟

  • سلام همراه گرامی
   دوست عزیز بهترین راه برای کاهش سایز دور شکم، پیش بردن یه رژیم مخصوص خودت، با ویژگی های بدن خودته. راهکارهای بیان شده در این مقاله موثر هستن ولی سبک غذایی از همه راهکارها تاثیر بیشتری داره. اگه میخوای یه سبک درست داشته باشی بهتره از رژیم دکتر یحیی پاسدار کمک بگیری. فقط کافیه فرم مخصوص خودت رو در قسمت دریافت رژیم تکمیل کنی.

 2. با سلام
  بعد از زایمانم خیلی من دور شکمم بزرگ شده الان 8 ماه گذشته ولی هنوز نمیدونم باید چیکار کنم
  خیلی ها هم میگن چون بچه شیر میدم فعلا نباید کاری کنم ولی مشکل بدنی هم ندارم که بخاطر اون صبر کنم فقط بچه شیر میدم
  نظر شما چی هست؟

  • سلام همراه گرامی
   دکتر یحیی پاسدار رژیم مخصوص دوران شیردهی هم تنظیم میکنن که به کمک اون هم میتونید به کاهش وزن برسید و هم شیردهی مناسبی برای تامین نیازهای فرزند دلبند خود داشته باشید. برای دریافت رژیم مخصوص خودتون فقط کافی هست به صفحه دریافت رژیم مراجعه کنید.

 3. سلام
  من 14 سالم هست
  ولی قد کوتاه مونده ولی وزن من هم زیاد شده نسبت به قدم
  خانوادم نمیذارن رژیم بگیرم میگن از الان زوده نباید شروع کنم
  چیکار کنم؟

  • سلام همراه گرامی
   شما هم میتونید رژیم و برنامه غذایی مخصوص خودتون رو داشته باشید. حتی در این رنج سنی هر قدر هم سریعتر اقدام کنید خیلی خیلی بهتر هست. پیشنهاد میکنم همین حالا برنامه مخصوص خودتون رو در صفحه دریافت رژیم ثبت کنید و در رابطه با عوارض اضافه وزن حتما به خانواده اطلاع دهید. در طول رژیم هم میتونید از پشتیبان برای بهتر پیش بردن رژیم کمک بگیرید.

  • سلام دوست عزیز
   بله کمی سخت هستند ولی فقط کافی هست مدتی انجام دهید تا برای شما عادت شوند.

  • سلام همراه گرامی
   عزیزم برای کاهش وزن بهترین راه جلو بردن برنامه غذایی اصولی هست. مخصوصا شما که هنوز در سن رشد هستید، باید برنامه غذاییتون طوری تنظیم شود که تامین کننده نیازهای بدن شما باشد و از طرفی هم به کاهش وزن شما کمک کند.
   اگر تمایل داشتید یک برنامه غذایی اصولی و علمی، طبق ویژگی‌های بدن خودتون داشته باشید، بهتر هست از دکتر یحیی پاسدار کمک بگیرید. برای سریع شدن روند دریافت رژیم، پیشنهاد می‌کنیم به صفحه دریافت رژیم مراجعه کنید.

 4. سلام من 16 سالمه وزنم 62 قدم 182 در هفته 3 بار والیبال میرم و هر روز هم باشگاه بدنسازی میرم بالای شکمم عالیه داره شش تکه میشه ولی یزره پایین شکمم شکم دارم چجوری آب کنم هر روز تو باشگاه شکم میزنم ولی آب نمیشه

  • سلام دوست عزیز
   آب کردن چربی زیر شکم کمی زمانبر هست و به مداومت نیاز دارد. سعی کنید برای نتیجه سریعتر تا جای ممکن مصرف چربی مضر، غذاهای فست فود، شیرینی و شکلات مصنوعی را به حداقل برسانید یا حتی به طور کامل آنها را حذف کنید. البته توصیه می کنم از دکتر برای تنظیم رژیم غذایی کمک بگیرید که هم به نیازهای بدنتان توجه شود و هم به تناسب اندام دلخواه خود دست پیدا کنید.

   • سلام من محمد ۲۰سالمه قدم۱۸۱وزنمم ۶۸کیلو هس یکم شکمو پهلو دارم زیاد نیس ولی میخام آبش کنم بدون اینکه بقیه اعضای بدنم آب شه ینی اولین جایی که لاغر میشه صورتمه و نمیخام لاغر شه امکانش هس با شکنو اینا آبش کنم؟و اینکه من در هفته ۲یا ۳ روز پارکورکار میکنم شکمو میل پهلوانیم میزنم

    • سلام همراه گرامی
     آقای محمد عزیز باید در نظر داشته باشید که رسیدن به تناسب اندام به موارد متعددی نیاز دارد: خواب کافی، مدیریت استرس، تغذیه اصولی، برنامه ورزشی منظم و…
     اما بین این موارد برنامه غذایی اصولی نکته خیلی موثرتر و مهمتری است. پیشنهاد میکنیم حتما در کنار برنامه ورزشی خودتون یک برنامه غذایی متناسب با شرایط بدنیتون هم داشته باشید.
     برای اطلاع بیشتر میتونید به واتساپ wa.me/09809900266097 پیام بدهید.

 5. سلام من فاطمه۱۲ساله هستم و وزنم ۴۶یا۴۵هست و قدم ۱۵۵یا۱۵۶ هست من هرچی می خورم فقط شکمم بزرگ میشه و ران هام من رژیم میگیریم ولی مامانم غذا های. خوشمزه درست میکنه و منم میخورم چاق میشم میشه بگید چکار کنم 🙏🌹

  • سلام دوست عزیز
   در صورتی که به مقدار متعادل مواد غذایی رو نوش جان کنید، هم میتونید نیازهای بدنتون رو تامین کنید و هم میتونید رشد مناسبی رو در این سن داشته باشید. فقط کافی هست از مواد غذایی سالم و متنوع به مقدار متعادل استفاده کنید.
   برای جلوگیری از پرخوری با غذاهای خوشمزه مادر گرامی بهتر هست از سالاد بدون افزودن سس های چرب کمک بگیرید.
   البته داشتن فعالیت بدنی هم بهتون کمک میکنه تا تناسب اندامتان حفظ شود. سعی کنید رزانه 30 الی 40 دقیقه پیاده روی تند داشته باشید یا از سایر ورزش ها کمک بگیرید.
   البته داشتن یه رژیم غذایی هم میتونه در این زمینه به شما کمک کنه تا متعادل پیش بروید. برای دریافت رژیم اینترنتی دکتر یحیی پاسدار میتونید از صفحه دریافت رژیم اقدام کنید.

  • سلام خسته نباشید من ۱۵ سالمه و قدم ۱۷۵ وزنم ۷۰ و یکم شکم و پهلو دارم من میتونم مثلا تو یه ماه آبشون کنم؟

   • سلام همراه گرامی
    دوست عزیز برای مشاوره رایگان بهتر هست برای پشتیبان ما در واتساپ پیام بگذارید تا دقیق تر راهنماییتون کنن: 09900266097

 6. سلام خانم غفوری عزیز.
  بنده 10 سال دارم.قدم 155هستش 59کیلو ام. توی ران و بازو و شکمم خیلی چربی دارم. ولی هر چقدر که ورزش میکنم وزنم پایین نمیاد. شما راه حلی برای این مشکل دارید؟

  • سلام دوست عزیز
   میتونید با برنامه غذایی اصولی به بهترین نتیایج دست پیدا کنید ولی برای اینکه به نسبت قد و وزن و سن خودتان به طور دقیقتر راهنمایی شوید حتما به پشتیبان ما در واتساپ پیام دهید: 0990266097

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید