امروزه اضافه وزن و چاقی به یکی از مشکلات همه گیر تبدیل شده است. از این رو رویکردهای مختلفی برای کاهش وزن تنظیم شده است. از طریق انواع رژیم‌های غذایی گرفته تا حرکات ورزشی یا حتی جراحی به دنبال این امر هستند. رژیم آب نیز یکی از رویکردهای تغذیه‌ای است که گاهی آنرا به رژیم آب درمانی نیز می‌شناسند. اما بهتر است در ادامه این متن به مطالب جامعی که تحت عناوین زیر گردآوری کرده‌ایم بپردازیم تا با این رژیم کاهش وزن بیشتر آشنا شوید:

 • رژیم آب چیست؟
 • تاثیر آب سرد بر لاغری
 • مزایای این رژیم و معایب

اطلاعات کاملی در مورد رژیم آب درمانی

رژیم آب یکی از رژیم‌های درمانی است که افزون بر کاهش وزن به جنبه‌های درمانی برای مشکلات بدن نیز تاثیر می‌گذارد. یعنی مدعی است می‌تواند با روندی که دارد، در بهبود و کنترل بسیاری از بیماری‌ها موثر باشد. از این رو این رژیم را رژیم پاک کننده و همینطور رژیم تصفیه کننده نیز می‌گویند. در واقع روند این رژیم طوری است که شبیه روزه داری عمل می‌کند منتها تنها مواد غذایی مصرفی در آن می‌تواند آب باشد. این یعنی کالری دریافتی در این رژیم صفر است.

آب درمانی چیست؟

این رژیم انواع مختلفی را شامل می‌شود که تنها وجه اشتراک آنها مصرف آب و حذف مابقی مواد غذایی است. بعد از اینکه دوره رژیم به پایان رسید باید روند سابق را کم کم با مصرف میوه و سبزیجات آغاز کرد. از انواع آن می‌توان به رژیم آب درمانی سه روزه، رژیم آب درمانی چهل روزه، رژیم آب و چای، رژیم آب و عسل و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد که هر کدام به نحوی مابقی مواد غذای را جذف می‌کند.

با گرداوری این متن هیچ تاکیدی بر پیروی از این روند نداریم و فقط برای مطلع شدن شما از روندهایی اینچنین آنرا بیان کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم با راهکارهای غیرعلمی به هیچ وجه سلامت خود را به خطر نیندازید.

رژیم آب درمانی برای لاغری و تاثیر آب سرد

نکته‌ای که باید در رابطه با این رژیم در نظر گرفت مصرف آب به عنوان تنها مواد غذایی یا ورودی است که به بدن می‌توان رساند. هر مقدار آبی که نیاز باشد فرد می‌تواند مصرف کند و باید از مابقی نوشیدنی‌ها و مواد غذایی پرهیز کند.

آب درمانی

یکی از نکات مهم دیگری که باید توجه کرد، دمای آب است. دمای آب مصرفی باید سرد باشد تا بدن برای متعادل ساختن دمای آن انرژی مصرف کند. از این رو کالری سوزی مطلوبی برای فرد حاصل می‌شود. آب سرد مصرفی وقتی دمای پایینتری داشته باشد، بدن برای اینکه دمای آب را گرم کند و به دمای مطلوب برساند، انرژی و کالری بیشتری از بدن می‌گیرد.

تاثیر این رژیم بر سوخت و ساز بدن بسیار زیاد است که به از بین رفتن سموم بدن منجر می‌شود. اما آیا این روشی امن برای کاهش وزن و دفع سموم زائد بدن است؟ در ادامه به بررسی معایب و مزایای این روش خواهیم پرداخت.

بررسی معایب و مزایای رژیم آب درمانی

آب یکی از بهترین گزینه‌ها برای روند کاهش وزن این نوشیدنی سالم آسیبی را به همراه ندارد و در طول رژیم‌های کاهش وزن و حتی رژیم‌های افزایش وزن تاثیر به سزایی دارد. اما آیا به تنهایی می‌تواند روندی برای کاهش وزن و تضمین سلامتی باشد؟ خواص مصرف آب غیر قابل چشم پوشی است:

 • به پاکسازی و تصفیه بدن کمک می‌کند
 • احساس سیری ایجاد می‌کند تا از پرخوری و ریزه خواری جلوگیری شود
 • برای تنظیم فشار خون مفید است
 • به روند عضله سازی کمک می‌کند
 • به سوزاندن چربی منجر می‌شود

با وجود این مزایا تاکیدی بر پیروی از رژیم‌های این سبکی که تاکید بر مصرف یک ماده را دارند، نداریم. زیرا آسیب‌های جبران ناپذیری را در پی خواهند داشت. برای نتیجه بهتر باید از متخصصین در این زمینه مشورت و راهکار دریافت کرد.

معایب و مزایای آب

این موارد برای زمانی است که آب در کنار رژیم غذایی اصولی به بدن وارد شود. اما وقتی آب به عنوان تنها ماده غذایی برای سه روز یا حتی مواردی چهل روز باشد، آسیب‌های جدی را ایجاد می‌کند که زمان زیادی لازم دارد تا بتوان آن اثرات بد را از بدن رفع کرد. عوارض زیر را در نظر بگیرید:

 • وقتی مواد مغذی و ویتامینی به بدن نرسد، کاهش وزن ایجاد می‌شود؛ این نتیجه مطلوب به قیمت سوخت عضلات حاصل می‌شود و چربی سوزی برای بدن اتفاق نیفتاده است.
 • سرگیجه، سردر و حتی بی‌هوشی از عوارضی است که در این رژیم بروز داده می‌شود.
 • افت فشار خون در این رژیم عوارض جدی را بروز خواهد داد.
 • این رژیم برای مبتلایان به بیماری‌های قلبی، قند خون و دیابت، اختلالات هورمونی و بسیاری از موارد دیگر هیچ نتیجه موثری ندارد و حتی می‌تواند سلامت آنها را به خطر بیندازد.
 • این رژیم‌ها فقط بازه زمانی خاصی را در نظر دارند و برای طولانی مدت، اصولی درست برای سلامتی را در نظر نمی‌گیرند.

مصرف آب در طول انواع رژیم نکته بسیار مهمی است که فواید بسیاری به به همراه دارد. اما وقتی به تنها ماده غذایی مصرفی برای بدن تبدیل شود، آسیب‌های جدی را ایجاد خواهد کرد.

نکات پایانی

در این متن ضرورت مصرف مواد غذایی به اعتدال را دریافتید. وقتی هدف سلامت بدن در کنار وزن متعادل باشد، باید از یک رژیم غذایی متعادل پیروی شود. در بسیاری از رژیم‌های غذایی مصرف آب بین 8 الی 12 لیوان ضروری است. از این رو به کالری سوزی بیشتر و تضمین سلامت پوست و دستگاه گوارش منجر می‌شود. اما آب به تنهایی نباید رژیمی برای کاهش وزن و دفع سموم باشد. بهتر است این کار را با بررسی نتایج آزمایش توسط پزشک پیش گرفت تا شرایط بدنی را به طور کامل در نظر گیرد.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

2 دیدگاه‌ها

 1. باسلام / عرض ادب داستان من از اینجا شروع میشه با تمرینات تنفسی طی چندین سال متوجه شدم استعداد عجیبی در گشنگی و تشنگی دارم به مدت 2 سال کامل روزه گرفتم بدون سحری حتی افطاری هم خیلی کم غذا میخوردم بین همین 2 سال 20 روز کامل غذا نخوردم و 7 روز کامل حتی یک قطره آب نخوردم در همین لحظه ها بود که از این همه تحمل مخصوصا تشنگی ترسیدم و اونا رها کردم و باز روزه عادی را ادامه دادم تا اینکه بعد از دوسال روزه را پایان دادم مدتی پیش تصمیم گرفتم روزه آب بگیرم 8 روز تمام روزه گرفتم روزه را باز کردم بعد 20 روز دوباره وارد روزه 40 روزه شدم حالم بسیار خوبه ولی برای هیچکس توصیه نمیکنم چون باید هم مطالعه داشته باشید هم تجربه کافی چون بسیار خطرناکه لطفا اگر جسارت نیست اگر مطلبی باید بدانم من را لطف بفرمایید راهنمایی کنیدمتشکرم

  • سلام همراه گرامی
   دوست عزیز با اینکه بدن شما به این رژیم های غذایی مقاومت نشان داده است اما نباید از این به بعد بدن خود را از ویتامین ها و مواد مغذی که مواد غذایی سالم بهش میرسونن محروم کنید. حتما برنامه غذایی سالم رو پیش ببرید و گرسنگی افراطی برای بدن خود ایجاد نکنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید